تنظیمات سایز دوچرخهbike fittingراهنمای خرید دوچرخه

راهنمای انتخاب زین مناسب برای آقایان و خانم‌ها

نشستن روی زین دوچرخه می‌تواند بر ناحیه‌ی پرینه و شریان‌ها عصبی در لگن زنان و مردان فشار زیادی وارد کند و بعد از سواری، دستگاه تناسلی را دچار بی‌حسی موقت کند. گزارش‌هایی در این خصوص وجود دارد که در طولانی‌مدت آسیب جدی‌ای را در ناحیه‌ی پرینه و اعصاب دستگاه تناسلی زنان و مردان به همراه دارد. به همین جهت این آموزش برای انتخاب زین مناسب در تیم تحریریه مجله دوچرخه و طبیعت آماده شده است.

انتخاب زین مناسب مهم‌ترین راه برای پیشگیری از حادثه‌های احتمالی است. باوجودآنکه در طراحی زین‌های مدرن، مؤلفه‌های اصلی برای جلوگیری از آسیب‌ها به منطقه‌ی پرینه لحاظ می‌شود؛ اما انتخاب زین مناسب شرط اصلی برای جلوگیری از آسیب‌هاست.

سه عامل اصلی در انتخاب مناسب زین سهیم هستند

۱- جنسیت دوچرخه‌سوار

۲- نوع رشته

 ۳- اندازه‌ی لگن دوچرخه‌سوار


۱– تفاوت لگن زنان و مردان

لگن زن و مرد به دلیل تسهیل عمل زایمان در زن‌ها، با هم متفاوت است. فاصله‌ی بین استخوان‌های مردان در حالت نشسته بین ۶ تا ۱۶ سانتی‌متر و در خانم‌ها بین ۹ تا ۱۷ سانتی‌متر است. البته عرض استخوان زنان در زمان نشستن الزاماً از مردان بزرگ‌تر نیست، اما تفاوت‌های منحصربه‌فردی دارند که در ادامه توضیح خواهیم داد.

در تصویر بالا به‌وضوح تفاوت استخوان زن و مرد مشخص است. در تصویر سمت چپ که مربوط به مرد است در بخش A قوس استخوان pubic تیز و به‌سمت بالا کشیده شده و در تصویر سمت راست که مربوط به زن است قوس استخوان pubic پایین‌تر از مرد قرار گرفته که حدود دو سانتی‌متر تفاوت دارند و همچنین در بخش  B عرض، قوس و انحنای بیشتری در اسکلت زنان در مقابل مردان وجود دارد. با توجه این دو تفاوت در بین استخوان زن و مرد محدوده فشار بر روی نشیمنگاه زن و مرد متفاوت است.

معرفی مرکز بایک فیتینگ و آنالیز حرکتی bike_bodylab

pubic bone arch

بنابراین با داشتن قوس استخوان پایین‌تر درقسمت pubic، در زمان نشستن روی زین، فشار بیشتری بر محدوده‌ی پرینال perineal خانم‌ها وارد می‌شود. این موضوع حساسیت انتخاب زین مناسب در خانم‌ها را به مراتب بالاتر می‌برد.
این موضوع در رشته‌های تایم تریل و سه‌گانه برای خانم‌ها باعث اختلال «فشار بر لابیای (لب‌های داخلی حول واژن)» می‌شود که می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با این عارضه آموزش «معایب و مضرات دوچرخه‌سواری» را مطالعه نمایید.

*پرینال (perineal یا perianal): ناحیه‌ی بین واژن و مقعد در زنان و بین آلت‌تناسلی و مقعد در مردان را ناحیه‌ی پرینال می‌نامند.

دریافتیم که در لگن زنان و مردان تفاوت‌های مهمی وجود دارد. باید در زمان انتخاب زین به زنانه و مردانه بودن آن توجه کنید. البته در بعضی از مدل‌ها زین مردانه و زنانه یک طراحی دارد. البته منظورمان زین‌های ارزان‌قیمت نیست.


۲- اهمیت رشته‌ی دوچرخه‌سواری در انتخاب زین

قوس پایین استخوان لگن وظیفه‌ی تحمل وزن را دارند اما هرچقدر حالت دوچرخه‌سوار به‌سمت جلو متمایل شود، فشار از بخش پایینی قوس استخوان لگن به بخش داخلی قوس استخوان pubic منتقل می‌شود. این موضوع مشکلی اساسی است؛ چراکه هرچه فشار وزن به داخل قوس منتقل شود به ناحیه‌ی عصبی پرینال perineal فشار بیشتری وارد می‌کند و این موضوع به‌هیچ‌عنوان خوب نخواهد بود به تصویر بالا توجه کنید در پوزیشن دوچرخه های شهری کمترین فشار به منطقه پرینال وارد میشود و هر چه دوچرخه سواری پوزیشن خمیده و به سمت جلو داشته باشد این فشار بیشتر می شود. این فشار به ترتیت در رشته های کوهستان، جاده و تایم تریل تصاعدی بیشتر می شود. و نکته‌ی حائز‌اهمیت بعدی، پایین‌بودن قوس استخوان pubic در زنان است که معنایش این است که در پوزیشن‌های خم‌شده برای رشته‌های تایم تریل و کورسی فشار بیشتری به ناحیه‌ی عصبی پرینال perineal زنان وارد می‌شود.

تفاوت چرخ های 26، 27.5 و 29 اینچی دوچرخه

زین‌های مدرن و طبی جدید در بخش دماغه پهنای بیشتری نسب به زین‌های کلاسیک دارند. این طراحی فشار وارده را در پوزیشن های روبه‌جلو نظیر رشته‌ی تایم تریل به‌مراتب کاهش می‌دهد.

زین‌های دوچرخه برای رشته‌های مختلف طراحی و تولید می‌شوند که طراحی آن‌ها با درنظرگرفتن پوزیشن دوچرخه‌سوار، تغییر می‌کند. برای مثال زین دوچرخه‌ی شهری با دوچرخه‌ی کوهستان، کورسی و یا تایم تریل کاملاً متفاوت است. بنابراین زینی را باید انتخاب کنید که برای رشته‌ی مورد ‌استفاده‌ی شما طراحی شده باشد.


3- اندازه‌گرفتن سایز لگن

به‌دست‌آوردن سایز لگن یکی از بخش‌های مهم در انتخاب سایز زین مناسب است. برای به‌دست‌آوردن سایز لگن چندین راه وجود دارد. دقیق‌ترین روش، اسکن‌های حرارتی  هستند که علاوه بر سایز لگن بخش‌هایی از نشیمن‌گاه که فشار بیشتر و یا کمتری را روی زین وارد می‌کند را هم محاسبه می‌کند و بعد آن مدل های مرکبی و فومی و مدل های اینچنین دیگر  که با نشستن روی دستگاه سایز لگن  که در تصویر بالا مشاهده می کنید مشخص میشود هستند. در حال حاضر این اسکن‌ها حرارتی در ایران وجود ندارند و بعضی از مدل های فومی و مرکبی به تازگی بصورت انگشت شمار وارد ایران شده است اما روش‌های ساده‌ی دیگری وجود دارد که به‌وسیله‌ی آن می‌توانید سایز لگن را به‌دست آورید.

راهنمای جامع تنظیم دوچرخه جاده(قسمت سوم، گیره کفش و ...)

راحت‌ترین روش کلاسیکی که می‌توانید از آن بهره ببرید استفاده از یک کارتن مقوا، یک صندلی و نیمکت است و البته یک خودکار. روش کار به این شکل است شما باید مطابق تصویر روی این کارتن مقوایی بنشینید تا جای استخوان نشیمن‌گاهتان روی کارتن بیفتد تا به به‌وسیله‌ی گودی که روی نشیمن‌گاه به‌وجود آمده سایز محل نشیمن‌گاه لگن را محاسبه نمایید. در ادامه با ما همراه باشید تا مراحل را به ترتیب بررسی نماییم.

باید کارتن مقوایی را روی صندلی قرار دهید و سپس روی آن بنشینید. توجه کنید که بهتر است زیر پای خود یک نیمکت کوچک قرار دهید تا عضلات سرینی کشیده شده و استخوان‌های لگن فشار بهتری را روی کارتن مقوایی وارد کنند. در انجام این مرحله و کشیده شدن عضلات سرینی متوجه فشار روی بخش پایین استخوان لگن خواهید شد این همان مرحله ای است که استخوان لگن کارتون مقوایی  را فرورفته می کند. سپس از روی صندلی بلند شوید و جای فرورفتگی که روی کارتن مقوایی ایجاد شده است را علامت بزنید. حال باید با خطکش مرکز رو فرورفتگی را سایز کنید. این همان سایز محل نشیمنگاه استخوان لگن است که برای انتخاب زین به آن نیاز داریم.

روش دوم:

حوله‌ای بردارید و یک طرف آن را خیس نمایید. طرفی که خیس است را روی صندلی بگذارید. حال یک ورق کاغذ را روی حوله قرار دهید و مطابق روش اول روی صندلی بنشینید. در این روش فشار واردشده‌ی بخش نشیمن‌گاه استخوان لگن، کاغذ را به حوله فشرده می‌کند و نم و خیسی پشت حوله را به خود می‌گیرد و محل نشیمن‌گاه استخوان لگن خیس می‌شود و می‌توانید به‌وسیله‌ی ماژیک دور محل خیس را خط بکشید و مرکز آن را علامت زده و آن را با خط‌کش سایز کنید. با این روش هم می‌توانید سایز نشیمن‌گاه استخوان لگن را محاسبه کنید.

راهنمای سایز مناسب دوچرخه کودکان

اگر برای نوبت اول به نتیجه نرسیدید نگران نباشید، پس از چند بار تمرین روش صحیح انجام این روش‌ها را به‌ دست خواهید آورد.
حال که سایز استخوان نشیمن‌گاهتان را به‌دست آوردید باید زین مناسب خود را پیدا نمایید.برای بدست آوردن سایز مناسب زین می بایست سایز بدست آمده محل نشیمنگاه لگن خود را برای دوچرخه شهری +4 در دوچرخه هیبرید +3 در دوچرخه کوهستان +2 و در دوچرخه کورسی +1 و در دوچرخه تایم تریل +0 نمایید.

برای مثال اگر سایز استخوان نشیمن‌گاه شما ۱۵ سانتیمتر است برای انتخاب زین دوچرخه کوهستان باید زینی را انتخاب نمایید که عرض بخش بزرگ آن ۱۷ سانتیمتر باشد. به عبارتی باید از هر طرف یک سانتی‌متر از استخوان نشیمن‌گاه شما بزرگ‌تر باشد.

دوچرخه شهری: 15+4=19

دوچرخه هیبرید: 15+3=18

دوچرخه کوهستان: 15+2=17

دوچرخه جاده: 15+1=16

دوچرخه تایم تریل: 15+0=15


تفاوت زین های کلاسیک و مدرن

در زین های کلاسیک و قدیمی زین ها باریک تر و قوس بیشتری دارند این موضوع باعث می شود که قوس استخوان pubic بصورت کامل داخل زین فرو برود و فشار زیادی را به منطقه پرینال در زنان و مردان وارد کند.

زین های جدید و طبی  سطح مقطع فاف تری دارند و در وسط زین ها یا فرورفتگی و یا حفره ای وجود دارد که باعث میشود فشار از منطقه پرینال برداشته شود.

نحوه محاسبه سایز دوچرخه مناسب

نتیجه‌گیری

بنابراین برای‌ انتخاب زین مناسب ابتدا باید به زنانه و مردانه بودن آن توجه داشته باشیم چراکه شکل لگن زن و مرد کاملاً متفاوت هستند؛ البته این نکته را هم بدانیم که بعضی از زین‌های طبی جدید به گونه‌ای طراحی شده‌اند که هم مردان و هم زنان می‌توانند به‌راحتی از آن استفاده کنند. از نمونه‌های این سبک زین می‌توان از SQlab نام برد. سپس بعد از زنانه و مردانه بودن زین باید به سبک دوچرخه‌سواری توجه داشت زیرا فرم قرارگیری روی زین در سبک‌های دوچرخه‌ی کوهستان، جاده و شهری و مابقی رشته‌ها با هم تفاوت دارد و این موضوع توسط شرکت‌های سازنده‌ی زین به‌صورت واضح معرفی شده است که کدام سری از زین‌ها برای کدام رشته‌ها مناسب هستند. در مرحله‌ی آخر باید سایز بخش نشیمن‌گاه استخوان لگن را مطابق آموزش محاسبه نمایید. و سایز زین مناسب خود را انتخاب نمایید.
ما در مجله‌ی دوچرخه و طبیعت امیدواریم این آموزش برای شما مفید واقع شده باشد. اگر سؤالی داشتید در بخش دیدگاه‌ها اعلام بفرمایید. کارشناسان مجله‌ی دوچرخه و طبیعت تا حد امکان سؤالات شما را پاسخ خواهند داد. در پایان اگر این آموزش برایتان مفید بوده آن را به دوستانتان معرفی نمایید تا با آگاهی بیشتری بتوانیم از دوچرخه بهره ببریم.

محمدمهدی خاکبان

محمدمهدی (ماهیار) خاکبان در سال ۱۳۹۴ مجله دوچرخه و طبیعت را با چشم انداز ساخت رسانه ای تخصصی در ارائه محتوا آموزشی, نقد و برسی و ارائه گزارش های اکوسیستم دوچرخه سواری تأسیس کرد.‌ اکنون وب سایت مجله دوچرخه و طبیعت پیشرو در ارائه محتواهای تخصصی دوچرخه سواری به زبان فارسی است.
guest
آگاه شدن از پاسخ دیدگاه
25 نظر ثبت شده! شما هم نظرات و پرسش های خود را مطرح کنید.
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
محمد
محمد
شهریور 6, 1399 2:19 ب.ظ

ببخشید من مدتی هس که دوچرزخه سواری میکنم بهد از مدتی متوجه بی اختیاری ادرار شدم و فهمیدم دلیل این بی اختیاریا فشار زین به ناحیه پرینالم بود من زینم رو عوض کردم و یک زین طبی خریدم ولی مشکلم… بیشتر بخوانید

ص انارکی
ص انارکی
پاسخ به  محمد
آذر 3, 1399 3:58 ب.ظ

ورزش کگل رو انجام بدید روزی ۳ مرتبه هر مرتبه ۱۰ بار خیلی جدی بگیرید این قضیه رو و وقتی دوچرخه سواری میکنید آب بیشتری بنوشید

docharkhehMag
مدیر
پاسخ به  محمد
شهریور 9, 1399 11:08 ق.ظ

سلام. با کمک آموزش بالا یک زین مناسب انتخاب نمایید. زین حتما باید برای سایز لگن شما و همچنین مناسب رشته دوچرخه سواری مد نظر و در نوع مردانه باشد. یک ایمیل صحیح ارسال بفرمایید تا شماره یک پزشک متخصص… بیشتر بخوانید

محمد
محمد
پاسخ به  docharkhehMag
مهر 14, 1399 8:16 ب.ظ

ببخشید که دیر جوابتونو میدم یه مدتی نبودم من تو رشته خاصی نیستم فقط برا تفریح رکاب میزنم اونم توشهر نمیدونم چرا نمیتونم درس رو زین دوچرخه بشینم ودوچرخه سواری کنم چشم براتون ایمیل ارسال میکنم فقط من از زین… بیشتر بخوانید

docharkhehMag
مدیر
پاسخ به  محمد
مهر 16, 1399 2:43 ب.ظ

سلام
آموزش انتخاب زین مناسب دوچرخه سواری را مطالعه بفرمایید.
https://docharkhehmag.ir/bicycle-saddle-size/
پیشنهاد میکنیم برای انتخاب و تنظیم صحیح زین از یک بایک فیتینگ کمک بگیرید.

صمد
صمد
بهمن 30, 1399 10:29 ب.ظ

سلام من ۵ماهه دوچرخه سواری میکنم مدتی هست انتهای ستون فقراتم شدیدا درد میکند دکتر رفتم فیزیوتراپی تجویز کرد ۱۸ جلسه رفتم خوب شدم ولی بعد از شروع دوباره دوچرخه سواری باز درد به سراغم آمد به این نتیجه رسیدم… بیشتر بخوانید

docharkhehMag
مدیر
پاسخ به  صمد
اسفند 1, 1399 8:22 ب.ظ

درود بر شما درد دنبالچه Coccyx در اکثر مواقع به دو دلیل ایجاد میشود. 1- زین دوچرخه شما بیش از حد نرم است. و یا زین مناسبی ندارید. زین بیش ار حد نرم باعث میشود محل نشیمنگاه لگن در زین… بیشتر بخوانید

شادمهر
شادمهر
فروردین 23, 1400 11:17 ق.ظ

سلام، بنده تازه دوچرخه سواری رو شروع کردم، مشکل فیشر دارم، فشار به ناحیه مقعد باید در حداقل‌الترین حالت ممکن باشد. پیشنهاد شما برای انتخاب زین چیست؟ مدل‌های حفره‌دار؟ اما کدام مدل؟ هدف از دوچرخه‌سواری: تفریح – مدت زمان: حدود… بیشتر بخوانید

آخرین ویرایش 1 سال قبل توسط شادمهر
docharkhehMag
مدیر
پاسخ به  شادمهر
فروردین 23, 1400 12:15 ب.ظ

درود شادمهر پیشنهاد میکنیم از زین های با کیفیت و از برندهای معتبر استفاده نمایید. 1- اگر زین با کیفیت باشد تفاوت چندانی در زین باحفره و یا بدون حفره وجود ندارد. زین با حفره معمولا انتخاب بهتری است که… بیشتر بخوانید

davtalab
davtalab
اردیبهشت 6, 1400 12:43 ب.ظ

سلام .ببخشید برا کسایی که مشکل هموروئید دارن و نمی تونن دوچرخه سواری رو ترک کنن و دوچرخه کوهستان در مسافت زیاد رکاب میزنن دقیقا کدوم مدل زین مناسب هست.با سپاس از شما 

docharkhehMag
مدیر
پاسخ به  davtalab
اردیبهشت 18, 1400 9:47 ب.ظ

درود متاسفانه در این مورد اطلاعات مناسبی نداریم. اما برای انتخاب زین مناسب سایز نشیمن گاه خود را با توجه به آموزش بالا بدست بیاورید و یک زین دوچرخه شهری انتخاب نمایید. شرکت صبا دوچرخ را سرچ کنید. تنوع مناسبی… بیشتر بخوانید

ویانا بانو
ویانا بانو
خرداد 14, 1400 2:12 ب.ظ

ایول مرسی دمتون گرم 😍😁😆

سارا
سارا
آذر 7, 1400 7:30 ب.ظ

برام جالب شد و در صفحات وب انگلیسی سرچ کردم این مطلب شما بسیار جالبه. مطالب مجله دوچرخه عالی هستند.

sed
sed
اسفند 15, 1400 0:57 ق.ظ

سلام خسته نباشید مطالب بسیار مفید بود من چند وقت دوورخه سواری میکنم و بعد از دوچرخه سواری در ناحیه دنبالچه درد شدید دارم چند روز ک تمرین نمیکنم بهتر میشم مشکل از چی میتونه باشه و اینکه گاهی اوقات… بیشتر بخوانید

docharkhehMag
مدیر
پاسخ به  sed
اسفند 17, 1400 9:23 ب.ظ

درود
حتما یک زین مناسب برای خود تهیه نمایید. همچنین تلاش کنین با تمرینات بدنسازی عضلات پا و عضلات میانی را تقویت کنید. که فشار وزن از روی زین به رکاب ها منتقل شود.

sed
sed
پاسخ به  docharkhehMag
اسفند 18, 1400 0:56 ق.ظ

سلام ممنون از پاسختون ضعیف بودن عضلات پا و عضلات میانی هم از علتهای درد در ناحیه دنبالچه میشه درسته یعنی هم باید زین مناسب تهیه کنم هم عضلات پا و عضلات میانی رو تقویت کنم. روش تهیه زین مناسب… بیشتر بخوانید

docharkhehMag
مدیر
پاسخ به  sed
اسفند 19, 1400 1:14 ب.ظ

درود 1- بله 2- بله در مرحله نخست باید توجه داشته باشید که تنظیمات ارتفاع زین متناسب سازی میبایست بصورت صحیح روی دوچرخه انجام شود. آموزش تنظیمات ارتفاع زین و متناسب سازی دوچرخه: https://docharkhehmag.ir/%D8%AA%D9%86%D8%B8%DB%8C%D9%85-%D8%A7%D8%B1%D8%AA%D9%81%D8%A7%D8%B9-%D8%B2%DB%8C%D9%86-%D9%88-%D8%B3%D8%A7%DB%8C%D8%B2-%D8%AF%D9%88%DA%86%D8%B1%D8%AE%D9%87-%DA%A9%D9%88%D9%87%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86/ تمرینات تقویت عضلات میانی بدن: https://docharkhehmag.ir/%d8%b9%d8%b6%d9%84%d8%a7%d8%aa-%d9%85%d8%b1%da%a9%d8%b2%db%8c-%d8%a8%d8%af%d9%86-%d8%af%d9%88%da%86%d8%b1%d8%ae%d9%87-%d8%b3%d9%88%d8%a7%d8%b1%db%8c-%d8%ad%d8%b1%d9%81%d9%87-%d8%a7%db%8c/… بیشتر بخوانید

ازاده
ازاده
فروردین 22, 1401 10:54 ب.ظ

سلام من مدت دوسال که دوچرخه سایز۲۷مارک اورینگ خریدم ولی به آن صورت از ش راضی نیستم تا حالا دوچرخه سواری نکردم ولی اززین وسرعت دوچرخه اذیتم میکنه سایز وعکس دوچرخه را برایتان میفرستم وقتی یه مسافتی را طی میکنم… بیشتر بخوانید

docharkhehMag
مدیر
پاسخ به  ازاده
فروردین 26, 1401 11:38 ق.ظ

درود آزاده برای مشکل زین دو آموزش زیر را مطالعه نمایید. مشکل زین و درد نشیمنگاه با انتخاب زین مناسب و استفاده از لباس زیر دوچرخه سواری برطرف خواهد شد. برای آشنایی از عوارض بخش نشیمنگاه در دوچرخه سواری: https://docharkhehmag.ir/disadvantages-of-cycling/… بیشتر بخوانید

ازاده
ازاده
فروردین 24, 1401 12:58 ب.ظ

سلام منظورم دوچرخه اورنیت بود اشتباه نوشتاری بود لطفا زین مناسب من را با عکس معرفی کنید

docharkhehMag
مدیر
پاسخ به  ازاده
فروردین 26, 1401 11:41 ق.ظ

سایز بخش نشیمنگاه خود را با توجه به آموزش بالا محاسبه کنید. و یک زین مناسب که عرض آن درپهن ترین بخش 4سانتیمتر از سایز بخش نشیمنگاه بزرگتر باشد انتخاب کنید. همپنین استفاده از لباس زیر مخصوص دوچرخه سواری پیشنهاد… بیشتر بخوانید

ازاده
ازاده
پاسخ به  docharkhehMag
فروردین 28, 1401 12:02 ب.ظ

سلام ممنون ازپاسختون ولی من اگه زین عوض کنم مشکلم حل میشه نگفتین عکس زین را کجا براتان بفرستم تشکر

docharkhehMag
مدیر
پاسخ به  ازاده
فروردین 28, 1401 6:17 ب.ظ

درود آزاده
تصویر زین را به واتساپ شماره موبایل درج شده در بخش تماس با نشریه ارسال نمایید. و دلیل ارسال تصویر زین را نیز توضیح دهید.

ازاده
ازاده
پاسخ به  docharkhehMag
اردیبهشت 18, 1401 11:56 ق.ظ

سلام ممنون دراولین فرصت دلیلش اینه که میخوام بدونم این زین بنطر شما استاندارده ممنونفقط شماره واتساب رابرای بفرستید من ندیدم ممنون

آخرین ویرایش 4 ماه قبل توسط ازاده
پارسا راد
پارسا راد
اردیبهشت 8, 1401 3:25 ب.ظ

با توجه با این آموزش که زین دوچرخه چگونه انتخاب کنیم یک زین حرفه ای با قیمت هفتصد هزار تومان خریدم. انتخاب زین مناسب کمی سخت بود اما از این زین بسیار راضی هستم. ممنون از اطلاعات مفیدتون.

دکمه بازگشت به بالا
25
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x