تبلیغ
سرویس و تعمیر دوچرخه

آموزش نحوه شستن دوچرخه

شستشو و تمیز کردن صحیح دوچرخه باید بخش بزرگی از روال نگهداری دوچرخه شما باشد. شستن منظم دوچرخه تضمین می کند که تمام قطعات گران قیمت دوچرخه عمر طولانی داشته باشند. چه در شهر یا جاده  دوچرخه سواری کنید یا در مسیر های خاکی و کوهستان، دوچرخه شما نیاز دارد بصورت مرتب شسته و تمیز گردد. با توجه به نوع سواری در مسیرهای متفاوت و سبک دوچرخه سواری زمان برای شستن دوچرخه متفاوت است. برای دوچرخه‌های جاده‌ای، پیشنهاد می‌کنیم در حدود 500 کیلومتر سیستم دنده و زنجیر را تمیز و روغن‌ کاری کنید. برای دوچرخه های کوهستان، باید دوچرخه خود را بعد از هر بار سواری در مسیرهای خاکی، تمیز و روغن کاری نمایید.

اگرظاهر دوچرخه شما در چند مرحله سواری کثیف نشده است تلاش کنید زنجیر و سیستم دنده را تمیز و روغن کاری کنید.تمیز نگاه داشتن سیستم دنده و زنجیر تضمین کننده سلامت و طول عمر بالای دوچرخه خواهد بود.

پرسش های متداول برای شستن دوچرخه

1- اولین سوال این است که آیا برای شستن دوچرخه میتوانید از شلنگ آب استفاده کنید؟

آموزش جامع تنظیم دنده جلو دوچرخه (تنظیم طبق عوض کن)

بله میتوانید

2- دومین سوال رایج: آیا می توان با کارواش دوچرخه را شست؟

جدید ترین آموزش ها در اینستاگرام مجله دوچرخه و طبیعت اینستاگرام مجله دوچرخه وطبیعت

بله میتوانید. اما به شرطی که فشار مستقیم آب را به هیچ عنوان روی توپی چرخ، توپ تنه و کاسه دوشاخ قرار ندهید.

فشار آب مستقیم قاتل توپی ها، توپ تنه و کاسه دوشاخ است چرا که با فشار وارد این بخش ها شده و گریس و روغن داخل آنها را از بین میرود. و همچنین آلودگی را وارد این بخش ها میکند.

3- مراحل شستن دوچرخه چیست؟

در آموز پیش رو مراحل شستشوی دوچرخه توضیح داده خواهد شد.

4- هر چند وقت یک بار باید دوچرخه خود را بشویید؟

باید تمیز بودن زنجیر دوچرخه را بررسی نمایید.

این موضوع به کثیف بودن زنجیر دوچرخه وابسطه است. اگر در آب هوای بارانی و یا در مسیر خاکی دوچرخه سوار شده اید بعد از هر سوار شدن باید دوچرخه و بخش مهم آن زنجیر و سیستم دنده را تمیز نمایید.

شستن دوچرخه با آب 

درست است که اگر دوچرخه را در ساعت های طولانی در معرض آب قرار دهید بخش های آهنی آن دچار زنگزدگی میشود اما اگر بصورت صحیح شستشو دوچرخه انجام شود دچار مشکل نمیشوید و بهترین روش برای تمیز کردن دوچرخه خواهد بود.

باید توجه داشته باشید که شستن و تمیز کردن دوچرخه به دو بخش تقسیم میشود. 1- شستن بدنه دوچرخه و تمامی قطعات جانبی (بغیر از سیستم دنده)  2- تمیزکردن سیستم دنده و روغن کاری

استانداردهای زنجیر دوچرخه

برای شستن بدنه دوچرخه از آب، مواد شوینده مخصوص شستشوی دوچرخه و حتی از مواد عمومی که در منزل نظیر شامپو، پودرلباسشویی پیدا میشود میتوانید استفاده کنید. حتی اگر بدنه دوچرخه خیلی کثیف نباشد میتوانید از یک دستمال نمدار استفاده نمایید.

موضوعی که در شستشوی دوچرخه مهم است شستن صحیح سیستم دنده است. تمیز نگه داشتن سیستم دنده به ویژه زنجیر از آنجایی که در سلامت سیستم دنده نقش اساسی دارد، دارای اهمیت بسیار است. که روی تمیز نگهداشتن زنجیر و روغن کاری آن توصیه جدی داریم. اگر این کار انجام نشود میتواند زنجیر دوچرخه و سیستم دنده را با فرسودگی زودرس مواجه کند.

در این آموزش روش عمومی شستشوی دوچرخه را توضیح میدهیم و در آخر چند روش برای شستشو زنجیر و سیستم دنده را شرح خواهیم داد.

لوازم مورد نیاز برای شستن دوچرخه
لوازم مورد نیاز برای شستن دوچرخه

ابزارهای مورد نیاز

  • سطل
  • شیلنگ و دسترسی به شیر آب
  • پاک کننده مخصوص بدنه دوچرخه یا مایع ظرفشویی
  • چربی گیر مخصوص زنجیر دوچرخه در صورت نداشتن گازوئیل و یا مایع ظرفشویی
  • برس شستشوی باریک
  • برس شستشوی بزرگ
  • روغن زنجیر
  • دستمال وحوله
  • اسفنج
  • دستگاه زنجیر شور

آموزش شستن دوچرخه

مرحله اول/ قرار دادن دوچرخه روی پایه

در صورت امکان دوچرخه را روی یک پایه نگهدارنده قرار دهید که دسترسی به تمام نقاط دوچرخه آسان باشد.

2آموزش شستن دوچرخه

مرحله دوم/ شستن با آب و کف

شلنگ آب را باز کرده و با فشار کم روی دوچرخه گرفته و سپس اسفنج را داخل سطل آب که با تاید یا مایع ظرفشویی و یا مایع مخصوص شستشویی بدنه دوچرخه پرشده است وارد کرده و با اسفنج تمام بدنه را با کف بشویید. توجه داشته باشید اگر از مواد مخصوص شستشویی بدنه دوچرخه استفاده میکنید راهنمای استفاده از آن را مطالعه نمایید. چرا که بعضی از مواد نیاز به خیس شدن دوچرخه و ترکیب با آب را ندارند. بدنه دوچرخه را بخوبی با اسفنج حاوی مواد داخل ظرف بشویید. این کار در چند دقیقه قابل اجرا است.

نحوه تنظيم كلاچ شانژمان شيمانو شادو پلاس

اگر سرعت شستشو کم است میتوانید بدنه دوچرخه را در این مرحله آبکشی نمایید و اگر سریع میتوانید مراحل را سپری کنید در آخرکل چرخ را آبکشی کنید.

شستن دوچرخه 15
محفوظ کردن ترمز های دیسک

توجه: اگر ترمز دوچرخه دیسک است قبل از شروع شستشو بهتر است که روی صفحه دیسک و کالیپر را بپوشانید. چرا که صفحه دیسک و لنتها با مایع های شستشو پاک و تمیز نمیشوند و قطرات آب آلوده آنها را به راحتی چرب و کارایی آنها را کم خواهید کرد که در چنین شرایطی باید در فکر تمیز کردن آنها در فرایندی جدا باشید.

مرحله سوم/ شستشو سیستم دنده با برس و مواد شویند

(طبق قامه، طبق عوض کن، خودرو، شانژمان عقب و زنجیر)

برس بزرگ را برداشته و طبق و خودرو را با چربی گیر مخصوص دوچرخه بشویید. اگر چربی گیر ندارید از محلول آب و پودرلباسشویی و یا مایع ظرفشویی که در مرحله قبل در سطل ساخته اید می توانید استفاده کنید. اما مواد مخصوص شستشوی که از بازار تهیه میکنید قدرت بالایی دارند و طبق، خودرو و زنجیر را بخوبی تمیز میکنند.

در این مرحله باید تلاش کنید روغنهای که همانند خمیر به دندانه های سینی طبق قامه (چرخدنده های جلو) و خودرو (چرخدنده عقب) چسبیده اند را با برس و مواد شوینده تمیز نمایید. همچنین قرقره شانژمان (چرخدنده کوچک نصب شده روی دنده عقب) را بخوبی تمیز نمایید.

چه زمانی یک زنجیر فرسوده را تعویض کنیم؟ (قسمت دوم)

 

شستن دوچرخه 14
کیت زنجیر شوی

مرحله چهارم/ استفاده از کیت زنجیر شوی

اگر کیت زنجیر شور دارید از کیت استفاده کنید و اگر ندارید برای تمیز کردن میتوانید از برس نیز استفاده نمایید. برای شستشو از مواد شستشوی مخصوص زنجیر استفاده کنید.

رکاب دوچرخه را در جهت خلاف بچرخانید که زنجیر در حرکت باشد و سپس از بخش پایین بدنه دوچرخه، زنجیر را به کمک کیت زنجیر شور و یا برس بخوبی تمیز نمایید. تمیز کردن زنجیر مهمترین بخش است.

شستن دوچرخه 17
باز کردن پیم زنجیر

مرحله ششم/ روش کلاسیک برای تمیز کردن زنجیر بیسیار کثیف

یک روش کلاسیک برای شستن زنجیر هایی که بسیار کثیف هستند وجود دارد. اگر زنجیر دوچرخه شما ماه ها است که تمیز نشده می توانید از این روش استفاده کنید. البته به شرطی که زنجیر دوچرخه دارای قفل زنجیر باشد. به این معنا که در یکی از خانه های زنجیر یک قفل زنجیر وجود داشته باشد که بتوانید زنجیر را راحت باز نمایید.

اگر زنجیر قفل زنجیر داشت میتوانید زنجیر را باز و داخل یک ظرف حاوی گازوئیل قرار دهید. و با برس ضبر آن را تمیز کنید.

در شرایط معمول این روش را پیشنهاد نمیکنیم چرا که زمان بر است اما در این روش زنجیر بخوبی تمیز میشود.

4آموزش شستن دوچرخه
آموزش شستن دوچرخه

مرحله پنجم/ آب کشس دوچرخه

شلنگ آب را برداشته و دوچرخه را به خوبی آبکشی نمایید. دقت داشته باشید که فشار آب را روی توپی چرخ، توپ تنه و کاسه دوشاخ قرار ندهید که این بخش ها دچار مشکل نشوند. صرفا با خیس شدن این بخش ها مشکلی بوجود نمی آید.

مرحله ششم/ خشک کردن دوچرخه

سپس دوچرخه را در زیر نور آفتاب قرار دهید که مراحل خشک شدن آن با سرعت بالا سپری شود و با یک دستمال حوله ای کمک کنید دوچرخه زود خشک شود.

مرحله ششم/ روغن کاری دوچرخه

بعد از خشک شدن دوچرخه زمان روغن کاری زنجیر است. رکاب دوچرخه را برخلاف عقربه ساعت بچرخانید و از قسمت پایین بدنه شروع به روغن کاری نمایید. بعد از آنکه یک دور کامل زنجیر را روغن زدید باید دوچرخه را بلند کرده و با دست شروع به رکاب زدن کنید و دنده ها را تعویض نمایید لازم است زنجیر روی تمامی چرخ دنده ها قرار بگیرد تا آنها هم به روغن آغشته شوند. و سپس با یک دستمال روغن اضافه را از روی زنجیر پاک نمایید. همچنین قرقره های شانژمان (دوچرخ دنده کوچک روی دنده عقب) نیز به روغن کاری مختصر نیاز دارند.

آموزش جامع تنظیم دنده عقب دوچرخه (تنظیم شانژمان) 

برای آنکه بدانید چه روغنی برای دوچرخه مناسب است “آموزش روغن های مناسب زنجیر دوچرخه” را مطالعه نمایید.

جدید ترین آموزش ها در اینستاگرام مجله دوچرخه و طبیعت

ماهیار خاکبان

محمدمهدی (ماهیار) خاکبان در سال ۱۳۹۴ مجله دوچرخه و طبیعت را با چشم انداز ساخت رسانه ای تخصصی در ارائه محتوا آموزشی, گزارش ها و نقد و برسی اکوسیستم دوچرخه سواری تأسیس کرد.‌ اکنون وب سایت مجله دوچرخه و طبیعت پیشرو در ارائه محتواهای تخصصی دوچرخه سواری به زبان فارسی است.
اشتراک در
اطلاع از
guest

2 نظر ثبت شده! شما هم نظرات و پرسش های خود را مطرح کنید.
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا