تنظیمات سایز دوچرخهbike fitting

تنظیم ارتفاع زین و سایز دوچرخه کوهستان

اين مقاله برای تنظیم و متناسب سازی  يك دوچرخه کوهستان است، نه برای انتخاب یک دوچرخه در اندازه مناسب ! اين دو تعريف غالباً با يكديگر آميخته مي‌شوند درحالی‌که كاملاً متفاوت هستند. به عبارت ساده‌تر، تنظيم تناسب وسایز يك دوچرخه کوهستان زماني به بهترين شكل ممكن صورت می‌گیرد كه شما كار خود را روي دوچرخه‌اي با اندازه صحيح، يا حداقل دوچرخه‌اي كه حدوداً به اندازه صحيح شما نزديك باشد، آغاز كنيد. اگر بدنبال یک دوچرخه در سایز مناسب خود هستید آموزش   “نحوه محاسبه سایز دوچرخه” را مطالعه کنید و اگر دوچرخه ای مناسب در سایز خود در اختیار دارید برای تنظیم و متناسب کردن سایز آن این آموزش را مطالعه کنید.

بهترین روش برای تنظیم سایز و متناسب سازی دوچرخه کدام است؟
شاید این جواب برای شما ناامید کننده باشد اما دیدن یک متخصص حرفه ای متناسب سازی دوچرخه  که از اندازه گیری مفصل به مفصل استفاده می کند تا دوچرخه را برای شما متناسب سازی کند بهترین راه حل است. اما احتمالا این پاسخی نیست که شما  می خواستید بشنوید. برای همین در این آموزش دو روش را معرفی می کنیم. اولین روش راحت ترین و بهترین روش تنظیم سایز دوچرخه و یا همان متناسب سازی دوچرخه است و روش دوم روشی دقیق تر است.

تنظيم سايز يك دوچرخه  کوهستان آنقدرها هم كه تصور مي‌كنيد پيچيده نيست.  تنظیم سایز دوچرخه کوهستان در سبکهای رایج نظیر کوهستان اسپورت، کراس کانتری و یا حتی در دوچرخه شهری و دوچرخه های فیتنس در پایین تنه و به عبارتی تنظیمات روی میل زین  تفاوت با دوچرخه جاده ندارد و همگی یکسان هستند.  و تنظیمات در بالاتنه با دوچرخه جاده متفاوت است.

معرفی مرکز بایک فیتینگ و آنالیز حرکتی bike_bodylab

آیا تنظیم دوچرخه کوهستان انقدر ها مهم است که برایش وقت بگذارید؟  پاسخ  مثبت است. برای انتقال نیرو به رکاب ها، تنظیم صحیح دوچرخه بسیار مهم است جدایی از آن اگر دوچرخه مخصوصا مهمترین بخش آن یعنی ارتفاع لوله زین بدرستی تنظیم نشود به راحتی می تواند به باعث سایش زانو ها شود و این آسیب ها در بعضی از شرایط ممکن است تا ماه ها و یا چند سال زمان نیاز داشته باشد تا به خوبی برطرف شود.


روش اول

ارتفاع لوله زين

تنظيم ارتفاع زين، معمولاً نقطه شروع فرآيندهاي متناسب‌سازي دوچرخه کوهستان و یا هر دوچرخه دیگری است.

تحقیقات آزمایشگاهی در gebioMized نشان داده است که کاهش خطا در تنظیم لوله زین و یا همان ارتفاع صندلی در 5mm  می تواند حداکثر فشار بر زانو ها را را 15-20٪ کاهش دهد.

1- تنظيم ارتفاع لوله زين، معمولاً نقطه شروع فرآيندهاي متناسب‌سازي دوچرخه است. برای فرایند تنظیم ارتفاع لوله زین دوچرخه ابتدا از شخصی بخواهید که دوچرخه را در حالت ایستاده برای شما نگاه دارد بصورتی که در زمان نشستن بر روی دوچرخه و در حالی که در حرکت نباشید آن شخص بتواند دوچرخه را محکم بگیرد تا تعادل شما برهم نخورد و یا از یک تیرنر استفاده کنید که دوچرخه را بتواند بصورت ایستاده نگاه دارد.

راهنمای انتخاب و خرید سایز و سبک کلاه دوچرخه سواری

2- در حالی که بصورت طبیعی روی زین دوچرخه نشسته اید و لگن خاصره‌تان روي زين تراز باشد، يكي از پاهایتان را که روی رکاب قرار دارد را در بالاترین وضعیت و دیگری را در پایین ترین وضعیت (مطابق تصاویر بالا) قرار دهید. پاشنه پاي که در وضعیت پایین قرار دارد و آويزان است بايد وقتي پدال در پايين‌ترين وضعيت خود قرار دارد (ساعت6، شکل1) صرفاً آن را لمس كند. توجه داشته باشید زمانی که پاشنه پا روی رکاب قرار گرفت نباید مطابق شکل 2 زانو دچار خمیدگی  شود و صرفا پاشنه پا باید رکاب را لمس کند و البته نباید که پا با کشیدگی زیاد به رکاب برسد که باعث شود لگن شما کج شود.

تنظیم بصورت صحیح

3- در این مرحله پاشنه پاي خود را كمي عقب مي‌بريد تا پنجه را روي مركز پدال قرار دهيد(تصویر بالا)، بايد كمي خميدگي در زانوي خود داشته باشيد. این تنظیم صحیح ارتفاع لوله زین است.

در این تصویر ارتفاع لوله زین بیش از حد بالا است
در این تصویر ارتفاع لوله زین بیش از حد بالا است بصورتی که لگن خاصره کج شده است.

توجه نکته بسیار مهم : اگر میله زین دوچرخه را بیش از حد بالا برید در هنگام رکاب زدن لگن شما دچار حرکت نامتعارف خواهد شد و باعث آسیب رساندن به کمر و زانو خواهد شد. اطمینان حاصل کنید که هرگز لگن خود را در هنگام راکاب زدن تکان نخواهید داد، برای اینکه بدانید لگن شما به هیچ عنوان در حالت رکاب زدن تکان نمی خورد از یک دوست و یا یک شخص باتجربه بخواهید که زمانی که رکاب می زنید از پشت لگن شما را نگاه نکند و نتجیه را به شما بگوید.


روش دوم و دقیق تر

روش دقیق تر برای تنظیم ارتفاع زین استفاده از زاویه سنج است. برای اینکه این روش را بدرستی انجام دهید ابتدا می بایست روی مفصل قوزک پا، زانو و ران را مطابق شکل پایین با یک برچست مشخص کنید.

جدول سایز انواع سبک های دوچرخه

دوچرخه سوار باید به حالت طبیعی  و استاندارد روی دوچرخه بنشیند. و فرایند متناسب سایزی را شخص دیگری انجام دهد.

زاویه سنج را روی مفصل زانو قرار دهید تا مرکز زاویه سنج با نقطه برچسب زده روی زانو هماهنگ باشد و محور دسته های دستگاه زاویه سنج را با نقاط رنگی در مچ پا و مفصل ران  قرار دهید.
باید زاویه باز ران و ساق پا بین 25 و 30 درجه برای تنظیم مطلوب و راحتی در نظر گرفته باشد. اگر زاویه بیشتر بود ارتفاع لوله زین را بالا ببرید و اگر زاویه کمتر بود ارتفاع لوله زین را پایین بیاورید تا زاویه بین 25 تا 30 درجه قرار گیرد.

توجه نکته بسیار مهم : اگر میله زین دوچرخه را بیش از حد بالا برید در هنگام رکاب زدن لگن شما دچار حرکت نامتعارف خواهد شد و باعث آسیب رساندن به کمر و زانو خواهد شد. اطمینان حاصل کنید که هرگز لگن خود را در هنگام راکاب زدن تکان نخواهید داد، برای اینکه بدانید لگن شما به هیچ عنوان در حالت رکاب زدن تکان نمی خورد از یک دوست و یا یک شخص باتجربه بخواهید که زمانی که رکاب می زنید از پشت لگن شما را نگاه نکند و نتجیه را به شما بگوید.


وضعيت طولي زين

هدف از تنظيم طولي زين اين است كه به يك تعادل ايدئال جلو به پشت روي دوچرخه و همچنين توزيع ايدئال وزن برسيم. تنظیم وضعیت طولی زین با جلو آوردن يك پا (مطابق تصویر بالا) در وضعيتي كه بازوهاي پدال‌هاي شما هم‌تراز با سطح زمين قرار گرفته‌اند و سپس اطمينان از اينكه كاسه زانوي جلويي شما درست روي مركز پدال قرار گرفته است (شكل 4)، انجام مي‌شود. اين روش مي‌تواند براي بعضي از دوچرخه‌سواران تاحدودی خوب باشد.

نحوه محاسبه سایز دوچرخه مناسب

جدول کمکی برای زاویه های صحیح 

کامل ترین نوع تنظیم سایز توسط متخصصان متناسب سازی یا bike fitting  با تنظیم زاویه ها بصورت تخصصی انجام می شود. در تصویر بالا نمونه ای از زاویه های صحیح برای تنظیم متناسب سازی که توسط متخصصان انجام شده است آورده شده تا با زاویه های صحیح بیشتر آشنا شوید.


تنظیم اهرم دسته ترمز و دسته دنده


تنظیم  صحیح اهرم های ترمز در  زمان واکنش های سریع به شما کمک می کند تا در زمان ترمز گرفتن به بهترین شکل کنترل را دست بگیرید و از ترمز ها به بهترین شکل استفاده نمایید. جدا از آن عدم تنظیم صحیح زاویه اهرم دسته ترمز مچ دست را دچار خستگی زودرس می کند

برای تنظیم زاویه اهرم دسته ترمز باید مطابق شکل بالا اهرم ها حدود 45 درجه و هم زاویه مچ دست رو به پایین قرار گیرند. به این شکل در زمان ترمز گرفتن نیازی به خم شدن مچ دست نباشد و دست راحت ترین حالت خود را داشته باشد.

اگر اهرم ترمز در محدوده بالاتر تنظیم شود در زمان ترمز گرفتن مچ دست خم خواهد شد و آرنج دست به سمت پایین خواهد آمد که این موضوع باعث از دست دادن کنترل می شود.

فاصله دسته ترمز و دنده تا گریپ یا همان دستگیره فرمان

بایک فیتینگ «bike fitting» چیست؟

به شکل یک و دو توجه کنید. فاصله دسته ترمز و دنده نباید از گریپ فرمان زیاد باشد که برای ترمز گرفتن دست بیش از حد به داخل کشیده شود. و به همین صورت نباید به گریپ فرمان چسبیده باشند که اهرم تعویض دنده مدام با انگشتان دست در زمانی که انگشت شست جمع است برخورد داشته باشد. در واقع فاصله ای بین شکل 1 و 2 و البته مثل شک 3 در پایین(ما هم این تنظیم را پیشنهاد می کنیم). این تنظیم را برسی کنید و امتحان کنید تا بهترین تنظیم شخصی خود را بدست آورید.

محمدمهدی خاکبان

محمدمهدی (ماهیار) خاکبان در سال ۱۳۹۴ مجله دوچرخه و طبیعت را با چشم انداز ساخت رسانه ای تخصصی در ارائه محتوا آموزشی, نقد و برسی و ارائه گزارش های اکوسیستم دوچرخه سواری تأسیس کرد.‌ اکنون وب سایت مجله دوچرخه و طبیعت پیشرو در ارائه محتواهای تخصصی دوچرخه سواری به زبان فارسی است.
اشتراک در
اطلاع از
guest
نام خود را وارد نمایید
جهت دریافت پاسخ آدرس صحیح ایمیل خود را وارد نمایید.
48 نظر ثبت شده! شما هم نظرات و پرسش های خود را مطرح کنید.
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کورش
کورش
فروردین 12, 1399 0:47 ق.ظ

با سلام عکس دیگری از تنظیم زاویه اهرم ترمز دارید ؟ متوجه نشدم

docharkhehMag
مدیر
پاسخ به  کورش
فروردین 20, 1399 2:04 ق.ظ

سلام. زاویه اهرم ترمز باید هم زاویه ساعد دست در زمان سوار شدن روی دوچرخه باشد.
به این عکس توجه کنید.
https://docharkhehmag.ir/wp-content/uploads/2019/02/%D8%AA%D9%86%D8%B8%DB%8C%D9%85-%D8%AF%D8%B3%D8%AA%D9%87-%D8%AF%D9%86%D8%AF%D9%87-%D9%88-%D8%AA%D8%B1%D9%85%D8%B2.jpg

majid
majid
فروردین 12, 1399 9:12 ب.ظ

مطالب خیلی مفید بود.
عالی .

امید کرد
امید کرد
پاسخ به  majid
شهریور 27, 1399 7:06 ب.ظ

سلام سپاسگزارم بسیار مفید هستند

محمد
محمد
فروردین 20, 1399 0:25 ق.ظ

مطالب بسیار آموزنده بود،نهایت سپاس از ارائه مطالبتان

docharkhehMag
مدیر
پاسخ به  محمد
فروردین 20, 1399 0:57 ق.ظ

سلامت باشید دوست عزیز

محمد
محمد
اردیبهشت 10, 1399 10:50 ق.ظ

سپاس، مفید و کاربردی بود.

عباس
عباس
اردیبهشت 23, 1399 8:55 ب.ظ

درود بر شما. مطالب کامل و گویا هستند. واقعا عالی کار کردید. سپاس

saran
saran
آبان 3, 1399 10:31 ق.ظ

سلام خدمت شما بزرگوران . ایا فیلمی آموزشی در این زمینه دارید که در اختیار ما گذاشته شود
سپاس

docharkhehMag
مدیر
پاسخ به  saran
آبان 4, 1399 1:03 ب.ظ

سلام بر شما
خیر متاسفانه، اما در یوتویوپ به زبان های دیگر فیلم های زیادی موجود است و در آپارات هم می توانید فیلم هایی برای تنظیم ارتفاع زین به زبان فارسی پیدا نمایید.

مه ناز
مه ناز
آبان 26, 1399 11:07 ب.ظ

با سلام،
اندازه فرد دوچرخه سوار باید از زمین به صندلی باشد یا از پدال به طرف صندلی؟
پیشا پیش متشکرم

docharkhehMag
مدیر
پاسخ به  مه ناز
آبان 27, 1399 7:53 ب.ظ

سلام بر شما
پیشنهاد می کنیم برای آنکه اشتباه نکنید آموزش را بصورت کامل مطالعه نمایید.
برای تنظیم ارتفاع زین فاصله رکاب در پایین ترین بخش تا زین محاسبه میشود.

فاطمه
فاطمه
آذر 4, 1399 0:46 ق.ظ

سلام وقت بخیر
مربی دوچرخه سواری غرب تهران میخواستم دوچرخه هم ندارم
کاملا مبتدی هستم 33 ساله و تا بحال سوار دوچرخه نشدم

docharkhehMag
مدیر
پاسخ به  فاطمه
آذر 4, 1399 2:41 ب.ظ

سلام. برای دریافت اطلاعات مربی ایمیل خود را بصورت صحیح وارد نمایید.

حمید
حمید
دی 29, 1399 9:40 ب.ظ

سلام مطلب بسیار مفیدی بود فقط یک قسمتشو متوجه نشدم: اندازه فاق من 86 هست که وقتی در 833 ضرب میشه عدد 71638 . آیا این به این معنیه که فاصله بالای زین تا مرکز رکاب حدود 71 سانت باید… بیشتر بخوانید

docharkhehMag
مدیر
پاسخ به  حمید
دی 30, 1399 7:28 ب.ظ

دورد بر شما
این روش در آموزش بالا پیشنهاد نشده است.
86 ضرب 0.833 مساوی= 71.638
هفتاد یک سانتیمتر فاصله از بالا و وسط زین تا مرکز توپی تنه باید باشد.

ماهان
ماهان
اسفند 21, 1399 5:55 ب.ظ

الان دوچرخه ۲۷ اندازه منه اگر دوچرخه ۲۹ بخرم چه مشکلاتی داره؟

docharkhehMag
مدیر
پاسخ به  ماهان
اسفند 21, 1399 7:09 ب.ظ

درود ماهان 27.5 و 29 سایز طوقه دوچرخه هستند و ربطی به سایز بدنه دوچرخه ندارند. شما هم 27.5 و هم 29 می توانید سوار شوید اما گزینه 27.5 مناسب تر است. و 29 توصیه نمیشود. برای آنکه بدانید چه… بیشتر بخوانید

Faezeh
Faezeh
خرداد 13, 1400 0:28 ق.ظ

سلام مطالب خیلی عالی و خوب بود.
من قدم۱۵۲هستش برای خریدن دوچرخه باید چه سایز دوچرخه ای را بخرم

docharkhehMag
مدیر
پاسخ به  Faezeh
خرداد 19, 1400 11:02 ب.ظ

درود فرزانه می توانید برای محاسبه سایز مناسب دوچرخه آموزش زیر را مطالعه نمایید. سایز مناسب بدنه دوچرخه برای شما XS یا 14 است. توجه داشته باشید که اگر تصمیم داشته باشید دوچرخه ای زیر 15/14 میلیون خریداری کنید می… بیشتر بخوانید

علی
علی
تیر 31, 1400 2:57 ب.ظ

سلام خسته نباشید من از یکی از دوستانم شنیدم که اگه لوله زین خیلی بالا باشه امکان داره تنه دوچرخه بشکنه واقعا همینطوره؟؟

docharkhehMag
مدیر
پاسخ به  علی
مرداد 2, 1400 4:25 ب.ظ

درود علی
بله. روی لوله زین میزان حد مجاز ارتفاع مشخص شده است.
در صورت نیاز میتوانید لوله زین بلندتری تهیه نمایید.

