مجله دوچرخه و طبیعت
مجله دوچرخه و طبیعت
راهنمای خرید دوچرخه

راهنمای جامع خرید دوچرخه

8 مرحله برای شناخت و انتخاب خرید دوچرخه

مجله دوچرخه و طبیعت

آیا قصد دارید دوچرخه بخرید؟  و در بین برندها و مدلهای دوچرخه در بازار سردرگم شده اید؟ و شاید اطلاعات مناسبی  از سبک و انواع دوچرخه و استفاده هر دوچرخه و کارایی آنها ندارید! به نظرتان خرید دوچرخه شهری مناسب است یا خرید دوچرخه کوهستان! و شاید خرید دوچرخه حرفه ای! شاید هم جزو آن دسته از افراد هستید که در فکر خرید دوچرخه الکتریکی را در سر دارید! خرید دوچرخه ارزان قیمت بهتر است یا خرید دوچرخه با کیفیت!؟ یا مارک خوب دوچرخه در بازار را میشناسید؟

این ها تنها بخشی از ده ها پرسشی است که ممکن است درباره خرید دوچرخه داشته باشید! در این آموزش با ما همراه باشید تا بصورت گام به گام تمامی اطلاعات مورد نیاز برای انتخاب و خرید دوچرخه را به شما بگوییم. توجه داشته باشید در این آموزش، مبانی، تفاوت، انتخاب و خرید دوچرخه  مناسب برای کاربری که مدنظرتان است معرفی می شود و کمک خواهیم کرد با انواع دوچرخه ها آشنا شوید و در نهایت شرکت های وارد کننده دوچرخه را معرفی خواهیم کرد تا با آگاهی و دانش اقدام به خرید دوچرخه مد نظر خود کنید.

در پایان اگر سوالی داشتید در بخش دیدگاه ها در انتها همین مقاله بپرسید ما به تمامی پرسش ها پاسخ می دهیم.

اکثر افراد برای شروع دوچرخه سواری از یک دوچرخه معمولی که گاها از برندهای متفرقه درجه دوم و سوم است که حتی کاربری آنها به واضحی مشخص نیست و از طراحی مهندسی صحیحی برخوردار نیستند استفاده می کنند. اما زمانی می رسد که نیاز دارید با آگاهی و دانش دوچرخه مورد نظر خود را انتخاب کنید. اگر چنین است این آموزش می تواند برای شما بسیار مفید باشد و اگر قصد خرید یک دوچرخه معمولی را دارید باز میتواند به شما کمک کند.

آموزش “راهنمای خرید دوچرخه”  از چند بخش به ترتیب زیر تقسیم و آماده سازی شده است  بعض از بخش ها به تنهایی یک آموزش مجزا هستند برای مطالعه کامل هر بخش لازم است وارد لینکی که در هر بخش معرفی شده است شوید و آن آموزش را مطالعه کنید و مجدد به همین آموزش که در آن هستید برگردید و  مطالعه آموزش را ادامه دهید.  این بخشها را مرحله به مرحله مطالعه کنید تا با آگاهی هر چه بهتر، دوچرخه مد نظر خود را بتوانید تهیه کنید.

1- شناخت انواع دوچرخه و کابری آن

2- معرفی 3 سبک دوچرخه کاربردی

3- تفاوت برندهای درجه یک و دو و متفرقه

4- هزینه مورد نیاز:

5- دوچرخه دست دوم بهتر است یا دوچرخه نو

6- دوچرخه باید همانند یک لباس سایز شما باشد

7- از کجا بخریم؟

8- تنظیم سایز دوچرخه


1- شناخت انواع دوچرخه و کاربری آن

در مرحله نخست نیاز و ضروری است سبک های دوچرخه را بشناسید تا با کاربری هر دوچرخه آشنا شوید چرا که هر سبک از دوچرخه برای کاربری خاص خود ساخته شده است. و با در نظر گرفتن نیاز خود دوچرخه مناسب در سبک کاربری مدنظرتان را انتخاب نمایید. و بعد از آن نسبت به بودجه و سلیقه خود یکی از برندهای دوچرخه را برای خرید انتخاب کرده و با در نظر گرفتن سایز مناسب قد خود دوچرخه را خریداری کنید.

اولین قدم برای خرید دوچرخه شناخت انواع و سبک های دوچرخه است به همین جهت پیشنهاد می کنیم ” آموزش شناخت انواع دوچرخه” را  حتما مطالع کنید. چرا که ده ها سبک دوچرخه برای کابری های مختلف تولید می شود. و انتخاب صحیح دوچرخه در کاربری مدنظرتان قدم اول برای انتخاب و خرید دوچرخه است.

دوچرخه کوهستان

 1. کراس کانتری Cross country
 2. اسپرت Sport
 3. تریل Trail
 4. آل مونتاین All mountain
 5. / اندرو Enduro
 6. دانهیل Downhill
 7. فت بایک  Fat bikes

دوچرخه شهری

 1. دوچرخه شهری urban
 2. هیبرید Hybrid
 3. فیتنس Fitness
 4. تاشو folding bike

دوچرخه توریستی

 1. توریستی Touring

دوچرخه جاده (کورسی)

 1. مسابقه ای RACE
 2. جاده Endurance
 3. سایکل کراس  CYCLOCROSS
 4. تایم تریل و سه گانه TRIATHLON
 5. دوچرخه پیست /  TRACK

دوچرخه نمایشی

 1. جامپ / dirt jump
 2. بی.ام.ایکس bmx
 3. تریال trial

دوچرخه برقی

 1. برقی / Electric

دوچرخه های بچه گانه

 1. دوچرخه های بچه گانه

2- معرفی 3 سبک دوچرخه کاربردی

در این بخش سه سبک از دوچرخه که کاربری زیادی در استفاده های روزمره را دارند معرفی می کنیم. اما برای شناخت کامل انواع سبک های دوچرخه پیشنهاد ما مطالعه ” آموزش شناخت انواع دوچرخه” است که در بالا هم معرفی شد.

پیشنهاد دوچرخه برای استفاده در شهر: اگر برای استفاده در شهر و تردد های روزانه  دوچرخه مناسب نیاز دارید سه انتخاب می توانید داشته باشید.

دوچرخه شهری Urban : بهترین انتخاب استفاده از دوچرخه های شهری است. این سبک دوچرخه کمک می کند شما راحت ترین پوزیشن و استایل را بر روی دوچرخه در زمان رکاب زدن داشته باشید. بنابر این راحت ترین سواری را با دوچرخه های شهری می توانید داشته باشید. این سبک دوچرخه هم می تواند دارای سیستم دنده باشد و هم سیستم دنده نداشته باشد اما اگر در شهر مثل تهران زندگی می کنید و کوچه و خیابان ها مملوو از فراز نشیب هستند پیشنهاد میکنیم حتما از دوچرخه دارای سیستم دنده استفاده کنید. این سبک دوچرخه معمولا دارای سبد برای گذاشتن لوازم مورد نظرتان در داخل آن است و یا جای مناسب در بدنه دوچرخه برای نصب سبد در نظر گرفته شده است. (اطلاعات کامل درباره این سبک دوچرخه را در آموزش “راهنمای شناخت انواع دوچرخه” بخوانید).

نمونه سواری دوچرخه های هیبرید

دوچرخه هیبرید: این سبک  دوچرخه  یکی از گزینه های بسیار مناسب دیگر برای دوچرخه سواری در شهر است. در واقع طراحی اولیه دوچرخه هیبرید یا هیبریدی همان دوچرخه شهری است که ممکن است به سمت دوچرخه های  کوهستان و یا به دوچرخه جاده(کورسی) گرایش پیدا کند می توان مثلثی را فرض کرد که در یک ضلع آن دوچرخه شهری و در ضلع دیگر دوچرخه کوهستان و در ضلع دیگر دوچرخه کورسی قرار دارد و با ترکیب این سه سبک از دوچرخه، دوچرخه هیبریدی شکل گرفته است. حال می تواند این گرایش به یک و یا دو سبک از این دوچرخه ها بیشتر باشد همین موضوع باعث می شود که تنوع زیادی در دوچرخه های هیبرید داشته باشیم. می توان گفت دوچرخه های هیبریدی که گرایش به دوچرخه های کورسی دارند سرعت در آنها در اولویت قرار داده شده و دوچرخه هایی که به سمت سبک کوهستان گرایش دارد الویت مهارت و راحتی در آنها قرار داده شده است. در روی این دوچرخه ها هم محله نصب سبد خرید و ترکبند جهت قرار دادن لوازم مورد نیاز بر روی دوچرخه قرار داده شده است. این سبک برای دوچرخه سواری در شهر بسیار محبوب است.(اطلاعات کامل درباره این سبک دوچرخه را در آموزش “راهنمای شناخت انواع دوچرخه” بخوانید).

دوچرخه ها و سه چرخه های خوابیده

دوچرخه کوهستان: اگر به دنبال دوچرخه همه کاره میگردید و قصد دارید با دوچرخه خود هم طبیعت گردی کنید و هم در پارکهای جنگی رکاب بزنید این دوچرخه می تواند ایده آل باشد. این سبک دوچرخه برای استفاده در شهر طراحی نشده است اما  بعد از دوچرخه شهری و دوچرخه هیبریدی برای دوچرخه سواری شهری در جایگاه سوم قرار می گیرد. بویژه اگر در شهری با خیابان های پر از با فراز و نشیب مثل تهران زندگی می کنید. این سبک دوچرخه به هفت رده مختلف تقسیم می شود. سبکی از دوچرخه کوهستان  مدنظر ما است که توسط شرکت های تولید کننده با نام هایی مانند دوچرخه کوهستان، کراس کانتری غیر حرفه، کوهستان اسپرت، sprt xc و یا عناوین شبیه آن نامید می شود.(اطلاعات کامل درباره این سبک دوچرخه را در آموزش “راهنمای شناخت انواع دوچرخه” بخوانید).

سایز چرخ عقب و جلو

اگر قسد خرید دوچرخه کوهستان را دارید باید بدانید که دوچرخه کوهستان با استاندارد 3 سایز در چرخ ها تولید میشود. به این معنی که چرخ عقب و جلو دوچرخه در 3 سایز و استاندارد مختلف تولید می شود.

استاندارد 26 اینچ: استاندارد قدیمی و کلاسیک دوچرخه کوهستان است. این استاندارد رفته رفته در حال کم شدن است به این صورت که شرکت های تولید کننده اکثر محصولات خود را کمتر با این استاندارد قدیمی تولید می کنند. اگر تصمیم دارید دوچرخه سواری را تازه شروع کنید می توانید از این سایز چرخ به عنوان دوچرخه اول شروع کنید اما اگر تصمیم دارید دوچرخه بروز تری داشته باشید پیشنهاد می کنیم از دوسایز دیگر که در سطر پایین معرفی می کنیم استفاده نمایید.

استاندارد 27.5 و  29 اینچ: این دو استاندارد جدید و بروزی هستند و اکثر تولید کنندگان تمرکز تولیدات خود را روی این دو استاندارد  قرا داده اند. پیشنهاد ما  هم استفاده از این دو استاندارد در سایز چرخ عقب و جلو است.

بصورت بسیار ساده استاندارد 27.5 اینچ برای دوچرخه سوارانی مبتدی و متوسط پیشنهاد می شود و استاندارد 29 اینچ برای دوچرخه سواران حرفه ای  و با تجربه پیشنهاد می شود. برای چرخیدن چرخ های بزرگ تر انرژی بیشتری نیاز است. اگر دوچرخه سوار تازه کاری هستید از استاندارد چرخ های 27.5 اینچ استفاده کنید. البته هرکدام از استاندارد ها معایب و محاسن مخصوص به خود را دارند و گاها دوچرخه سواران بسیار با تجربه هم ممکن است استاندارد 27.5 اینچ را برای خود ایده آل بدانند. برای اینکه با محاسن و معایب این سه استاندارد در سایز چرخ ها آشنا شوید “آموزش تفاوت چرخ 26، 27.5 و 29” را مطالعه کنید.


3- تفاوت برندهای درجه یک و دو و متفرقه

بعد از اینکه سبک دوچرخه مناسب کاربری مد نظر خود را انتخاب کردید زمان آن فرا میرسد که با تفاوت برندهای درجه یک، دو و متفرقه آشنا شود.

برندهای درجه یک: برندهایی نام آشنایی هستند که چندین مشخصه اصلی را به همراه دارند. در اکثر دسته های اصلی نظیر دوچرخه کوهستان/ جاده (کورسی) / شهری و … دوچرخه تولید می کنند و از آن مهمتر که بسیار حائز اهمیت است تولید دوچرخه در سایزهای مختلف است. بصورت مثال دوچرخه جاده یا همان کورسی را در سایزهای S/L/XL/XXL تولید و ارضه می کنند. و اکثر دوچرخه های سبک کوهستان را با لاستیک های  استاندارد 27.5 و 29 تولید مکنند. و سبک های اصلی دوچرخه را در ورژن مخصوص خانم ها را هم دارند.

برندهایی درجه یکی که در ایران نمایندگی دارند: جاینت، اسکات، کنندال، اپیشیالیزد، مریدا، کیوب، فوجی و …

برندهای درجه دوم و یا مقرون بصرفه(اکونومی): این برندها دوچرخه هایی استانداردی تولید می کنند. اما محدودیت هایی در ارائه آن به مشتریان دارند. بصورت مثال از یک سبک دوچرخه مانند شهری: در تمامی سایز ها نظیر S/M/L/XL/XXL تولید نمی کنند و فقط از یک دوچرخه یک یا دو سایز  تولید می کنند در واقع محدودیت در تولید ارائه سایز دارند و یا سایزهای خاص نظیر XXL  را تولید نمی کنند. و یا در تمامی سبک ها دوچرخه ندارند و یا عنوانی نظیر دوچرخه مخصوص خانم را ندارند و یا صرفا رنگ بندی یک دوچرخه را تغییر می دهند و به عنوان دوچرخه بانوان ارائه می کنند. و یا در بخش دوچرخه کوهستان استاندارد چرخ 27.5 و 29 را در تمامی مدلها ندارند. می توان گفت که روی دوچرخه هایی که بیشترین فروش را در بازار دارند مانور میدهند و سعی به دست آوردن آن بخش فروش بازار را دارند.

راهنمای شناخت انواع دوچرخه

اگر تصمیم خرید از این برندها را دارید به نکته های عنوان شده بالا دقت کنید.

مزایای این برندها: فرض کنید با هزینه هفت میلیون تصمیم دارید یک دوچرخه کوهستان بخرید. اگر این هزینه را صرف خرید یک دوچرخه برند درجه یک مثل جاینت کنید به مراتب لوازمی که روی آن دوچرخه قرار گرفته است با یک دوچرخه برند درجه دوم با همان قیمت پایین تر است. بگزارید با مثالی این موضوع را شفاف کنیم.

صرفا بصورت مثال: دو دوچرخه اسکات و بلست در نظر بگیرید. هر دو آن دوچرخه ها قیمت هفت میلیون دارند. دوچرخه اسکات از آنجایی که برند جهانی است وتکنولوژی های بکار رفته در تولید بدنه بالایی دارد فریم و یا همان بدنه گران قیمتی دارد، فرض کنیم بدنه دوچرخه اسکات مورد نظر ما در این مثال 3 میلیون باشد بنابراین از هفت میلیون 4 میلیون باقی می ماند یعنی حدود ارزشی بر 4 میلیون لوازم می تواند روی این دوچرخه نصب باشد حالا در نظر بگیرید دوچرخه برند درجه دوم مثال ما یعنی دوچرخه بلست بدنه ارزان قیمت تری دارد بدلیل آنکه نه به اندازه اسکات شناخته شده است و احتمالا نه به اندازه آن از کیفیت بالایی برخوردار است. اما نکته در هیمنجا است: بنابراین بدنه و یا همان فریم ارزان قیمت تری دارد فرض کنید بدنه ای با ارزش حدود 2 میلیون دارد حالا 5 میلیون از قیمت دوچرخه هفت میلیونی باقی مانده است می توان گفت که حدود ارزشی بر 5 میلیون لوازم بر روی این دوچرخه نصب است. در واقع این موضوعی است که در رابطه با برندهای گران قیمت تر با برندهای ارزان تر همیشه وجود دارد.

به یاد داشته باشید که شرکت های  سازنده دوچرخه صرفا بدنه دوچرخه را میسازند و نه لوازم آن را!

برندهای متفرقه: دوچرخه هایی هستند که  عناوین ذکر شده در عنوان درجه دوم در آنها رعایت نشده ومشکلات دیگر و جدی را می توانند داشته باشند در  برندهای متفرقه امکان این موضوع زیاد است که دوچرخه مبانی اولیه استاندارد در آنها در نظر گرفته نشده باشد. و حتی امکان دارد بدرستی نتوان تنظیمات سایز دوچرخه را در آنها انجام داد و یا از لوازم های متفرقه در آنها استفاده می شود. دوچرخه های متفرقه مناسب دوچرخه سواری جدی نیستند. این دوچرخه ها همان دوچرخه های ارزان قیمت بازار هستند. زمانی که یک دوچرخه از برندهای رتبه یک و حتی دوم خریداری می کنید متمعن خواهید بود که استانداردها بصورت کامل در دوچرخه ها رعایت شده اما در دوچرخه های متفرقه و ارزان تضمینی در این خصوص وجود ندارد.


4- هزینه و قیمت:

خرید از گران قیمت ترین برندها به نفع ما نخواهد بود با توجه به بودجه خود برند مورد نظر را انتخاب کنید سعی کنید از برندها های معتبر دوچرخه تهیه کنید حال درجه یک و یا دو، تفاوتی ندارد در مرحله نخست میبایست مناسب کاربری مدنظر شما باشد. و بعد استاندارد بودن آن و در آخر برای سایز و  قد شما اندازه باشد.

دوچرخه‌ در قيمت های مختلف وجود دارد که دليل عمده‌ي تفاوت قيمت‌ها به نوع قطعات به‌کاررفته در ساخت دوچرخه‌ و بدنه آن و شرکت سازنده بدنه برمي‌گردد. در نظر داشتن اين موضوع که دوچرخه‌ها بر اساس نوع استفاده به چند دسته‌ي کلي که در بالا اشاره شد تقسيم مي‌شوند و قيمت هر کدام از اين رده‌ها تفاوت بسيار زيادي با يکديگر دارند.

پیشنهاد ما این است که اگر تصمیم دارید از دوچرخه بصورت جدی استفاده کنید از دوچرخه های متفرقه و ارزان قیمت استفاده نکنید و اگر هم به هر دلیل تصمیم به این کار گرفته اید سعی کنید از مشاوره یک کارشناس استفاده کنید و یا از فروشگاه های معتبر دوچرخه خریداری کنید چرا که فروشگاه های معتبر دوچرخه هایی که ارضه می کنند حداقل استاندارد و کیفیت مورد نیاز در آنها رعایت شده است.

پیشنهاد دوم: تا می توانید اطلاعات کسب کنید. معمولا نمایندگی  برندهای دوچرخه درجه یک اطلاعات مناسبی در اختیار مشتریان خود قرار می دهند. وظیفه فروشندگان دوچرخه راهنمایی و ارائه اطلاعات مناسب به مشتری است بنابر این حق شما است که با اعتماد بنفس کامل در نمایندگی های دوچرخه حضور پیدا کنید و  در باره محصول آنها اطلاعات بگیرید. در واقع جایزه فروشندگانی که به شما بهترین اطلاعات را می دهند خرید شما از آنها است. البته این به آن معنا نیست که فروشندگان شرکتها وظیفه داشته باشند برای شما دقایق طولانی و یا ساعت ها زمان صرف کنند شما باید اطلاعات مبانی خود را که در این آموزش ها معرفی می کنیم بالا ببرید و جهت اطلاعات تکمیلی از فروشندگان شرکتها در کمال احترام کمک بگیرید.


5- دوچرخه دست دوم بهتر است یا دوچرخه نو

معنای دوچرخه دست دوم در ایران و  کشورهای پیشرفته کاملا متفاوت است. در کشور های پیشرفته وسیله ای که خریداری شده و گاها استفاده ای از آن نشده و یا برای چندبار از آن استفاده شده  و نهایتا در صورت استفاده بیش از 50 درصد از عمر وسیله باقی مانده است را به عنوان وسیله دست دوم ارائه میکنند. اما در ایران گاها  وسیله ای که عمر آن به پایان رسیده و یا عمر زیادی از آن باقی نمانده را به عنوان وسیله دست دوم معرفی و برای فروش عرضه می کنند این در صورتی است که در این مرحله وسیله یا باید بازیافت شود و یا لازم است به روی آن تعمیرات اساسی که هزینه آن بالا خواهد بود انجام شود.نکته مهمم در خرید دوچرخه دست دوم این است که دوچرخه و بویژه سیستم دنده دوچرخه   کاملا مصرفی و عمری مشخص دارد و اگر بصورت مناسب نگهداری نشود عمر آن بسیار کوتاه تر هم خواهد شد از این روی اگر تمایل به خرید دوچرخه دست دوم دارید باید بتوانید دوچرخه دست دومی که حداقل 50درصد از عمر آن باقی مانده باشد را تشخیص دهید. برای تشخیص دوچرخه دست دوم که کماکا قابل استفاده باشد “آموزش تشخیص دوچرخه دست دوم سالم” را مطالعه کنید.
برای تشخیص سلامت دوچرخه دست دوم پیشنهاد می کنیم سه آموزش زیر را مطالعه کنید.

راهنمای خرید دوچرخه دست دوم

1- راهنمای خرید دوچرخه دست دوم

2- انتخاب دوچرخه دست دوم برای سفر (سایکل توریست) 

3- چه زمانی یک زنجیر فرسوده را تعویض کنیم؟
 توجه داشته باشید که اگر زنجیر دوچرخه بیش از حد فرسوده باشد احتمال آن بسیار زیاد است که بصورت جدی آسیب به سیستم دنده وارد کرده باشد که قابل تعمیر نخواهد بود. و اگر این چنین باشد باید خودرو عقب و طبق جلو  بهمراه زنجیر تعویض شوند. به این موضوع همیشه براخی خرید دوچرخه دست دوم توجه ویژه ای داشته باشید.


6- دوچرخه باید همانند یک لباس سایز شما باشد

انتخاب یک دوچرخه  مناسب همانند یک کت و شلوار است. شما نمی توانید یک دست کت و شلواری که 3 سایز از شما بزرگتر یا کوچکتر است را بپوشید به همان شکل هم نمی توانید دوچرخه ای که  چند سایز از شما بزرگتر و یا کوچکتر است را استفاده نمایید در بعضی مواقع می توان دوچرخه ای که یک سایز  از  سایز مناسب شما بزرگتر یا کوچکتر باشد را  به وسیله تنظیمات متناسب سازی تنظیم نموده تا مناسب سایز و قد شما شود اما فقط در موارد خاص!و بیشتر مواقع این امکان وجود ندارد و یا پیشنهاد نمی شود. بنابر این باید سعی کنید دوچرخه مناسب قد خود را تهیه کنید.

عدم استفاده از سایز مناسب دوچرخه برای هر فرد باعث آسیب رساندن به بدن می شود بنابراین باید به این نکته توجه ویژه ای داشت. پس در ابتدا می بایست یک دوچرخه که مناسب و نزدیک به سایز خود را انتخاب نمایید و بعد برای اینکه بتوانید از آن استفاده کنید تنظیمات مختص قد و بدن خود را به روی دوچرخه انجام دهید.

برای آگاهی از انتخاب سایز دوچرخه “آمووزش نحوه سایز دوچرخه مناسب” را مطالعه نمایید.


7- از کجا بخریم؟

در سال های اخیر شرکت های واردکننده دوچرخه زیادی وارد بازار شده اند مهمترین آنها را معرفی می کنیم.

 

شرکت صبا دوچرخ : قدیمی ترین شرکت وارد کننده دوچرخه برندهای معتبر

نمایندگی برندهای: دوچرخه اسکات SCOTT، دوچرخه جیتانGITANE، دوچرخه رالی RALEIGH،  دوچرخه بلست BLAST

وب سایت: www.saba-docharkh.com


گروه کراس چرخ: شرکتی که دوچرخه جاینت در بازار ایران با قدرت جا انداخت اما متاسفانه نمایندگی این برند پرفروش را از دست داد

نمایندگی دوچرخه های: دوچرخه مریدا merida و تولید دوچرخه برند کراس croos

وب سایت: www.cross-ir.com


شرکت آباریس آوا: 

نمایندگی دوچرخه های: اسپیشیالایزد، فوجی، کنندال، جی.تی، سانتاکروز، اسکورپیون

وب سایت: www.abarisava.ir

آدرس فروشگاه آنلاین: www.cafevarzesh.com


شرکت فستوس: یکی از شرکت هایی که در چند سال اخیر فعالیت خود را شروع کرده و به خوشنامی شرکت های دیگر نیست
نمایندگی دوچرخه های: کیوب، ترینکس، فلش، راپیدو، بونیتو، اینتنس
وب سایت: www.fastos.ir


شرکت انرژی موتور

نمایندگی دوچرخه های: جاینت

وب سایت: www.energimotor.ir


شرکت شکاری:

نمایدگی دوچرخه های: اوورلرد، آمانو، المپیک، اوکی، سانتوزا، راکی و …

وب سایت: www.shekarigroup.com


8- تنظیم سایز دوچرخه

بعد از اینکه دوچرخه مناسب در سایز خود را انتخاب کردید میبایست تنظیمات شخصی سازی ارتفاع قد طول فاق پا و دستها را روی دوچرخه انجام دهید. به یاد داشته باشید که تنها انتخاب دوچرخه در سایز مناسب شما به تنهایی کفایت نمی کند و اگر شما تنضیمات سایز دوچرخه را انجام ندهید بدون شک با آسب دیدگی زانو و کمر و گاها گردن مواجه خواهید شد. تنظیمات سایز دوچرخه بسیار مهم است قدم اول بعد از تهیه دوچرخه تنظیم  سایز دوچرخه است. مهمترین بخش از تنظیم دوچرخه تنظیم ارتفاع زین و بعد آن تنظیمات بالا تنه و اگر از کفش پنجه مخصوص دوچرخه سواری استفاده می کنید تنظیمات پنجه رکاب و پل کفش است.

برای تنظیم سایز دوچرخه و متناسب سازی آن برای ارتفاع قد دو آموزش آماده سازی شده است. آموزش اول برای دوچرخه های جاده و کورسی بصورت کاملا تخصصی آماده شده است و آموزش دوم برای دوچرخه کوهستان بصورت روان تر و ساده تر آماده شده است.

1-  “آموزش راهنمای تنظیم سایز دوچرخه جاده”

2-  “آموزش راهنمای تنظیم سایز دوچرخه کوهستان”


9- آموزش اصولی دوچرخه سواری

شاید فکر آن هم نکنید که دوچرخه سواری  صحیح و اصولی تا چه اندازه  می تواند وابسته به داشتن دانش و مبانی اولیه باشد. چه خواه تصمیم داشته باشید از دوچرخه به عنوان یک وسیله برای جابجایی در شهر و چه برای ورزش و یا برای طبیعت گردی یا مسافرت و یا هر فعالیت جدی دیگری استفاده کنید نیارمند داشتن دانش و رعایت مبانی اولیه دوچرخه سواری هستید. به همین جهت پیشنهاد می کنیم برای آشنایی با مبانی اولیه دوچرخه سواری “آموزش جامع دوچرخه سواری اصولی” را مطالعه کنید.

مجله دوچرخه و طبیعت
محمدمهدی خاکبان
نویسندهمحمدمهدی خاکبان
Manager & Editor in Chief | سردبیر مجله دوچرخه و طبیعت
برای پویایی و پیشرفت آماده ای!

38
راهنمایی نیاز دارید! بپرسید

avatar
19 Comment threads
19 Thread replies
17 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
18 Comment authors
بهمنزهرا۸۱مسعود صالحیمیمgoli Recent comment authors
عقیل
عقیل

سلام
لطفا اسامی دوچرخه های شهری درجه دو را بفرمایید؟
با تشکر

docharkhehMag

سلام دوست عزیز معمولا شرکت های وارد کننده دوچرخه های مخصوص شهری را وارد نمی کنند و یا حداقل تنوع بسیار کمی از دوچرخه های شهری را در بازار پیدا خواهید کرد. به جای آن از دوچرخه های کوهستان اسپرت… Read more »

اشکان
اشکان

عالی بود… یکی از کامل ترین مطالبی بود که در زمینه انتخاب دوچرخه میخوندم. خسته نباشید میگم بهتون به خاطر مطلب خوبی که تهیه و تنظیم کرده بودید.

Monty
Monty

ممنون از اطلاعات خوبتون بسیار عالی بود

مریم
مریم

خیلی ممنون از اطلاعات جامع و کاملتون، آیا دوچرخه بانوان با دوچرخه آقایان متفاوت است؟

docharkhehMag

درود بر شما به طور میانگین، بانوان در مقایسه با آقایان، پاهای کشیده تر و بالاتنه کوتاهتری دارند (در قد یکسان). به همین دلیل دوچرخه بانوان لوله بالایی کوتاهتر، فرمان باریک تر و زین مخصوص بانوان دارد. اما نکته مهم… Read more »

آرش
آرش

خیلی ممنون خیلی مفید بود.ببخشید من یه دوچرخه ای میخوام که لاستیک هاش به باریکی رود بایک باشه و به طور کلی مثل رود بایک بهینه باشه ولی اصطلاحا دراپ هندل بار نباشه و مثل دوچرخه های هیبریدی یا کوهستان… Read more »

docharkhehMag

درود بر آرش عزیز ممنون از محبت جنابعالی شما باید آموزش “راهنمای شناخت انواع دوچرخه” را مطالع کنید. در آموزش ” راهنمای شناخت انواع دوچرخه” فقط بصورت کامل انواع سبک دوچرخه معرفی می شود. بوسیله لینک می توانید وارد آمورش… Read more »

roshani
roshani

سلام اگر لطف کنيد يک راهنمايي ازتون ميخواهم , من پسري دارم ده ساله که خيلي علاقه داره به دوچرخه اما تا حالا دوتا دوچرخه داشته که در واقع اون ها رو ترکونده و اصلا دقت در استفاده نداره اصلا… Read more »

docharkhehMag

سلام بر شما
در واقع چیزی که می تواند خطرناک باشد موبایل و کنسول های بازی هستند.
مواردی که اشاره کردید بخشی از کودکی است. لطفا اجازه بدهید فرزندتان با دوچرخه دنیا را کشف کند.

roshani
roshani

و اينکه به نظر شما شما لازم هست که جايي آموزش ببينه , براي اين که خطر کمتر بشه ؟ و اينکه لطفا راهنمايي کنيد که چه دوچرخه اي براي پسرم بخرم که هم مستحکم باشه هم قيمت خيلي بالايي… Read more »

docharkhehMag

سلام بله حتما. مبانی اولیه نظیر ترمز گرفتن صحیح، ایستادن و یا تعویض دنده و شناخت علائم دوچرخه سواری و مجموعه ای از آموزش های مبانی دیگر می تواند در کاهش حادثه های احتمالی بسیار موثر باشد. برای خرید دوچرخه… Read more »

بابک
بابک

سلام
ممنون بابت اطلاعات خوبی که توی سایت موجوده . 🙏
میشه بگید برند جیتانGITANE درجه یک حساب میشه یا دو ؟

docharkhehMag

سلام دوست عزیز، سلامت باشید. با اینکه ژیتان بیشتر در سبک دوچرخه های شهری فعال است در سبک های دیگر هم چند عنوان برای عرضه دارد. و این هیچ اشکالی ندارد که یک برند روی یک یا چند سبک فعالیت… Read more »

بیژن
بیژن

سلام و خسته نباشید اگه من و راهنمایی کنیید خیلی ممنون میشم. من تو رنج ۷ تا ۸.۵ دوچرخه کوهستان بین برند های جاینت (ATX ELITE,0,1 , TALON2) ، مریدا ( سری ۱۰۰ ) ، کیوب (AIM SL ) و… Read more »

docharkhehMag

سلام دوست گرامی، از نظر فریم که قطعا یکی نیستند اما برای این حدود قیمت در اکثر فریم ها از آلومینیوم 6061 استفاده می شود که آلیاژ پایه و خوبی برای تولید بدنه های دوچرخه است. به لحاظ طراحی، زاویه… Read more »

مرتضی

سلام تشکر از مطالب کاملتون میخواستم بپرسم که بین دوچرخه های کیوب و جاینت بنظرتون کدوم بسرفه تره ؟ بدنه کدوم برند سبک و مقاوم تره ؟ و مهم ترین قطعه دوچرخه که برای خرید باید مدنظر بگیریم کدوم قطعست؟… Read more »

docharkhehMag

سلام دوست عزیز. 1- از نظر قیمت حتما دوچرخه های کیوب به صرفه تر هستند. 2- معمولا در این حدود قیمت، همه برندها از آلیاژ 6061 استفاده می کنند و هر دو این بدنه های خوبی دارند. بنابراین فاصله کمی… Read more »

فریبا مقدس
فریبا مقدس

سلام لطفا بهترین دوچرخه ی شهری را معرفی کنید البته برای دو چرخه سواری یک ساعته در چیتگر یا دور دریاچه چیتگر لازم دارم

docharkhehMag

سلام. باید در بین برندهایی که در بالا معرفی شده با در نظر گرفتن بودجه، در پی دوچرخه مورد نظرتان باشید.

فریبا مقدس
فریبا مقدس

سلام دو چرخه ی شهری برای حدود یک ساعت دور دریاچه یا پارک چیتگر معرفی کنید متشکرم

docharkhehMag

سلام دوست عزیز. به عوامل زیادی بستگی داره! اگر مایل هستید دوچرخه ای مناسب تهیه کنید پیشنهاد می کنیم آموزش بالا مطالعه کنید و در نهایت با بودجه مدنظرتون در بین برندها دوچرخه مناسب خودتون تهیه کنید. در این میان… Read more »

Mehdi
Mehdi

لطفا یه دوچرخه کوهستان بهم معرفی کنید با سقف بودجه حدود 7 میلیون تومن و سایز تنه 27.5
کیفیت تنه دوچرخه (ترجیحا از جنس آلومینیوم) و مناسب بودن قیمت قطعات، واسم خیلی مهمه.

docharkhehMag

سلام دوست عزیز. ابتدا خدمتتون عرض کنم که 27.5 سایز طوقه دوچرخه است و نه سایز بدنه دوچرخه. در مرحله اول باید سایز مناسب قد خود را بدست آورید. در آموزش بالا این موضوع کاملا توضیح داده شده است. بدنه… Read more »

Mehdi
Mehdi

ممنون
بین این دو گزینه جاینت مدل 2018 talon 3 و اسکات مدل ASPECT 740-2019 کدوم دوچرخه رو پیشنهاد می کنید؟ کیفیت قطعات کدوم بهتره؟

docharkhehMag

اگر مد نظر این دو دوچرخه ای است که لینک آنها را در پایین قرار داده ام باید گفت: که آلیاژ هر دو دوچرخه آلومینیوم 6061 است و لوازم ASPECT 740-2019 با کمی اختلاف بهتر است. https://www.evanscycles.com/scott-aspect-740-2019-mountain-bike-EV351336 https://www.giant-bicycles.com/us/talon-3-2018 دو نکته… Read more »

نیما
نیما

سلام ، ممنون بابات اطلاعات خوبی که در اختیار می زارید. قصد خرید دوچرخه دارم.چندجا هم رفتم و دیدم ولی چون اطلاعات دقیق ندارم نتونستم انتخاب کنم. سایز مناسب بنده 27.5 و در رنج قیمت 4 میلیون میتونم هزینه کنم.… Read more »

docharkhehMag

سلام دوست عزیز. 27.5 یک استاندارد است و سایز دوچرخه نیست. درباره سایز دوچرخه می توانید سرچ و مطالعه نمایید. در این رنج قیمت برندهای اورلرد و ویوا هم در گزینه هایتان می توانید داشته باشید. 2- بله این دوچرخه… Read more »

goli
goli

وقت بخیر
من حدود یک میلیون تا 1/5 میخوام خرج دوچرخه کنم.
و تا حالا دوچرخه سواری نکردم. تازه دارم یاد میگیرم.
دوچرخه خاصی رو می تونید به من پیشنهاد بدید؟

docharkhehMag

سلام بر شما. سبک های مختلفی از دوچرخه وجود دارند اما با بودجه مد نظر شما انتخاب زیادی ندارید و در بازار ایران سبک دوچرخه کوهستان اسپرت از برندهای مقرون به صرفه را می توانید تهیه کنید. و برای دوچرخه… Read more »

میم
میم

سلام خیلی مطالب خوبی بود. اما من شناخت انچنانی درمورد برندها ندارم و میخوام راهنمایم کنید من توی ویلای جنگلی در شمال زندگی میکنم و در جنگل و شهر های اطراف رفت و امد دارم میخوام بگید چه دوچرخه ای… Read more »

docharkhehMag

سلام. 1- در مورد برندها در بالا توضیح داده شده است دقیقا چه اطلاعاتی نیاز دارید بفرمایید تا راهنمایی کنیم. 2- دوچرخه کوهستان انتخاب مناسب تری است. در ایران تنوع زیادی از دوچرخه هیبرید پیدا نخواهید کرد. و برندهای درجه… Read more »

مسعود صالحی
مسعود صالحی

بدون پیش شرط و در شرایط تقریبا برابر از نظر قیمت، سایز و…
بین دو برند فوجی و کنندال برای دوچرخه کوهستان کدام را انتخاب می کنید؟

docharkhehMag

سلام، کنندال جزو بهترین برندهای دنیا است اما این دلیلی بر بهتر بودن تمامی مدل ها و یا قیمت مناسب آن نخواهد بود. حتما با انتخاب برند فوجی یک دوچرخه بهتر با لوازم بالاتر به دست خواهید آورد.

زهرا۸۱
زهرا۸۱

سلام ممنون بابت مطالب خوبتون و اینکه وقت میذارید جواب تک تک سوالات رو میدین یه راهنمایی در‌مورد انتخاب برند دوچرخه میخوام یه دوچرخه میخوام مناسب طبیعت گردی و سایکل توریسم حدود قیمتی ۸-۹ تومن ، اسکات، مریدا، جاینت، فوجی،… Read more »

docharkhehMag

سلام. 1- برای طبیعت گردی سبک دوچرخه کوهستان و برای سفر سبک دوچرخه سایکل توریست مناسب است. دوچرخه سایکل توریست مناسب مسیرهای خاکی و طبیعت گردی نیست اما دوچرخه کوهستان بعد از دوچرخه سایکل توریست پیشنهاد مناسبی برای سفر می… Read more »

بهمن
بهمن

سلام میشه راهنماییم کنین که برای خرید یک دوچرخه ی خوب برای وزن 130 کیلو و قد 185 ، برای مصارف شهری که هزینه اش هم زیاد سنگین نباشه ، چه مدل هایی میتونم بخرم و این که چون دیسک… Read more »

docharkhehMag

سلام. 1- برای دوچرخه مناسب قد 185 آموزش زیر را مطالعه بفرماید. احتمالا دوچرخه سایز XL برای شما مناسب باشد. اما آموزش زیر را مطالعه کنید که سایز مناسب خود را به عدد بدست آورید چرا که سایز بصورت عدد… Read more »