تبلیغ
راهنمای خرید دوچرخه و تجهیزات

چگونه قیمت دوچرخه دست دوم را محاسبه کنیم

4 1 رای
لطفا امتیاز دهید

قیمت‌گذاری روی دوچرخه‌ی دست‌دوم کمی دشوار است و برای انجام آن باید به موارد مهمی توجه داشت. در این آموزش که در تیم تحریریه‌ی مجله‌ی دوچرخه و طبیعت آماده شده است به شما خواهیم گفت که چگونه می‌توان  قیمت یک دوچرخه‌ی دست‌دوم را محاسبه کرد. در ادامه با ما همراه باشید تا موارد مهم تأثیرگزار را بر قیمت دوچرخه‌ی دست‌دوم بررسی نماییم.

قیمت دوچرخه‌ی دست‌دوم بیشتر محصول یک توافق دوطرفه است و یا تحت‌تأثیر قیمتی ا‌ست که فروشنده روی کالای خود ‌می‌گذارد؛ اما‌ یک حدود قیمتی عرف را‌ می‌توان برای آن در نظر گرفت و بر همین اساس قیمت تقریبی یک دوچرخه‌ی دست‌دوم را محاسبه کرد.

عوامل مهم در تعیین قیمت دوچرخه‌ی دست‌دوم:

 

1- افت قیمت اولیه

یک قانون نانوشته وجود دارد که می‌گوید دوچرخه‌ی دست‌دوم در صورتی که سالم باشد باید از قیمت نو همان دوچرخه حدود 20 تا 30 درصد پایینتر باشد. اما گاهی همین چند درصد به موارد مهم دیگری نیز مرتبط است که باید قیمت آن را از مدل نو خود بیشتر از این درصد کاهش دهد. بنابراین در ادامه با ما همراه باشید تا موارد مهم و تأثیرگذار بر دوچرخه‌ی دست‌دوم را بررسی نماییم. در پایان این نوشتار خواهید توانست با آگاهی بیشتری دوچرخه‌ی دست‌دوم را قیمت‌گذاری کنید.

تفاوت چرخ های 26، 27.5 و 29 اینچی دوچرخه

شخصی در حال چک کردن دوچرخه

جدید ترین آموزش ها در اینستاگرام مجله دوچرخه و طبیعت اینستاگرام مجله دوچرخه وطبیعت

2- سلامت دوچرخه

مهم‌ترین عامل در قیمت‌گذاری دوچرخه‌ی دست‌دوم سلامت آن است. دوچرخه‌ی دست‌دوم‌ می‌تواند یک ماه استفاده شده باشد و بسیار سالم باشد و از نظر کیفیت و سلامت با دوچرخه‌ی نو تفاوت چندانی نداشته باشد و از طرفی‌ هم می‌تواند بسیار کهنه و فرسوده باشد که نتوان از آن استفاده کرد و هزینه‌های بسیاری را به همراه داشته باشد. به همین جهت ما در تیم تحریریه‌ی مجله‌ی دوچرخه و طبیعت مقاله‌ی «آموزش شناخت و خرید دوچرخه‌ی دست‌دوم» را آماده کرده‌ایم که با مطالعه‌ی آن‌ می‌توانید سلامت دوچرخه‌ی موردنظرتان را بررسی نمایید.

به‌طورکلی از قیمت دوچرخه‌ی دست‌دومی که سالم باشد و کم استفاده شده باشد در حدود 20 درصد نسبت به مدل نو آن کسر می‌شود. به هر میزان که دوچرخه بیشتر استفاده شده باشد و فرسوده باشد قیمت آن پایین‌تر خواهد آمد.

2محاسبه قیمت دوچرخه دست دوم

3- سال تولید دوچرخه

سال تولید دوچرخه از موارد دیگری است که روی قیمت دوچرخه تأثیرگذار است. هرچقدر دوچرخه قدیمی‌تر باشد قیمت آن افت خواهد کرد. شاید این موضوع در ایران به‌دلیل تحریم‌ها و نبود دوچرخه‌های تولید‌شده‌ِی سال، دارای اهمیت کمتری باشد؛ اما باز هم یکی از موارد مهم خواهد بود. شاید کسر 3 درصد از قیمت اصل دوچرخه، به‌ازای  هر سال که از تولیدش می‌گذرد منصفانه باشد. مثلاً اگر دوچرخه‌ای برای 4 سال پیش باشد، 12درصد از قیمت نو همان دوچرخه باید کسر شود.

شناخت انواع دوچرخه کوهستان

زمان خرید یا سال تولید دوچرخه گاهی می‌تواند گمراه‌کننده باشد و یا باعث شود از خریدار، سوءاستفاده شود. به‌طور مثال ممکن است از خرید دوچرخه مدت‌زمان کوتاهی گذشته باشد اما به‌دلیل عدم استفاده‌ی صحیح یا تصادف‌های پیش‌آمده خسارت‌هایی جدی به تنه‌ی دوشاخ یا حتی به قطعات وارد شده باشد که عدم آگاهی از این موارد می‌تواند برای خریدار‌ گران تمام شود. تشخیص این خسارت‌ها کار راحتی نیست و نیاز به دانش و تجربه دارد. ما در تیم تحریریه‌ی مجله‌ی دوچرخه و طبیعت این موارد را در مقاله‌ی «آموزش شناخت و خرید دوچرخه‌ی دست‌دوم»برای مطالعه‌ی علاقه‌مندان بررسی کرده و توضیح داده‌ایم که می توانید آن را مطالعه نمایید.

دقت کنید که سال ساخت دوچرخه با تاریخ خرید دوچرخه متفاوت است. یک دوچرخه ممکن است در سال 2018 تولید شده باشد اما فروشگاه آن را در سال 2020 بفروشد. در این حالت در کاغذ خرید دوچرخه سال 1399 درج ‌می‌شود اما دوچرخه در سال 1397 تولید شده است. بنابراین صرفاً به برگه‌ی خرید توجه نداشته و مدل دوچرخه را با سرچ در گوگل بررسی نمایید. با این روش هم‌ می‌توانید سال تولید دوچرخه را متوجه شوید و هم قطعاتی را که تغییر کرده‌اند مشخص کنید. این موضوع نشان‌دهنده‌ی قطعات آسیب‌دیده‌ای است که تغییر کرده‌اند.

4- استانداردهای قدیمی

گاهی در دنیای تکنولوژی دوچرخه، بعضی از استانداردها دچار تغییر‌ می‌شوند و این موضوع باعث‌ می‌شود استاندارد‌های قدیمی دستخوش افت قیمت بیشتری شوند. به‌عنوان مثال دوچرخه‌های کوهستان در چند سال گذشته شاهد ظهور استاندارد چرخ و یا طوقه 5/27 و 29 بوده‌اند و طوقه‌ی 26 که تا سال‌ها استاندارد دوچرخه‌ی کوهستان‌ بوده است دچار کاهشِ تقاضا و تولید و همچنین قیمت شده و به همین صورت این افت قیمت بر دوچرخه‌ی دست‌دوم نیز تأثیر خواهد داشت.

معرفی دوچرخه‌ی مناسبِ افرادِ سنگین‌وزن

راهنمای خرید دوچرخه شهری 2

5- افت قیمت دوچرخه‌ی دست‌دوم در برندها

یکی از عوامل دیگر در افت قیمت دوچرخه‌ی دست‌دوم برند دوچرخه است. معمولاً دوچرخه‌های مطرح و خوش‌نام به‌دلیل تقاضای بالاتر حتی در دوچرخه‌ی دست‌دوم، افت کمتری را در مقایسه با دوچرخه‌هایی که صاحب‌نام نیستند تجربه خواهند کرد.

نتیجه‌گیری

برای محاسبه‌ی قیمت دوچرخه‌ی دست‌دوم لازم است تمامی مواردی که در بالا ارائه شد را یک‌به‌یک بررسی نمایید. با اینکه این کار تجربه‌ی زیادی می‌طلبد اما موارد ارائه‌شده در «آموزش محاسبه‌ی قیمت دوچرخه‌ی دست‌دوم» می‌تواند تا حدود زیادی به شما کمک کند.

4 1 رای
لطفا امتیاز دهید

جدید ترین آموزش ها در اینستاگرام مجله دوچرخه و طبیعت

ماهیار خاکبان

محمدمهدی (ماهیار) خاکبان در سال ۱۳۹۴ مجله دوچرخه و طبیعت را با چشم انداز ساخت رسانه ای تخصصی در ارائه محتوا آموزشی, گزارش ها و نقد و برسی اکوسیستم دوچرخه سواری تأسیس کرد.‌ اکنون وب سایت مجله دوچرخه و طبیعت پیشرو در ارائه محتواهای تخصصی دوچرخه سواری به زبان فارسی است.
اشتراک در
اطلاع از
guest

3 نظر ثبت شده! شما هم نظرات و پرسش های خود را مطرح کنید.
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا