تبلیغ
آموزش دوچرخه سواریآموزش دوچرخه سواری (پیشرفته)

100 مایل ماراتن جهنمی در ارتفاع 4هزار متری

برای برنده شدن، فقط کافی است به خط پایان برسی

به قلم: سینا سلوک ساران
www.leadvilleraceseries.com

لیدویل تریل 100(100 Leadville Trail RUN) و (100 Leadville Trail MTB) با نام مستعار “در میان آسمان” یک ماراتن فوق سنگین در ارتفاع بالای 4هزار متر از سطح دریا است که هر سال در جاده های ناحیه کوهستانی لیدویل در ایالت کلورادو در قلب کوههای راکی برای رشته های اسکای رانینگ (دویدن در کوهستان) و مونتین بایک (دوچرخه‌سواری در کوهستان) به مسافت 100 مایل (160 کیلومتر) برگزار میشود. این مسابقه طاقت فرسا توسط یک دونده ماراتن به نام کن کلوبر (Ken Chlouber)، بنیانگذاری شد. هدف کلوبر این بود که از طریق برگزاری این ٌٌمسابقه، ناحیه لیدویل را معرفی کند و در دوره رکود اقتصادی، از طریق جذب گردشگران، این رکود را به رونق تبدیل کند. هنگامی که او با یک مدیر بیمارستان محلی درباره ایده اش صحبت کرد، مدیر به او گفت: «تو یک احمقی! میخواهی آدمها را به کشتن دهی؟» و کلوبر در جواب او گفت: «در این صورت ما معروف میشویم؛ مگر نه؟»
شرکت کنندگان از بیست و یک کشور و چهل و هشت ایالت امریکا شرکت می کنند. در بیشتر دورهها، کمتر از نصف شرکت کنندگان می توانند این مسیر را در مهلت 30 ساعته به پایان برسانند و شرکت کنندگانی که بتوانند این رویداد را در مهلت دوازده ساعت به پایان برسانند، به نشان نقره لیدویل تریل 100 و کمربند با سگک طلایی دست می یابند.

آیا دوچرخه ثابت یا اسپینینگ  فواید دوچرخه سواری در فضای باز  را دارد؟

2016 Leadville Trail 100 RUN Header 03
نخستین دوره LT 100در سال 1983 در قالب صعود و پیمایش مسیری ناشناخته در محدوده ارتفاع 2800 تا 4800 متر برگزار شد و دوندگان تاراهومارای مکزیکی شرکت داشتند. تاراهومارا، قبیله ای از سرخپوستان بومی مکزیک هستند که محل زندگی آنان توسط دره های بلند و خطرناک احاطه شده و می توان گفت آنها از دنیا جدا افتاده اند. برای قرن ها، آنها مجبور بودند برای انجام هر کاری بدوند. در طول قرنها، این سرخپوستان به گونه ای در دویدن استاد شدند که میتوانند بدون لحظهای توقف،‌ صدها مایل بدوند. توانایی ماورای طبیعی اعضای این قبیله آنها را از گزند تمام بیماری های دنیای مدرن نیز محفوظ داشته است. در اولین دوره مربی صحرایی ریک فیشر (Rick Fisher) و دونده فوق العاده، کیتی ویلیامز (Kitty Williams)، برخی از این دوندگان تاراهومارایی را به لیدویل آوردند ولی با کمال تعجب آنها هم در پشت سر نهادن این مسیر ناکام ماندند. دلیل عمده این شکست، مشکل روانی دوندگان تاراهومارایی بود؛ یعنی آشنا نبودن با مسیر و راه عجیب و غریب شمال سبب بروز این مشکل شده بود. آشنا نبودن به قواعد مسابقه هم دلیل دیگری بود برای ناکامی این دوندگان افسانه ای؛ سرخپوستان مکزیکی در ایستگاه های کمک های اولیه منتظر بودند تا به آنها غذا تعارف شود! همچنین به جای اینکه از چراغ قوه هایشان برای روشن کردن مسیر در شب استفاده کنند، آنها را به طرف آسمان می گرفتند! به این ترتیب، هر پنج دونده تاراهومارایی قبل از اینکه به نیمه راه برسند، کم آوردند و حذف شدند. چند سال بعد، دو تیم تاراهومارایی به قصد پیروزی و تلافی شکست قبلی در مسابقات شرکت کردند و پیروز رویداد لیدویل شدند. در سال 1993 یک دونده پنجاه و دو ساله تاراهومارایی به نام ویکتوریانو چورو (Victoriano Churro) مقام اول را کسب کرد و همتیمی اش به نام سریلدو (Cerrildo) نیز به مقام دوم رسید. در سال 1994 یک تیم پنج نفره تاراهومارایی در این رویداد شرکت کرد و یک دونده بیست و پنج ساله این تیم به نام ژوان هررا (Juan Herrera) توانست مدت زمان 17:30 را به نام خود ثبت کند. این رکورد او تا هشت سال جابجا نشد.

تكنيك مشهور «Aero-Tuck» كريس فروم آنقدرها كه فكر مي‌كنيد آيروديناميك نيست!

رکوردداران اسکای رانینگ RUN100

در سال 2002 شخصی به نام چاد ریکلفس (Chad Ricklefs) موفق شد رکورد هشت ساله آ ژوان هررا (Juan Herrera) را بشکند (17:23). پس از آن در سال 2004، پل دویت (Paul DeWitt ) دوباره آن را تغییر داد تا اینکه در نهایت مت کارپنتر(Matt Carpenter’s) در سال 2005 رکورد جدید را به نام خودش ثبت کرد و تاکنون نیز کسی نتوانسته آن را تغییر دهد. کارپنتر، به سطح جدیدی دست یافت و در روشنایی روز این مسابقه را به پایان رساند؛ کاری که تا قبل از آن کسی انجام نداده بود. در بخش بانوان هم، آن تراسن(Ann Trason) رکورد لیدویل تریل 100 را در سال 1994 به دست آورد، این عدد 18:06:24 بود. چارلز ویلیام (Charles Williams) رکورددار مسن ترین فردی است که توانسته مسابقه را به پایان برساند؛ او این رکورد را در سال 1999 در سن هفتاد سالگی کسب کرد. بیل فینکبینر (Bill Finkbeiner) اولین کسی بود که بیست بار لیدویل تریل 100 را به پایان رساند.

14976998542 972e23b109 o
مسابقات دوچرخه کوهستان MTB100

100 MTB مسابقه دوچرخه سواری کوهستان یکی از شش مسابقهای است که در سال 1994 به سری مسابقات لیدویل تریل 100 اضافه شد. این مسابقه توسط فدراسیون دوچرخه سواری آمریکا، در قالب مسابقه ای به موازات RUN100 اجرا می شود و مسیر مسابقه با RUN100 مشترک و مصافت مسابقه همان 100مایل (160 کیلومتر) است. این رویداد در همان هفته مسابقه اصلی برگزار میشود و دوچرخه سوارانی از جمله دیو وینس، لنس آرمسترانگ و فلوید لندیس در آن شرکت کرده اند. در سال 2010، لوی لیفیمر با رکورد زمانی 6:16:37 برنده لیدویل تریل 100 MTB شد و رکورد قبلی که مدت زمان 6:28:50 متعلق به آرمسترانگ بود را شکست.

جدید ترین آموزش ها در اینستاگرام مجله دوچرخه و طبیعت اینستاگرام مجله دوچرخه وطبیعت

rebecca rusch on leadville trail 100 august 2010
سیلور راش Silver Rush MTB

با شرکت در این مسابقه 50 مایلی (80 کیلومتر) در ارتفاع 4هزار متری از سطح دریا، جواز ورود به 100 MTB داده میشود و از آنجایی که در مسابقه اصلی بین 1500 تا 2000 نفر ورزشکار شرکت می ٌکنند به وسیله مسابقه سیلور راش جایگاه و پوزیشن در خط استارت 100 MTB هم تعیین می شود.

چگونه بر باد مخالف "باد از بغل" پيروز شویم

LDV Ken 2400 0003 05 1250 2

جدید ترین آموزش ها در اینستاگرام مجله دوچرخه و طبیعت

پشتیبانی | مدیر محتوا

ما همواره در تلاشیم مطالب جامع و تخصصی را به زبانی ساده و به صورت رایگان منتشر کنیم. ماموریت ما ارتقاع سطح آگاهی در دوچرخه سواری است.
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظر ثبت شده! شما هم نظرات و پرسش های خود را مطرح کنید.
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا