تبلیغ
راهنمای خرید دوچرخه و تجهیزات

چرا باید لباس بیس لایر بپوشیم!؟

لباس بیس لایر (لایه های پایه) یکی از آن مواردی است که در سایت های پوشاک دوچرخه سواری دیده اید، اما احتمالاً هرگز به خرید آن فکر نکرده اید زیرا دقیقاً مطمئن نیستید که چه زمانی یا چرا باید از آن استفاده کنید. امیدواریم این مقاله به شما کمک کند تا کمی بیشتر در مورد لباس بیس لایر  و زمان استفاده از آنها اطلاعات مناسبی داشته باشید.

لباس بیس لایر یا لایه پایه چیست؟

از نظر تئوری، لباس بیس لایر یک “زیرپیراهن” است. این اولین لایه لباسی است که روی پوست خود می پوشید و پایه لباس دوچرخه سواری شما است. لباس های بیس لایر دوچرخه سواری با زیر پیراهنی متداول تفاوت های اساسی در جنس و کیفیت دارند.

چه زمانی باید لباس بیس لایر پوشیده شود؟

همه ما عادت داریم برای موقعیت های هوای سرد چند لایه لیاس بپوشیم. این موثرترین راه برای تنظیم گرما بدن در شرایط آب و هوایی متغیر است. در واقع در هوای سرد پوشیدن لباس بیس لایر لازم و ضروری است. تا بحال توجه کرده اید که دمای هوای 20 درجه برای بدن عالی است! اما اگر در همین هوای 20 درجه در استخر باشید و یا سطح پوست رطوبت داشته باشد سردتان خواهد شد! اولین کاری که لباس بیس لایر انجام میدهد انتقال رطوبت سطح پوست به روی سطح لباس است که باعث میشود بدن خشک بماند و رطوبت از روی سطح لباس بیس لایر با توجه به تکنولوژی های بکار رفته در پارچه زودتر خشک شود. این لایه اضافی همچنین به حفظ گرما در نزدیکی بدن کمک می کند. به طور معمول، لباس های بیس لایر بسیار کشسان و سبک، مهندسی می‌شوند. لباس های بیس لایر برای عملکرد صحیح باید بصورت کامل جذب بدن باشند و با سطح پوسط کاملا در تماس باشند.

تفاوت چرخ های 26، 27.5 و 29 اینچی دوچرخه
لباس بیس لایر دوچرخه سواری
لباس بیس لایر دوچرخه سواری

لباس بیس لایر برای آب و هوای مرطوب

لباس های بیس لایر  می توانند در شرایط مرطوب بسیار موثر باشند، به ویژه آنهایی که با الیاف طبیعی ساخته شده اند. به عنوان مثال، پشم مرینو، در حالی که به دلیل ویژگی‌های فوق‌العاده نرم خود شناخته می‌شود، به دلیل داشتن نسبت گرما به وزن، به طور طبیعی تنفس می‌کند و در تنظیم دمای بدن بسیار کارآمد هستند.

لباس بیس لایر از چه جنسی ساخته شده اند؟

لباس های بیس لایر با کیفیت خوب از پارچه‌های مصنوعی با تکنولوژی بالا ساخته می‌شوند که برای دفع عرق از بدن شما طراحی شده‌اند. شرکت های تولید کننده لباسهای بیس لایر متعدی تولید میکنند که این لباسها را نه تنها برای از بین بردن عرق و گرم نگاه داشتن بدن در سرما طراحی کرده اند، بلکه مدل هایی وجود دارند که بدن را در گرمای تابستان خنک می کند و در عین حال بو را کاهش می دهد.

جدید ترین آموزش ها در اینستاگرام مجله دوچرخه و طبیعت اینستاگرام مجله دوچرخه وطبیعت

از لباس های بیس لایر ساخته شده از پنبه یا سایر پارچه های غیر فتیله ای باید اجتناب شود. پنبه رطوبت را در نزدیکی بدن نگه می‌دارد و رطوبت حاصل از تعریق بدن را از سطح پوست دور نمیکند. این لباس های بیس لایر  بدن شما را در هوای گرم گرمتر و در هوای سرد سردتر می کند.

نحوه محاسبه سایز دوچرخه مناسب

لباس بیس لایر برای آب و هوای گرم

بیس لایر مخصوص روزهای گرم را می توان در روزهای گرم  پوشید. پارچه با تکنولوژی بالا عرق را از پوست شما دور می کند و در عین حال یک لایه تبخیری در زیر پیراهن شما ایجاد می کند. این به دوچرخه سوار کمک می کند تا دمای بدن را بهینه نگه دارد و در عین حال خشک بماند.

در خصوص کاهش گرما نظرات متفاوتی وجود دارد اما کیفیت لباس بیس لایر در خنگ کردن بدن بسیار مهم است با توجه به کیفیت آن بحث هایی در این خصوص وجود دارد. اما گرم نگاه داشتن بدن موضوعی ثابت شده و علمی است.

 

لایه های پایه به عنوان یک لایه فشرده سازی

بیس لایر علاوه بر خشک نگه داشتن بدن و کمک به تنظیم دما، تناسب محکم لایه های پایه باعث ایجاد فشار می شود که به بهبود گردش خون و ریکاوری کمک می کند. ممکن است دوچرخه‌سواران حرفه‌ای را قبل یا بعد از مسابقه دیده باشید که جوراب‌های بلند فشاری یا ساق‌های دست و پا به تن دارند. به این دلیل است که ثابت شده که اثرات لایه‌های فشرده‌کننده به جریان خون کمک می‌کند که عضلات خسته ریکاوری شوند و عملکرد را افزایش می‌دهد (بقدری که UCI پوشیدن جوراب‌های فشرده‌کننده را در حین مسابقه ممنوع کرده است).

چطور یک دوچرخه توریستی انتخاب کنیم؟

 

لباس بیس لایر و کاهش صدمات در زمین خوردن

اساساً، اگر از دوچرخه خود بیفتید، پیراهن شما پاره میشود، اما لباس بیس لایر شما همچنان در داخل پیراهن می لغزد. و می تواند تا میزانی به کاهش خراشیدگی ها کمک کند. البته از همه آسیب ها نظیر شکستی استخوان و آسیب های جدی نمی تواند کمک کند.

 

مراقبت از لباس های بیس لایر

لباس های بیس لایر  مانند تمام لباس های دوچرخه سواری، باید پس از هر بار استفاده شسته شوند. شستن دست با مواد شوینده ملایم بهترین راه برای مراقبت از آنها است.

اما دور پایین در ماشین لباسشویی مشکلی برای آنها ایجاد نمیکند. قرار دادن لباس دوچرخه سواری در خشک کن هرگز توصیه نمی شود. همچنین مواد نرم کننده نیز توانایی انتقال رطوبت لباس بیس لایر را کاهش میدهد.

جدید ترین آموزش ها در اینستاگرام مجله دوچرخه و طبیعت

پشتیبانی | مدیر محتوا

ما همواره در تلاشیم مطالب جامع و تخصصی را به زبانی ساده و به صورت رایگان منتشر کنیم. ماموریت ما ارتقاع سطح آگاهی در دوچرخه سواری است.
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظر ثبت شده! شما هم نظرات و پرسش های خود را مطرح کنید.
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا