2016 Leadville Trail 100 RUN Header 03 735x400 - 100 مایل ماراتن جهنمی در ارتفاع 4هزار متری

۱۰۰ مایل ماراتن جهنمی در ارتفاع ۴هزار متری

برای برنده شدن، فقط کافی است به خط پایان برسی

به قلم: سینا سلوک ساران
www.leadvilleraceseries.com

لیدویل تریل ۱۰۰(۱۰۰ Leadville Trail RUN) و (۱۰۰ Leadville Trail MTB) با نام مستعار “در میان آسمان” یک ماراتن فوق سنگین در ارتفاع بالای ۴هزار متر از سطح دریا است که هر سال در جاده های ناحیه کوهستانی لیدویل در ایالت کلورادو در قلب کوههای راکی برای رشته های اسکای رانینگ (دویدن در کوهستان) و مونتین بایک (دوچرخه‌سواری در کوهستان) به مسافت ۱۰۰ مایل (۱۶۰ کیلومتر) برگزار میشود. این مسابقه طاقت فرسا توسط یک دونده ماراتن به نام کن کلوبر (Ken Chlouber)، بنیانگذاری شد. هدف کلوبر این بود که از طریق برگزاری این ٌٌمسابقه، ناحیه لیدویل را معرفی کند و در دوره رکود اقتصادی، از طریق جذب گردشگران، این رکود را به رونق تبدیل کند. هنگامی که او با یک مدیر بیمارستان محلی درباره ایده اش صحبت کرد، مدیر به او گفت: «تو یک احمقی! میخواهی آدمها را به کشتن دهی؟» و کلوبر در جواب او گفت: «در این صورت ما معروف میشویم؛ مگر نه؟»
شرکت کنندگان از بیست و یک کشور و چهل و هشت ایالت امریکا شرکت می کنند. در بیشتر دورهها، کمتر از نصف شرکت کنندگان می توانند این مسیر را در مهلت ۳۰ ساعته به پایان برسانند و شرکت کنندگانی که بتوانند این رویداد را در مهلت دوازده ساعت به پایان برسانند، به نشان نقره لیدویل تریل ۱۰۰ و کمربند با سگک طلایی دست می یابند.

ماراتن جهنمی در ارتفاع 4هزار متری
نخستین دوره LT 100در سال ۱۹۸۳ در قالب صعود و پیمایش مسیری ناشناخته در محدوده ارتفاع ۲۸۰۰ تا ۴۸۰۰ متر برگزار شد و دوندگان تاراهومارای مکزیکی شرکت داشتند. تاراهومارا، قبیله ای از سرخپوستان بومی مکزیک هستند که محل زندگی آنان توسط دره های بلند و خطرناک احاطه شده و می توان گفت آنها از دنیا جدا افتاده اند. برای قرن ها، آنها مجبور بودند برای انجام هر کاری بدوند. در طول قرنها، این سرخپوستان به گونه ای در دویدن استاد شدند که میتوانند بدون لحظهای توقف،‌ صدها مایل بدوند. توانایی ماورای طبیعی اعضای این قبیله آنها را از گزند تمام بیماری های دنیای مدرن نیز محفوظ داشته است. در اولین دوره مربی صحرایی ریک فیشر (Rick Fisher) و دونده فوق العاده، کیتی ویلیامز (Kitty Williams)، برخی از این دوندگان تاراهومارایی را به لیدویل آوردند ولی با کمال تعجب آنها هم در پشت سر نهادن این مسیر ناکام ماندند. دلیل عمده این شکست، مشکل روانی دوندگان تاراهومارایی بود؛ یعنی آشنا نبودن با مسیر و راه عجیب و غریب شمال سبب بروز این مشکل شده بود. آشنا نبودن به قواعد مسابقه هم دلیل دیگری بود برای ناکامی این دوندگان افسانه ای؛ سرخپوستان مکزیکی در ایستگاه های کمک های اولیه منتظر بودند تا به آنها غذا تعارف شود! همچنین به جای اینکه از چراغ قوه هایشان برای روشن کردن مسیر در شب استفاده کنند، آنها را به طرف آسمان می گرفتند! به این ترتیب، هر پنج دونده تاراهومارایی قبل از اینکه به نیمه راه برسند، کم آوردند و حذف شدند. چند سال بعد، دو تیم تاراهومارایی به قصد پیروزی و تلافی شکست قبلی در مسابقات شرکت کردند و پیروز رویداد لیدویل شدند. در سال ۱۹۹۳ یک دونده پنجاه و دو ساله تاراهومارایی به نام ویکتوریانو چورو (Victoriano Churro) مقام اول را کسب کرد و همتیمی اش به نام سریلدو (Cerrildo) نیز به مقام دوم رسید. در سال ۱۹۹۴ یک تیم پنج نفره تاراهومارایی در این رویداد شرکت کرد و یک دونده بیست و پنج ساله این تیم به نام ژوان هررا (Juan Herrera) توانست مدت زمان ۱۷:۳۰ را به نام خود ثبت کند. این رکورد او تا هشت سال جابجا نشد.

ماراتن جهنمی دوچرخه سواری

رکوردداران اسکای رانینگ RUN100

در سال ۲۰۰۲ شخصی به نام چاد ریکلفس (Chad Ricklefs) موفق شد رکورد هشت ساله آ ژوان هررا (Juan Herrera) را بشکند (۱۷:۲۳). پس از آن در سال ۲۰۰۴، پل دویت (Paul DeWitt ) دوباره آن را تغییر داد تا اینکه در نهایت مت کارپنتر(Matt Carpenter’s) در سال ۲۰۰۵ رکورد جدید را به نام خودش ثبت کرد و تاکنون نیز کسی نتوانسته آن را تغییر دهد. کارپنتر، به سطح جدیدی دست یافت و در روشنایی روز این مسابقه را به پایان رساند؛ کاری که تا قبل از آن کسی انجام نداده بود. در بخش بانوان هم، آن تراسن(Ann Trason) رکورد لیدویل تریل ۱۰۰ را در سال ۱۹۹۴ به دست آورد، این عدد ۱۸:۰۶:۲۴ بود. چارلز ویلیام (Charles Williams) رکورددار مسن ترین فردی است که توانسته مسابقه را به پایان برساند؛ او این رکورد را در سال ۱۹۹۹ در سن هفتاد سالگی کسب کرد. بیل فینکبینر (Bill Finkbeiner) اولین کسی بود که بیست بار لیدویل تریل ۱۰۰ را به پایان رساند.

ماراتن دوچرخه سواری
مسابقات دوچرخه کوهستان MTB100

۱۰۰ MTB مسابقه دوچرخه سواری کوهستان یکی از شش مسابقهای است که در سال ۱۹۹۴ به سری مسابقات لیدویل تریل ۱۰۰ اضافه شد. این مسابقه توسط فدراسیون دوچرخه سواری آمریکا، در قالب مسابقه ای به موازات RUN100 اجرا می شود و مسیر مسابقه با RUN100 مشترک و مصافت مسابقه همان ۱۰۰مایل (۱۶۰ کیلومتر) است. این رویداد در همان هفته مسابقه اصلی برگزار میشود و دوچرخه سوارانی از جمله دیو وینس، لنس آرمسترانگ و فلوید لندیس در آن شرکت کرده اند. در سال ۲۰۱۰، لوی لیفیمر با رکورد زمانی ۶:۱۶:۳۷ برنده لیدویل تریل ۱۰۰ MTB شد و رکورد قبلی که مدت زمان ۶:۲۸:۵۰ متعلق به آرمسترانگ بود را شکست.

ماراتن دوچرخه سواری
سیلور راش Silver Rush MTB

با شرکت در این مسابقه ۵۰ مایلی (۸۰ کیلومتر) در ارتفاع ۴هزار متری از سطح دریا، جواز ورود به ۱۰۰ MTB داده میشود و از آنجایی که در مسابقه اصلی بین ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ نفر ورزشکار شرکت می ٌکنند به وسیله مسابقه سیلور راش جایگاه و پوزیشن در خط استارت ۱۰۰ MTB هم تعیین می شود.

ماراتن دوچرخه سواری

Print Friendly, PDF & Emailپاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.