تبلیغ
پزشکی

15 فایده‌ی شگفت‌انگیز دوچرخه‌سواری برای همه اعضای بدن

فواید دوچرخه‌سواری تقریباً بی‌پایان است؛ اما در این یادداشت به پانزده فایده‌ی شگفت‌انگیز دوچرخه‌سواری خواهیم پرداخت. این آموزش در می ۲۰۱۹ در مجله‌ی معتبر سایکلینگ نیوز منتشر شده است. همراهِ ما باشید و با اطمینان و آگاهی، دوچرخه‌سواری را از همین حالا آغاز کنید.

۱- دوچرخه‌سواری سلامت جسمی، روانی و ذهن را بهبود می‌بخشد

۲- دوچرخه‌سواری و کاهش وزن

۳-  به‌دست‌‌آوردن بدنی زیبا و عضلانی

۴- از وعده‌های غذایی خود بیشتر لذت می‌برید

جدید ترین آموزش ها در اینستاگرام مجله دوچرخه و طبیعت اینستاگرام مجله دوچرخه وطبیعت

۵-‌ سلامت ریه‌ها

۶- دوچرخه‌سواری خطر سرطان و بیمارهای قلبی را کاهش می‌دهد

۷- کاهش آسیب‌های ورزشی

۸- صرفه‌جویی در پول و زمان

۹- تقویت حس جهت‌یابی

۱۰- تقویت قوای جنسی

۱۱- بهتر بخوابید

۱۲- قدرت مغز خود را تقویت کنید

۱۳-  بهبود کارآیی تعادل کلی بدن

۱۴- تقویت سیستم ایمنی بدن

۱۵- دایره‌ی اجتماعی خود را گسترش دهید


۱- دوچرخه‌سواری سلامت جسمی، روانی و ذهن را بهبود می‌بخشد

افزایش سلامت جسمی و روانی

سالها مطالعات و تحقیقات روی فعالیت بدنی انسان، نشان می‌دهد سلامت اشخاصی که سبک زندگی جسمانی‌ فعال‌تری دارند ۳۲٪ نسبت به افرادی که فعالیت جسمانی کمتری دارند، بیشتر است.

عوامل بسیار مهم و تأثیرگذاری وجود دارند که ثابت می‌کنند ورزش روحیه‌ی شما را به ‌شدت تقویت می‌کند، همچنین آزادسازی آدرنالین و اندورفین‌ها اعتمادبه‌نفس شما را افزایش می‌دهند. کافی‌ست دوچرخه‌سواری را امتحان کنید و به آن عادت کنید؛ خواهید دید که اعتماد‌به‌نفس شما دگرگون خواهد شد.

ازآنجایی‌که دوچرخه‌سواری فعالیتی است که بیرون از خانه اجرا می‌شود،  می‌تواند با گشت‌وگذار و تماشای مناظر جدید ترکیب شده و تنوع و تازگی را برای شما به‌همراه بیاورد. شاید باورش آسان نباشد اما هنگام دوچرخه‌سواری و گشت‌وگذار ذهن شما به‌شدت فعال شده و افکار پیچیده‌ی روزمره، بسیار سهل و آسان می‌شوند. در حین این ورزش ذهن شما با قدرت چند برابری مشکلات را به گونه‌ای جادویی و شیرین پردازش می‌کند.

توصیه های دوچرخه سواری در حین بارداری

۲- دوچرخه‌سواری و کاهش وزن

20 لاغری و کاهش وزن در دوچرخه سواری

با دوچرخه‌سواری بدن شما به یک کارخانه‌ی مصرف سوخت چربی تبدیل می‌شود. بسته به میزان و شدت فعالیت بدنی در دوچرخه‌سواری، بدن شما بین ۴۰۰ تا ۱۰۰۰ کالری در ساعت می‌سوزاند که اگر دوچرخه‌سواری را به‌صورت حرفه‌ای دنبال کنید این مقدار افزایش نیز می‌یابد.

نکته‌‌ی جالبی که در مورد این ورزش وجود دارد این است که شما کار لذت‌بخشی را انجام می‌دهید همانند دیدن فیلم مورد علاقه‌تان؛ اما با این تفاوت که در هرلحظه کالری بسیاری می‌سوزانید درحالی‌که با انجام فعالیت‌های دیگر نظیر فیلم‌دیدن و یا ماندن در خانه، کمکی به بهبود شرایط جسمانی خود نمی‌کنید.

۳-  به‌دست‌‌آوردن بدنی زیبا و عضلانی

عضلات زیبا و تراشیده در دوچرخه سواری 2

عنصر فشار در دوچرخه‌سواری به این معنا است که دوچرخه‌سواری فقط چربی نمی‌سوزاند، بلکه عضلات زیبا ایجاد می‌کند، به‌خصوص در پا و اطراف همسترینگ، چهار سر ران. نکته‌ی جالب دیگر آن است که افرادی که ماهیچه‌ی بیشتری دارند از افرادی که چربی بیشتری دارند کالری بالاتری می‌سوزانند. حتی در خواب! و یا زمانی که فعالیت بدنی ندارند.

اما به یاد داشته باشید که برای داشتن بدنی عضلانی و پاهایی خوش‌تراش همانندِ دوچرخه‌سواران اسپرینتر، نیاز به یک برنامه‌ی قدرتی و بدن‌سازی دارید.

۴- از وعده‌های غذایی خود بیشتر لذت می‌برید

لذت بردن بیشتر از وعده های غذایی 4

ازآنجایی‌که در دوچرخه‌سواری کالری قابل توجهی می‌سوزانید می‌توانید از یک وعده صبحانه‌ی کامل لذت ببرید و در هنگام صرف آن احساس گناه نداشته باشید! 

۵-‌ سلامت ریه‌ها

5 سلامت ریه ها و شش ها

یک مطالعه‌ی جدید نشان می‌دهد که دوچرخه‌سواران در معرض آلودگی و دود کمتری واقع می‌شوند چرا که از مسیرهای فرعی که آلودگی کمتری دارد تردد می‌کنند و پشت ترافیک‌های طولانی شهرها که بالاترین میزان آلودگی را دارند، معطل نشده و تقاطع‌های آلوده را زودتر از خودروها سپری می‌کنند.

نتایج نشان داده که رانندگان خودروها پنج برابر بیشتر از دوچرخه‌سوار و همچنین سه‌ونیم برابر بیشتر از پیاده‌ها و دوو‌نیم برابر بیشتر از مردمی‌که سوار اتوبوس هستند، آلودگی هوا را تنفس می‌کنند.

سردبیر: «البته ما به‌هیچ‌عنوان پیشنهاد نمی‌کنیم در روزهای آلوده‌ی سال سوار دوچرخه شوید و همیشه تأکید می‌کنیم که تحت‌تأثیر تبلیغات شهرداری که می‌گوید -به هر قیمتی دوچرخه‌سوار شو- قرار نگیرید. هیچ چیز مهم‌تر از سلامتی شما نخواهد بود.»

بهترین زمان دوچرخه سواری برای لاغری

۶- دوچرخه‌سواری خطر سرطان و بیمارهای قلبی را کاهش می‌دهد

60 کاهش خطر سرطانr

با دوچرخه‌سواری سلامت قلب و امید به زندگی را بالا می‌برید.

دوچرخه‌سواری ضربان قلب شما را بالا می‌برد، خون در بدن شما با سرعت بالاتری پمپاژ می‌شود، کالری بیشتری را می‌سوزاند و احتمال اضافه‌وزن را کم می‌کند؛ در نتیجه دوچرخه‌سواری از آن دسته ورزش‌هایی است که توسط NHS به‌عنوان یک روش سالم برای کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های مهم مانند بیماری‌های قلبی و سرطان توصیه می‌شود.

نتایج جدید در قالب مطالعه‌ای که در اوایل سال جاری توسط دانشگاه گلاسکو انجام شده است موارد جالب‌توجهی را نشان می‌دهد؛ محققان بیش از دویست‌وشصت نفر را طی پنج سال مورد مطالعه قرار دادند و دریافتند که دوچرخه‌سواری می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی یا سرطان را تا پنجاه درصد کاهش دهد. مطالب بیشتر را درباره‌ی این تحقیق، می‌توانید از طریق لینک زیر مطالعه کنید.

www.cyclingweekly.com

۷- کاهش آسیب‌های ورزشی

7 کاهش آسیب های ورزشیr

بسیاری از مزایایی که برای دوچرخه‌سواری برشمرده می‌شود مربوط به ورزش‌های هوازی است که بسیاری دیگر از رشته‌های ورزشی از جمله دویدن هم همین مزایا را دارند. به نظرتان با این حساب باز باید دوچرخه‌سواری را انتخاب کنید!؟

دویدن صدها فایده برای بدن دارد؛ اما مهمترین تفاوت آن با دوچرخه‌سواری چیست؟

دویدن تحمل وزن است. به این معنا که در دویدن شما باید وزن بدن و فشارهای وارده را تحمل کنید و بنابراین میزان آسیب بالا می‌رود. دوچرخه‌سواری برخلاف دویدن‌، نیازی به تحمل وزن ندارد و این موضوع آسیب‌ها را به‌شدت کم می‌کند. برای درک موضوع نگاهی به یکی از تحقیقاتی که در این خصوص صورت گرفته است خواهیم داشت.

هنگامی‌که دانشمندان گروه‌های ورزش‌کننده‌ی دو و دوچرخه‌سواری را مقایسه کردند دریافتند که دونده‌ها نسبت به دوچرخه‌سواران ۱۳۳تا۱۴۴٪ صدمات بیشتری در عضلات و ۲۵۶٪ التهاب و ۸۷٪ کوفتگی عضلات تأخیری (DOMS) را تجربه خواهند کرد. درحالی‌که دوچرخه‌سواری کمتر منجر به صدمه می‌شود.

البته به این نکته هم باید توجه داشت که مسئله‌ی‌ عدم تحمل وزن در دوچرخه‌سواری باعث شده که این ورزش به اندازه‌ی سایر ورزش‌ها باعث افزایش تراکم استخوان‌ها نشود؛ بنابراین ایده‌ی خوبی است که کمی ‌تمرینات قدرتی به برنامه‌ی خود اضافه کنید.

۸- صرفه‌جویی در پول و زمان

8 صرفه جویی در پول و زمان

بیایید سه روش حمل‌و‌نقل را مرور کنیم:

پیش بینی سرطان

سوار ماشین خود شوید‌، ساعت‌ها پشت ترافیک بمانید‌، بگردید تا جای پارک مناسبی پیدا کرده و یا صبر کنید تا وارد پارکینگ شوید‌، احتمالاً هزینه‌ی پارکینگ را هم باید بپردازید. هزینه‌های نگهداری خودرو و بنزین و… هم که جای خود را دارند.

تا ایستگاه اتوبوس پیاده بروید، منتظر اتوبوس بمانید، به‌خاطر دیر‌آمدن اتوبوس انتظار بکشید، اگر در ابتدای ایستگاه هستید منتظر حرکت اتوبوس بمانید، احتمالاً ترافیک خواهید داشت، هزینه‌ی اتوبوس را پرداخت نمایید، به تماشای خانه‌ها و ماشین‌ها مشغول باشید تا به مقصد خود برسید و در نهایت تا مقصد باز کمی پیاده بروید.

سوار دوچرخه شوید‌، ترافیک‌ها را دور بزنید، دوچرخه‌سواری کنید و لذت ببرید تا به مقصد برسید و پس از آن دوچرخه را قفل کنید.

استفاده از دوچرخه در سفرهای کوتاه به میزان بسیار بالایی در کاهش سطح آلودگی جهانی مؤثر است. پس دوچرخه‌سوار شوید تا در هزینه‌‌ی بنزین و پول نقد در حمل‌و‌نقل عمومی ‌و همچنین زمان خودتان صرفه‌جویی کنید.

۹- تقویت حس جهت‌یابی

تقویت حس جهت یابی

در جاده و خیابان‌ها گم شوید و اجازه دهید حس جهت‌یابی طبیعی بدنتان شما را به خانه ببرد. (اندی جونز)

در دنیای ناوبری‌های اتومبیل و نقشه‌های گوگل، گاهی اوقات انگیزه‌ی چندانی برای تیز‌کردن حس طبیعی جهت‌یابی شما باقی نمی‌ماند. (مگر اینکه روی یک کامپیوتر دوچرخه‌سواری GPS با قابلیت نقشه‌برداری مانند Garmin 1000 سرمایه‌گذاری کرده باشید.)

 پس از بیرون رفتن و گشت‌وگذار در جاده و خیابان‌ها می‌توانید تمرینات تقویتی جهت‌یابی را انجام دهید. مسیرهای جدید را امتحان کنید. کوچه‌ها و محله‌هایی را که تابه‌حال عبور نکرده‌اید انتخاب نمایید و اجازه دهید حس‌ مسیریابی‌تان فعال شود و راهنمایی‌تان کند.

۱۰- تقویت قوای جنسی

تقویت قوای جنسی

دوچرخه‌سواری می‌تواند زندگی جنسی شما را بهبود بخشد.

بیشتر ما می‌دانیم که رابطه‌ی جنسی چیز خوبی است، اما به‌طور دقیق نمی‌دانیم که این موضوع به چه میزانی برای سلامتی کلی بدن مفید است. در حقیقت، رابطه‌ی جنسیِ منظم می‌تواند زندگی شما را طولانی کند.

دکتر مایکل رویزن که ریاست انستیتوی سلامتی کلینیک کلیولند را بر عهده دارد، می‌گوید: «مردان معمولی سالانه سیصدوپنجاه ارگاسم دارند و مردانی که ارگاسم منظم دارند حدود چهار سال بیشتر عمر می‌کنند.»

بنابراین آیا دوچرخه‌سواری می‌تواند زندگی جنسی شما را بهبود بخشد؟ پاسخ مثبت است. گروه‌ عضلاتی که با دوچرخه‌سواری تقویت می‌شوند، قوای جنسی آقایان را بالا می‌برند. دکتر متیو فورث، متخصص ارولوژی و علاقه‌مند به دوچرخه‌سواری، اظهار دارد: «تمام عضلات بدن که روی دوچرخه فعال می‌شوند، در طول مقاربت استفاده می‌شوند. هرچه این ماهیچه‌ها بهتر توسعه پیدا کنند و قوی‌تر شوند، مقاربت طولانی‌تر خواهد بود. علاوه‌برآن به لطف گذراندن زمان زیاد بر روی دوچرخه و ترشح هرمون‌ها، دوچرخه‌سواران تمایل دو برابری در برقراری رابطه‌ی جنسی دارند.

توصیه هایی برای دوچرخه سواری در دوران کرونا

۱۱- بهتر بخوابید

11 خواب بهتر

برای  داشتن خواب خوب شبانه، دوچرخه‌سوار شوید.

همه‌ی ما می‌دانیم که خستگی بعد از ورزش باعث بهبود کیفیت خواب می‌شود اما اکنون این موضوع به‌صورت علمی ‌به اثبات رسیده است.

محققان دانشگاه جورجیا، طی سی‌وپنج سال تحقیق روی مردان و زنان بیست تا هشتادوپنج ساله دریافتند که افت دو درصدی تناسب اندام برای آقایان و چهار درصدی برای خانم‌ها منجر به بروز مشکلاتی در خواب می‌شود.

دکتر رودنی دیشمن یکی از محققان اصلی این تحقیق اظهار دارد : «شدیدترین کاهش آمادگی قلبی و تنفسی در سنین چهل تا شصت سالگی اتفاق می‌افتد. این زمانی است که مشکلاتِ مربوط به مدت و کیفیت خواب بالا می‌رود.»

دانشمندان معتقدند که ورزش باعث کاهش اضطراب شده و این کاهش، باعث بهبود کیفیت خواب می‌شود. دوچرخه‌سواری یکی از عوامل مهم در کاهش اضطراب است. علاوه‌براین دوچرخه‌سواری از افزایش وزن جلوگیری می‌کند که افزایش وزن خود یکی دیگر از دلایل اختلال خواب است.

۱۲- قدرت مغز خود را تقویت کنید

تقویت ذهن و مغزr

ورزش با کاملاً با سلامت مغز در ارتباط است و می‌تواند ما را دیرتر در معرض زوال عقلی قرار دهد.

یک مطالعه که در سال ۲۰۱۳ انجام شده نشان می‌دهد در حین ورزشِ دوچرخه‌سواری، جریان خون در مغز بیست‌وهشت درصد و در مناطق خاص دیگر بدن تا هفتاد درصد افزایش می‌یابد. کار به اینجا ختم نمی‌شود، حتی پس از اتمام ورزش،  بعضی از قسمت‌های بدن، تا چهل درصد جریان خود را حفظ می‌کنند. جریان خون بهبودیافته برای بدن بسیار عالی است.

این مطالعه نشان می‌دهد تمرینات چهار جلسه‌ای در هفته به مدت پانزده تا شصت دقیقه و با به‌کارگیری ۷۵ تا ۸۰ درصد از توان بدن می‌تواند تأثیرات مطلوبی روی بدن ایجاد کند.

۱۳-  بهبود کارآیی تعادل کلی بدن

بهبود تعادل بدن

دوچرخه‌سواری به شما کمک می‌کند تا مهارت‌های تعادل و استفاده از وزن بدن خود را بالا ببرید. این توانایی‌ها هم در زندگی روزمره به شما کمک خواهند کرد و هم در دوچرخه‌سواری شما را یاری می‌کند تا با استفاده از وزن بدنتان، پیچ‌ها را راحت‌تر بگذرانید و سریع‌تر برانید. کسب مهارت برای مدیریت این عناصر فنی می‌تواند باعث افزایش اعتمادبه‌نفس گسترده شود به‌خصوص هنگامی‌که شروع به پیشرفت می‌کنید.

تمرین دوچرخه سواری در ارتفاع

۱۴- تقویت سیستم ایمنی بدن

تقویت سیستم ایمنی بدن

خوب بخوابید‌، خوب بخورید و خوب تمرین کنید و یک سیستم ایمنی عالی داشته باشید.

دکتر دیوید نیمان و همکارانش در دانشگاه ایالتی آپالاچی، هزار بزرگسال را تا سن هشتادوپنج سالگی مورد مطالعه قرار دادند. آنها دریافتند که دوچرخه‌سواری مزایای بزرگی برای سلامت دستگاه تنفسی دارد و می‌تواند مواردی از سرماخوردگی را نیز کاهش دهد.

افراد می‌توانند با انجام تمرینات هوازی در اکثر روزهای هفته، علاوه بر مزایای بسیارِ سلامتی مرتبط با ورزش، احتمال سرماخوردگی را حدود ۴۰٪ کاهش دهند.»

پروفسور Tim Noakes‌،  استاد ورزش و علوم ورزشی در دانشگاه کیپ تاون آفریقای جنوبی، می‌گوید که ورزش با فشار متوسط می‌تواند با افزایش تولید پروتئین‌های ضروری همراه باشد و با فعال‌کردن و در جریان‌انداختن گلبول‌های سفید خون، سیستم ایمنی بدن را بهبود ‌بخشد.

شواهد نشان می‌دهد که در پایان تمرینات شدید دوچرخه‌سواری مانند یک جلسه‌ی تمرینی پرفشار طولانی، سیستم ایمنی بدن شما کاهش می‌یابد؛ اما بعد از استراحت کافی و خوردن و خوابیدن صحیح، بدن به‌خوبی می‌تواند به معکوس‌کردن این امر کمک کند و سیستم ایمنی شما را تا چندین برابر تقویت کند.

۱۵- دایره‌ی اجتماعی خود را گسترش دهید

بالا بردن تعامل اجتماعیr

دوچرخه‌سواری ورزش بسیار شگفت‌انگیزی است. گروه‌های دوچرخه‌سواری زیادی در کشور به وجود آمده‌اند که برنامه‌های رایگان داخل شهری اجرا می‌کنند. همچنین تور‌های طبیعت‌گردی دوچرخه سواری بسیاری با درنظرگرفتن انواع بودجه‌ها وجود دارند. این چنین برنامه‌هایی در شکل‌گیری دایره‌ی اجتماعی بسیار مؤثر هستند و درصد خوش‌حالی و امید به زندگی را بالا می‌برند.

عضویت در یک باشگاه یا گروه دوچرخه‌سواری راهی عالی برای ارتقاء موقعیت اجتماعی شما است‌ و اگر تازه دوچرخه‌سواری را شروع کرده‌اید احتمالاً تمام توصیه‌های مربوط به تعمیر و نگهداری و آموزشی را که نیاز دارید در آن گروه‌ها پیدا خواهید کرد البته آموزش های کاربردی مجله دوچرخه و طبیعت را نباید فراموش کنید چرا که هر اطلاعاتی نیاز داشته باشید را در وب سایت مجله پیدا خواهید کرد.

جدید ترین آموزش ها در اینستاگرام مجله دوچرخه و طبیعت

پشتیبانی | مدیر محتوا

ما همواره در تلاشیم مطالب جامع و تخصصی را به زبانی ساده و به صورت رایگان منتشر کنیم. ماموریت ما ارتقاع سطح آگاهی در دوچرخه سواری است.
اشتراک در
اطلاع از
guest

3 نظر ثبت شده! شما هم نظرات و پرسش های خود را مطرح کنید.
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا