تبلیغ
راهنمای خرید دوچرخه و تجهیزات

راهنمای خرید دوچرخه‌ی شهری

دوچرخه‌ها سبک‌های گوناگونی دارند که برحسب نیاز می‌توان یکی از آن‌ها را برگزید؛ در آموزش شناخت انواع دوچرخه این موضوع بصورت کامل بررسی شده است و در این نوشتار سبک‌های مناسب دوچرخه برای علاقه‌مندانی آماده شده است که تصمیم دارند برای استفاده‌ و تردد داخل شهر دوچرخه‌ای مناسب انتخاب و خریداری کنند. در این آموزش از مجله‌ی دوچرخه و طبیعت همراه ما باشید تا دوچرخه‌ی مناسب را برای استفاده در شهر معرفی کنیم.

برای انتخاب و خرید دوچرخه و تردد در شهر، پنج سبک دوچرخه پیشنهاد می‌شود که بنا به مورد استفاده و همچنین سلیقه می‌توانید یکی از این موارد را برای خود انتخاب نمایید که در ادامه آن‌ها را معرفی می‌کنیم.

مطالاعه آموزش های زیر پیشمهاد می شود

1- راهنمای جامع خرید دوچرخه

2- راهنمای خرید دوچرخه دست دوم

جدید ترین آموزش ها در اینستاگرام مجله دوچرخه و طبیعت اینستاگرام مجله دوچرخه وطبیعت

3- مجموعه آموزش های خرید دوچرخه

 

دوچرخه شهری / شهری  Urban

دوچرخه سواری در شهر

دوچرخه‌های شهری قدیمی‌ترین سبک هستند که با پیشرفت تکنولوژی و شناخت بازار و سلیقه‌ی جامعه، شکل آن‌ها دچار تغییرات مثبتی شده است. دوچرخه‌های شهری می‌توانند دارای دنده و یا تک‌سرعته یعنی بدون دنده باشند و یا در توپیِ عقب آن‌ها دنده‌ی اتوماتیک قرار گرفته شده باشد. می‌توان طرح‌های کلاسیک این سبک را در کنار سبک‌های جدید، کماکان مشاهده و یا تهیه کرد. این دوچرخه برای استفاده و تردد داخل شهر طراحی شده است. به دلیل اهمیت راحتیِ دوچرخه‌سوار در مسیرهای شهری، این سبک بهترین پوزیشن قرارگیری دوچرخه‌سوار را روی دوچرخه دارد. به این معنا که دوچرخه‌سوار کمترین حالت خمیدگی را روی فرمان دوچرخه خواهد داشت. یعنی نیاز نیست که برای گرفتن فرمان، زیاد خم شوید و این یکی از موارد بسیار مهم در راحتی دوچرخه‌های شهری است. در این حالت لگن دوچرخه‌سوار به‌صورت عمودی روی زین دوچرخه قرار می‌گیرد و فشار وزن بدن در بخش بیشتری از نشیمنگاه و زین دوچرخه تقسیم می‌شود و به همین دلیل زین‌های دوچرخه‌ی شهری نسبت به سبک‌های دیگر پهن‌تر و راحت‌تر هستند. این‌ها مواردی است که راحتی دوچرخه‌های شهری را نسبت به سبک‌های دیگر به‌شدت افزایش می‌دهند و همچنین شکل فرمان‌های کلاسیک و اهرم‌های ترمز و گاهاً چیدمان و تعداد دنده‌ها از موارد دیگری هستند که دوچرخه‌های شهری را برای دوچرخه‌سواریِ داخل شهر بسیار لذت‌بخش خواهد کرد. شکل قرار گیری دوچرخه سوار بر روی دوچرخه های شهری به گونه ای است که می توانید از دید بسیار بهتری را به شهر و محیط اطراف داشته باشید. بنابراین اگر تصمیم دارید از دوچرخه فقط برای تردد در شهر استفاده کنید دوچرخه‌های شهری راحت‌ترین سبک برای این کار هستند.

راهنمای خرید دوچرخه‌ی استاندارد برای کودکان

 

دوچرخه شهری / تاشو folding bike

شخصی که دوچرخه تاشو را در بقل گرفته

دوچرخه‌های تاشو یکی از گزینه‌های بسیار مناسب برای دوچرخه‌سواری در شهر و ترددهای منزل تا محل‌کار هستند؛ چون در چنین مواردی اهمیت نوع وسیله در حمل راحت (هرجایی نظیر مترو و اتوبوس و داخل محل کار) آن است. دوچرخه‌های تاشو صرفاً  به منظور ورزش تولید نشده بلکه برای راحتیِ جا‌به‌جایی در شهر طراحی شده‌اند. بنابراین اگر تصمیم دارید برای تردد در شهر، هم‌زمان از دوچرخه، مترو و اتوبوس استفاده نمایید دوچرخه‌های تاشو بهترین گزینه برای شما خواهند بود.

 

دوچرخه شهری / هیبرید Hybrid

ذ=دو نفر در حال دوچرخه سواری

دوچرخه‌های هیبرید گاهی در ایران با دوچرخه‌های E-bike یا همان دوچرخه‌های الکترونیکی اشتباه گرفته می‌شوند. دوچرخه‌های هیبرید از ترکیب چند دوچرخه و تبدیل‌شدن آن به دوچرخه‌ای با نام هیبرید تشکیل شده‌اند که همین امر کاراییِ این دوچرخه را برای مصارف مختلف بیشتر از سبک‌های دیگر می‌کند. دوچرخه‌ی هیبرید ترکیب سه سبکِ دوچرخه‌ی شهری، کوهستان و جاده (کورسی) است و می‌توان مثلثی را در نظر گرفت که در هر یک از اضلاعش یکی از این سه دوچرخه قرار دارد. این سبک در کشورهای اروپایی برعکس ایران بسیار پرطرف‌دار است. دوچرخه‌ی هیبرید با‌ توجه ‌به مدل طراحی‌شده می‌تواند به‌سمت یکی از اضلاع مثلثِ نام‌برده گرایش داشته باشد به همین جهت با‌ توجه ‌به انتخاب دوچرخه‌سوار و فرد علاقه‌مند، دوچرخه‌ی هیبرید یکی از گزینه‌های ایدئال برای تردد در شهر به‌ حساب می‌آید.

راهنمای شناخت انواع دوچرخه

 

دوچرخه برقی / برقی Electric

دو نفر در حال دوچرخه سواری با دوچرخه برقی

دوچرخه برقی که به آن «E-bike» هم گفته می شود دوچرخه‌هایی هستند مجهز به یک موتور الکتریکی کوچک که دوچرخه‌سوار را در طی کردن مسیر یاری می‌کنند. انواع مختلف بسیاری از دوچرخه‌های برقی در جهان وجود دارند، از مدل‌هایی که دارای یک موتور برقی کوچک هستند و پدال زدن را ساده‌تر می‌کنند تا مدل‌هایی که به یک موتورسیکلت کوچک (موتورگازی) نزدیکترند. دوچرخه برقی از باتری‌های قابل شارژ استفاده می‌کند و معمولاً می‌تواند با سرعتی بین ۲۵ تا 50 کیلومتر در ساعت حرکت نماید. به طور متوسط دوچرخه‌های برقی با یک باتری کاملاً شارژ شده می‌توانند مسافت بین ۲۵ تا 70 کیلومتر را طی کنند که البته طول این مسافت بستگی به کیفیت دوچرخه، کیفیت باتری، شرایط جاده و حتی دمای هوا و شرایط جوی دارد.

دوچرخه های برقی در تمامی سبک ها ارائه می شوند. به این معنا که شما می توانید یک دوچرخه تاشو، شهری و یا هیبرید خریداری کنید که برقی باشند. حتی می توانید نمونه های ایرانی دوچرخه های برقی را تهیه کنید. با سرچ در گوگل به راحتی به مجموعه های ایرانی که دوچرخه ها را برقی می کنند خواهید رسید.

 

دوچرخه کوهستان / اسپرت Sport

خانمی در حال دوچرخه سواری در طبیعت

دوچرخه‌ی کوهستان اسپرت که در ایران به‌وفور یافت می‌شود و از دوچرخه‌های ارزان‌قیمت تا گران‌قیمتِ آن در تمامی برندهای واردکننده وجود دارد و برخلاف آن که در ایران بهترین گزینه برای تردد در شهر به علاقه‌مندان معرفی می‌شود، سومین گزینه‌ی مناسب برای استفاده‌ی دوچرخه در شهر است. این دوچرخه به‌دلیل آنکه در هر محیطی قابل‌استفاده است (چه در خیابان‌ها و چه در پارک‌های جنگلی وکوهستان و…‌) یکی از سبک‌های محبوب دوچرخه است. اگر تصمیم دارید از دوچرخه‌ی خود در طبیعت، پارک‌های جنگلی، مسیرهای خاکی و یا در شهر استفاده کنید دوچرخه‌ی سبک کوهستان اسپرت گزینه‌ی مناسبی است. از مزایای این سبک در ایران این است که این دوچرخه به‌وسیله‌ی تمامی برندهای ارائه‌کننده‌ی دوچرخه در ایران عرضه می‌شود بنابراین رقابت،‌ بیشتر بر سر قیمت آن است و همچنین شرکت‌هایی که دوچرخه‌های اکونومی و مقرون‌به‌صرفه‌ ارائه می‌کنند به‌وفور این دوچرخه را در محصولات خود با تنوع بالای لوازم خواهند داشت؛ به همین دلیل این دوچرخه را با تنوع قیمت‌ها راحت‌تر می‌توانید انتخاب نمایید.

کوله پشتی یا خورجین! مسئله این است.

 

به سایز چرخ دوچرخهی کوهستان (Wheelset) توجه داشته باشید

اگر قصد خرید دوچرخه‌ی کوهستان را دارید باید بدانید که این دوچرخه با استاندارد 3 سایز در چرخ‌ها wheelset  عرضه می‌شود. به این معنی که چرخ عقب و جلوی دوچرخه در 3 سایز و استاندارد مختلف تولید می‌شود و این با سایز بدنه‌ی دوچرخه متفاوت است. سایز بدنه‌ی دوچرخه برای اشخاصی با قدهای متفاوت تغییر می‌کند اما سایز چرخ کوهستان که در سه سایز اصلی ارائه می‌شود سه استاندارد متفاوت است که هرکدام مزایا و معایب خود را دارند که در ادامه توضیح خواهیم داد.

مقاله: شناخت تفاوت سایز چرخ دوچرخه (Wheelset) با سایز بدنه‌ی دوچرخه (Frame)

استاندارد 26 اینچ: استاندارد قدیمی و کلاسیک دوچرخه‌ی کوهستان است. شرکت‌های تولیدکننده، محصولات خود را کمتر با این استاندارد قدیمی تولید می‌کنند. اگر تصمیم دارید دوچرخه‌سواری را تازه شروع کنید می‌توانید از این سایز چرخ شروع کنید اما اگر تصمیم دارید دوچرخه به‌روزتری داشته باشید پیشنهاد می‌کنیم از دو سایز دیگر که در ادامه معرفی می‌‌کنیم استفاده کنید.

استاندارد 27.5 و  29 اینچ: این دو، استانداردِ جدید و به‌روزی هستند که اکثر تولیدکنندگان تمرکز خود را روی آن‌ها قرار داده‌اند. پیشنهاد ما هم استفاده از این دو استاندارد در سایز چرخ عقب و جلو است.

دوچرخه دو نفره برای سفر

به‌صورت بسیار ساده، استاندارد 27.5 اینچ برای دوچرخه‌سواران مبتدی و متوسط، و استاندارد 29 اینچ برای دوچرخه‌سواران حرفه‌ای  و باتجربه پیشنهاد می‌شود. برای چرخیدن چرخ‌های بزرگ‌تر، انرژی بیشتری نیاز است. اگر دوچرخه‌سواری تازه‌کار هستید از استاندارد چرخ های 27.5 اینچ استفاده کنید. البته هرکدام از استانداردها معایب و محاسن مخصوص به خود را دارند و گاهی دوچرخه‌سوارانِ بسیار باتجربه هم ممکن است استاندارد 27.5 اینچ را برای خود ایدئال بدانند.

برای‌اِینکه با محاسن و معایب این سه استاندارد در سایز چرخ‌ها آشنا شوید «آموزش تفاوت چرخ 26، 27.5  و 29» را مطالعه کنید.

 

سایز بدنه دوچرخه را بررسی نمایید

توجه داشته باشید که دوچرخه‌ها در سایزهای مختلف ارائه می‌شوند و لازم است هر شخص با‌ توجه‌ به قدش، سایز مناسب خود را انتخاب کند. این مورد بسیار مهم است. برای انتخاب دوچرخه با سایز مناسب، مطالعه‌ی آموزش زیر توصیه می‌شود.

محاسبه‌ی سایز دوچرخه

تنظیمات برای قد دوچرخه‌سوار

مهم‌ترین مورد پس از خرید دوچرخه تنظیمات سایز مختص به دوچرخه‌سوار است. لازم است مواردی چون ارتفاع زین و تنظیمات افقی و عمودی آن به‌صورت صحیح انجام شود. برای تنظیمات زین و سایز دوچرخه مطالعه‌ی آموزش زیر توصیه می‌شود.

تنظیم ارتفاع زین و سایز دوچرخه

راهنمای خرید دوچرخه‌ی دست‌دوم

اگر تصمیم دارید دوچرخه‌ی دست‌دومی را به هر دلیلی خریداری کنید مطالعه‌ی آموزش «راهنمای خرید دوچرخه‌ی دست‌دوم» پیشنهاد می‌شود. در این آموزش موارد مهم و اساسی‌ای برای شناخت و تشخیص دوچرخه‌ی دست‌دوم توضیح داده شده است و به کمک این آموزش می‌توانید فرق بین دوچرخه‌ی دست‌دومِ سالم را با دوچرخه‌ی دست‌دوم فرسوده تشخیص دهید.

نحوه محاسبه سایز دوچرخه مناسب

آموزش‌های راهنمای خرید دوچرخه‌ی دست‌دوم

ما در مجله‌ی دوچرخه و طبیعت برای آنکه علاقه‌مندان با دانش بیشتری بتوانند دوچرخه‌ی مناسب خود را خریداری کنند و از دوچرخه‌سواری لذت ببرند، مجموعه‌ای از آموزش‌های راهنمای خرید دوچرخه را به تحریر درآورده‌ایم و تلاش کرده‌ایم تجربیات دو دهه‌ی خود را صمیمانه در اختیار علاقه‌مندان قرار دهیم. به همین جهت برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی خرید دوچرخه، مطالعه‌ی مجموعه آموزش‌های راهنمای خرید دوچرخه را پیشنهاد می‌کنیم. در پایان اگر در هرکدام از یادداشت‌ها و یا آموزش‌ها سؤالی داشتید در بخش دیدگاه‌ها در انتهای آموزشِ موردنظر مطرح کنید. ما در کوتاه‌ترین زمان به‌تمامی پرسش‌ها پاسخ خواهیم داد.

جدید ترین آموزش ها در اینستاگرام مجله دوچرخه و طبیعت

ماهیار خاکبان

محمدمهدی (ماهیار) خاکبان در سال ۱۳۹۴ مجله دوچرخه و طبیعت را با چشم انداز ساخت رسانه ای تخصصی در ارائه محتوا آموزشی, گزارش ها و نقد و برسی اکوسیستم دوچرخه سواری تأسیس کرد.‌ اکنون وب سایت مجله دوچرخه و طبیعت پیشرو در ارائه محتواهای تخصصی دوچرخه سواری به زبان فارسی است.
اشتراک در
اطلاع از
guest

12 نظر ثبت شده! شما هم نظرات و پرسش های خود را مطرح کنید.
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا