تبلیغ
فرهنگی و اقتصادی

افزایش تقاضا بازار صنعت دوچرخه جهان تا سال 2025

خلاصه ای از گزارش های آماری صنعت دوچرخه جهان

آینده صنعت دوچرخه جهان
با پیدایش و همه‌‌گیری کووید 19 و دوری مردم از حمل‌و‌نقل عمومی و تمایل به استفاده از دوچرخه، صنعت دوچرخه‌‌ی‌ جهان با شکِ عرضه به تقاضا روبه‌رو شد. طبق گزارش‌های رسمی در کشورهای اتحادیه‌ی اروپا، آمریکا و کانادا با افزایش 30 تا 63 درصدی تقاضای دوچرخه روبه‌رو شدند. بسته‌شدن کارخانه‌های دوچرخه‌سازی برای مدت دوران پاندمی کووید 19 و عدم تولید قطعات و همچنین افزایش ناگهانی تقاضا برای دوچرخه باعث شوک بزرگ صنعت دوچرخه‌ی جهان شد. با توجه به گزارش Global Bicycle Market بازار دوچرخه‌ی جهان تا سال 2025 رشد افزایشی خواهد داشت. در این یادداشت نگاهی به این گزارش خواهیم داشت، سپس سهم تولید دوچرخه در کشورهای پیشرو بررسی می‌شوند و به آمارهای جالبی درخصوص صنعت دوچرخه‌ی جهان اشاره می‌شود.

نگاهی به گزارش Global Bicycle Market
این گزارش یک تحلیل به‌روز درمورد سناریوی فعلی بازار جهانی، آخرین روندها و محرک‌ها ارائه می‌دهد. پیش‌بینی می‌شود بازار با افزایش شهرنشینی و ابتکارات دولتی برای ترویج دوچرخه‌سواری و جلوگیری از ترافیک و آلودگی‌های زیست‌محیطی و تعداد رویدادهای ورزشی دوچرخه‌سواری، با افزایش و تقویت بازار تا سال 2025 روبه‌رو باشد.
این مطالعه مزایای بهداشتی، زیست‌محیطی و اقتصادیِ دوچرخه‌سواری را به‌عنوان یکی از دلایل اصلی رشد بازار دوچرخه در چند سال آینده شناسایی می‌کند.
از‌جمله مواردی که در این گزارش بررسی شده‌است، اهمیت تناسب اندام در سبک زندگی مردم است. بازار جهانی دوچرخه با توجه به افزایش نگرانی درمورد تناسب اندام با رشد و رونق در فروش بیشتر روبه‌رو می‌شود. دوچرخه جایگزینی عالی برای حمل‌ونقل با بهره‌مندی از سبک زندگی مناسب و سالم ارائه می‌دهد.

شغل هایی برای دوچرخه سوارها

افزایش دوچرخه‌های الکترونیکی یا e-bike
نرخ افزایش استفاده از دوچرخه‌های برقی را نباید نادیده گرفت؛ دوچرخه‌های برقی بالاترین میزان افزایش نرخ تولید را به خود اختصاص داده‌اند. پیش‌بینی می‌شود دوچرخه‌های برقی با داشتن کاربردهای دوچرخه‌های سنتی و مزایای دوچرخه‌های برقی، رشد بالاتری را در سال‌های اخیر تجربه کنند.

پرسش‌های کلیدی
چشم‌انداز پیش‌بینی بازار برای 2022-2027 چگونه است؟
تخمین زده می‌شود که بازار شاهد رشد سالم در دوره‌ی پیش‌بینیِ 2022-2027 باشد تا به مبلغ حدود 68 میلیارد دلار تا سال 2026 برسد.
محرک‌های اصلی صنعت چیست؟
پیش‌بینی می‌شود که محرک‌های اصلی صنعت، مانند افزایش درآمد قابل تصرف، شهرنشینی سریع، افزایش جمعیت، افزایش ازدحام ترافیک، افزایش آگاهی تناسب اندام و افزایش رقابت‌های دوچرخه‌سواری، به رشد بازار کمک کنند.
روندهای صنعت کلیدی بازار جهانی دوچرخه چیست؟
روندهای کلیدی که رشد بازار دوچرخه را هدایت می‌کنند شامل راه‌اندازی رو‌به‌رشد و پذیرش دوچرخه‌های الکترونیکی است.
بر اساس گزارش EMR، عمده‌ی بازارهای منطقه‌ای دوچرخه کدام‌اند؟
مناطق عمده در این صنعت عبارت‌اند از آمریکای شمالی، اروپا، آسیا، آمریکای لاتین، خاورمیانه، آفریقا و اقیانوسیه.
محصولات پیشرو در صنعت کدام‌اند؟
انواع سبک‌های پیشرو، دوچرخه‌های کوهستانی، هیبریدی و جاده‌ای هستند.
بخش‌های عمده‌ی قیمتی محصول در صنعت، کدام‌ا‌ند؟
بخش‌های قیمتی عمده‌ی این محصول در صنعت عبارت‌اند از: اکونومی، متوسط و سپس پریمیوم
کاربردهای نهایی مهم در صنعت چیست؟
استفاده‌ی نهایی قابل‌توجه در صنعت مردان، زنان و کودکان‌اند.
بر اساس این گزارش، بازیگران کلیدی صنعت چه‌کسانی هستند؟
بازیگران اصلی این صنعت عبارت‌اند از: Giant Group، Santa Cruz Bicycles، LLC، Specialized Bicycle Components، Inc، Accell Group، Trek Bicycle Corporation، Merida Industry Co., Ltd.، و Dorel Industries Inc.

جدید ترین آموزش ها در اینستاگرام مجله دوچرخه و طبیعت اینستاگرام مجله دوچرخه وطبیعت

بازار جهانی دوچرخه 3

دوچرخه در مقابل تولید خودرو
تا سال 1965، تولید جهانی اتومبیل و دوچرخه اساساً یکسان و هرکدام نزدیک به 20 میلیون دستگاه بود، اما در سال 2003 تولید دوچرخه به بیش از 100 میلیون در سال در مقایسه با 42 میلیون اتومبیل، افزایش یافت. تولید دوچرخه در سال 2004 در سطح جهان 105 میلیون دستگاه بود که نسبت به سال 2003، 5/1 درصد افزایش داشت (مؤسسه WorldWatch).

آیین‌نامه‌ی فعالیت بدنی سازمان بهداشت جهانی (WHO)

میزان تولید دوچرخه در جهان چقدر است؟
دو منبع عمده برای داده‌های آماری تولیدِ دوچرخه عبارت‌اند از: Bicycle Retailer and Industry News و مؤسسه‌ی تحقیقات بازار دوچرخه. اطلاعات این منابع و همچنین منابع دیگر توسط تیم Worldometer تجزیه و تحلیل می‌شوند و با توجه به تحلیل این داده‌ها، ثانیه‌ای 5 دوچرخه و یا به‌عبارتی دقیقه‌‌ای 300 دوچرخه در جهان تولید می‌شود. که این روند با پیش‌بینی‌های صورت‌گرفته در سال‌های آینده با افزایش همراه خواهد بود.
کدام کشور بزرگ‌ترین تولید‌کننده‌ی دوچرخه است؟
اگرچه دوچرخه در ده‌ها کشور تولید می‌شود، پنج تولید‌کننده‌ی برتر ـ‌چین، هند، اتحادیه‌ی اروپا، تایوان و ژاپن‌ـ مسئول 87 درصد تولید جهانی هستند. چین به‌تنهایی در سال 2004 حدود 58 درصد از بازار جهانی را در اختیار داشت. سال بعد، 2005، سالی رکورددار برای تولید دوچرخه در چین بود با افزایش 16درصدی در تولید دوچرخه و دوچرخه‌ی الکترونیکی بود که درمجموع به 80،430،000 دستگاه رسید که حدود 65 درصد آن صادر شده‌است. جمهوری خلق چین امروزه بیش از 60 درصد دوچرخه‌های جهان را تولید می‌کند. 86 درصد از دوچرخه‌های فروخته‌شده در ایالات متحده وارداتی از چین است.
چند دوچرخه در دنیا وجود دارد؟
تخمین زده می‌شود که بیش از یک میلیارد دوچرخه در جهان وجود دارد که نزدیک به نیمی از آن‌ها در چین است.

نقش و اهمیت گروه های دوچرخه سواری

 

بازار جهانی دوچرخه 11

صنعت دوچرخه‌ی ایالات متحده
در سال 2015، بازار دوچرخه‌ی ایالات متحده 2/6 میلیارد دلار ارزش داشت. این همان بودجه‌ی سالانه‌ی کامبوج و آندورا در سال 2017 است. با این پول، می‌توانید 4133 بوگاتی ویرون را به گاراژ خود اضافه کنید.
در سال 2016، 66 درصد از دوچرخه‌های فروخته‌شده در ایالات متحده از چین وارد شده بوده‌اند، و 5/27 درصد از تایوان. این 5/93 درصد از کل دوچرخه‌های فروخته‌شده‌ی کشور را تشکیل می‌دهد!
دوچرخه‌های کوهستانی محبوب‌ترین نوع دوچرخه در ایالات متحده هستند (25%). هیبریدها (24 درصد) از نزدیک دنبال می‌شوند.

بازار جهانی دوچرخه 2

تعداد دوچرخه‌هایی که دور انداخته می‌شوند نیز در حال افزایش است
طبق گفته‌ی gotjunk.com، سالانه حدود 15 میلیون دوچرخه توسط صاحبانشان دور ریخته می‌شود. متأسفانه تعداد زیادی از این دوچرخه‌ها در محل دفن زباله‌ها قرار می‌گیرند.
چین با دوچرخه‌های قدیمی و دورریخته‌شده مشکل بزرگی دارد. امکانات بازیافت زیادی در اطراف چین وجود ندارد، بنابراین مردم فقط دوچرخه‌های استفاده‌نشده‌ی خود را روی هم تلنبار می‌کنند.

میزان نرخ تولید در اروپا
در سال 2019، اتحادیه‌ی اروپا بیش از 4/11 میلیون دوچرخه تولید کرد. این نشان‌دهنده‌ی افزایش 5‌درصدی نسبت به سال قبل و 10 درصد بیشتر از تعداد تولیدشده در سال 2014 است. تولید کل دوچرخه در سال 2015 به 7/13 میلیون دستگاه رسید که 17 درصد بیشتر از تعداد تولید‌شده در سال 2019 است.
در میان کشورهای عضو اتحادیه‌ی اروپا، پرتغال با تولید 7/2 میلیون دوچرخه، بزرگ‌ترین تولید‌کننده‌ی دوچرخه در سال 2019 بود و پس از آن ایتالیا (1/2 میلیون)، آلمان (5/1 میلیون)، لهستان (9/0 میلیون) و هلند (7/0 میلیون) قرار دارند. این پنج کشور با هم 70 درصد از کل تولید دوچرخه‌ی اتحادیه‌ی اروپا را در سال 2019 به خود اختصاص دادند.

شهرهای دوستدار دوچرخه

منابع:
www.ec.europa.eu
www.worldometers.info/bicycles
www.expertmarketresearch.com
www.bicycle-guider.com
www.researchandmarkets.com

جدید ترین آموزش ها در اینستاگرام مجله دوچرخه و طبیعت

ماهیار خاکبان

محمدمهدی (ماهیار) خاکبان در سال ۱۳۹۴ مجله دوچرخه و طبیعت را با چشم انداز ساخت رسانه ای تخصصی در ارائه محتوا آموزشی, گزارش ها و نقد و برسی اکوسیستم دوچرخه سواری تأسیس کرد.‌ اکنون وب سایت مجله دوچرخه و طبیعت پیشرو در ارائه محتواهای تخصصی دوچرخه سواری به زبان فارسی است.
اشتراک در
اطلاع از
guest

1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا