تبلیغ
آموزش دوچرخه سواریآموزش دوچرخه سواری (مقدماتی)

معرفی ورزش دوچرخه سواری

دوچرخه سواری شامل طیف گسترده ای از فعالیت ها نظیر تردد و حمل نقل، کار، تفریح، سفر، ماجراجوی، ورزش و مسابقات گوناگون این رشته ورزشی میشود. و یکی از کاربردهای آن ورزش است. چندان تفاوت نمیکند با چه هدفی سوار دوچرخه شوید در هر صورت فعالیت بدنی و ورزش همراه آن است. و معمولا ورزش دوچرخه سواری برای سلامتی جسم و روح، فرایند های درمانی، تناسب اندام و نیز مسابقات انجام میشود. در این نوشتار با ما در مجله دوچرخه و طبیعت همراه باشید تا ورزش دوچرخه سواری را بررسی و با آن بیشتر آشنا شویم.

ورزش دوچرخه سواری یک فعالیت هوازی عالی است

دوچرخه سواری یکی از بهترین فعالیت های هوازی شناخته شده است. نکته جالب در خصوص دوچرخه سواری انجام آن با هر میزان آمادگی جسمانی است. نیازی نیست که آمادگی جسمانی بالایی برای شروع آن داشته باشید. در ورزش دوچرخه سواری میزان فشار فعالیت بدنی کاملا قابل تنظیم است. میتوانید با یک فشار بسیار کم و بصورت تفریحی این ورزش را شروع کنید و به آهستگی آمادگی مورد نظر را کسب نموده و مسیرهای طولانی تر را با فشار موردنظر بپیمایید. به عنوان مثال برای دویدن به مدت 30 دقیقه باید از آمادگی بدنی خوبی برخوردار باشید اما ورزش دوچرخه سواری را میتوانید با آمادگی خیلی کم برای 30 دقیقه یا یک ساعت شروع کنید. چرا که فشار ورزشی بر عضلات در دوچرخه سواری با تنظیم سرعت و استفاده از دنده های مناسب تا حد زیادی قابل تنظیم است.

100 مایل ماراتن جهنمی در ارتفاع 4هزار متری

 

ورزش های هوازی چیست؟

تصویر دوچرخه سوار حرفه ای در کنار ساحل
ورزش دوچرخه سواری

اگر با اصطلاح هوازی آشنایی ندارید باید بگوییم که به ورزش های استقامتی، ورزش های هوازی نیز می گویند، ورزش های هوازی شامل فعالیت هایی است که تنفس و ضربان قلب شما را افزایش می دهد مانند دوچرخه سواری، دویدن، پیاده روی، شنا و طناب زدن.

ورزش  های هوازی ماهیچه ها و قلب و عروق شما را قوی نگه می دارد، که می تواند به شما در حفظ تحرک با افزایش سن کمک کند. ورزش هوازی همچنین می تواند خطر افتادن و آسیب ناشی از زمین خوردن را در افراد مسن کاهش دهد. و می تواند کیفیت زندگی شما را بهبود بخشد و همچنین ذهن شما را فعال نگه می دارد. ورزش دوچرخه سواری بدلیل آنکه میتوان با کمترین آمادگی جسمانی زمان بیشتری را نسب به ورزشهای هوازی دیگر فعالیت داشت، منافع آن برای بدن به همان میزان بیشتر است.

جدید ترین آموزش ها در اینستاگرام مجله دوچرخه و طبیعت اینستاگرام مجله دوچرخه وطبیعت

 

فواید دوچرخه سواری

تصویر دوچرخه سوار خانم خوشحال
ورزش دوچرخه سواری

دوچرخه سواری فواید بسیار زیادی دارد. اگر به عنوان وسیله تردد استفاده شود در کاهش ترافیک و همچنین کاهش آلودگی هوا و آلوگوی صوتی کمک موثری می کند. همچنین از فواید دوچرخه سواری  میتوان به کاهش هزینه های تردد اشاره کرد و می توان صدها فواید برای آن نام برد و به عنوان ورزش دوچرخه سواری می توان و به فواید سلامتی آن و کاهش بیماری های جدی مانند سکته مغزی، حمله قلبی، برخی سرطان ها، افسردگی، دیابت، چاقی و آرتریت اشاره کرد. همچنین تناسب اندام، از بین بردن چربی های اضافه بدن و داشتن بدنی خوش تراش از فواید دیگر ورزش دوچرخه سواری است.

ورزش دوچرخه سواری را میتوان به بهانه رسیدن تا محل کار یا مدرسه، خرید های روزانه و یا برای یک تمرین صبح گاهی انجام داد و تا صدها فواید ورزش دوچرخه سواری را برایتان به همراه داشته باشد.

آموزش استفاده از کفش دوچرخه سواری

برای آگاهی از فواید بیشمار دوچرخه سواری مطالعه مقاله “فواید دوچرخه سواری” پیشنهاد میشود.

همچنین مطالعه راهنمای “فواید دوچرخه سواری برای بانوان” نیز پیشنهاد میشود.

اگر تصمیم دارید با ورزش دوچرخه سواری لاغری و کاهش وزن را تجربه کنید پیشنهاد میکنیم آموزش “دوچرخه سواری برای لاغری” را مطالعه نمایید. هر آنچه که برای لاغری نیاز دارید در این آموزش توضیح داده شده است.

بهتر است بدانید که دوچرخه سواری همانند تمامی فعالیت های تخصصی دیگر در شرایطی میتواند باعث آسیب نیز شود اما اگر چندین نکته اولیه را رعایت کنید از آسیب ها میتوانید جلوگیری کنید. به همین جهت پیشنها میشود مقاله “عوارض دوچرخه سواری برای زنان و مردان” مطالعه شود.

 

در چه سنی میتوان دوچرخه سواری را انجام داد؟

تصویر دوچرخه سوار خانم و آقای مسن
ورزش دوچرخه سواری

تفاوتی ندارد در چه سنی باشید از کودک 3/4 ساله تا افراد 70/80 ساله، همگی میتوانند دوچرخه سواری را انجام دهند و با هر جنسیت و سنی از مزایای ورزش دوچرخه سواری بهمرند شوند.

 

ورزش دوچرخه سواری یکی از محبوب ترین رشته های ورزشی

ورزش دوچرخه سواری3
ورزش دوچرخه سواری

ورزش دوچرخه سواری یکی از محبوب ترین رشته های ورزشی است. چرا که در هر سنی میتوان این ورزش را شروع کرد. نیازی به مکان خاص ندارد. با هرمیزان آمادگی بدنی میتوان از دوچرخه سواری لذت برد. شاید بتوان گفت یکی از دلایل مهم محبوبیت دوچرخه سواری این است که با استفاده از دوچرخه برای تردد، حمل نقل، تفریح و گردش، سفر و یا با انجام طیف گسترده ای از کارهای دیگر، فواید ورزش دوچرخه سواری برایتان حفظ میشود. همچنین دوچرخه سواری بصورت گروهی و با دوستان و یا بصورت انفرادی میتوان در هر مکانی انجام داد. و همچنین فواید بیشمار ورزش دوچرخه سواری که در بالا به آن اشاره شد از دلایل دیگر محبوبیت دوچرخه سواری است.

نقش خطوط موازی در عکاسی از جاده های بیابانی

 

مسابقات دوچرخه سواری

تصویر دو دوچرخه سوار حرفه ای در تورفرانسه
ورزش دوچرخه سواری

مسابقات دوچرخه سواری یکی از محبوب ترین رشته های ورزشی است. انواع رشته های دوچرخه سواری طیف گسترده ای از مسابقات را شامل میشود. مسابقات پیست، جاده، کوهستان و نمایشی که هرکدام رشته های تخصصی زیر مجموعه فراوانی دارند.  مسابقات دوچرخه سواری همانند تور فرانسه سالانه بیش از 12 تا 15 میلیون تماشاچی را به خود جذب میکند. و این موضوع نشان دهنده محبوبیت دوچرخه سواری است.

