راهنمای خرید دوچرخه

تفاوت سایز چرخ دوچرخه (Wheelset) با سایز بدنه‌ی دوچرخه (Frame)

ما در مجله‌ی دوچرخه و طبیعت بارها شاهد بوده‌ایم که علاقه‌مندان به دوچرخه، سایز چرخ دوچرخه (Wheelset) با سایز بدنه‌ی دوچرخه (Frame) را اشتباه می‌گیرند این دو  کاملاً متفاوت هستند. به همین دلیل این آموزش، در گروه تحریریه‌ی مجله‌ی دوچرخه وطبیعت جهت آشنایی و درک دو عنوان سایز چرخ دوچرخه (Wheelset) با سایز بدنه‌ی دوچرخه (Frame) آماده‌ شده است.

تصویر لاستیک، طوقه دوچرخه سایز 26 و 27.5 و 29

سایز چرخ دوچرخه (Wheelset)

در واقع چرخ های عقب و جلو و یا همان Wheelset دوچرخه در چندین استاندارد تولید می‌شوند که هرکدام سایز مخصوص به خود را دارند. برای مثال در دوچرخه‌های کوهستان و شهری سه سایز استاندارد 26، 27.5 و 29 اینچ ارائه می‌شوند، و سایز دوچرخه‌ی کورسیِ 700 که به معنی شعاع 70 سانتیمتری است شناخته می‌شود. این استاندارد سایزها برای کاربردهای مختلف، تولید و ارائه می‌شوند. برای مثال استاندارد سایز 26 استانداردی قدیمی است که اکنون شرکت‌های پیشرو در تولید دوچرخه کمتر از آن استفاده می‌کنند و سایزهای 27.5 و 29 استاندارد‌های جدیدی هستند که هرکدام مزایا و معایب خود را به همراه دارند. به‌منظور شناخت و آگاهی از تفاوت آن‌ها «آموزش شناخت چرخ های 26، 5/27و 29 اینچی» را مطالعه کنید.

به‌طورکلی برای استفاده‌های معمول در دوچرخه کوهستان، استاندارد 27 گزینه‌ی مناسبی است و برای دوچرخه‌سواران حرفه‌ای معمولاً سایز 29 پیشنهاد می‌شود. و در دوچرخه های شهری و هیبرید که سبک پر استفاده ای هستند استاندارد 700 متداول و استاندارد اصلی است. البته در دوچرخه های شهری و هیبرید از استانداردهای سایز چرخ کوهستان هم استفاده میشود.

دوچرخه دو نفره برای سفر

بنابراین متوجه شدیم که 26، 27.5 و 29 سایز دوچرخه نیستند و در واقع سه استاندارد متفاوت هستند که به‌عنوان مؤلفه‌ی سایز دوچرخه برای قد دوچرخه‌سوار محسوب نمی‌شوند.

برای درک تفاوت های سایز طوقه Wheelset دوچرخه آموزش “تفاوت چرخ 26، 27.5 و 29  اینچی” را مطالعه نمایید.

تصویر بدنه یا فریم دوچرخه

سایز بدنه‌ی دوچرخه (Frame)

سایز بدنه‌ی دوچرخه همان مؤلفه‌ی اصلی برای انتخاب سایز دوچرخه برای قد دوچرخه‌سوار است. دوچرخه‌ها در سایزهای XS/S/M/L/XL/XXL  تولید می‌شوند که به‌صورت صحیح‌تر با عناوین 15، 16، 17، 18، 19و 20 اینچ شناخته می‌شوند (که این ترتیب سایز ها در شرکت های سازنده دوچرخه کمی با هم تفاوت دارد). سایز بدنه‌ی دوچرخه در دوچرخه‌های کوهستان با واحد اینچ و در دوچرخه‌های جاده (کورسی) با سانتی‌متر مشخص می‌شود.

نگران نباشید!

در این یادداشت تصمیم نداریم شما را با سایزهای دوچرخه گیج کنیم. برای محاسبه‌ی سایز دوچرخه‌ی‌ مناسب می‌توانید آموزش «شیوه‌ی محاسبه‌ی سایز دوچرخه» و یا «جدول سایز انواع سبک های دوچرخه» را مطالعه نمایید. این فرایند کار سخت و پیچیده‌ای نخواهد بود و به کمک آموزش نام‌برده به‌راحتی می‌توانید سایز مناسب دوچرخه‌ی خود را به دست آورید.

تصویر چرخ دوچرخه (Wheelset) بدنه‌ی دوچرخه (Frame)

بنابراین متوجه شدیم که سایز چرخ دوچرخه (Wheelset) با سایز بدنه‌ی دوچرخه (Frame) که همان سایز اصلی آن است باهم تفاوت دارند. برای انتخاب یک دوچرخه‌ی مناسب با قد خود لازم است به سایز بدنه‌ی دوچرخه توجه کنید.

جدول سایز دوچرخه

سایز دوچرخه مناسب خود را از کجا بفهمیم؟

دوچرخه ها و سه چرخه های خوابیده

تقریباً تمامی دوچرخه‌های ارائه‌شده، دارای جدول سایزبندی هستند. کافی است که ارتفاع قد خودتان و یا به‌صورت دقیق‌تر ارتفاع فاق  پا خود را محاسبه کنید و با واردشدن به وب‌سایت سازنده‌ی دوچرخه و قرار‌دادن ارتفاع قد و یا فاق پای خود در جدول‌های ارائه‌شده‌ی شرکت‌های سازنده، سایز مناسب دوچرخه‌‌ی خود را به دست آورید. برای درک سایز دوچرخه و روش‌های ساده‌ی به‌دست‌آوردن سایز مناسب، «آموزش محاسبه‌‌ی سایز دوچرخه» را مطالعه کنید.

guest
آگاه شدن از پاسخ دیدگاه
2 سوالی دارید! بپرسید
Inline Feedbacks
View all comments
سید مجید
سید مجید

سلام .آیا امکان تعویض تنه مثلا 20 با 16 یا 18 وجود دارد؟من در انتخاب سایز فریم دقت نکردم و الان فریم 20 برایم بزرگ است .از نظر فنی فقط تعویض فریم با فریم کوچک تر ممکن هست و آیا… Read more »

دکمه بازگشت به بالا
2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x