راهنمای خرید دوچرخه

معرفی دوچرخه‌ی مناسبِ افرادِ سنگین‌وزن

همه‌ی انسان‌ها سزاوار شادی و سرگرمی و استفاده از دوچرخه هستند؛ با هر سن، جنسیت و هر وزنی. به همین دلیل ما در تیم تحریریه‌ی مجله‌ی دوچرخه و طبیعت این آموزش را برای راهنمایی انتخاب دوچرخه‌ی مناسبِ افراد سنگین‌وزن آماده کرده‌ایم و اگر شما جزو افراد سنگین‌وزن هستید با مطالعه‌ی این نوشتار کوتاه درخواهید یافت که چه سبک دوچرخه‌ای می‌تواند برای شما مناسب باشد.

نمونه دوچرخه کوهستان اسپرت شرکت کنندال

در مرحله‌ی اول باید بدانید که اگر وزن شما کمتر از 100 کیلوگرم است نباید وسواس چندانی برای انتخاب دوچرخه‌ی مناسب از حیث تحمل وزن داشته باشید چراکه اکثر دوچرخه‌ها تا این مقدار وزن را به‌راحتی تحمل خواهند کرد. اما برای انتخاب دوچرخه‌ای با راحتی بیشتر مطالعه‌ی این نوشتار همچنان می‌تواند برای شما مناسب باشد.

ازنظر قانونی، حد مجاز تحمل وزن برای دوچرخه‌هایی با بدنه‌ی فلزی باید حداقل 120 کیلوگرم باشد. در ابتدا شاید این رقم خیلی زیاد به نظر برسد اما وزن دوچرخه و همچنین لوازم جانبی‌ای را که با آن سوارِ دوچرخه می‌شوید شامل کوله‌پشتی، کفش و بطری آب و … را کم کنید؛ به‌صورت حدودی 100 کیلوگرم باقی می‌ماند و این وزنی است که دوچرخه‌سوار با داشتن آن می‌تواند بدون نگرانی سوار دوچرخه شود. اما اگر وزن دوچرخه‌سوار بیش از 100 کیلوگرم بود چه راه‌حلی وجود دارد؟ در ابتدا بدانید که این حداقل استاندارد محدودیت تحمل وزن دوچرخه است و معمولاً دوچرخه‌ها وزن 110 تا 120 کیلوگرم را هم به‌راحتی تحمل می‌کنند. البته به‌دلیل تنوع برندهای متفرقه در بازار ایران قبل از خرید دوچرخه این موضوع را با فروشنده هماهنگ نمایید. سعی کنید در چنین شرایطی خرید خود را از طریق شرکت‌های اصلی واردکننده انجام دهید، چراکه می‌توانند اطلاعات دقیق‌تری را از محصولات خود ارائه دهند.

تفاوت سایز چرخ دوچرخه (Wheelset) با سایز بدنه‌ی دوچرخه (Frame)

محدودیت وزن کلی دوچرخه نیز بعضاً به‌عنوان حداکثر حد مجاز وزن شناخته می‌شود. این اندازه با حد مجاز بار متفاوت است که به کُلّ محدودیت وزن سوار و حد مجاز وزن اشاره دارد.

محاسبه‌ی مثال برای دوچرخه با رتبه 120 کیلوگرم:

وزن حدودی دوچرخه‌‌ی متوسط 16 کیلوگرم

وزن لباس، کفش، کلاه و کوله‌پشتی 4 کیلوگرم

حداکثر وزن سوار 100 کیلوگرم

اگر وزن دوچرخه‌سواری بیش از این مقدار بود باید چه کاری انجام دهیم؟ و یا اگر نیاز بود دوچرخه‌ای با محدودیت وزن بالاتری داشته باشیم چه راه‌حلی وجود دارد؟ در ادامه همراه باشید تا موردهای مناسبی را معرفی کنیم.

نمونه دوچرخه سبک فت بایک شرکت کنندال

بهترین گزینه برای افرادی که بالاتر از 300 پوند معادل 136 کیلوگرم وزن دارند سبک دوچرخه‌های «فت بایک» است. دوچرخه‌های فت بایک با بدنه‌ی آلومینیومی این وزن را معمولاً به‌راحتی تحمل می‌کنند و با بدنه‌ی آهنی محدودیت وزن بسیار بالاتری دارند. بنابراین برای افرادی که حتی بیش از 136 کیلوگرم وزن دارند سَبک دوچرخه‌های فت بایک مناسب‌ترین پیشنهاد است.

نمونه دوچرخه کوهستان اسپرت شرکت اسکات

دوچرخه‌های کوهستان اسپرت

دوچرخه‌های کوهستان اسپرت به دلیل مقاومت بالای بدنه و همچنین لوازمشان گزینه‌ی مناسبی برای افراد سنگین‌وزن هستند.


 

دوچرخه‌های سایکل توریست

سبک دوچرخه‌های سایکل توریست نیز به‌دلیل قرار‌گیری باربند و خورجین روی دوچرخه از محدودیت کمتری برخوردار هستند، به همین جهت می‌توانند یکی از گزینه‌های مناسب برای افراد سنگین‌وزن باشند.

چطور یک دوچرخه توریستی اتخاب کنیم؟

نمونه ای از دوچرخه Gravelشرکت ترک

دوچرخه‌ی سایکلو کراس و گراول

اگر علاقه‌مند به دوچرخه‌سواریِ جاده هستید، دو سبک دوچرخه‌ی سایکلو کراس و گراول به دلیل مقاوت بالایشان که برای مسیرهای ناهموارِ خاکی طراحی شده ‌است می‌توانند گزینه‌ی مناسبی باشند.


دوچرخه‌هایی با بدنه‌ی آهنی

دوچرخه‌هایی با بدنه‌ی آهنی یکی از گزینه‌های مناسب برای افرادی با وزن بالاتر از 100 کیلوگرم هستند اما به‌دلیل عدم تنوع دوچرخه‌هایی با این جنسِ بدنه که در بازار ایران ارائه می‌شوند، محدودیت بسیار خواهید داشت. بنابراین صرفاً به دنبال دوچرخه‌ای با بدنه‌ی آهنی نباشید چراکه گزینه‌ی چندانی به‌جز دوچرخه‌های رده‌پایین نخواهید داشت.


استفاده از ترمزهای دیسک هیدرولیک
هر‌چه وزن دوچرخه به همراه دوچرخه‌سوار بالاتر برود عمل ترمزگرفتن سخت‌تر خواهد بود. ترمزهای مکانیکی «وی برک» و یا ترمزهای سه‌تکه‌ی کلاسیک قدرت لازم برای نگه‌داشتنِ دوچرخه‌سوار سنگین‌وزن را ندارند به همین جهت پیشنهاد می‌شود از دوچرخه‌هایی با سیستم ترمز دیسک و به‌ویژه ترمز دیسک هیدرولیک استفاده شود.


کدام پوزیشن در سبک‌های دوچرخه مناسب‌تر است؟
به دلیل سخت‌بودن حالت افراد سنگین‌وزن روی دوچرخه پیشنهاد می‌شود از دوچرخه‌هایی که پوزیشنِ سَبکِ مشابه شهری و نرمال دارند استفاده شود. گونه‌هایی که دوچرخه‌سوار روی فرمان زیاد خم نشود. (برای سوارشدن روی دوچرخه‌های سایکلو کراس و گراول، پوزیشن‌های سختی باید داشته باشید.)

سبک دوچرخه‌های شهری، فت بایک و بعد از آن کوهستان اسپرت پوزیشن‌های راحت‌تری نیاز دارند و به همین دلیل برای این منظور پیشنهادهای بهتری هستند . در این سبک دوچرخه‌ها می‌توان از زین‌های شهری که نرم‌تر هستند استفاده کرد.

راهنمای خرید دوچرخه‌ی شهری

نتیجه‌گیری

اگر وزن شما حدود 100 کیلوگرم است تقریباً می‌توانید هر دوچرخه‌ای با بدنه آلومینیومی و آهنی را سوار شوید؛ اما برای راحتی بیشتر پیشنهاد می‌شود ازدوچرخه‌های شهری، دوچرخه‌های فت بایک، دوچرخه‌ی کوهستان 27.5 پلاس و یا کوهستان اسپرت استفاده نمایید. به‌ویژه که اگر تصمیم دارید دوچرخه‌سواری را تازه شروع کنید. اگر وزن حدودی بالاتری دارید دوچرخه‌های فت بایک گزینه‌ی مناسبی هستند. فراموش نکنید که سایز دوچرخه میبایست مناسب قد شما باشد برای محاسبه سایز مناسب دوچرخه “آموزش نحوه محاسبه سایز دوچرخه” را مطالعه نمایید. برای تنظیمات مربوط به سایز “آموزش تنظیم ارتفاع زین و سایز دوچرخه” را مطالعه نمایید.

 

guest
آگاه شدن از پاسخ دیدگاه
10 سوالی دارید! بپرسید
Inline Feedbacks
View all comments
علیرضا
علیرضا

باسلام خیلی ممنون بابت این مطلب خوب و کامل من وزنم 105 کیلو هست و قدم 180 و اندازه فاق تا کف پا هم 80 سانتیمتر به نظر شما چه نوع دوچرخه و با چ سایزی انتخاب کنم چون تازه… Read more »

علیرضا
علیرضا
Reply to  docharkhehMag

خیلی ممنونم بابت پاسخگویی سریع و خوبتون لطفا اگه میشه چندتا سایت معتبر که دوچرخه های مارک های معروف رو دارن برای خرید معرفی کنید . من خیلی گشتم اکثرا یا موجود ندارن یا دوچرخه خوب ندارن یه سوال دیگه… Read more »

علی
علی

سلام، به نظر شما برای من که قد 176 و وزن 90 کیلو دارم، دوچرخه های فاریس Faris ( البته در مطلب شما نبود) مناسب هست یا خیر؟

بهداد
بهداد

درود سپاس از اين همه خلاقيت و رساندن آگاهي در اين امر. دوست عزيز من ١٠٨ كيلو وزن دارم ساكن تهران.دوچرخه اي ميخام هم كارهاي روزمرئه انجام بدم و ورزشم باشه برام و در مسيرهاي طولاني.مثال غرب به شرق تهران.… Read more »

سارا
سارا

سلام وقت بخیر.ببخشید من دوچرخه فلش مدل اولترا ۱۸ سایز ۲۶ با تنه ۱۷ رو گرفتم خواستم ببینم تا ۱۱۰ و ۱۲۰کیلو تحمل وزن داره؟

دکمه بازگشت به بالا
10
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x