در هر سنی با شروع ورزش دوچرخه سواری و تمرینات منظم میتوانید وارد رقابت ها و مسابقات دوچرخه سواری شوید. اما شروع ورزش دوچرخه سواری به عنوان ورزش قهرمانی همانند رشته های ورزشی دیگر باید از سنین کم آغاز شود. اما اگر در سنین بالاتر هم هستید میتوانید در رقابت ها و مسابقات مناسب در سطح خود شرکت کنید چرا که مسابقات دوچرخه سواری دراکثر کشورهای جهان در سطح های متفاوت برگزار میشود.

برای آشنایی با مسابقات دوچرخه سواری میتوانید مقاله “معرفی انواع مسابقات دوچرخه سواری” را مطالعه نمایید.

 

آیا دوچرخه سواری یک ورزش ارزان است؟

تصویر دو دوچرخه سوار خانم و آقا در پارک
ورزش دوچرخه سواری

سبک های بسیاری از انوع دوچرخه ها در بازار موجود است. از مدل های چند میلیونی تا چند صد میلیونی! و در سبک های بسیاری نظیر دوچرخه های کوهستان، دوچرخه های جاده، دوچرخه های شهری و … تولید و ارائه میشوند. برای شروع ورزش دوچرخه سواری نیازی ندارید هزینه زیادی را به خرید دوچرخه اختصاص دهید. با یک دوچرخه اقتصادی میتوانید به راحتی ورزش دوچرخه سواری را شروع کنید. و یا اگر دوچرخه مناسبی در انبار دارید میتوانید از همان استفاده کنید. سپس میتوانید به فکر ارتقاء دوچرخه و تجهیزات خود باشید. دوچرخه سواری به عنوان ورزش رقابتی در سطح بالا یک رشته ورزشی گرانقیمت است و همچنین برای تهیه یک دوچرخه در رده بالا در رشته های تخصصی باید هزینه قابل توجهی را در مقایسه با رشته های دیگر صرف کنید. اما برای استفاده از مزایای ورزش نیازی به این میزان هزینه ندارید و شما با داشتن کمترین تجهیزات مناسب نظیر دوچرخه، کلاه، دستکش، عینک و شورت دوچرخه سواری میتوایند از مزایای آن بهرمند شوید.

تنفس صحیح در دوچرخه سواری

مطالعه مطالب زیر جهت شناخت و خرید دوچرخه و تجهیزات پیشنهاد میشود:

راهنمای شناخت انواع دوچرخه

راهنمای جامع خرید دوچرخه

راهنمای خرید دوچرخه دست دوم

و همچنین مجموعه ای از “آموزش های راهنماهای خرید دوچرخه و تجهیزات” می تواند بسیار مفید باشد.

راهنمای شناخت لباس مناسب دوچرخه سواری

 

اصول دوچرخه سواری

تصویر سه دوچرخه سوار خانم
ورزش دوچرخه سواری

برای شروع ورزش دوچرخه سواری نیاز دارید یک سری تکنیک ها و اصول دوچرخه سواری را بدانید، مواردی نظیر روش صحیح رکاب زدن، تنفس صحیح، تعویض دنده درست و موارد اینچنین به شما کمک میکند ورزش دوچرخه سواری را صحیح تر شروع کنید. به همین منظور در وب سایت مجله دوچرخه و طبیعت مطالب گوناگونی گردآوری شده اند و برای شروع مطالعه “آموزش جامع دوچرخه سواری اصولی” را پیشنهاد میکنیم.

همچنین اگر آشنایی اولیه با دوچرخه سواری و حفظ تعادل اولیه را ندارید، مطالعه و انجام تمریناتی که در “آموزش دوچرخه سواری به بزرگسالان” شرح داده شده است توصیه میشود.

مجموعه ای از آموزش ها برای شروع دوچرخه سواری را میتوانید در بخش “آموزش دوچرخه سواری مبتدی” مطالعه نمایید.

اگر مبتدی هستید، دوچرخه سواری شهری یا در پارکها را شروع کنید. اگر از آمادگی خوبی برخوردار هستید دوچرخه سواری جاده (کورسی) شاید برایتان مناسب باشد. اگر هیجان را ترجیح میدهید دوچرخه سواری کوهستان را آغاز کنید. انواع رشته های دوچرخه سواری را بررسی کنید و ببینید به کدام یک علاقه دارید و آن را انتخاب کنید و ادامه دهید.

10 اصل تمرینی برای دوچرخه سواری در مسافت های طولانی

 

دوچرخه سواری از کجا شروع کنیم!؟

تصویر دوچرخه سوار آقا در خال دوچرخه سواری در شهر
ورزش دوچرخه سواری

ما چند توصیه کاربردی برایتان داریم اگر تصمیم دارید دوچرخه سواری را بصورت رقابتی شروع کنید بهترین مکان برای شروع، فدراسیون و یا هیئت ها دوچرخه سواری شهر خودتان است. برای شروع در رقابت ها و مسابقات، مربیان هیئت ها بهترین کمک را میتوانند به شما انجام دهند و سپس با دوچرخه سواران بیشتری آشنا میشوید و میتوانید باشگاه ها و مربیان خوب را شناسایی کنید.

اگر تصمیم دارید بصورت تفریحی دوچرخه سواری را انجام دهید میتوانید با گروه ها و باشگاه هایی که برنامه های دوچرخه سواری ورزشی و تفریحی داخل شهر وخارج شهر برگزار می کنند همراه شوید.

همچنین خودتان بصورت انفرادی و یا با چند دوست و همرکاب میتوانید ورزش دوچرخه سواری را شروع کنید. اما پیشنها ما برای شروع، همراه شدن با یک مجموعه است. در یک گروه و زیر نظر یک مربی، رشد دانش سرعت بسیار بالاتری خواهد داشت. و متوجه بسیاری از موضوعات نظیر تمرینات صحیح، شناخت دوچرخه، پوشاک مناسب و بسیاری از موارد دیگر خواهید شد. همچنین اشکالات خود را در بین دوچرخه سواران با تجربه، بهتر متوجه خواهید شد و آنها را راحت تر رفع خواهید کرد.

شماره تلفن فدراسیون دوچرخه سواری و هیئت های شهر خودرا با سرچ درگوگل و تماس با روابط عمومی فدراسیون دوچرخه سواری میتوانید بدست آورید و همچنین برای بدست آوردن اطلاعات گروه های دوچرخه سواری، می توانید از صفحه “معرفی گروه های دوچرخه سواری ایران” اقدام نمایید.

 

اگر تمایل دارید نگاه وسیع و کاملی از دوچرخه سواری  و عملکرد و تاثیرات آن در  دنیا داشته باشید مطالعه “مقاله دوچرخه سواری چیست؟” پیشنهاد میشود.

همچنین اگر سوال و یا به راهنمایی نیاز داشتید در بخش دیدگاه ها در انتهای این نوشتار مطرح نمایید ما در حدتوان به تمامی پرسش ها پاسخ میدهیم.

جدید ترین آموزش ها در اینستاگرام مجله دوچرخه و طبیعت

پشتیبانی | مدیر محتوا

ما همواره در تلاشیم مطالب جامع و تخصصی را به زبانی ساده و به صورت رایگان منتشر کنیم. ماموریت ما ارتقاع سطح آگاهی در دوچرخه سواری است.
اشتراک در
اطلاع از
guest

4 نظر ثبت شده! شما هم نظرات و پرسش های خود را مطرح کنید.
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا