تبلیغ
تنظیمات سایز دوچرخهbike fitting

معرفی مرکز بایک فیتینگ و آنالیز حرکتی bike_bodylab

از ابتدای راه‌اندازی مجله‌ی دوچرخه و طبیعت تلاش‌های زیادی جهت ایجاد آموزش‌های علمی و ارتقای آگاهی در دوچرخه‌سواری صورت گرفته است و از آنجایی که اهمیت مبحث بایک‌فیتینگ و تنظیمات متناسب‌سازی کمتر شناخته شده است، این موضوع به دفعات مورد بررسی قرار گرفت. در این راستا مقاله‌ها و آموزش‌های متعددی ترجمه شده و در اختیار علاقه‌مندان قرار گرفته است.

در مراکز بایک‌فیتینگی متعددی که به‌ همت علاقه‌مندان و دوچرخه‌سواران باتجربه در ایران با مطالعه و تجربه‌ی سال‌ها دوچرخه‌سواری راه‌اندازی شده‌اند، شاهد پیشرفت‌های قابلِ‌توجهی هستیم. در این میان و با رصدکردن این مراکز در تابستان 1399 متوجه راه‌اندازی مرکز دیگری شدیم که در نگاه اول به یک مرکز بایک فیتینگ شباهت دارد اما این مرکز یک آزمایشگاه بیومکانیک یا آنالیز حرکتی برای دوچرخه سواران است که حرف‌های جدیدی بر پایه‌ی دانش دارد. این موضوع باعث شد بررسی‌های اولیه برای شناخت این مجموعه صورت گیرد و گزارشی از عملکرد و اهداف آن تهیه شود.

گزارشی که در ادامه می‌بینید، معرفی اولین مرکز آنالیز حرکتی تخصصی دوچرخه سواری است که با تلاش علیرضا زهری دانش‌آموخته‌ی رشته‌ی مهندسیِ پزشکی ـ گرایش بیوالکتریک ـ راه‌اندازی شده است. در این مرکز تلاش می‌شود با استفاده از اسکن‌ها و دستگاه‌هایی که برای این امر طراحی و تولید شده است آناتومی هر شخص بررسی شود. این مرکز برای بررسی هر چه دقیق‌تر آمارها و کسب نتیجه‌ی مطلوب، از اشخاصی با تخصص کارشناس حرکات اصلاحی و پزشکی و متخصص مسائل فیزیولوژیک بهره می‌برد. در ادامه همراه باشید تا با فعالیت این مرکز آشنا شویم.

راهنمای جامع تنظیم دوچرخه جاده(قسمت اول، زین و ...)

 

اهمیت بایک‌فیتینگ و آزمایشگاه های بیومکانیک

جدید ترین آموزش ها در اینستاگرام مجله دوچرخه و طبیعت اینستاگرام مجله دوچرخه وطبیعت

مهم‌ترین دلیل پیشرفت بایک‌فیتنگ و همچنین اهمیت بالای آن علاوه بر جلوگیری از آسیب‌های ورزشی، بالابردن بهره‌وری بدن در دوچرخه‌سواری حرفه‌ای است. بایک‌فیتینگی که در لابراتوارهای آنالیز حرکتی یا آزمایشگاه بیومکانیک  با  در نظرگرفتن پارامترهای فیزیکی دوچرخه‌سوار نظیر قدرت و آمادگی، زاویه‌های اختصاصی پا و بخش‌های دیگر بدن و همچنین انعطاف‌پذیری آن انجام می‌شود، نتیجه‌ی عملکرد دوچرخه‌سواران حرفه‌ای درتست‌ها و همچنین مسابقه‌ها را به‌صورتِ چشم‌گیری ارتقا می‌بخشد. تنظیمات بایک‌فیتینگ که با محاسبه‌های دقیق رفتاری بدن صورت می‌گیرد، توان خروجی دوچرخه سوار را بالا خواهد برد. برای مثال می توان به افزایشFTP  در بعضی از دوچرخه سواران و یا توان خروجی های دیگر نام برد که با توجه فیزیک ورزشکاران این توان خروجی متفاوت خواهد بود.

FTP میزان میانگین نیرویی است که یک دوچرخه‌سوار می‌تواند برای حرکت به رکاب دوچرخه وارد کند و افزایش این عامل به تنهایی می‌تواند تفاوت‌های قابلِ‌توجهی در تایم‌های به‌دست‌آمده‌ی‌ دوچرخه‌سوار ایجاد نماید.

bike bodylab4

خدمات  آزمایشگاه بیومکانیک Bike&BodyLab برای چه کسانی مناسب است؟

هزینه‌ها در این مرکز باتوجه‌به آنالیزها، محاسبه‌ها، تست‌های متعدد، بهره‌گرفتن از متخصصان و صرف زمان زیاد که در چند مرحله صورت می‌گیرد، بالاتر از مراکز بایک‌فیتینگ است. البته گفتنی است که مراکز بایک فیتینگ و آزمایشگاه بیومکانیک تفاوت های اساسی با هم دارند در مراکز بایک فیتینگ دوچرخه با توجه به فیزیک دوچرخه سوار تنظیم می شود اما در آزمایشگاه بیومکانیک علاوه بر تنظیمات اولیه و دقیق با توجه به آنالیزهای صورت گرفته، حرکت های اصلاحی که طیف گسترده ای دارند ارائه می شود.

بایک فیتینگ «bike fitting» چیست؟

به همین جهت خدمات ارائه‌شده در این مرکز مناسب ورزشکاران حرفه‌ای است. زیرا دوچرخه‌سواران مبتدی و متوسط که تمرین‌های حرفه‌ای را دنبال نمی‌کنند به چنین تنظیمات و آنالیزهایی نیاز ندارند، به غیر از موارد شخصی و یا جلوگیری از آسیب‌های ناشی از انحرافات اسکلتی، که برای برطرف‌کردن آن برای دوچرخه‌سواری می‌بایست اقدام کنند.

bike bodylab2
تصویر اسکن کف پا که یکی از مهم ترین مراحل است.

خدمات ارائهشده در Bike&BodyLab

بررسی های اسکلتی عضلانی و حرکتی

 • آنالیز ساختار قامتی
 • ارزیابی دینامیکی و استاتیکی و اسکن توزیع فشار های کف پایی
 • آنالیز الگو راه رفتن
 • آنالیز پوزیشن های تخصصی دوچرخه سواری
 • اسکن لگن

بازتوانی و بهبود عملکرد ورزشی، تمرین و حرکات اصلاحی

 • ارائه برنامه تمرینات اصلاحی، تغذیه و ارگونومی صحیح فعالیت ها
 • ارائه راهکارهای تخصصی به منظور بهبود توان خروجی ورزشکار
 • ارائه برنامه تمرین تخصصی دوچرخه سواری با رویکرد علم بیومکانیک
 • ارائه برنامه تمرین رشته های مکمل (شنا، یوگا؛ کوهنوردی و …)

خدمات ورزشی، ماساژ و یوگا

 • استعدادیابی ورزشی با بررسی جنبه های فیزیولوژی و بیومکانیک
 • ماساژتراپی
 • مشاوره پزشکی تخصصی

این مرکز با یه کارگیری مربیان ورزشی، کارشناسان آسیب شناسی ورزشی و حرکات اصلاحی و با استفاده از علم مهندس بیومکانیک و سخت افزار و نرم افزارهای اندازه گیری آماده ارائه خدمات خصوصی است.

به گفته‌ی زهری مجهزکردن باشگاه‌های حرفه‌ای به لابراتوارهای آنالیز حرکتی و آموزش‌های مورد نیاز به کادر فنی باشگاه‌ها از موارد مهم دیگر است. به گفته‌ی او یکی از موارد بسیار مهم در کم‌کردن  فاصله‌ی بین‌ دوچرخه‌سواران ایرانی و کشورهای صاحب نام، بهره‌گرفتن از دانش بیومکانیک و تنظیمات تخصصی بایک‌فیتینگ در مراکز آنالیزهای حرکتی است و رفع آن کمک شایانی به دوچرخه‌سواران ملی ایران خواهد کرد.

راهنمای انتخاب زین مناسب برای آقایان و خانم‌ها
bike bodylab3
تصویر قطعه های پلاستیکی با نام شیم که در زیر پل کفش جهت بهبود زاویه پا و موارد دیگر در این مرکز استفاده میشود. این قطعات در این مرکز برابر با نمونه های خارجی طراحی شده اند.

مراحل آنالیز و بایک‌فیتینگ

بخش جالب این گزارش، مراحل آنالیز اولیه‌ی این مرکز است. پای بیش از 90% مردم جهان دارای انحراف در زانو و کف پا است و این تفاوت‌های اسکلتی کم یا زیاد در اکثر مردم جهان وجود دارد. حتماً برای شما هم پیش آمده است که بعضی از افراد در زمان راه‌رفتن پایشان به سمت داخل و یا خارج است و یا یک پا در زمان قدم‌زدن به‌صورتِ راست و دیگری به داخل است و یا پاشنه‌ی کفش یک پا همیشه بیشتر ساییده می‌شود و یا یک پا کوچک‌تر از پای دیگر است. این موارد در دوچرخه‌سواری دارای اهمیت بسیار هستند. اگر این زوایا بیش از حد باشد می‌تواند باعث آسیب شود و همچنین اصلاح آن‌ها حتی به ظاهر و هر چند کوچک در کیفت دوچرخه‌سواری و توان خروجی دوچرخه سوار موثر باشد.

به همین دلیل اسکن و آنالیز کف پا، لگن و دست برای به‌دست‌آوردن زاویه‌ مناسب و موارد بسیار دیگر در این مرکز صورت می‌گیرد. اسکن لگن برای به‌دست‌آوردن زین مناسب، اسکن پا برای قرارگیری پاها وبرای تنظیمات لازم از موارد دیگر و مهم آنالیز است. بعد از اسکن و آنالیزهای متعدد، نتیجه به‌وسیله‌ی متخصصان بررسی می‌شود و در جلسه‌های متعددِ بعدی تغییرات و تنظیمات موردِنیاز روی دوچرخه اعمال می‌شود. همچنین در صورت نیاز، حرکات اصلاحی به دوچرخه‌سوار تجویز می‌شود و جلسه‌های نظارت و پروسه ادامه پیدا می‌کند. جالب است بدانید تیم‌های حرفه‌ایِ دوچرخه‌سواری در جهان، لابراتوارها و مراکز بایک‌فیتینگ اختصاصی خود را همیشه در کنار تیم برای بهبود نتایج به همراه دارند.

نحوه محاسبه سایز دوچرخه مناسب

آنالیز حرکتی ورزشکاران حرفه‌ای در بهبود تایم‌ در مسابقه‌ها و نتایج به‌دست‌آمده که برای تیم‌ها و اسپانسرهای مسابقه‌ها هزینه‌های میلیارددلاری در پی دارد، بسیار مهم است، بنابراین این دانش در دوچرخه‌سواری جایگاه بسیار مهمی در دنیا به خود اختصاص داده است و ذی‌نفع‌های این دانش در ایران باشگاه‌ها، اسپانسرها و فدراسیون دوچرخه‌سواری هستند. حمایت ازآزمایشگاه بیومکانیک Bike&BodyLab وظیفه‌ی سازمانی این مجموعه‌ها است که با هزینه‌های شخصی راه‌اندازی شده‌اند. امیدواریم در آینده‌ای کوتاه شاهد حمایت‌های مالی و معنوی این مجموعه‌ها باشیم تا این مراکز بتوانند با قدرت بیشتر اهداف خود را دنبال کنند و شاهد پیشرفت ورزشکاران ملی ایران در مسابقه‌های جهانی و کسب نتایجی بالاتر و افتخارآفرینی‌ بیشتر برای ایران باشیم.

برای تهیه این کتاب با شماره 09336552819 و یا پیج اینستاگرام bike_bodylab در تماس باشید.

معرفی کتاب جامع  تنظیمات تخصصی دوچرخه

از دیگر فعالیت های ارزشمند صوزت گرفته در این زمینه ترجمه و جمع آوری کتاب جامع  تنظیمات تخصصی دوچرخه و شناسایی و ارائه راهکار برای بهبود آسیب ها در دوچرخه سواری است.  این کتاب با تلاش های مغتنم دکتر ادگار شعمونیان مدرس رسمی فدراسیون دوچرخه سواری که ترجمه و جمع آوری بالغ بر 10 عنوان کتاب  تخصصی در دوچرخه سواری را در کارنامه دارند و علیرضا زهری موسس مرکز آنالیز حرکتی Bike&BodyLab صورت گرفته است. این کتاب 95درصد نیاز های مربیان را می تواند برطرف سازد.

جدول سایز انواع سبک های دوچرخه

نحوه تماس با bike_bodylab

شماره تماس 09336552819

پیج اینستاگرام bike_bodylab

 

جدید ترین آموزش ها در اینستاگرام مجله دوچرخه و طبیعت

پشتیبانی | مدیر محتوا

ما همواره در تلاشیم مطالب جامع و تخصصی را به زبانی ساده و به صورت رایگان منتشر کنیم. ماموریت ما ارتقاع سطح آگاهی در دوچرخه سواری است.
اشتراک در
اطلاع از
guest

3 نظر ثبت شده! شما هم نظرات و پرسش های خود را مطرح کنید.
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا