تبلیغ
فرهنگی و اقتصادی

مزایای اقتصادی دوچرخه‌سواری

دوچرخه‌سواری نه تنها برای محیط زیست، بلکه برای اقتصاد نیز مفید است. دوچرخه‌سواری با کاهش هزینه‌های حمل و نقل، افزایش سلامت و کارآمدی، تقویت صنعت و گردشگری، افزایش درآمد و اشتغال و کاهش هدررفت منابع، به توسعۀ پایدار کمک می‌کند. در این نوشتار کوتاه، در مجله دوچرخه و طبیعت به برخی از فواید اقتصادی دوچرخه‌سواری خواهیم پرداخت.

 

کاهش هزینه‌های حمل و نقل

دوچرخه‌سواري يك وسيله نقليّۀ ارزان قيمت است که هزینه خريد، نگهدارى و سوخت آن بسيار كمتر از خودرو شخصى است. هزینه خريد و نگهدارى يك دوچرخه حدود 1 درصد از هزینه خودرو شخصى است. همچنين، دوچرخه سوارى با كاهش مصرف سوخت و كاهش تقاضا براى جادہ ها و پاركينگ ها، هزينۀ حمل و نقل عمومى را كم مى كند. دوچرخه سوارى 10 كيلومترى به سمت كار و برگشت در هر روز، حدود 1700 دلار در سال، در هزينۀ حمل و نقل صرفه جوى مى كند. علاوہ بر اين، پاركينگ دوچرخه معمولا رايگان، قابل دسترس و راحت تر از پاركينگ خودرو است.

 

افزایش سلامت و کارآمدی

دوچرخه‌سواري يك فعاليّت جسمانى منظّم است که باعث افزايش سلامت قلب و عروق، تقويت عضلات، كاهش وزن، كنترل قند خون، كاهش فشار خون و كاهش خطر ابتلا به بيمارى هاى مزمن مى شود. دوچرخه سواران حدود 40 درصد كمتر از افراد غير فعال به بيمارى هاى قلبى مبتلا مى شوند. همچنين، دوچرخه‌سواري با كاهش استرس، افزايش خلق و خو، تقويت حافظه و تمركز، افزايش خلاقيت و كارآمدى، به سلامت روانى دوچرخه سواران كمك مى كند.  دوچرخه سواران حدود 15 درصد كمتر از رانندگان خودرو به بيمارى هاى روانى مبتلا مى شوند. افزايش سلامت جسمانى و روانى دوچرخه سواران باعث كاهش هزينۀ درمان، كاهش غيبت از كار و افزايش بهره‌ورى مى شود.

جدید ترین آموزش ها در اینستاگرام مجله دوچرخه و طبیعت اینستاگرام مجله دوچرخه وطبیعت

 

دوچرخه و استارت‌آپ هوشمند بیدود

تقویت صنعت و گردشگری

دوچرخه‌سواري يك فعاليّت اقتصادى است که باعث ايجاد درآمد و اشتغال در بخش هاى مختلف مى شود. دوچرخه‌سواري با تقاضا براى خريد، تعمير و اجاره دوچرخه، لوازم جانبى و خدمات مربوطه، به رشد صنعت دوچرخه كمك مى كند.  فعاليّت هاى مربوط به دوچرخه در ايالات متحده حدود 133 ميليارد دلار به اقتصاد ملى كشور كمك كرده و بيش از يك ميليون شغل را حمايت مى كند. همچنين، دوچرخه‌سواري با جذب گردشگران داخلى و خارجى، به رشد صنعت گردشگرى كمك مى كند. دوچرخه‌سواران و افراد پیاده حدود 40 درصد بيشتر از رانندگان خودرو در فروشگاه ها و كافه هاى محلى خرج مى كنند. علاوہ بر اين، دوچرخه‌سواري با افزايش جذابيت شهرى، به بهبود تصوير و نام شهر در سطح منطقه اى و جهانى كمك مى كند.

 

افزایش درآمد و اشتغال

دوچرخه‌سواري يك فعاليّت اجتماعى است که باعث افزايش درآمد و اشتغال براى بخش هاى ضعيف جامعه مى شود. دوچرخه‌سواري با كاهش هزينۀ حمل و نقل، به افزايش قدرت خريد و مصرف دوچرخه سواران كمك مى كند. دوچرخه‌سواران در سال حدود 800 دلار در هزينۀ حمل و نقل صرفہ جوى مى كنند. همچنين، دوچرخه‌سواري با فراهم كردن دسترسى به بازار كار، به افزايش درآمد و اشتغال دوچرخه سواران كمك مى كند. بنابر يك تحقيق، دوچرخه‌سواران در سال حدود 1000 دلار بيشتر از غير دوچرخه سواران درآمد دارند. علاوہ بر اين، دوچرخه‌سواري با حمايت از كسب و كارهاى محلى، به افزايش درآمد و اشتغال براى صاحبان و كارگران آن ها كمك مى كند.

وسیله حمل و نقل درون شهری مونترال کانادا

 

کاهش هدررفت منابع

دوچرخه‌سواري يك فعاليّت پايدار است که باعث كاهش هدررفت منابع طبيعى و انسانى مى شود. دوچرخه‌سواري با كاهش مصرف سوخت فسيلى، به حفاظت از منابع انرژى و كاهش وابستگى به واردات آن كمك مى كند. بنابر يك تحقيق، دوچرخه‌سواران در سال حدود 50 ليتر سوخت را در هر دوچرخه صرفه جوى مى كنند. همچنين، دوچرخه‌سواري با كاهش نياز به جادہ ها و پاركينگ ها، به حفاظت از منابع زمين و فضاى سبز كمك مى كند. بنابر يك تحقيق، دوچرخه‌سواران در سال حدود 15 متر مربع فضا را در هر دوچرخه صرفه جوى مى كنند. علاوہ بر اين، دوچرخه‌سواري با كاهش تلفات ناشى از تصادفات و بيمارى ها، به حفاظت از منابع انسانى و كاهش هزينۀ درمان و بازسازى كمك مى كند.

 

نتیجه‌گیری

در این نوشتار کوتاه، نشان دادیم که دوچرخه‌سواری یکی از بهترین راه‌های اقتصادی است. دوچرخه‌سواری با کاهش هزینه‌های حمل و نقل، افزایش سلامت و کارآمدی، تقویت صنعت و گردشگری، افزایش درآمد و اشتغال و کاهش هدررفت منابع، به توسعۀ پایدار کمک می‌کند. بنابراین، ما توصیه می‌کنیم که دولت‌ها، شهرداری‌ها و سازمان‌های مربوطه برای ترویج دوچرخه‌سواری به عنوان یک راه حل اقتصادی اقدامات لازم را انجام دهند. این اقدامات می‌توانند شامل حمایت مالی و قانونی از دوچرخه‌سواران و تولیدکنندگان دوچرخه، تسهیل در دسترس بودن دوچرخه‌های عمومی و الکتریکی، آموزش و آگاهی‌بخشی به مردم دربارۀ فواید دوچرخه‌سواری و تضمین امنیت و حقوق دوچرخه سواران باشد.

آشنایی با کمیته دوچرخه سواری همگانی ایران

 

www.qld.gov.au

bicyclensw.org

thisbigcity.net

جدید ترین آموزش ها در اینستاگرام مجله دوچرخه و طبیعت

پشتیبانی | مدیر محتوا

ما همواره در تلاشیم مطالب جامع و تخصصی را به زبانی ساده و به صورت رایگان منتشر کنیم. ماموریت ما ارتقاع سطح آگاهی در دوچرخه سواری است.
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظر ثبت شده! شما هم نظرات و پرسش های خود را مطرح کنید.
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا