فرهنگی و اقتصادی

اهمیت دوچرخه‌سواری برای حفظ محیط زیست!

تبلیغات

دوچرخه‌سواری یکی از ساده‌ترین و سالم‌ترین راه‌های حرکت در شهر است. دوچرخه‌سواری نه تنها برای سلامت فردی و جامعه، بلکه برای حفظ محیط زیست نیز اثرات مثبت زیادی دارد. در این نوشتار کوتاه در مجله دوچرخه و طبیعت، به برخی از فواید دوچرخه‌سواری برای کاهش آلودگی هوا، صدا، گازهای گلخانه‌ای و تغییرات آب و هوایی خواهیم پرداخت.

 

کاهش آلودگی هوا

آلودگی هوا یکی از بزرگترین مشکلات زیست‌محیطی در شهرهای بزرگ است. آلودگی هوا باعث بروز بسیاری از بیماری‌های تنفسی، قلبی، عروقی و سرطان می‌شود. بنابراین، بهبود کیفیت هوا در شهر چنانچه برای سلامت عموم جامعه حائز اهميت است. دوچرخه‌سواري يكي از راه‌حل‌هاي كارآمد براي كاهش آلودگي هوا است. دوچرخه‌سواري يك وسيله نقليّۀ غير فسيلي است که در حين استفادۀ از آن هيچ گاز يا ذرّۀ آلودہ كننده به هوا توليد نمي كند. اگر به جای خودرو شخصي از دوچرخه استفادہ كنيم، مي توانيم مصرف سوخت را كاهش دادہ و در نتیجه توليد گاز دي اكسيد كربن (CO2)، منوكسيد كربن (CO)، هيدروكربن (HC)، نيتروژن اكسيد (NOx) و سولفور دي اكسيد (SO2) را كم كنيم. این گازها علاوہ بر آلودگى هوا، باعث فرایند گلخانه ای شدن جو و تغيرات آب و هوائى مى شود.

 

کاهش آلودگی

آلودگی صدا نیز یکی از عوامل زیان‌بار برای سلامت انسان و محیط زیست است. صدای بلند و ناهنجار موجود در شهرها باعث اختلال در تعادل زیستی، کاهش توانایی شنیداری، افزایش استرس و خستگی، کاهش کیفیت خواب و افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عصبی می‌شود. دوچرخه‌سواري يكي از راه‌حل‌هاي كارآمد براي كاهش آلودگي صدا است. دوچرخه‌سواري يك وسيله نقليّۀ بي صدا است که در حين استفادۀ از آن هيچ صدايى توليد نمي كند. اگر به جای خودرو شخصي از دوچرخه استفادہ كنيم، مي توانيم سطح صدا را در شهر كم كنيم و در نتیجه كيفيت زندگى را بالا ببريم.

آشنایی با مراحل ساخت دوچرخه

 

کاهش گازهای گلخانه‌ای و تغییرات آب و هوایی

گازهای گلخانه‌ای مانند دی‌اکسید کربن، متان، نیتروز و فلوروکربن‌ها باعث افزایش دمای جو و اقیانوس‌ها می‌شوند. این افزایش دما باعث تغییرات آب و هوایی در سطح جهان می‌شود. تغییرات آب و هوایی می‌تواند منجر به بروز پدیده‌های نامطلوبی مانند خشکسالی، سیل، طوفان، آتش‌سوزی، افزایش سطح دریا، کاهش منابع آب شیرین، کمبود غذا، انقراض گونه‌ها و بحران‌های انسانی شود. دوچرخه‌سواري يكي از راه‌حل‌هاي كارآمد براي كاهش توليد گازهاى گلخانه اى است. دوچرخه‌سواري يك وسيله نقلیه پاک است که در حين استفادۀ از آن هيچ گاز گلخانه اى توليد نمي كند. اگر به جای خودرو شخصي از دوچرخه استفادہ كنيم، مي توانيم مقدار قابل توجه اى از گاز دي اكسيد كربن را در هر سال صرفه جوى كنيم. براساس يك مطالعه، اگر در سال 2050، 14 درصد سفرهاى شهرى با دوچرخه صورت بگيرد، مي توان حدود 11 ميليارد تن CO2 را در سطح جهان صرفه جوى كرد.

 

تخریب کمتر طبیعت برای مسیرهای دوچرخه سواری

مسیر های دوچرخه در مقابل با مسیرهای خودرو، آسیب کمتری به طبیعت وارد می کنند. همچنین نیازی نیست در شهر ها برای ساخت مسیرهای دوچرخه سواری، پارک ها را نابود کرد.

 

آینده روشن تر

اثرات تغییرات اقلیمی، آتش‌سوزی‌های جنگلی، خشکسالی و اتفاقات شدیدتر، خطراتی را برای نسل‌های حال و آینده ایجاد می‌کند. با توجه به اینکه حمل و نقل یکی از دلایل اصلی افزایش گازهای گلخانه ای در جو است که این اثر گرمایشی را ایجاد می کند و به این رویدادهای شدید دامن می زند، دوچرخه سواری یک راه حل مناسب برای جلوگیری از این رویدادهای ناگوار است.

افزایش تقاضا بازار صنعت دوچرخه جهان تا سال 2025

افزایش متوسط دوچرخه سواری در هر سال می تواند 6 تا 14 میلیون تن دی اکسید کربن را ذخیره کند. افزایش غلظت این ترکیب شیمیایی در سطوح ناپایدار منجر به افزایش گرمایش شده و به سیاره آسیب می رساند.

 

در این نوشتار کوتاه، ما نشان دادیم که دوچرخه‌سواری یکی از بهترین راه‌های حفظ محیط زیست است. دوچرخه‌سواری با کاهش آلودگی هوا، صدا و گازهای گلخانه‌ای، به بهبود کیفیت زندگی، سلامت و امنیت انسان و طبیعت کمک می‌کند. دوچرخه‌سواری همچنین یک وسیله نقلیه اقتصادی، قابل دسترس و پایدار است که می‌تواند به کاهش ترافیک، هزینه‌ها و مصرف انرژی منجر شود. بنابراین، ما توصیه می‌کنیم که دولت‌ها، شهرداری‌ها و سازمان‌های مربوطه برای ترویج دوچرخه‌سواری به عنوان یک راه حل زیست‌محیطی اقدامات لازم را انجام دهند. این اقدامات می‌توانند شامل احداث بزرگراه‌ها، پارکینگ‌ها و تعمیرگاه‌های دوچرخه، تسهیل در دسترس بودن دوچرخه‌های عمومی و الکتریکی، تشویق و آموزش مردم به استفادۀ از دوچرخه و تضمین امنیت و حقوق دوچرخه سواران باشد.

 

منابع:

transportation.ucla.ed

biofriendlyplanet.com

 

لطفا به این مقاله امتیاز دهید
[کل: 1 میانگین: 5]

پشتیبانی | مدیر محتوا

ما همواره در تلاشیم مطالب جامع و تخصصی را به زبانی ساده و به صورت رایگان منتشر کنیم. ماموریت ما ارتقاع سطح آگاهی در دوچرخه سواری است.
اشتراک در
اطلاع از
guest
نام خود را وارد نمایید
جهت دریافت پاسخ آدرس صحیح ایمیل خود را وارد نمایید.

0 نظر ثبت شده! شما هم نظرات و پرسش های خود را مطرح کنید.
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x