فنی | تعمیر و نگهداری دوچرخه

آموزش جامع تنظیم دنده عقب دوچرخه (تنظیم شانژمان) 

به منظور تنظیم دقیق دنده عقب یا همان شانژمان دوچرخه که در زبان انگلیسی “Derailleur” نامیده می شود، ابتدا باید بدانیم که چگونه دنده عقب کار می کند. این مقاله به شما کمک می کند تا درک اولیه ای از نحوه عملکرد دنده  عقب پیدا کرده و بعد از آن آموزش تنظیم دنده عقب دوچرخه بصورت جامع  ارائه خواهد شد.


جهت تنظیم دنده جلو دوچرخه  “آموزش جامع تنظیم دنده جلو دوچرخه (تنظیم طبق عوض کن)” مطالعه نمایید.


مدل های مختلفی از شانژمان یا همان دنده عقب دوچرخه وجود دارد اما همه آنها یک طراحی و عملکرد اساسی دارند.

خودرو عقب که همانند چرخ دنده هایی به توپی عقب دوچرخه متصل شده است بخشی از سیستم دنده عقب را تشکیل داده  که نیازی به تنظیم ندارند و به ندرت خراب می شود و زمانی که خراب و فرسوده شود باید آن را تعویض نمایید. بخش اصلی سیستم دنده عقب که قابل تنظیم است و در این آموزش به آن می پردازیم شانژمان یا همان دنده عقب دوچرخه “Derailleur” نامیده می شود.

سه بخش اصلی تشکیل دهنده دنده عقب یا همان شانژمان دوچرخه

دنده عقب دوچرخه که در ایران به اسم شانژمان هم شناخته میشود از سه بخش اصلی همانند شکل بالا تشکیل شده است.

1- بازوی نگهدارنده بدنه

بازوی نگهدارنده در مفصل بالایی خود یک فنر جای داده است که به وسیله این مفصل و  به کمک بخش متصل کننده آلمینیمی “به نام گوشواره”  به بدنه دوچرخه متصل شده است وظیفه ثابت نگاه داشتن  بدنه اصلی شانژمان را دارد. سیم کشش تنظیم دنده هم در این بخش قرار گرفته است.

2- بدنه اصلی

بدنه اصلی از دو باند و دو محور تشکیل شده که به کمک یک فنر در داخل بدنه و کشیدگی کابل یا سیم دنده وظیفه تغییر دنده را دارد. بخش اصلی تنظیم دنده و پیچ های تنظیم در این بخش وجود دارد.

استانداردهای لاستیک تیوپلس

3-بازوی پایین (بازوی پایین از دو بخش تشکیل شده است)

بازوی پایین شانژمان از دو بخش تشکیل شده است. 1- “مفصل فنری” که وظیفه جمع کردن زنجیر را دارد. 2- “دو قرقره” یا چرخ دنده که وظیفه هدایت زنجیر روی خودروهای مختلف که حرکت مکانیکی آن باعث تعویض دنده می شود، تشکیل شده است.


آشنایی با پیچ تنظیم  “H-limit screw”  و “L-LIMIT SCREW”

روی تمای دنده های دوچرخه یا همان شانژمان ها دوپیچ  تنظیم   “H” و “L”  در کنار هم (مطابق شکل) بالا وجود دارد.  این دو پیچ ممکن است در روی بدنه اصلی یا در بالا و یا در جای دیگر از بدنه اصلی قرار گرفته باشند. این دو پیچ کمک می کنند تا شانژمان را برای حرکت بیش از حد در کوچکترین خودرو بزگترین خودرو تنظیم کنید. بخش عمده تنظیم دنده عقب به تنظیم صحیح این دوپیچ بستگی دارد.

پیچ های تنظیم   “H” و “L” برای جلوگیری از چرخیدن بیش از حد به داخل و یا به سمت خارج به حالت تعلیق تنظیم می شوند.

پیچ اول “H-limit screw” :

H-limit screw برای تنظیم و جلوگیری از چرخیدن بیش از حد به داخل  و فیکس آن بر روی خودرو کوچک است.

پیچ “H” محدودیت حرکت داخلی دنده را تعیین می کند. محکم کردن پیچ H باعث محدود کردن حرکت در سمت راست می شود.

پیچ دوم “L-LIMIT SCREW” :

L-LIMIT SCREW  برای تنظیم و جلوگیری از چرخیدن بیش از حد به خارج و   فیکس دنده روی خودرو بزرگ است.

پیچ “L” محدودیت حرکت بیرونی دنده را تعیین می کند. محکم کردن پیچ L باعث محدود کردن حرکت در سمت چپ می شود.


تنظیم شانژمان عقب دوچرخه

1- آماده کردن دنده عقب و جلو برای تنظیم شانژمان

در ابتدا به وسیله دسته دنده که روی فرمان قرار دارد  دنده عقب را در پایین ترین خودرو قرار دهید و دنده جلو دوچرخه که طبق عوض کن نامیده میشود را در بزرگترین دنده جلو قرار دهید که زنجیر روی بزرگترین سینی طبق قرار گیرد.

آموزش جامع تنظیم دنده جلو دوچرخه (تنظیم طبق عوض کن)

2-  برسی صاف بودن گوشواره

حال با یک بررسی بصری از عقب دوچرخه  و دنده دوچرخه کار را شروع کنید.  دقت کنید در این مرحله اگر گوشواره دوچرخه به وضوح  مطابق شکل بالا خم شده باشد، تنظیمات شما کار نخواهد کرد. اگر گوشواره خم شده است برای رفع آن، به آموزش تراز کردن گوشواره مراجعه کنید.


3-  چک کردن مجدد دسته دنده یا همان شیفتر

دسته دنده یا همان شیفتر را چک کنید که دنده عقب حتما کاملا خلاص شده باشد و قرقره شانژمان  مطابق شکل بالا روی کوچکترین خودرو قرار گیرد. گاهی بدلیل تنظیم اشتباه قبلی دنده عقب در پایین ترین خودرو قرار می گیرد ولی دسته دنده کاملا خلاص نشده است. بنابراین روی اهرم خلاص کردن دسته دنده چند بار فشار وارد کنید تا مطمئن شوید که در مکانیسم هیچ جایی برای خلاص شدن و دنده بیشتری وجود ندارد.این باعث می شود مطمئن شوید که  دنده عقب (گیربکس عقب) به طور کامل خلاص شده است.

بهترین راه برای تنظیم پیچ H باز کردن سیم دنده است چرا که اگر سیم دنده سفت و کشیده شده باشد به شما اجازه نمی دهد این پیچ را تنظیم نمایید. بنابر پیچ سیم دنده را باز نمایید تا سیم آزاد شود و بتوانیم پیچ H را به راحتی تنظیم نمایید.


4- اگر دنده روی کوچکترین خودرو قرار نگرفت چه کنیم!؟

اگر زنجیر به کوچکترین دنده عقب تغییر نکند، احتمالا از طرف پیچ تنظیم یا تنظیم کابل متوقف می شود. باید در این زمان پیچ H را مطابق شکل بالا کمی باز کنید تا به فنر شانژمان اجازه دهد که جمع شود و روی خودرو کوچک قرار گیرد. اگر با بازکردن پیچ H  دنده مطابق تصویر روی خودرو کوچک قرار نگرفت به احتمال آخر سیم دنده را باز نکرده اید و سیم دنده  پیش از حد سفت و کشیده است. باید پیچ سیم دنده را مطابق تصویر پایین باز نمایید تا سیم دنده آزاد شود تا زنجیر روی خودرو کوچک قرار گیرد.

تنظیم فشار باد لاستیک دوچرخه با اپلیکیشن vittoria

5- بازکردن سیم دنده

بهترین راه برای تنظیم پیچ H باز کردن سیم دنده است چرا که اگر سیم دنده سفت و کشیده شده باشد به شما اجازه نمی دهد این پیچ را تنظیم نمایید. بنابر پیچ سیم دنده را باز نمایید تا سیم آزاد شود و بتوانیم پیچ H را به راحتی تنظیم نمایید.


6- تنظیم قرقره شانژمان با کوچکترین خودرو در یکه خط راست

حال که زنجیر روی خودرو کوچک قرار گرفت باید تلاش  کنید  تا قرقره شانژمان با کوچکترین  خودرو در یک خط مستقیم مطابق شکل بالا قرار بگیرد. باید پیچ تنظیم H-limit screw را مطابق شکل بالا کم کم به سمت عقب بر گردانید (مطابق تصویر قرمز رنگ بالا). میبایست به میزانی باز کنید که (مطابق تصویر آبی رنگ بالا) چرخ دنده شانژمان با کوچکترین خودرو در یک خط راست قرار گیرند.

اگر با باز کردن پیچ تنظیم H-limit screw چرخ دنده شانژمان با خودرو در یک خط راست قرار نگیرد به احتمال بسیار زیاد سیم دنده بیش از حد سفت است! که نمی گذارد شانژمان به میزان کافی جم شود تا قرقره شانژمان با کوچکترین خودرو در یک خط قرار گیرد. بنابر این مطابق روشی که بالا گفته شد سیم دنده را یا کمی شل کنید یا آن را باز کنید که قرقره یا همان چرخ دنده شانژمان با کوچکترین خودرو در یک خط  راست قرار گیرند. به یاد داشته باشید حدف در اولین مرحله تنظیم قرار گیری قرقره شانژمان با کوچکترین خودرو در یک خط راست است.

روش اضافه کردن مایع درزگیر (چسب تیوبلس) به لاستیک

7- تنظیم کشش سیم دنده

زمانی که چرخ دنده شانژمان با خودرو کوچک بوسیله پیچ تنظیم  H-limit screw در یک خط قرار گرفت می بایست کشش سیم دنده را تنظیم کنید. سیم دنده را تاجایی بکشید و سفت کنید که تنظیم همترازی شانژمان وخودرو کوچک که در بالا گفته شد خراب نشود. این نکته بسیار مهم است سیم دنده باید سفت شود ولی به هیچ عنوان نباید به مقداری کشیده شود که همترازی  قرقره شانژمان و خودرو کوچک از بین برود.


8- با تعویض دنده همراستایی قرقره شانژمان و خودروها را چک کنید

زمانی که قرقره  شانژمان با خودرو کوچک به درستی تنظیم و روی یک خط راست قرار گرفت و سیم دنده هم  بصورت کامل کشیده و سفت شد بخش زیادی از تنظیم دنده دوچرخه انجام شده است. شکل بالا در سمت راست را نگاه کنید! بعد از اینکه سه دنده تغییر کرد قرقره شانژمان دیگر دقیق در وسط خودرو چهار قرار نگرفته است! این بدان معنی است که بدرستی دنده تنظیم نشده است و در اینجا سیم دنده بیش از حد کشیده شده است. بسیار مهم است که به وسیله پیچ H  قرقره شانژمان را در اولین مرحله با کوچکترین خودرو بدرستی تنظیم کنید تا در یک خط راست قرار گیرند و بعد از آن خلاصی سیم دنده را بدرستی گرفته شود. اگر مراحل بالا بدرستی انجام شده باشد همانند شکل سمت چپ قرقره شانژمان، زنجیر و خودرو در تمامی دنده ها در یک خط راست قرارمی گیرند.

نکته: اگر در این مرحله بوسیله شیفتر یا همان دسته دنده روی فرمان یک دنده را تغییر دادید ولی دو دنده جابجا شد نشان دهنده آن است سیم بیش از حد جمع است. می توانید تنظیمات مختصر سیم دنده را بوسیله سرپیچی که در انتهای سیم دنده وجود دارد انجام دهید. با چرخش آن می توانید سیم را جمع و یا آزاد کنید.

استانداردهای زنجیر دوچرخه

9- تنظیم پیچ L-LIMIT SCREW 

به شکل بالا دقت کنید! بسیار مهم است زمانی که دنده در بالاترین خودرو قرار گرفت قرقره شانژمان با بزرگترین خودرو در یک خط راست قرار گیرد! اگر همانند تصویر بالا در یک خط راست قرار نگیرد می تواند بسیار خطرساز شود! در چنین مواقعی مفصل پایینی شانژمان می تواند داخل پره های دوچرخه شود و باعث آسیب جدی و شکستن شانژمان و پره های دوچرخه شود. بنابر این حتما پیچ تنظیم L-LIMIT SCREW   بچرخوانید تا در این حالت هم شانژمان با خودرو بزرگ در یک خط قرار گیرند و با بستن پیچ تنظیم اجازه ندهید که شانژمان بیش از حد به پره ها نزدیک نشود.


10- پیچ تنظیم B-SCREW

این پیچ زمانی نیاز به تنظیم دارد که زنجیر بدرستی روی خودرو بزرگ ننشیند. اکثر سیستم های دنده نیاز دارند که بین خودرو بزرگ و قرقره شانژمان بین 5تا6 میلیمتر فاصله داشته باشد تا زنجیر بتواند براحتی در بین آن حرکت کند. با بستن پیچ  B-SCREW  می توانید این فاصله را تنظیم نمایید. و درستی این فاصله را با قرار دادن یک آچارآلن شماره 6  و مقایسه آن بصورت چشمی تشخیص دهید.


شانژمان شادوپلاس شیمانو برای دوچرخه های کوهستان

شانژمان های مدل‌ XTR، XT و SLX  شیمانو که در چند سال اخیر برای دوچرخه های کوهستان طراحی شده است دارای یک محفظه کلاچ برای تنظیم و جلو گیری از ضربه های وارد شده به زنجیر دوچرخه در مسیرهای ناهموار هستند. این  شانژمان شادو پلاس (Shadow Plus)شيمانو نامیده میشود. برای تنظیم کلاچ آن می توانید آموزش “نحوه تنظیم کلاچ شانژمان شیمانو شادوپلاس” را مطالعه کنید.

guest
آگاه شدن از پاسخ دیدگاه
168 نظر ثبت شده! شما هم نظرات و پرسش های خود را مطرح کنید.
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Mmk
Mmk
شهریور 30, 1398 10:01 ب.ظ

خوب بود در مورد پیچ حداکثر دنده عقب نکته مهمی رو ذکر کردین
حتما باید درست تنظیم بشه تا زنجیر لای چرخ دنده ها و سیم پر نیافته ک اگ بیافته باید باید به شانژمان شب بخیر گفت..

مهدی
مهدی
آبان 6, 1398 3:29 ب.ظ

سلام بخشید این پیچ LوH من کارنمی کند ودرجا می چرخد وهیچ کار نمی کند بیاد چی کار کنم

محمد
محمد
آبان 15, 1398 1:53 ب.ظ

سلام
من وقتی شاسی تعویض دنده طبق جلو را میزنم تا زنجیر روی طبق بزرگتر بیفتد زنجیر بعد از رها کردن شاسی به طبق کوچکتر برمیگرده.
مشکل از شاسیه با جای دیگه؟

محمد
محمد
آبان 15, 1398 9:04 ب.ظ

متشکر از شما
خیلی کمکم کردید. واقعا مفید واقع شد.
به امید هوای پاک

مصطفی
مصطفی
آذر 3, 1398 9:24 ق.ظ

سلام ممنون از مطالب خوبتون فکر میکنم در این بخش در تنظیم پیچ های h و l محدودیت حرکت بیرونی و درونی را برعکس نوشته باشید محدود کردن حرکت بیرونی یعنی محدود کردن حرکت به سمت راست که شما چپ… بیشتر بخوانید

مهدی
مهدی
آذر 13, 1398 2:51 ب.ظ

سلام ببخشید این کار های که گفتید برای تنظیم دنده کردم ولی چرخم بدتر شد والان خراب شد الان باید چی کار کنم واینکه دنده من هم روی یک نمیره و طبق عوض کن جلوم هم کج شده باید چی… بیشتر بخوانید

مهدی
مهدی
آذر 15, 1398 10:14 ب.ظ

سلام ببخشید شارژمانم کج شده و وقتی که من می زنم دنه یک روی دنده 3است چجوری شارژمانم که کج شده را درست کنم

مهدی
مهدی
پاسخ به  docharkhehMag
آذر 16, 1398 1:48 ب.ظ

ببخشید گوشواره هم کج نیست باید چی کارکنم

مهدی
مهدی
پاسخ به  مهدی
آذر 16, 1398 1:49 ب.ظ

ایا ممکن است خود شارژمان کج باشد

Shahab
Shahab
بهمن 22, 1398 11:07 ب.ظ

با سلام. من وقتی دنده های عقب دوچرخه رو از دنده بزرگتر یا همون دنده بالاتر میخوام بیام دنده پایینتر همه چی درسته و دونه دونه دنده ها عوض میشه. اما وقتی از دنده کوچیک میخوام برم به دنده بالاتر… بیشتر بخوانید

Shahab
Shahab
پاسخ به  docharkhehMag
بهمن 23, 1398 1:11 ب.ظ

ممنونم. البته توضیح بدم که اینجوری نیست که شیفتر یه بار صدای تیک بده و دنده دو تا عوض بشه. بلکه به ازای هر صدای تیک یک بار دنده عوض میشه. من با باز کردن سیم و فشار دادن شیفتر… بیشتر بخوانید

Behnam
Behnam
اسفند 18, 1398 11:19 ب.ظ

Hi
I have my bike shackled off the trunk but now I can’t find a way to install it, the intermediate bolt between them is missing

بهنام
بهنام
اسفند 18, 1398 11:43 ب.ظ

سلام
من شانژمان دوچرخه ام از تنه جدا شده ولی الان راهی برای نصبش پیدا نمیکنم ، پیچ و مهره ی واسطه‌ی بینشان گم شده است

فرهاد
فرهاد
فروردین 15, 1399 4:32 ق.ظ

سلام چرا گاهی خود بخود دنده ها عوض میشه ؟ گاهی هم با افتادن توی دست انداز ها دنده تغییر میکنه و ی صدای‌ تق تق خیلی کوچیک هم میده ک با فشار و معمولا اضافه کردن دنده صدا قطع… بیشتر بخوانید

علیرضا
علیرضا
فروردین 30, 1399 3:54 ب.ظ

سلام من دنده های جلوم ۳ تاییه.اونوقت از دنده ۲ که میخوام برم ۳،شاسی مربوطه هرز میره.یعنی نمیره دنده ۳.چکار باید کرد؟

آریا
آریا
اردیبهشت 9, 1399 8:13 ب.ظ

سلام دو چرخه من مشکلش این است که در موقع دنده عوض کردن به سمت بالا و همین طور پایین در یک دنده پایین تر برای مثال وقتی دنده ۳ میزنم به روی دنده ۴می‌رود.

مهدوی
مهدوی
اردیبهشت 14, 1399 1:03 ب.ظ

سلام وقت بخیر. خودروی عقب وقتی روی دنده2 قرار میگیره از شانژمان صدای تیک تیک دائمی با هر بار چرخش شنیده میشه. فقط هم رو دنده 2 عقب این اتفاق می افته. ضمنا دوچرخه نو هست. تشکر

محمد
محمد
اردیبهشت 23, 1399 11:34 ب.ظ

سلام من تازه یه دوچرخه اورلورد خریدم دردوتا دنده سبکترین حالت زنجیر یه سایش کمی به لاستیک عقب داره فروشنده میگه عادیه چون دوچرخه های اورلورد لاستیکش خیلی پهنه میشه راهنمایی کنیک

Mohammad
Mohammad
اردیبهشت 25, 1399 0:31 ق.ظ

سلام ببخشید من وقتی دندم روی ۳ هستش زنجیر روی ۲ هستش باید چیکار کنم اما گوشواره ی من خیلی کج هستش نمیشه خرید

کیان
کیان
خرداد 2, 1399 8:13 ب.ظ

باسلام.مطااب عالی بود.
سیم تعویض دنده دوچرخه پاره شده.حال که میخوام بندازم سفت میشه و به دنده بزرگتر نمیره…

علی
علی
خرداد 6, 1399 11:27 ب.ظ

سلام خسته نباشید عذر میخام من شانژمان رو مطابق دستو العملی که گفتید تنظیم کردم، منتها مشکل اینجاست که روی خودرو های 4و5 وقتی پا میزنم، زنجیر به درستی روی خودرو سوار نمیشه و انگار که میخاد دنده عوض کنه… بیشتر بخوانید

علی جباری
علی جباری
خرداد 9, 1399 9:51 ب.ظ

سلام

ببخشید من دسته دنده 3سرعتم سیمش از تو دسته دنده در اومده میشه تعمیرش کرد یا باید عوض بشه. ممنون.

آخرین ویرایش 1 سال قبل توسط علی جباری
داوود
داوود
خرداد 10, 1399 1:58 ب.ظ

دمتون گرم

فاطمه
فاطمه
خرداد 13, 1399 12:34 ب.ظ

سلام.ببخشید وقتی میخوام دنده دوچرخمو عوض کنم اصلا هیچ تغییری نه توی زنجیرش نه توی اعداد دنده بوجود میاد و اصلا صدای تغییر دنده هم نمیده تازه دوچرخمو خریدم چیکار باید کنم باید عوض بشه؟هزیتش چنده توروخدا راهنمایی کنید.با تشکر

Morteza
Morteza
خرداد 16, 1399 9:56 ب.ظ

با ساام خدمت مجله دوچرخه در آموزش تنظیم شانژمان تمام مراحل به دقت انجام شدو جواب خوبی گرفتم فقط دو سوال دارم اول اینکه وقتی دنده عقب روی بزرگترین دنده است و دنده جلو روی بزرگترین وقتی رکاب رو خلاف… بیشتر بخوانید

آخرین ویرایش 1 سال قبل توسط Morteza
علیرضا
علیرضا
خرداد 20, 1399 9:22 ب.ظ

دنده جلو من رو دنده 3 نمیره چه کار کنم؟

مهدی
مهدی
خرداد 21, 1399 12:52 ب.ظ

سلام من دنده رو روی یک تنظیم کردم.اما دنده روی هفت هستش باید چیکار کنم

محمودرضا سبحانی
محمودرضا سبحانی
تیر 3, 1399 12:55 ب.ظ

بسیار عالی – ممنون از راهنمائی های بسیار دقیق و آموزنده شما

مهدی
مهدی
تیر 15, 1399 10:44 ق.ظ

با عرض سلام و خسته نباشید..دوچرخه من موقع رکاب زدن در سربالایی ها مدام تق تق میکند که صدا بنظر مربوط به چرخ دنده و خودروهای عقب است ضمن اینکه خودروهای عقبی چرخ کمی آزاد هستند و حین رکاب زدن… بیشتر بخوانید

علی رصا
علی رصا
تیر 19, 1399 11:57 ب.ظ

سلام دوچرخه نو خریدم هنگامی که رکاب نمیزنم زنجیر می ایسته بدین معنی که نمیشه معکوس رکاب زد . در صورت امان راهنمایی بفرمایید

ممنون

علی رصا
علی رصا
تیر 20, 1399 0:01 ق.ظ

سلام و درود بر شما
دوچرخه ای که خریدم هنگام معکوس رکاب زدن نمیشه و زنجیر نمیچرخه

در صورت امکان راهنمایی فرمایید

ممنون

احمد طاهری
احمد طاهری
تیر 26, 1399 9:34 ب.ظ

ممنون بابت اطلاعات حرفه ای و دقیق و گام به گام . خیلی مفید بود

کنعان
کنعان
تیر 28, 1399 11:39 ق.ظ

سلام ببخشید من یه دوچرخه ترینیکس m1000 خریدم نو نو ولی شانژمانش روی دنده 8 9 و10 یکم تیک تیک داره مدل شانژمانشم A7 LTWOO

امیرحسین
امیرحسین
پاسخ به  docharkhehMag
تیر 15, 1400 8:06 ب.ظ

با سلام و عرض احترام ، آیا در مورد همین قطعات LTWOO اطلاعاتی دارید جناب ؟ الان دوچرخه های بسیار مقرون بصرفه ای مثل همین ترینکس m1000 با این قطعات به فروش میرسند . آیا به نظرتون خرید دوچرخه با… بیشتر بخوانید

Mehrab
Mehrab
مرداد 15, 1399 7:11 ق.ظ

من دوچرخه را تازه خریداری کردم میخواستم ببینم هر چند وقت یک بار نیاز به روغن کاری داره لنت ها چند وقت یبار باید عوض شه و … اگه کمک کنین ممنون میشم

ارش
ارش
مرداد 30, 1399 9:25 ق.ظ

واقعا کامل و کارساز بود ، اتفاقا من اصلا چیزی از سیستم شانژمان و طبق و دنده عقب و خودروی عقب و هیچ کدوم از این اسامی نمیدونستم ، با رجوع برای رفع عیب دوچرخه ام و با خوندن همین… بیشتر بخوانید

زمانی
زمانی
مرداد 30, 1399 7:44 ب.ظ

سپاس از راهنمایی ارزنده شما

مححد
مححد
شهریور 2, 1399 1:03 ق.ظ

سلام من چرخم اسمش فیفا هستش و رو دنده کوچیک عقب نمی افته و یک چر خنده هم تاب دارد چیکار کنم که درست بشه
لطفا اگه میشه جواب سوالمو به ایمیلم بفرس تید ممنون
۲۰۰۰ghderi@gmail.com

علیرضا
علیرضا
شهریور 23, 1399 12:33 ب.ظ

سلام
پیچ hرا تنظیم کردم و تمام شش دنده براحتی عوض میشود و هر کاری میکنم روی دنده بزرگ قرار نمیگیرد
این اشکال با تنظیم پیچLبرطرف میشود

علیرضا
علیرضا
شهریور 23, 1399 11:08 ب.ظ

سلام روش فیزیکی برای کنترل هم راستا بودن خودرو و دنده جهت تنظیم اولیه پیچh وجود داره؟؟
در روش مشاهده چش
می خطا زیاد هست.
از پاسخ های شما ممنونم

Erfan
Erfan
شهریور 23, 1399 11:55 ب.ظ

سلام،خسته نباشید… من موقع تعویض کردن دنده در حالت ایستاده پدال زدم و حالا شانزمان دوچرخه خم شده میخواستم ببینم درست میشه؟؟

امیر
امیر
شهریور 25, 1399 8:28 ب.ظ

سلام من دوچرخم 7 دنده است و وقتی دنده ی عقب را روی 1 می گذارم یه کم که میرم دنده از 1 میاد رو 2

علیرضا
علیرضا
شهریور 31, 1399 10:21 ق.ظ

سلام.من وقتی می خواهم دنده دوچرخه رو عوض کنم خیلی سفته و به سختی عوض میشه

می خواستم بدونم با روغن کاری یا… میشه درستش کرد یا نه

فلش
فلش
مهر 19, 1399 5:13 ب.ظ

سلام دوچرخه من فلش اولترا۴ هست وقتی دنده عقب از ۵ پایین میره زنجیر می پره و صدا میده ممنون میشم کمکم کنید

حمیدیان
حمیدیان
آذر 8, 1399 3:06 ب.ظ

سلام و خسته نباشید …. من وقتی دنده عقب رو عوض میکنم دنده به درستی عوض میشه منتهی نمایشگر دسته دنده روی 1 مونده و فقط یه تکون مختصر میخوره ست دنده آسرا هست .. ممنون میشم راهنماییم کنید

حمیدیان
حمیدیان
پاسخ به  docharkhehMag
آذر 9, 1399 6:53 ب.ظ

خیلی ممنون بابت وقتی که میزارید…. پس به خاطر این نمایشگر دسته دنده رو باز نکم صلاحه درسته

شهاب
شهاب
دی 3, 1399 7:40 ب.ظ

سلام من یه مشکلی دندهای خودروم پیدا کرده وقتی میره رو دنده سوم هر پدالی که میزنم خودش میره رو چهار دوباره برمیگرده رو سه با دو پیچ ال و اچ میشه این مشکل رو از بین ببرم

ASD
ASD
دی 28, 1399 8:05 ب.ظ

سلام ، ببخشید دسته تعویض دنده من خیلی سفت هست و نمیتونم دنده رو به ۱ و ۲ و ۳ برسونم . چه کار کنم ؟

ASD
ASD
بهمن 6, 1399 9:49 ق.ظ

خیلی ممنون یادم رفت بنویسم منظورم تعویض دنده عقب بود یه چیز دیگه که هست دوچرخه من تو سرازیری به جای اینکه سرعت داشته باشه ، سرعتش کم میشه . دلیلش چیه ؟

Sajad
Sajad
بهمن 7, 1399 0:28 ق.ظ

سلام ببخشید من شارژمان جدید خریدم برا تعویض بعد دیدم مثل قبلی نیست و پیشرفته تره و نمی خوره به اون بعد که مطالب رو خوندم دیدم که به گوشواره نیاز داره

سوال من اینه امکان داره بدون گوشواره باشه

مصطفی
مصطفی
بهمن 12, 1399 1:13 ب.ظ

سلام،من دورخه ام لاستیک عقبش نمیچرخید،تعمیرکاره گفت باید سرویس بشه و شانژمانشم عوض بشه،الان سرویس کردم ولی دنده هاش مشکل داره،یعنی حتی چندتا دو خودرو ۶و۷ دنده عقبش کار نمیکنه و تعمیرکاره گفت مشکل از دسته دنده است و اگر… بیشتر بخوانید

مصطفی
مصطفی
پاسخ به  مصطفی
بهمن 15, 1399 1:51 ب.ظ

اسم شانژمان هم فکر کنم کلینگ مدل۷ هست،داخل دیجی کالا که دیدمش این رو نوشته بود،جنسش خوبه بنظرتون؟

مصطفی
مصطفی
پاسخ به  مصطفی
بهمن 15, 1399 1:48 ب.ظ

سلام،ببخشید کسی نمیدونه مشکل از کجاست؟زنجیر بین قرقره شانژمان و پایه گیر میکنه،یعنی شانژمان خرابه یا پیچی چیزی شل شده؟

مصطفی
مصطفی
پاسخ به  docharkhehMag
بهمن 16, 1399 1:26 ب.ظ

خیلی ممنون🙏🏻

داریدش
داریدش
بهمن 12, 1399 11:48 ب.ظ

سلام دنده عوض میکنم دوتا دوتا بالا میره و دوتایی پایین میاد از هر روشی بگید تنطیم کردم نشد کمک کنید

داریدش
داریدش
پاسخ به  docharkhehMag
بهمن 14, 1399 9:00 ق.ظ

سلام انجام دادم نشد هم سفت کردم هم شل باز چندتاش دوتا دوتا میره همونهام دوتایی میان پایین

Akbar
Akbar
بهمن 16, 1399 3:26 ب.ظ

خیلی ممنون از راهنمایی مفید تون خیلی کمک کرد بر من

دانیال
دانیال
بهمن 26, 1399 7:38 ب.ظ

سلام من وقتی سیم رو سفت می کنم تعویض دنده با دست کار سختی میشه ( نمیتونم بچرخونم تا دنده عوض بشه) چی کارکنم

محمد یونس
محمد یونس
اسفند 23, 1399 1:08 ب.ظ

سلام گوشواره شانژمان مایل به داخل شده چیکارش باید بکنم میشه توضیح بدید؟

محمد حسین
محمد حسین
فروردین 17, 1400 9:51 ق.ظ

سلام دنده عقب دوچرخه موقع پایین اومدن راحت میاد ولی موقع رفتن روی دنده بزرگتر دسته دنده خیلی سفت هست و دنده بالا نمیره سیم رو از شانژمان جدا کردم دسته دنده نرم جابجا میشه و همچنین شانژمان با دست… بیشتر بخوانید

محمد حسین
محمد حسین
پاسخ به  docharkhehMag
فروردین 31, 1400 1:25 ب.ظ

با تشکر
سیم داخل کابل کاملا روان هست ولی وقتی به شانژمان وصل میشه اصلا بالا نمیره
شانژمان هم با دست فشار میدم راحت بالا میره و سفت نیست ولی وقتی که با دسته دنده بالا میدم اصلا بالا نمیره

محمد حسین
محمد حسین
پاسخ به  docharkhehMag
فروردین 31, 1400 9:41 ب.ظ

بله دوچرخه روی جک میگذارم و چرخ رو بالا نگه میارم آزاد باشه و رکاب میزنم چرخ عقب میچرخه بعد دنده عوض میکنم

مرتضی
مرتضی
فروردین 21, 1400 1:26 ب.ظ

سلام خسته نباشید ببخشید من شیفتر دنده عقبم از شماره 3 پایین نمیاد یعنی وقتی که میخام طبق عوضکن را تنظیم کنم شما فرمودین که خودرو باید روی بزرگترین دنده باشه ولی شیفتر من متاسفانه از شماره 3 پایینتر نمیاد… بیشتر بخوانید

آخرین ویرایش 1 سال قبل توسط مرتضی
مرتضی
مرتضی
فروردین 21, 1400 3:13 ب.ظ

با سلام و تشکر
شیفتر دنده عقب از عدد 3 پایین نیاد اشکال از خود شیفتر هست یا سیم دنده؟

ماردین
ماردین
فروردین 21, 1400 3:33 ب.ظ

سلام:
میگم ایا بدون دسته دنده میتوان دنده عوض کرد

مرتضی صمدی
مرتضی صمدی
فروردین 24, 1400 0:08 ق.ظ

سلام
شیفتر دوچرخه من 8 دنده هست ولی تا نصف میره ممکنه راهنماییم بکنید که شیفتر باید تعویض شود یا قابل تعمیر هست؟

مهرشاد شیخی
مهرشاد شیخی
اردیبهشت 1, 1400 3:45 ب.ظ

سلام ببخشید من دوچرخه اورلورد مدل ریس ۲۷ دندس و مشکلم اینکه وقتی دنده زیاد میکنم از ۶ به بعد شول میشه و کار نمیکنه

بهشاد حبیبی
بهشاد حبیبی
اردیبهشت 28, 1400 11:16 ق.ظ

سلام خسته نباشید شانژمان من تا دنده ۵ میره دلی دنده ۶ یا ۷ نمیره مشکل چی هست

امیرحسین
امیرحسین
اردیبهشت 28, 1400 6:24 ب.ظ

سلام و خسته نباشید من دوچرخم هی خودش خودکار دنده عوض میکنه و اینطوری که اینجا دیدم باید تنظیم بشه ولی خب کار سختیه و فکر نمیکنم از دست خودم بر بیاد. میخواستم بدونم تعمیرگاه دوچرخه توی مشهد جایی که… بیشتر بخوانید

ازاد
ازاد
خرداد 11, 1400 11:37 ق.ظ

سلام زنجیر به لاستیک برخورد می کنه و باعث افتادن زنجیر میشه چکارش کنم

مالک
مالک
خرداد 23, 1400 5:46 ب.ظ

بازوی نگهدارنده در مفصل بالایی خود یک فنر جای داده است که فنر دور یک بر آمدگی قرار میگیرد برآمدگی شکسته و از بازو جدا شده است آیا باید کل شارژمان تعویض شود؟ یا بازو بالا تعویض میشود ممنون میشوم… بیشتر بخوانید

محمدرضا
محمدرضا
خرداد 26, 1400 3:04 ب.ظ

سلام ممنون از آموزش خوبتون. ممنون میشم این سوال هم پاسخ بدید، شانزمان دوچرخه من اون قسمتی که با یک پیچ به بازوی شانزمان متصل شده کمی لغی دارد این لغی طبیعیه یا باید کامل کیپ بشه (پیچ کاملا سفته)،… بیشتر بخوانید

پارسا
پارسا
خرداد 27, 1400 6:18 ب.ظ

سلام من یک دوچرخه کوهستان دارم که چند مدتی هست وقتی زنجیر را در خودرو های 5 تا 7 قرار می دهم صدای تیک تیک آزار دهنده ای از چرخ پشت دوچرخه تولید می شود به طوری که سعی می… بیشتر بخوانید

Matin
Matin
تیر 7, 1400 10:33 ب.ظ

سلام وقتتون بخیر وقتی سرعت دوچرخمو عوض میکنم باز زدن یک رکاب دوباره برمیگرده به شماره ای که قبلا بوده مثلا الان سرعتش روی 6 هست و من میذارمش روی 3 ،به محض اینکه اولین رکاب رو میزنم برمیگرده روی… بیشتر بخوانید

فرهاد
فرهاد
تیر 18, 1400 2:11 ب.ظ

درود بر شما و ممنون از مطالب عالیتون
خواستم ببینم روی دوچرخه های کوهستان طرح قدیمی چطور میتونم گوشواره مناسب برای شانژمان شیمانو تورنی وصل کنم؟

سلام شانزمان به دنده ی ۱ نمیره پیچ L هم تاثیری ندا
سلام شانزمان به دنده ی ۱ نمیره پیچ L هم تاثیری ندا
تیر 21, 1400 1:25 ب.ظ

محمد

محمد
محمد
تیر 21, 1400 1:26 ب.ظ

سلام شانزمان به دنده ی ۱ نمیره پیچ L هم تاثیری نداره

شهرام
شهرام
تیر 29, 1400 3:41 ق.ظ

سلام دنده هاي دوچرخه من SRAM SX 1*12 هست وقتي روي دنده هاي ٢ يا ٣ است وقتي دوچرخه را عقب مي برم خود به خود دنده عوض مي شود و زنجير روي دنده ١ مي افتد آيا اشكالي وجود… بیشتر بخوانید

امیرعلی
امیرعلی
تیر 31, 1400 10:47 ق.ظ

سلام موقع عوض کردن دنده به پایین خیلی رکاب میکوبه منظورم اینه بد عوض میشه بخاطر اون پیچ b هست ؟ که گفته بود باید ۶ میلیمتر فاصله داشته باشه ؟ یا نه؟

امین
امین
تیر 31, 1400 7:31 ب.ظ

سلام ، خسته نباشید ،
شانژمان دوچرخه ام شکسته ، (تو راه یه کیسه پلاستیکی رفت لای زنجیر قسمت شانژمان و شانژمان شکست )، الان چیکار کنم ؟
لطفا راهنمایی کنید ، با تشکر

امین
امین
پاسخ به  docharkhehMag
مرداد 3, 1400 7:46 ب.ظ

میتونم با شما بیشتر در ارتباط باشم ؟
اگه امکانش هست لطفا یه آدرس ایمیلی چیزی بدید من عکس دوچرخه رو بفرستم براتون و راهنماییم کنید

امین
امین
پاسخ به  docharkhehMag
مرداد 3, 1400 2:44 ب.ظ

یه سوال، چه شانژمانی خوبه بگیرم ؟ دوچرخه ام ویوا ست

امیر
امیر
شهریور 11, 1400 9:21 ب.ظ

سلام ببخشید میشه دوچرخه ساده رو تبدیل به دنده ایی کرد با خرید شانژمان و دسته دنده؟

رضا
رضا
شهریور 31, 1400 4:23 ب.ظ

سلام و خسته نباشید
دوچرخه من در دنده عقب در دنده های 1و2 قرقره شانژمان به رینگ برخورد می‌کند اگر می‌شود راهنمایی کنید

ارمان
ارمان
مهر 3, 1400 10:42 ب.ظ

سلام لطفا کمکم کنید من الان دوچرخم فقط رو دنده ۳ تا ۵ میره باید چیکار کنم

ممممم
ممممم
آبان 14, 1400 11:42 ق.ظ

سلام دنده عقب من خوب کار نمیکنه وقتی دنده را و میزاری روی 1خورشیدی عقب میاد رو هشت میخواستم بدونم که مال روکش سیمش هست یا مال دندش؟

حامد اصغری نژاد
حامد اصغری نژاد
بهمن 27, 1400 4:40 ب.ظ

سلام پیچ شانژمان عقب شل شده و زنجیر قطع شده چطوری میشه درست کرد

علی
علی
اسفند 12, 1400 8:56 ب.ظ

سلام زنجیرهای من به خودی خود صدا میخورن
تنظیم دنده هم بردم نمیدنم دلیلش چیه
به نظر شما چی میتونه باشه؟

محمد
محمد
فروردین 6, 1401 1:05 ق.ظ

سلام دنده دوچرخه از فرمان خراب شده چطور از شازمان دنده بدم

حسن
حسن
فروردین 9, 1401 11:13 ب.ظ

سلام وقت بخیر دوچرخه دست دوم گرفتم مطابق با آموزش شما شانزمان عقب را تنظیم کردم زنجیر از خودروی ۱ تا ۷ میره ولی روی هشت سوار نمیشه هر چقدر هم که پیچ های h ,l را تغییر دادم باز… بیشتر بخوانید

علی قیاسوند
علی قیاسوند
اردیبهشت 19, 1401 2:06 ق.ظ

سلام.ایا دسته دنده های کتی بر روی دوچرخه های معمولی هم قابل نصب اند؟میشود در دوچرخه هایی دسته دنده و ترمز از هم جدا هستند رو با این محصول یکی کرد؟

دکمه بازگشت به بالا
168
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x