تنظیمات سایز دوچرخهbike fitting

نحوه محاسبه سایز دوچرخه مناسب

چگونه سایز دوچرخه مناسب خود را بفهمیم؟

مجله دوچرخه و طبیعت

انتخاب یک دوچرخه در سایز مناسب همانند یک کت و شلوار است. شما نمی توانید یک دست کت و شلواری که 4 سایز از شما بزرگتر یا کوچکتر است را بپوشید به همان شکل هم نمی توانید یک دوچرخه که  چند سایز از شما بزرگتر و یا کوچکتر است را استفاده کنید. عدم استفاده از سایز مناسب دوچرخه برای هر فرد باعث آسیب رساندن به بدن می شود بنابراین باید به این نکته توجه ویژه ای داشت. پس در ابتدا می بایست یک دوچرخه که مناسب و نزدیک به سایز خود را انتخاب نمایید و بعد برای اینکه بتوانید از آن استفاده کنید تنظیمات مختص قد و بدن خود را به روی دوچرخه انجام دهید. در این آموزش 3 روش مهم و کاربردی تشخیص سایز دوچرخه مناسب را معرفی میکنیم. 1- با بدست آوردن ارتفاع قد و طول دست ها 2- به کمک جدول سایز دوچرخه برای بزرگسالان، کودکان و بانوان 3- معرفی نرم افزار رایگان برای بدست آوردن سایز دوچرخه

“تنظیم سایز دوچرخه” و “انتخاب یک دوچرخه مناسب” دو مبحث کاملا جدا است. برای انتخاب یا خرید دوچرخه ابتدا میباست یک دوچرخه  که مناسب سایز فرد باشد را انتخاب کرده (که تمرکز این آموزش بر روی همین بخش است) و بعد از خرید، دوچرخه را شخصی سازی کرده تا مناسب بدن دوچرخه سوار شود. این آموزش جهت انتخاب دوچرخه در سایز مناسب هر فرد آماده شده است و برای تنظیمات سایز دوچرخه به انتهای همین صفحه رفته و از طریق لینک وارد 3 آموزشی که برای “تنظیم سایز دوچرخه” آماده شده است  شوید.


معنای سایز دوچرخه

فریم دوچرخه یا همان بدنه دوچرخه توسط 21 معرفه هندسی (شکل پایین) طراحی می شود. 2 بخش از معرفه هندسی به نامهای TOP TUBE LENGTH و SEAT TUBE LENGTH برای سایز دوچرخه حائز اهمیت است. برای در نظر گرفتن سایز مناسب دوچرخه این 2 معرفه هندسی در نظر گرفته می شود و فرمولهایی که سایز دوچرخه مناسب را برای اشخاص انجام می دهند و در این آموزش به شما معرفی خواهیم کرد هم از این 2 معرفه هندسی استفاده میکنند.

این سایز بندی در تمامی برندهای دوچرخه و سبکها و حتی در سایزهای مختلف از یک مدل از دوچرخه هم کاملا با هم تفاوت دارد. معمولا تولیدکنندگان  نیز  دوچرخه ها را در سایزبندی خیلی کوچک (XS)، کوچک ( S )، متوسط ( M )، بزرگ ( L )، خیلی بزرگ (XL) و گاها در بعضی از برندها (XXL)، به بازار عرضه می‌شوند.

راهنمای جامع تنظیم دوچرخه جاده(قسمت اول، زین و ...)

A – روش اول / سایز دوچرخه نسبت به قد هر فرد

در این روش به بررسی سه مولفه مهم برای انتخاب درست سایزبندی دوچرخه  می‌پردازیم: 1- ارتفاع داخلی پا (فاق تا کف پا)،  2- قد دوچرخه سوار و 3- کشیدگی دست‌ها.

1- ارتفاع داخلی پا (فاق تا کف پا)

ارتفاع داخلی پای شما می‌تواند مشخص کننده قد شما در حالت ایستاده باشد. روش ارتفاع داخلی پا (فاق تا کف پا)،  در انتخاب دوچرخه توصیه می‌شود. زمانی که مطابق تصویر بالا روی دوچرخه ایستاده باشید فاصله لوله بالایی دوچرخه تا بین پای شما حداقل 5/08 سانتی متر(معادل 2 اینچ) باشد تا امکان سوار شدن راحت بر روی دوچرخه برای شما فراهم شود. ( مانند تصویر بالا )

اگر از دوچرخه کلاسیک استفاده میکنید و میله TUBE LENGTH آن بدون شیب است فاصله لوله بالایی دوچرخه تا بین پای شما 2/05 سانتی متر(معادل 1 اینچ) باشد.


2- کشیدگی دست ها معیاری در انتخاب سایز

میزان کشیدگی دست های شما نیز بر انتخاب سایز دوچرخه تاثیر مستقیم میگذارد. برای بررسی این موضوع برای مشخص شدن میزان کشیدگی دست هایتان باید ape index بدنتان را به دست بیاورید. ape index همان حاصل تفریق اندازه دست های شما (در حالتی که در راستای شانه به طرفین کشیده شده اند) از قد شما در حالت ایستاده است.

3- نتیجه Ape index یکی از دو حالت زیر خواهد بود:

1- اگر ape index شما عددی مثبت باشد (به این معناست که طول دست های شما از قد شما بلندتر است.)، بنابراین بهتر است شما سایز دوچرخه را بزرگتر  انتخاب کنید.

2- اگر ape index شما عددی منفی باشد (به این معناست که طول دست های شما از قد شما کوتاهتر است.)، بنابراین به نظر میرسد اگر سایز کوچکتر را انتخاب کنید، راحت تر خواهید بود.

به عنوان مثال: 152 سانتیمتر (طول دستها در حالت کشیده) – 163 سانتیمتر (ارتفاع قد) = جواب میشود 11 سانتیمتر . در این مثال، شما یک Index Ape منفی دارید و باید برای اندازه یک فریم (بدنه دوچرخه) کوچکتر بروید.


B- روش دوم / معرفی نرم افزار آنلاین نحوه بدست آوردن سایز دوچرخه

ebicycles یک نرم افزار رایگان و بسیار کاربردی برای بدست آوردن سایز دوچرخه است. به راحتی می توانید  وارد سایت www.ebicycles.com شوید و مطابق تصویر زیر عمل کنید.

انتخاب سایز و سبک کلاه دوچرخه سواری

1- در ابتدا نوع دوچرخه مد نظر خود را انتخاب کنید

1- دوچرخه جاده (کورسی)      2- دوچرخه کوهستان      3- دوچرخه بی.ام.ایکس       4-دوچرخه بچه گانه

2- در مرحله دوم می توانید بعد از انتخاب جنسیت خود از واحد اینچ و سانتیمتر برای وارد کردن ارتفاع قد و فاصله بین کف پا تا نشیمن گاه یاهمان فاق پا استفاده کنید.

3- در بخش آخر می توانید تمامی اطلاعات مورد نظر سایز دوچرخه مناسب خود را بدست آورید. در این بخش ایده آل ترین سایز دوچرخه مناسب را بدست آورید و حتی سایزهای حداقل و حداکثری که می توانید سوار شوید به شما معرفی خواهد شد. نکته بسیار جالب در این بخش برای دوچرخه سواران حرفه ای که خیلی بیشتر حائز اهمیت است بدست آوردن سایز قامه است.


C- روش سوم / بدست آوردن سایز دورخه به وسیله جدول

 

1 – جدول سایز بندی دوچرخه برای بزرگسالان

همچنین یکی از راه های دیگر که می توانید به راحتی سایز دوچرخه مناسب خود را بدست آورید جدول سایز بندی است که در زیر بصورت تصویری مشخص شده است. البته باید در نظر داشت که این روش همانند دو روش قبل بسیار دقیق نیست.

جدول سایز دوچرخه برای بزرگسالان

برای بدست آوردن سایز مناسب دوچرخه برای بزرگسالان می توانید از جدول بالا استفاده کنید. به اعداد بین دو فلش قرار گرفته اند توجه کنید بصورت مثال شخصی که قد بین 155 تا 168  سانتیمتر دارد میبایست از دوچرخه سایز 480 میلیمتر یا همان 48سانتیمتر یا همان sx استفاده کند.


2- جدول سایز بندی دوچرخه مخصوص بانوان

به طور میانگین، بانوان در مقایسه با آقایان، پاهای کشیده تر و بالاتنه کوتاهتری دارند (در قد یکسان). به همین دلیل دوچرخه بانوان لوله بالایی کوتاهتر، فرمان باریک تر و زین مخصوص بانوان دارد. از آنجایی که همه انسان ها دارای توده بدنی یکسانی نیستند، دوچرخه مناسب دوچرخه ای است که متناسب با توده بدنی شما باشد و با آن احساس راحتی کنید، حال دوچرخه مخصوص بانوان باشد یا خیر. به عنوان یک قانون عمومی می توان گفت اگر قد شما کوتاهتر از 165 سانتی متر است استفاده از دوچرخه های مخصوص بانوان برای شما راحتی بیشتری را به همراه خواهد داشت.

تنظیم ارتفاع زین و سایز دوچرخه کوهستان
جدول سایز دوچرخه برای بانوان

برای بدست آوردن سایز مناسب دوچرخه برای بانوان می توانید از جدول بالا استفاده کنید. به اعداد بین دو فلش قرار گرفته اند توجه کنید بصورت مثال شخصی که قد بین 150 تا 163  سانتیمتر دارد میبایست از دوچرخه سایز 14 یا xs استفاده کند


3- جدول سایز بندی دوچرخه برای کودکان

چگونگی سایزبندی دوچرخه کودکان با دوچرخه بزرگسالان متفاوت است. دوچرخه کودکان معمولا با توجه به اندازه چرخ های دوچرخه و یا رده سنی کودکان سایز بندی می شوند. در ادامه به بیان چند نکته مفید و کاربردی جهت انتخاب دوچرخه برای کودکان میپردازیم:

1- به یاد داشته باشید که هرگز سن کودک را تنها معیار انتخاب دوچرخه قرار ندهید، بلکه معیار درست برای تناسب دوچرخه با بدن کودک، قد اوست و نه سن او.

2- قد و ارتفاع داخلی پا (همانطور که در قبل توضیح داده شد)، در انتخاب دوچرخه برای کودکان نیز یک راه حل مهم تلقی می شود.

3- یک باور عمومی اما غلط در انتخاب دوچرخه برای کودکان این است که “یک سایز بزرگتر بخریم که چند سال بعد هم که رشد کرد بتواند استفاده کند”، لطفا این کار را نکنید! دوچرخه بزرگتر برای کودک شما تنها ترس از دوچرخه سواری را به همراه می آورد و لذت این ورزش فرح بخش را برای کودک شما از بین می‌برد.

4- پیشنهاد می کنیم در صورت نیاز  بعد از تهیه دوچرخه مناسب برای فرزندتان  “آموزش دوچرخه سواری کودکان” را جهت آموزش دوچرخه سواری به فرزندتان را مطالعه کنید.

جدول سایز دوچرخه برای کودک

برای بدست آوردن سایز مناسب دوچرخه برای کودک خود می توانید از جدول بالا استفاده کنید. به اعداد بین دو فلش قرار گرفته اند توجه کنید بصورت مثال کودکی که قد آن بین 90 تا 105  سانتیمتر است میبایست از دوچرخه سایز 12 استفاده کند. نکته دیگر که در سایز دوچرخه کودکان مهم است تغییر سایز طوقه و لاستیک دوچرخه ها است که با بزرگ شدن سایز دوچرخه کودکان سایز طوقه و لاستیک تغییر می کند.


پیشنهاد می کنیم اگر  تصمیم دارید به تازگی دوچرخه سواری را شروع کنید و یا بصورت تفریحی یا ورزشی  از دوچرخه استفاده نمایید. تنظیمات کامل مختص  خود را برای جلو گیری از آسیب های احتمالی به بدن، روی دوچرخه انجام دهید. تنظیم سایز دوچرخه

مجله دوچرخه و طبیعت
guest
آگاه شدن از پاسخ دیدگاه
49 سوالی دارید! بپرسید
Inline Feedbacks
View all comments
پیمان
پیمان

لینکی گفتین در پایین صفحه نبود !!
وارد 3 آموزشی که برای “تنظیم سایز دوچرخه” آماده شده است شوید.

یوسف نوروزی
یوسف نوروزی

سلام تنظیم صندلی در دوچرخه کراس با کورس فرق داره ؟ توضیح لازم دارم

یوسف نوروزی
یوسف نوروزی
Reply to  docharkhehMag

ممنون

علی
علی

سلام خسته باشید
من قدم 190 و وزنم 73 هست…
میخواستم ببینم دوچرخه سایز 26 و فریم 19 واسم مناسبه؟
مناسبترین سایز واسه فیزیکم چیه؟؟
من کشکک پای راستم آسیب دیده و زانوم مشکل داره و زانوی راستم کاملا خم نمیشه
واسه همین رو این قضیه حساس شدم و نمیخوام اینجوری هم اذیت بشم
ممنون میشم راهنمایی کنین

علی
علی
Reply to  docharkhehMag

ممنون از راهنمایی
من رفتم تو اون سایتی که گذاشته بودین و اون تست رو انجام دادم ولی منتها از نتیجش سر در نمیارم و نمیدونم بر حسب چه واحدی هستن
60 cm
23.5″
فریم و سایز با توجه به این 2 تا عدد چیه؟؟
لینک نتیجه تست رو هم میذارم اگه لازم بود خودت ببین
بازم ممنون
https://www.ebicycles.com/bicycle-tools/frame-sizer/road-bike/size-sheet?utf8=✓&u=cm&r=man&h=1900.0&i=880.0&b=Calculate

محسن
محسن
Reply to  docharkhehMag

مثکه حواستون نیست هر دو عدد یکیه.سانتیمتر به اینچ تبدیل شده.در ضمن فاصله بین زین تا مرکز رکاب است.داخل سایت با شکل نشون داده

محسن
محسن
Reply to  docharkhehMag

ممنون از شما برای جواب دادن.
بدلیل آلودگی هوا و برداشتن یک قدم موثر و فرهنگسازی دوچرخه سواری در ایران قصد دارم با دوچرخه در سطح شهر تردد کنم.مقداری لوازم همیشه همراهمه که لوازم کارمه و تو کوله میذارم و تقریبا پنج شش کیلویی وزن داره.اول قصد داشتم دوچرخه برقی بخرم که شنیدم تو ایران زیاد جا نیافتاده و خریدش دردسره و هزینه زیادی روی دست آدم میذاره.شما برای کار من چه نوع دوچرخه ای رو پیشنهاد میدید؟
تشکر

علی
علی

ممنونم بابت راهنمایی خیلی خوبتون این که با عکس نشون داده بودین خیلی بهم کمک کرد

علی یحیی
علی یحیی

سلام. قد پسر من 145 و وزن او 28 کیلو گرم است. فاق 71 و طول انگشت دستان کشییده 144 است. چه سایز برای او مناسب است> ممنون

نوشین
نوشین

سلام من با توجه به این توضیحات سایز xs یا همون 14مناسبه برام ولی متوجه نمیشم تو بازار برای قد من حداقل از سایز 20 شروع میشه چجوریه تفاوتشون لطفا راهنمایی کنید

جواد
جواد

با عرض سلام و تشکر از سایت و راهنمایی های فنی تون من با اون روش بالا تست کردم فقط می خواهم نظر نهایی شما را هم داشتم روی سایز دو چرخه و نوع دوچرخه داشته باشم ممنون از راهنمایی شما

سوال اول : من در رده سنی بزرگسالان برای اولین مرتبه می خواهم دوچرخه بخرم برای فعالیت ورزشی و سرگرمی و اصلا دنبال حرفه ی ورزش کردن نیستم جنبه شادابی و سلامتی موضوع برام مهمه و نحوه استفاده از دوچرخه برای استفاده شهری و همچنین جاده های خاکی و روستایی و کوهستانی لطفا راهنمایی بفرمایید چه دوچرخه و مدلی انتخاب کنم ؟
سوال دوم : سایز دوچرخه را راهنمایی بفرمایید
قدم ۱۷۹
وزن ۷۲
سن ۴۵
فاصله بین دو دست ۱۷۶
فاق ۸۲
قبلاً از راهنمایی تون کمال سپاسگزاری دارم

جواد
جواد
Reply to  docharkhehMag

درود و سپاس از حوصله ی که به خرج دادید دوچرخه پیشنهاد شده به من اسکات ۷۳۰ و اسکات ۷۴۰ هست سایزL فارغ از بودجه آن ؛ مجموعه شما این مدل را برای نیاز من تایید می فرمایید ؟
ممنون از پاسخگویی شما 🙏🙏🙏

سعید
سعید

سلام روز بخیر بنده قدم 183 طول دستهاهم189 وارتفاع از پا تا نشیمنگاه 82 ووزنم 87 کيلواست و یه دوچرخه برای شهر که یا دنده نداشته باشه ویا تعدادش کم باشه چون در شهر حدودا مسطحي زندگی میکنم نیاز دارم درضمن می خوام سبک ومحکم باشه زین مناسب وگلگير ترک بند هم باشه لطفا در صورت صلاحدید راهنمایی فرمائید که چه اندازه و چه مدلی بخرم (زیاد گرون نباشه وهمينطور ارزون وبدرد نخور هم نباشه) با تشکر

سعید
سعید
Reply to  docharkhehMag

ممنون از راهنمايتون

امین نجاتی
امین نجاتی

سلام سایز تایر دوچرخه من 26/2.10 ست حالا میخوام بدونم میتونم تا چه سایزی تایر رو تغییر بدم آیا میتونم تایری با سایز 26/2.35 نصب کنم فاصله تایر الانم با کناره ها حدودا از هر طرف 6 میله!!!

امین نجاتی
امین نجاتی

سلامی دوباره الان مدتیه تیوپ دوچرخه ام از قسمت والف جدا میشه(والف کنده میشه)! بدون هیچ فشاری آخریش تو خونه بود که از بیرون برگشتم دیدم بله دوباره والف کنده شده! بدون هیچ فشاری!!! ممنون میشم راهنمایی کنید

پویان

سلام قد من 168 سانتی متره چ سایزی مناسب منه ممنون میشم جواب بدید

مصطفی
مصطفی

سلام.من قدم 185 و وزنم 77 هست.دوچرخه سایز 27/5 مناسب است واسم یا 29؟

رضا
رضا

سلام داداش خوبی میگم من چند ماهه دارم دنبال دوچرخه حرفه ای میگردم پیدا نکردم سایز خودم قد من 187 به دوچرخه با سایز xl نیاز دارم ولی پیدا نمیشه برا مسابقات میخوام کورسی تو رنج 24 اگه بتونی یک برام پیدا کنی ممنون میشم.

رضا
رضا

فوق العاده کامل و دقیق بود.سپاسگذارم

نصری
نصری

سلام. ضمن تشکر لطفا درباره انتخاب سایز و تنظیمات دوچرخه شهری توضیح دهید.

محمد
محمد

سلام
ممنون از اطلاعات بسیار مفیدتان

دوچرخه پژوه
دوچرخه پژوه

مطلب شما كلا اشتباه است چون شركتهای دوچرخه سواری از استاندارد يكسانی براي تعين قد دوچرخه سوار و سایز تنه دوچرخه استفاده نمیكنند و هر كدام از این شركتها فرمولهای خاص خودشان را دارند و به كسي هم ارائه نميكنند پس بنابر اين برای تعیین قد دوچرخه سوار و سایز تنه دوچرخه فقط به چارت ارائه شده توسط شركت سازنده مراجعه كنيد. وقتی مربی دوچرخه سواری از وجب و ساعد خودش برای سايز كردن دوچرخه استفاده ميكند بايد فاتحه علمی بودن ورزش دوچرخه سواری را خواند.

دوچرخه پژوه
دوچرخه پژوه
Reply to  docharkhehMag

درود من چند تا نكته مينويسم تا خواننده ها بيشتر روشن شوند… چند نفر از من پرسيدند كه اين استاندارد شركت جاينت و اسكات و مريدا و بقيه چي هستند؟ خدمت همه عزيزان عرض ميكنم براي طراحي دوچرخه، استاندارد جهاني ISO وجود دارد كه در سايت ايزو مفصلا توضيح داده شده است براي سايز چرخها و لوازم جانبي و حتي تست دوچرخه هم استاندارد وجود دارد. شركتهاي سازنده دوچرخه با توجه به استاندارد جهاني و همچنين نظريات و فلسفه و تجربه خودشون در محدوده اون استاندارد جهاني پارامترهاي خودشون را اعمال مي كنند يادتون باشه اون اعداد و ارقامي كه شركتهاي سازنده دوچرخه استفاده ميكنند هيچگاه پايينتر و بالاتر از استاندارد جهاني نيستند. اما مطلب شما اين نكته را نشان مي دهد كه ميخواهيد سايز دوچرخه را به سايز افراد بخورونيد در صورتي كه شركتهاي دوچرخه سواري بر خلاف نظر شما ميخواهند سايز افراد را به سايز دوچرخه هاشون بخورونند (مجبورم كرديد فوت كوزه گري را افشا كنم) علت اين امر اين است كه براي كمتر شدن آزمايشها خصوصا در مباحثي مثل مركز ثقل و تنشهاي وارده بر بدنه دوچرخه از متغيرهاي ثابتي در فرمول استفاده مي شود (طراح كه نمياد سي بار متغير بده در فرمولش و دوباره بشينه اصلاحيه بزنه در طراحيش) براي همين است كه تاكيد ميكنم فقط چارت سايز سازنده را رعايت كنيد…. اگر ميخواستيم سايز دوچرخه ها را به سايز افراد بخورونيم مجبور بوديم صدها سايز دوچرخه توليد كنيم (كه غير ممكن است) پس بايد سايز افراد را به دوچرخه ها بخورونيم و بر اين اساس مغلوب فلسفه طراحي شركت سازنده هستيم و كاري از دست منو و شما بر نمياد. اگر شما دوچرخه توليد ميكرديد و ميگفتيد از اين فرمولهايي كه اينجا نوشتم براي سايزبندي دوچرخه سوار استفاده كنيد چشم بسته ميپذيرفتم اما اون كسي كه دوچرخه هاي جديد را توليد مي كند ديگه اين فرمولهاي سايزبندي قديمي را پيشنهاد نميكنه و ديگه از طراحي كلاسيك و يك اينچ فاصله تا فاق خبري نيست

دوچرخه پژوه
دوچرخه پژوه
Reply to  docharkhehMag

درود عزيز

خيلي حاشيه دار شد اين مبحث

1- همانطور كه گفتم شركتها تلاش ميكنن قد دوچرخه سوارها را در سايزهاي ارائه شده خودشان ادغام كنند. حالا فكر كنيد يك دوچرخه سوار دستان بلندتر يا كوتاهتري (مثل خانمها) داشته باشند. به نظر خودتان مي توانيد به اين شركتها بگيد كه فرمول دقيق بايك فيتينگ خودتان را ارائه كنيد؟ متاسفانه در اكثر موارد پاسخي دريافت نميكنيد (تنها بعضي از شركتها كه دستگاه بايك فيتينگ مثل جاينت مي سازند فقط خود دستگاه را ارائه ميكند و فرمولي به شما نميدهند). حرف من اين بود كه اگر به جز اون چارت سازنده فرمولي براي اندازه گيري وجود دارد فقط و فقط بايد سازنده دوچرخه ارائه بدهد (نه سايتهاي ديگر). يادتان باشد اين قدر كه شركت سازنده به فكر مقاومت و تعادل و اجراي ساخت دوچرخه است به فكر اندازه سايز دوچرخه سوار نيست. پس مسلم است كه اين اندازه ها كاملاً دقيق نيستند. (دوچرخه خيلي ريزه كاري دارد)

2- فرمولهاي ارائه شده از طرف شما گر چه مفيد به نظر مي رسد اما اين سايتهايي كه گفتيد سازنده دوچرخه نيستند و معلوم نيست مبناي اوليه آن دوچرخه اي كه فرمول بندي كردند از چه برندي بوده است يا شايد همون استاندارد ايزو بوده است. براي كسي كه مثل من ميخواد فيها خالدون يك قضيه را در بياره اين جوري زياد جالب نيست. اما ترجمه و تلاش شما قابل تقدير است.

3- در مسابقات جهاني بقيه تيمها به شركت كنندگان ايراني مي خندند چون به اندازه همين اطلاعات اينجا، نكات دوچرخه سواري را رعايت نميكنند. دو سال پيش يكي از ملي پوشان خانم دوچرخه اسكات داشتند كه به طرز عجيبي اندازه شون نبود… حالا شما ميگيد در مسابقات جهاني دوچرخه مي سازند بر اساس سايز دوچرخه سوار؟ اين چيزهايي كه گفتيد دور از ذهنيات فدراسيون ماست.

4- ببين دوست گرامي، دوچرخه سوار كه سوار فرمولهاي بايك فيتينگ نمي شود بلكه سوار دوچرخه اي مي شود كه يك سازنده بر اساس فلسفه خودش ساخته است. (خوشبختانه ميشه تغييراتي در لوازمي مثل كرپي و فرمان و زين و لوله زين و اندازه قامه داد.) اگر شما به بايك فيتينگ علاقه زيادي داريد به فرمولهاي اون وسيله اي هم دوچرخه سوار سوارش مي شود بايد توجه كنيد و با درك فلسفه سازنده در جدال با اين همه فرمول و پارامتر به هدف و فلسفه خودتان برسيد.

شاد باشيد

دوچرخه پژوه
دوچرخه پژوه
Reply to  docharkhehMag

درود بر شما

من كوچكتر از آن هستم كه بتونم به شما كمك بكنم اما به هر حال در خدمتتان هستم

چند تا نكته از من پرسيده بودند كه مگه طراحي ساخت دوچرخه هم فلسفه داره؟ بايد بگويم بله فلسفه اي عميق پشت طراحي دوچرخه است.

دوچرخه محدوديت طراحي زيادي دارد و بر همين اساس ميزان محدوديتها فلسفه و اهداف خاصي هم به وجود مي آيد.

مثلا يك سازنده دوچرخه كورسي كه از ماتريال فيبر كربن استفاده ميكند براي استحكام بيشتر اتصالات توپي تنه، زاويه زين را از حد معمول بيشتر ميكند تا احتمال شكستن بدنه كمتر شود (اما زاويه زين هنوز در محدوده استاندارد است) يعني فلسفه و توجه طراح دوچرخه به عمر بيشتر بدنه در هنگام تنشها بوده است. در اين طراحي فرضي، با افزايش زاويه زين ممكن است نقطه ثقل دوچرخه جلوتر بياييد و احتمال كله زدن دوچرخه سوار افزايش پيدا كند اما براي طراح اين نكته مهم نيست و اصلاحي برايش انجام نمي دهد …. اين ميشه فلسفه طراحي دوچرخه به زبان ساده براي دوستان

Last edited 1 day ago by دوچرخه پژوه
49
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x