بهروز فروغانفر
بهروز فروغانفر
شهریور 20, 1400 10:00 ب.ظ

سلام.جلوترقرارگرفتن فرمان ازمحورخودباعث تیزی درچرخش میشودآیااین خطرناک نیست؟

docharkhehMag
مدیر
پاسخ به  بهروز فروغانفر
شهریور 28, 1400 0:03 ق.ظ

درود
خیر خطرناک نیست.

سعید
سعید
آذر 7, 1400 5:06 ب.ظ

سلام چند وقته دوچرخه گرفتم ولی زانوی چپم درد میکنه.نمیتونم اندازه زین ورکاب رو تنظیم کنم

docharkhehMag
مدیر
پاسخ به  سعید
آذر 8, 1400 11:17 ق.ظ

درود سعید اگر نمیتوانید تنظیمات را خود انجام دهید می توانید از یک متخصص بایک فیتینگ کمک بگیرید. لینک زیر را مطالعه نمایید. https://docharkhehmag.ir/category/bike-fitting/ پیشنهاد میکنیم آموزش زانو درد در دوچرخه سواری را مطالعه نمایید. چرا که دلایل دیگری هم… بیشتر بخوانید

آرش بذرافشان
آرش بذرافشان
دی 20, 1400 6:05 ق.ظ

سلام، من قدم حدود 180 هست. یک دوچرخه ژیتان اصل سایز 26 بدنه مدیوم برای خرید دیده‌ام. وقتی روی دوچرخه می‌؟نشینم فرمان دوچرخه کمی پایین‌تر از زین هست. این برای من مناسبه سایزش یا باعث خستگی کمرم می‌شود؟

docharkhehMag
مدیر
پاسخ به  آرش بذرافشان
دی 20, 1400 11:19 ب.ظ

درود آرش سایز 26 استاندارد چرخ های دوچرخه است. و سایز مدیوم برای بدنه است که میباست مناسب قد شما باشد. برای قد شما سایز لارج بدنه 18 مناسب است. اینکه فرمان دوچرخه پایین تر از زین قرار میگیرد برای… بیشتر بخوانید

بردیا
بردیا
فروردین 31, 1401 1:15 ق.ظ

عالی بود
مرسی

ابوذر
ابوذر
اردیبهشت 8, 1401 9:32 ق.ظ

عالی بود، سپاس از شما

پارسا راد
پارسا راد
اردیبهشت 8, 1401 3:26 ب.ظ

چقدر مفید و کامل

سعید
سعید
اردیبهشت 15, 1401 10:46 ب.ظ

سلام ممنون از مطالب خوبو اموزندتون ،یه سوال داشتم برای قد حدود ۱۸۰ سایز مدیوم مناسبه یا لارج؟

docharkhehMag
مدیر
پاسخ به  سعید
اردیبهشت 15, 1401 11:04 ب.ظ

درود سعید
سایز لارج مناسب است.

احمد
احمد
خرداد 12, 1401 8:09 ق.ظ

سلام دوچرخه ای تازه خریدم فرمانش ۶سانت کوچکترهست نسبت به دوچرخه قبلی که داشتم فرمان بزرگتر درطولانی مدت خیلی راحت تر بودم لطفاراهنمایی بفرمایید

docharkhehMag
مدیر
پاسخ به  احمد
خرداد 12, 1401 5:17 ب.ظ

درود احمد
سایز طول فرمان دوچرخه با توجه به سبک دوچرخه متفاوت است. از چه سبک دوچرخه ای استفاده میکنید؟ و دوچرخه قبلی شما چه سبک دوچرخه ای بوده؟

ارسلان
ارسلان
خرداد 19, 1401 6:49 ب.ظ

چرا مقالات شما سالهاست به روز نشده است؟

docharkhehMag
مدیر
پاسخ به  ارسلان
خرداد 20, 1401 12:47 ب.ظ

درود ارسلان مقلات در وب سایت مجله دوچرخه و طبیعت به روزرسانی میشوند. اگر مقاله ای به روز نشده است اغلب به این معنا است که آن مقاله کماکان معتبر است. اگر برخلاف این نکته ای مشاهده کردید بفرمایید بررسی… بیشتر بخوانید

شهرزاد قاسمی
شهرزاد قاسمی
تیر 11, 1401 11:17 ق.ظ

سلام سایتتون خیلی مفیده وقتی ارتفاع زین را طبق اموزش شما استاندارد می کنم در توقف مسلط نیستم و اعتما به نفسم را برای متوقف کردن دوچرحه از دست میدم

docharkhehMag
مدیر
پاسخ به  شهرزاد قاسمی
تیر 11, 1401 9:58 ب.ظ

درود شهرزاد ممنون از نظر شما. میتوانید از تکنیک زیر برای برطرف کردن این مشکل کمک بگیرید. قبل از ایست کامل از روی زین بلند شوید و پای سمتی که روی زمین قرار میدهید را از رکاب بلند کنید که… بیشتر بخوانید

ازاده
ازاده
شهریور 9, 1401 10:30 ق.ظ

سلام من قدم ۱۶۸ وزنم۸۸ ودوچرخهم ۲۷ ونیم مارک اورینت خیلی زینم عوص کردم اول این ولی زین پهن مارال خریدم ۲۷در۳۰ دیدم کمر درد میارم آلن باهمان زین قبلی سایزش ۱۷در۲۶ ولی اصلا راحت نیستم یعنی دوچرخه رانمی توانم… بیشتر بخوانید

docharkhehMag
مدیر
پاسخ به  ازاده
شهریور 10, 1401 4:02 ب.ظ

درود آزاده برای انتخاب زین مناسب لینک زیر را باز نموده و آموزش مورد نظر را مطالعه نمایید. زین مناسب در جهت راحتی شما و جلو گیری از درد نشیمنگاه و عوارض آن در آینده جلو گیری میکند. در خصوص… بیشتر بخوانید

ازاده
ازاده
پاسخ به  docharkhehMag
شهریور 20, 1401 9:46 ب.ظ

سلام ممنون از توجه شما من منظورتان را خوب متوجه نشدم یعنی بدنه دوچرخه با قد من همسانی ندارد پس من زین را عوص نکنم فکر یه دوچرخه دیگه باشم صمن من هقته سه بار درصورت مساعد بودن هوا کوهنوردی… بیشتر بخوانید

docharkhehMag
مدیر
پاسخ به  ازاده
شهریور 23, 1401 10:32 ق.ظ

درود آزاده 1- بله احتمال دارد که بدنه دوچرخه یک سایز بزرگتر از سایز مناسب با قد شما باشد. معمولا سایز دوچرخه روی بدنه آن درج میشود. با عبارتی مانند size 17. و معمولا دوچرخه های اکونومی سایز دوچرخه را… بیشتر بخوانید

ازاده
ازاده
شهریور 20, 1401 10:03 ب.ظ

ببخشید سایز بدنه چه جوری محاسبه کنم یه جور ساده تر بگین من متوجه جه بشم شاید مشکلم رفع بشه خیلی ازتون ممنونم

docharkhehMag
مدیر
پاسخ به  ازاده
شهریور 23, 1401 10:36 ق.ظ

درود آزاده اگر روی دوچرخه شما سایز درج نشده باشد میتوانید به روش زیر عمل نمایید. از مرکز توپی تنه را بست لوله زین سایز کنید. این همان سایز بدنه دوچرخه است. توپ تنه: بخشی که طبق قامه (چرخ دنده… بیشتر بخوانید

ازاده
ازاده
شهریور 22, 1401 10:08 ب.ظ

سلام منتطر جوابتون هستم ممنون

docharkhehMag
مدیر
پاسخ به  ازاده
شهریور 23, 1401 10:36 ق.ظ

درود آزاده
پاسخ پرسش های شما داده شد.

ازاده
ازاده
پاسخ به  docharkhehMag
شهریور 24, 1401 6:47 ب.ظ

سلام ممنون از توجه شما راستش بخواین الان رفتم نگاه کردم روچرخم یه حروف انگلیسی ۳ حرفی نوشته بنامMAX بعد رو قسمت دیگه نوشته ۲۷ونیم MATB_D_18 دیگه من چیزی ندیدم راستش بخواین چیزی دیگه ای ندیدم حک شده باشه یعنی… بیشتر بخوانید

دکمه بازگشت به بالا
48
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x