آموزش دوچرخه سواری

آموزش دوچرخه سواری به بزرگسالان + فیلم فارسی

شاید فکر کنید افراد بزرگسال که در کودکی دوچرخه سواری را فرا نگرفته اند و یا فراموش کرده اند به راحتی نمی توانند در بزرگسالی دوچرخه سواری را یاد بگیرند و از آن لذت ببرند! باید بگوییم که اینگونه نیست و تمامی افراد در هر سن و سالی به راحتی می توانند دوچرخه سواری را یاد بگیرند و از آن لذت ببرند.  در این آموزش  راهکاری آسان و بسیار کاربردی که در سالهای متمادی از آن استفاده می شود و  احتمال خطا آن صفر است را به شما معرفی می کنیم تا به راحتی در هر سن و سالی که هستید بتوانید دوچرخه سواری را شروع کنید. تجربه به ما ثابت کرده است که تنها در3 جلسه یک ساعته اکثر افراد به این روش دوچرخه سواری را یاد می گیرند. البته احتمال بسیار وجود دارد که در 2 جلسه و گاها در یک جلسه بوسیله این روش به راحتی بتوانید دوچرخه سواری کنید.

برای آموزش دوچرخه سواری به کودکان “آموزش دوچرخه سواری به کودکان” را مطالعه کنید.


فیلم آموزش دوچرخه سواری با زیرنویس فارسی


1- ابتدا سعی کنید یک محل مناسب پیدا کنید که در کنار خلوت بودن محیط باز داشته باشد. اگر بتوانید یک مسیر مشابه تصویر بالا را پیدا کنید که در کناره های مسیر چمن باشد عالی می شود چرا اینکه هم آرامش روانی و تمرکز شما را افزایش خواهد داد و هم اگر احتمال زمین خوردگی در تمرین وجود داشته باشد آسیب وارده را به حداقل می رساند. البته بسیار به ندرت پیش خواهد آمد که در این روش زمین خوردگی وجود داشته باشد اما آماده کردن شرایط مناسب الویت هر آموزشی است.

چگونه بر باد مخالف "باد از بغل" پيروز شویم

2- فرمان دوچرخه را در دست بگیرید و سعی کنید با دوچرخه آشنا شوید. دوچرخه را حس کنید وبا آن ارتباط برقرار کنید.


3- دو دستی فرمان را بگیرید و دو انگشت اشاره و کناری آن را روی ترمز بگذارید سعی کنید چندین بار ترمز بگیرید دوچرخه را با دست به عقب و جلو ببرید و مجدد ترمز بگیرید که با فرایند ترمز گرفتن کاملا آشنا شوید.


4- لاستیک های دوچرخه را چک کنید که باد کافی داشته باشد. کم باد بودن باد لاستیک می تواند باعث شود دوچرخه شما را به زمین بزند.


5- قبل از سوار شدن باید پاچه های شلوار خود را تا بزنید و یا داخل جوراب کنید که در هنگام رکاب زدن پاچه شلوارتان به طبق و زنجیر گیر نکند. اگر این کار را نکنید شلوارتان به راحتی می تواند روغنی و پاره شود.


6- در حالی که فرمان دوچرخه را بدرستی در دو دست گرفته اید پایه راست خود را مطابق تصویر بالا از پشت زین بالا بیاورید و در طرف دیگر دوچرخه بگذارید بصورتی که دوچرخه در بین دو پای شما قرار گیرد.


7- حال به تصویر بالا دقت کنیددر زمان فراگیری دوچرخه سواری می بایست وقتی که روی زین دوچرخه نشسته اید به راحتی بتوانید هر دو پای خود را بصورت کامل روی زمین قرار دهید. لوله زین دوچرخه را به شکلی تنظیم کنید که کف پایتان بصورت کامل روی زمین قرار گیرد و البته انقدر پایین نباشد که زانوی های شما بیش از حد خم شوند. مطابق شکل بالا تنظیم نمایید. زمانی که دوچرخه سواری را بصورت کامل یاد گرفتید میبایست زین دوچرخه را بصورت استاندارد تنظیم نمایید. بعد از فراگیری کامل دوچرخه سواری برای تنظیم استاندارد زین دوچرخه آموزش “تنظیم زین دوچرخه” را مطالعه نمایید.

چه نوع تمرینی پر فشار محسوب می شود؟

8- این مرحله شروع تمرکز روی تمرین است. حال باید سعی کنید که به همان صورت که فرمان دوچرخه را گرفته و روی زین نشسته اید با پاهای خود آرام آرام راه بروید. سعی کنید در جلسه اول همین تمرین را نیم ساعت یا حتی تا 45 دقیقه انجام دهید. این تمرین کمک می کند بدنتان به خوبی با دوچرخه یکی شود و دوچرخه را بشناسد. نباید به هیچ عنوان بترسید چون پاهای شما روی زمین قرار می گیرند دقیقا مثل راه رفتن. و تقریبا امکان اینکه برای شما اتقاقی رخ دهد صفر است. این تمرین بسیار مهم است آن را بخوبی انجام دهید.


9- این تمرین برای زمانی است که به خوبی تمرین بالا را انجام داده باشید در حالی که روی دوچرخه نشسته اید و قادر شدید به راحتی راه بروید باید شروع به تمرین جدید کنید حال باید سعی کنید بجای قدم های کوتاه قدم های بلند بردارید و زمانی که تسلط مناسب را پیدا کردید سعی کنید با پاهایتان خود را سور دهید و لحظه ای هر دوپای خود را از روی زمین بلند کنید. هر چه این تمرین ها را بیشتر انجام دهید تسلط شما بالاتر خواهد رفت. این مرحله رمز فراگیری دوچرخه سواری است پس تا زمان تسط کامل این مرحله را با خونسردی و بدون هیچ عجله ای تمرین کنید. برای این تمرین حداقل یک تا دو جلسه کامل زمان بگزارید.

10 اصل تمرینی برای دوچرخه سواری در مسافت های طولانی

10- زمانی که بخوبی توانستید تمرینات قبلی را انجام دهید  و در حالی که روی دوچرخه نشسته اید راه بروید و خودتان را به سمت جلو سور بدهید و گامهایتان را از روی زمین بلند کنید زمان آن رسیده است که رکاب بزنید و تجربه جدید را کسب کنید. ایتدا طبق قامه دوچرخه را در حالت ساعت 2 قرار دهید.پنجه پای راست خود را روی محور رکاب بگذارید. اگر چپ پا هستید باید پای چپ خود را روی رکاب سمت چپ که در حالت ساعت 2 قرار گرفته است بگزارید. حال آماده حرکت شوید. هیچ جای نگرانی نیست اگر تمرینات قبلی را انجام داده باشید بدنتان دیگر با تعادل روی دوچرخه را بخوبی فرا گرفته است. حال سعی کنید با پای خود رکاب را فشار دهید و خود را به سمت جلو سور دهید. چند بار این کار را انجام دهید به  هیچ عنوان عجله نکنید. کم کم بعد از گذشت چند بار که این تمرین را انجام دادید سعی کنید بعد از حرکت پای دیگر را روی رکاب بگذارید و کم کم رکاب بزنید. با چندین بار تمرین خواهید دید به راحتی تعادل دوچرخه را برقرار می کنید و رکاب میزنید.

قبل از حرکت پنجه پای خود را روی محور رکاب قرار دهید.

قوانین (دوچرخه‌سواری در ایالت کالیفرنیا)

تمرکز و آماده برای حرکت

در حالی که سعی می کنید با پای خود رکاب بزنید و به سمت جلو حرکت کنید بهتر است که یک مربی و یا یک شخص باتجربه حواسش به شما باشد.

حال موفق شده اید دوچرخه سواری را یاد بگیرید سعی کنید چند روز اول در مسیرهای خلوت دوچرخه سوار کنید تا تسط کامل را پیدا کنید و بعد وارد خیابانها شوید.

 

اشتراک در
اطلاع از
guest
نام خود را وارد نمایید
جهت دریافت پاسخ آدرس صحیح ایمیل خود را وارد نمایید.
269 نظر ثبت شده! شما هم نظرات و پرسش های خود را مطرح کنید.
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
امینی
امینی
شهریور 9, 1398 7:02 ب.ظ

سلام.
آموزشگاهی برای آموختن دوچرخه سواری میخواستم
اگر امکان داره بوسیله تلگرام یا پیامک جواب سوالمو بفرمایید.
ممنون
09192671974

فاطمه جوان
فاطمه جوان
پاسخ به  امینی
تیر 8, 1401 10:28 ب.ظ

منم میخام یاد لگیرم

افسانه
افسانه
پاسخ به  docharkhehMag
شهریور 27, 1398 5:04 ب.ظ

باسلام
خانم هستم۲۷ساله آموزشگاه آموش برای سطح ابتدایی میتوام

آزاده
آزاده
آبان 5, 1398 2:01 ب.ظ

سلام خدمت شما.
من 29 سالمه میخوام دوچرخه سواری یاد بگیرم فیلماتون خیلی خوبم اما نمیشه دانلود کرد میشه فیلم های آموزشی تونو برام ایمیل کنید. ممنون
a.abizi13769@gmail.com

عارف
عارف
آبان 7, 1398 11:25 ق.ظ

سلام
کلاس های آموزشی هم شما برگزار میفرمایید برای افراد جوانی که دوچرخه سواری یاد ندارند؟
تشکر

عارف
عارف
آبان 7, 1398 11:26 ق.ظ

سلام
ببخشید کلاس آموزشی برای جوانانی که دوچرخه سواری یاد ندارند شما برگزار میکنید یا برای مناطق مختلف تهران مکانهایی که آموزش دارند را مقدور هست معرفی بفرمایید.
باتشکر

عارف
عارف
پاسخ به  docharkhehMag
آبان 11, 1398 11:55 ق.ظ

در حد کاملا مبتدی جهت شروع دوچرخه سواری، برای منطقه غرب، شمال غرب و یا اگر منطقه دیگری هم باشه موردی نداره
باسپاس

لیلا
لیلا
پاسخ به  docharkhehMag
خرداد 20, 1399 3:00 ب.ظ

سلام من خانم ۳۳ ساله هستم می‌خوام دوچرخه سواری یاد بگیرم محدوده مرکز شهر هستم.راهنمایی میفرمایین؟

فریده
فریده
آبان 7, 1398 3:23 ب.ظ

سلام. لطفا کلاس آموزشی دوچرخه سواری برای بزرگسالان معرفی کنید. من خانمی هستم 50 ساله و می خواهم دوچرخه سواری یاد بگیرم.

زززز
زززز
پاسخ به  docharkhehMag
خرداد 14, 1399 7:44 ب.ظ

سلام

اگر امكانش هست به منم معرفي كنيد از صفر

رحمانی
رحمانی
آبان 13, 1398 10:09 ق.ظ

باسلام
یک مربی برای سطح مبتدی میخواستم بهم معرفی کنید

همانیسیانی
همانیسیانی
آبان 15, 1398 3:13 ب.ظ

سلام خانمی ۴۵ساله هستم وخیلی علاقمند به دوچرخه سواری ….منطقه ی اندیشه شهریار….لطف میکنید مربی معرفی کنید ممنون

وحیده
وحیده
آذر 4, 1398 6:58 ق.ظ

سلام. خیلی خوبه. من از بچگی عاشق دوچرخه سواری بودم. اما هیچ گاه دوچرخه نداشتم. مال بقیه هم یا خیلی برام کوچیکن یا خیلی بزرگ. منتظرم پسرم بزرگ بشه و بعد با دوچرخه اون یاد بگیرم😍

Behnaz
Behnaz
دی 7, 1398 0:38 ق.ظ

Salam , film kheili aliii bod mishe lotfan yek Morabi baraye amozesh behem moarefi konid baraye bozorgsal mamanon

سهیلا
سهیلا
دی 13, 1398 9:03 ق.ظ

خانمی هستم ۵۹ سال، آیا در این سن می توان دوچرخه سواری یاد گرفت؟

سهیلا
سهیلا
دی 13, 1398 10:04 ب.ظ

سلام ، ممکنه مربی خیلی مهار در غرب تهران برای آموزش خانمهای۵۵ به بالا و کاملا مبتدی معرفی کنید.
ممنون می شم از پاسختون.

فاطمه
فاطمه
دی 14, 1398 12:06 ب.ظ

لطفا يه مربي منصف براي آموزش دوچرخه هم به من معرفي كنيد من سمت سيدخندان هستم

فاطمه جوان
فاطمه جوان
پاسخ به  docharkhehMag
تیر 8, 1401 10:30 ب.ظ

برای منم بفرستید لطفا ، واتساپ پیام دادم خدمتتون