تبلیغ
راهنمای خرید دوچرخه و تجهیزات

معرفی دوچرخه‌ی مناسبِ افرادِ سنگین‌وزن

همه‌ی انسان‌ها سزاوار شادی و سرگرمی و استفاده از دوچرخه هستند؛ با هر سن، جنسیت و هر وزنی. به همین دلیل ما در تیم تحریریه‌ی مجله‌ی دوچرخه و طبیعت این آموزش را برای راهنمایی انتخاب دوچرخه‌ی مناسبِ افراد سنگین‌وزن آماده کرده‌ایم و اگر شما جزو افراد سنگین‌وزن هستید با مطالعه‌ی این نوشتار کوتاه درخواهید یافت که چه سبک دوچرخه‌ای می‌تواند برای شما مناسب باشد.

مدل دوچرخه کوهستان اسپرت
نمونه دوچرخه کوهستان اسپرت شرکت کنندال

در مرحله‌ی اول باید بدانید که اگر وزن شما کمتر از 100 کیلوگرم است نباید وسواس چندانی برای انتخاب دوچرخه‌ی مناسب از حیث تحمل وزن داشته باشید چراکه اکثر دوچرخه‌ها تا این مقدار وزن را به‌راحتی تحمل خواهند کرد. اما برای انتخاب دوچرخه‌ای با راحتی بیشتر مطالعه‌ی این نوشتار همچنان می‌تواند برای شما مناسب باشد.

ازنظر قانونی، حد مجاز تحمل وزن برای دوچرخه‌هایی با بدنه‌ی فلزی باید حداقل 120 کیلوگرم باشد. در ابتدا شاید این رقم خیلی زیاد به نظر برسد اما وزن دوچرخه و همچنین لوازم جانبی‌ای را که با آن سوارِ دوچرخه می‌شوید شامل کوله‌پشتی، کفش و بطری آب و … را کم کنید؛ به‌صورت حدودی 100 کیلوگرم باقی می‌ماند و این وزنی است که دوچرخه‌سوار با داشتن آن می‌تواند بدون نگرانی سوار دوچرخه شود. اما اگر وزن دوچرخه‌سوار بیش از 100 کیلوگرم بود چه راه‌حلی وجود دارد؟ در ابتدا بدانید که این حداقل استاندارد محدودیت تحمل وزن دوچرخه است و معمولاً دوچرخه‌ها وزن 110 تا 120 کیلوگرم را هم به‌راحتی تحمل می‌کنند. البته به‌دلیل تنوع برندهای متفرقه در بازار ایران قبل از خرید دوچرخه این موضوع را با فروشنده هماهنگ نمایید. سعی کنید در چنین شرایطی خرید خود را از طریق شرکت‌های اصلی واردکننده انجام دهید، چراکه می‌توانند اطلاعات دقیق‌تری را از محصولات خود ارائه دهند.

برای دوچرخه سواری چه لباسی بپوشیم!؟

محدودیت وزن کلی دوچرخه نیز بعضاً به‌عنوان حداکثر حد مجاز وزن شناخته می‌شود. این اندازه با حد مجاز بار متفاوت است که به کُلّ محدودیت وزن سوار و حد مجاز وزن اشاره دارد.

محاسبه‌ی مثال برای دوچرخه با رتبه 120 کیلوگرم:

جدید ترین آموزش ها در اینستاگرام مجله دوچرخه و طبیعت اینستاگرام مجله دوچرخه وطبیعت

وزن حدودی دوچرخه‌‌ی متوسط 16 کیلوگرم

وزن لباس، کفش، کلاه و کوله‌پشتی 4 کیلوگرم

حداکثر وزن سوار 100 کیلوگرم

اگر وزن دوچرخه‌سواری بیش از این مقدار بود باید چه کاری انجام دهیم؟ و یا اگر نیاز بود دوچرخه‌ای با محدودیت وزن بالاتری داشته باشیم چه راه‌حلی وجود دارد؟ در ادامه همراه باشید تا موردهای مناسبی را معرفی کنیم.

نمونه دوچرخه سبک فت بایک شرکت کنندال
نمونه دوچرخه سبک فت بایک شرکت کنندال

بهترین گزینه برای افرادی که بالاتر از 300 پوند معادل 136 کیلوگرم وزن دارند سبک دوچرخه‌های «فت بایک» است. دوچرخه‌های فت بایک با بدنه‌ی آلومینیومی این وزن را معمولاً به‌راحتی تحمل می‌کنند و با بدنه‌ی آهنی محدودیت وزن بسیار بالاتری دارند. بنابراین برای افرادی که حتی بیش از 136 کیلوگرم وزن دارند سَبک دوچرخه‌های فت بایک مناسب‌ترین پیشنهاد است.

مدل دوچرخه کوهستان اسپرت شرکت اسکات
نمونه دوچرخه کوهستان اسپرت شرکت اسکات

دوچرخه‌های کوهستان اسپرت

دوچرخه‌های کوهستان اسپرت به دلیل مقاومت بالای بدنه و همچنین لوازمشان گزینه‌ی مناسبی برای افراد سنگین‌وزن هستند.


دوچرخه مناسب افراد سنگین وزن2

 

دوچرخه‌های سایکل توریست

سبک دوچرخه‌های سایکل توریست نیز به‌دلیل قرار‌گیری باربند و خورجین روی دوچرخه از محدودیت کمتری برخوردار هستند، به همین جهت می‌توانند یکی از گزینه‌های مناسب برای افراد سنگین‌وزن باشند.

تفاوت های دوچرخه زنانه با دوچرخه مردانه

نمونه ای از دوچرخه Gravelشرکت ترک
نمونه ای از دوچرخه Gravelشرکت ترک

دوچرخه‌ی سایکلو کراس و گراول

اگر علاقه‌مند به دوچرخه‌سواریِ جاده هستید، دو سبک دوچرخه‌ی سایکلو کراس و گراول به دلیل مقاوت بالایشان که برای مسیرهای ناهموارِ خاکی طراحی شده ‌است می‌توانند گزینه‌ی مناسبی باشند.


دوچرخه‌هایی با بدنه‌ی آهنی

دوچرخه‌هایی با بدنه‌ی آهنی یکی از گزینه‌های مناسب برای افرادی با وزن بالاتر از 100 کیلوگرم هستند اما به‌دلیل عدم تنوع دوچرخه‌هایی با این جنسِ بدنه که در بازار ایران ارائه می‌شوند، محدودیت بسیار خواهید داشت. بنابراین صرفاً به دنبال دوچرخه‌ای با بدنه‌ی آهنی نباشید چراکه گزینه‌ی چندانی به‌جز دوچرخه‌های رده‌پایین نخواهید داشت.


نمونه ترمز دیسک هیدرولیک دوچرخه

استفاده از ترمزهای دیسک هیدرولیک
هر‌چه وزن دوچرخه به همراه دوچرخه‌سوار بالاتر برود عمل ترمزگرفتن سخت‌تر خواهد بود. ترمزهای مکانیکی «وی برک» و یا ترمزهای سه‌تکه‌ی کلاسیک قدرت لازم برای نگه‌داشتنِ دوچرخه‌سوار سنگین‌وزن را ندارند به همین جهت پیشنهاد می‌شود از دوچرخه‌هایی با سیستم ترمز دیسک و به‌ویژه ترمز دیسک هیدرولیک استفاده شود.


پوزیشن دوچرخه سواری روی انوع سبک های دوچرخه

کدام پوزیشن در سبک‌های دوچرخه مناسب‌تر است؟
به دلیل سخت‌بودن حالت افراد سنگین‌وزن روی دوچرخه پیشنهاد می‌شود از دوچرخه‌هایی که پوزیشنِ سَبکِ مشابه شهری و نرمال دارند استفاده شود. گونه‌هایی که دوچرخه‌سوار روی فرمان زیاد خم نشود. (برای سوارشدن روی دوچرخه‌های سایکلو کراس و گراول، پوزیشن‌های سختی باید داشته باشید.)

سبک دوچرخه‌های شهری، فت بایک و بعد از آن کوهستان اسپرت پوزیشن‌های راحت‌تری نیاز دارند و به همین دلیل برای این منظور پیشنهادهای بهتری هستند . در این سبک دوچرخه‌ها می‌توان از زین‌های شهری که نرم‌تر هستند استفاده کرد.

راهنمای جامع خرید کفش دوچرخه سواری

دوچرخه مناسب افراد سنگین وزن

نتیجه‌گیری

اگر وزن شما حدود 100 کیلوگرم است تقریباً می‌توانید هر دوچرخه‌ای با بدنه آلومینیومی و آهنی را سوار شوید؛ اما برای راحتی بیشتر پیشنهاد می‌شود ازدوچرخه‌های شهری، دوچرخه‌های فت بایک، دوچرخه‌ی کوهستان 27.5 پلاس و یا کوهستان اسپرت استفاده نمایید. به‌ویژه که اگر تصمیم دارید دوچرخه‌سواری را تازه شروع کنید. اگر وزن حدودی بالاتری دارید دوچرخه‌های فت بایک گزینه‌ی مناسبی هستند. فراموش نکنید که سایز دوچرخه میبایست مناسب قد شما باشد برای محاسبه سایز مناسب دوچرخه “آموزش نحوه محاسبه سایز دوچرخه” را مطالعه نمایید. برای تنظیمات مربوط به سایز “آموزش تنظیم ارتفاع زین و سایز دوچرخه” را مطالعه نمایید.

 

جدید ترین آموزش ها در اینستاگرام مجله دوچرخه و طبیعت

ماهیار خاکبان

محمدمهدی (ماهیار) خاکبان در سال ۱۳۹۴ مجله دوچرخه و طبیعت را با چشم انداز ساخت رسانه ای تخصصی در ارائه محتوا آموزشی, گزارش ها و نقد و برسی اکوسیستم دوچرخه سواری تأسیس کرد.‌ اکنون وب سایت مجله دوچرخه و طبیعت پیشرو در ارائه محتواهای تخصصی دوچرخه سواری به زبان فارسی است.
اشتراک در
اطلاع از
guest

21 نظر ثبت شده! شما هم نظرات و پرسش های خود را مطرح کنید.
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا