فنی | تعمیر و نگهداری دوچرخه

راهنمای جامع تعمیر و سرویس سیستم ترمز روغنی شیمانو (ترمز هیدرولیک دوچرخه)

آموزش جامع  تعمیر و سرویس ترمز دیسک هیدرولیک دوچرخه  شیمانو از معتبرترین وب سایت تعمیر و نگهداری دوچرخه تهیه شده و توسط مترجم فنی مجله دوچرخه و طبیعت آماده سازی شده است این آموزش در 6 بخش به ترتیب زیر آماده شده است.

1- آشنایی با استانداردها و بخشهای مختلف ترمز دیسک

2- آموزش تعویض روغن ترمز دوچرخه

3- آموزش هواگیری روغن ترمز  دوچرخه

4- آموزش تعویض لنت ترمز هیدرولیک دوچرخه ( همراه فیلم آموزش/ به زبان اصلی)

5- آموزش تنظیم  لنت ترمز هیدرولیک دوچرخه

6- آموزش تمیز کردن صفحه دیسک و لنت چرب


آشنایی با بخشهای مختلف ترمز دیسک روغنی شیمانو

1- استاندارد محل نصب ترمزهای دیسک
محل نصب رايج کالیپرهای ترمز دیسک بر روی فریم و دوشاخ دوچرخه، معمولان با دو استاندارد بين‌المللــــــــي(International Standard) و (Post Mount) شناخته مي‌شود. دو استاندارد با فاصله حفره های متفاوت بر روی دوشاخ و فریم در نظر گرفته شده است. در استاندارد اول از دو حفره نصب با فاصله 51 ميلي‌متر از يكديگر استفاده مي‌شود (شکل اول) و پيچ‌هاي نصب کالیپر در وضعيت عمود بر سطح صفحه ديسك قرار مي‌گيرند که معمولان از این استاندارد در عقب دوچرخه یعنی روی فریم استفاده می شود. در سیستم نصب دوم پيچ‌هاي نصب در آن موازي با سطح صفحه ديسك قرار مي‌گيرند و حفره‌هاي نصب نيز 74 ميلي‌متر از يكديگر فاصله دارند(شکل دوم). کالیپرهاي ترمز طراحي‌شده براي سيستم نصب پست مي‌توانند با استفاده از تبديل‌هاي خاصي (شکل سوم) براي سيستم استاندارد بين‌المللي نیز به‌کار گرفته‌شوند.


2- آشنایی با عملکرد سيستم‌هاي ترمز روغن یا هیدرولیک

سيستم‌هاي ترمز روغنی، يك پيستون در كتي ترمز دارند كه پيستون اصلي يا Master نامیده می‌شود. اين پيستون، مايع یا روغن ترمز را از طريق لوله مُهروموم شده ترمز به مجموعه ديگري از پيستون‌ها در کالیپر فشار مي‌دهد كه پيستون‌هاي پيرو يا Slave نام دارند. پيستون‌هاي پيرو، لنت‌ها را روي صفحه ديسك فشار مي‌دهند. به این دلیل كه مايع روغن، فشرده يا خم نمي‌شود، سيستم‌هاي  ترمز روغني عملكرد بسیار بهتری نسبت به سيستم‌هاي مكانيكي یا همان ترمزهای دیسکی سیمی دارند.


آموزش تعویض روغن ترمز دوچرخه

آشنایی با مایع  ترمز روغنی یا همان هیدرولیک دوچرخه

چرا باید روغن یا همان مایع تروز تعویض شود؟

با گذشت زمان، مايع ترمز با گرد و خاك و رطوبت، آلوده شده و بايد تعويض شود. استفاده از نوع صحيح مايع براي يك ترمز خاص اهميت حياتي دارد. بعضي از توليدكنندگان سیستم ترمز روغنی از روغن معدني مخصوص به‌عنوان مايع ترمز استفاده مي‌كنند، درحالي‌كه عده ديگري از مايع ترمز اتومبيل براي اين منظور بهره مي‌گيرند. نوع مايع توسط توليدكننده مشخص مي‌شود. برای ترمزهای هیدرولیک شیمانو حتما باید از روغن مخصوص شیمانو استفاده شود، عدم استفاده از روغن ترمز شیمانو باعث پوسیدن واشرهای درزبندی در کوتاه مدت میشود. هرگز نبايد انواع مختلف مايع ترمز را با يكديگر تركيب كنيد. استفاده از مايع نامناسب مي‌تواند به ساختار آب‌بندي لوله روغن آسيب جدی رسانده و باعث خرابي ترمز شود. مايع ترمز اتومبيل، رده‌بندي‌هايي مانند 3 يا 4 دارد؛ براي آگاهي از رده‌بندي توصيه‌شده براي سيستم ترمز خود به اطلاعات ارائه‌شده توسط توليدكننده مراجعه كنيد. مايع ترمز اتومبيل، سوزش‌آور و سمي است. هنگام كار با اين نوع مايع مراقب باشيد كه با بخش خارجي كتي ترمز يا کالیپر، دوچرخه يا پوست بدنتان تماس پيدا نكند. توصيه مي‌كنيم از دستكش‌هاي محافظ مانند دستكش‌هاي مكانيكی استفاده نماييد.
همه متعلقات و اتصالات شیلنگ سيستم‌هاي روغني بايستي از نظر نشت مايع و چكه، بررسي شوند. به‌علاوه، دوچرخه نبايد به‌صورت وارونه قرار بگیرد، زيرا ممكن است هوا وارد خطوط ترمز شود. اگر دوچرخه وارونه بوده است، آن را پيش از استفاده چند دقيقه در وضعيت عادي قرار دهید، سپس كتي‌هاي ترمز را با محکم کشیدن، آزمايش كنيد.
توليدكنندگان ترمز، سيلندرهاي روغنی کالیپری‌ها را سازگار با سيلندر تعبيه‌شده در كتي ترمز طراحي مي‌كنند. قطر سيلندر و فاصله حركت (ضربه) آن مي‌تواند بين برندهاي مختلف، متفاوت باشد. پيش از تركيب كتي‌ها و کالیپری‌هاي مختلف، اطلاعات ارائه‌شده توسط توليدكنندگان آنها را بررسي كنيد. گرم شدن مايع ترمز باعث منبسط شدن آن مي‌شود. سيستم‌هاي ديسك روغنی از يك سيستم ذخيره استفاده مي‌كنند كه شامل يك كيسه است تا امكان انبساط مايع ترمز را فراهم سازد. بعضي مدل‌ها يك كيسه محبوس در كتي ترمز دارند، اما گروه ديگري از يك «سيستم باز» بهره مي‌گيرند.

روش اضافه کردن مایع درزگیر (چسب تیوبلس) به لاستیک

 

فرآيند تعويض روغن ترمز مدل‌هاي XTR، XT، Deore و Saint شيمانو به ترتيب زير است:

 

قبل از شروع کار یک پکیج تعویض روغن از برندهای معتبر تهیه کنید. هنگام سرويس ترمزهاي روغني، در شرايط تميز كار كنيد. قطعات سيستم روغني مانند كيسه مخزن را تميز و دور از گرد و خاك نگهداريد.

1- دوچرخه را روي پايه تعمير قرار داده و چرخ‌ها را جدا كنيد.

2- لنت‌هاي ترمز را جدا كنيد تا از آغشته شدن آنها به مايع ترمز جلوگيري نماييد. (نیازی نیست مطابق شکل زیر کالیپر ترمز را از روی فریم باز کنید).

2

3- ابتدا مطابق با استفاده از يك اهرم پلاستيكي مانند تالیور لاستيك چرخ، هر دو پيستون را به داخل بدنه کالیپر فشار دهيد. سپس مسدود‌كننده ترمز #Y8CL18000 شيمانو را به جاي لنت‌ها نصب كنيد. اگر اين مسدود‌كننده را در اختيار نداريد، مي‌توانيد يك آچار شش ضلعي 10 ميلي‌متري و یا حتی تعدادی کارت وزیت هم را جايگزين آن کنید.

3

4- جلوه دوچرخه را بلند کنید تا لوله روغن از کالیپر ترمز تا مخزن، يك شيب پيوسته رو به بالا داشته باشد. كتي ترمز را روي فرمان بچرخانيد تا سطح بالايي مخزن موازي با سطح زمين قرار گيرد.

4

5- ابتدا یک آچار رینگی مناسب را بری روی پیچ سوپاپ هواگيري کالیپر بگذارید و بعد از آن دریچه پلاستیکی سوپاپ هواگيري کالیپر را بردارید و سپس لوله هواگيري را به انتهاي سوپاپ هواگيري کالیپر متصل كنيد. كيسه پلاستيكي را به انتهاي اين لوله متصل كنيد تا مايع اضافي در آن جمع شود.
در بعضی از کالیپرهای جدید پیچ سوپاپ هواگيري از دریچه سوپاپ هواگيري جدا شده است بنابر این لوله هواگیری را بر روی دریچه هوا گیری نصب کرده و در مرحله های بدی برای باز کردن درچه هوا گیری از پیچ هواگیری که در چند سانتیمتری این درچه قرار دارد استفاده نمایید.

5

6- گرد و خاك را از كتي ترمز پاك كرده و درپوش تانك مخزن را تميز كنيد. درپوش تانك مخزن را باز نماييد.

6

7- سرنگ مخصوص را بر روی دریچه مخزن پیچ نمایید. استفاده از یک سرنگ معمولی کار را کمی برایتان سخت خواهد کرد البته ابزارها و قیف هایی برای این کار طراحی شده اند که از آنها هم می توانید استفاده نمایید.

چهار نکته که باید درباره فشار باد لاستیک بدانید
7

8- اگر می خواهید تمام روغن را تعویض نمایید در این مرحله سوپاپ هواگيري روي بدنه کالیپر را يك دور شل كنيد تا روغن قدیمی از لوله هواگيري که بر روی سوپاپ هواگيري که در مرحله پنج نصب کرده بودید خارج شود و در داخل کیسه پلاستیکی ریخته شود.

8

9- سرنگ را با روغن پر نگهداريد. و روغن جدید را بوسیله سرنگ نصب شده داخل مخزن اصلی روی کتی ترمز وارد کنید، براي پمپ كردن مايع در امتداد شیلنگ، كتي ترمز را فشار داده و رها كنيد. تا زماني كه مايع خروجي از سوپاپ هواگيري شفاف و تميز نشده، به فشار دادن و رها كردن كتي ترمز ادامه دهيد. دوباره سطح مايع را بررسي نموده و در صورت افت سطح مايع در تانك مخزن، مايع بيشتري اضافه كنيد.
سپس سوپاپ هواگيري روي بدنه کالیپر را ببنديد.

9
9

10- كتي ترمز را مكرراً فشار داده و رها كنيد. به اين ترتيب حباب‌ها در تانك مخزن ظاهر خواهند شد و ممكن است سطح مايع افت كند.
سرنگ را با مايع پر نگهداريد. از يك اهرم غيرفلزي براي ضربه زدن در امتداد لوله مايع استفاده كنيد تا هر حباب هواي گيرافتاده در خط را براي بالا آمدن به سمت مخزن، هدايت نماييد.

11- كتي ترمز را با كشيدن امتحان كنيد. در نهايت وقتي كتي ترمز را مي‌كشيد، سفت و محكم خواهد شد. اگر هيچ مقاومتي در برابر كشيدن كتي ترمز وجود ندارد، پيچ هواگيري را باز كرده و به فرآيند قبلي ادامه دهيد یا فرآيند هواگیری پایین را دنبال کنید تا روغن بصورت کامل به سيستم پمپ شود.


آموزش هواگیری روغن ترمز هیدرولیک

هواگيري يك سيستم روغني، شامل حذف هوايي است كه در خطوط و کالیپرها باقی مانده است.

 

آیا ترمز دیسک روغنی شما نیاز به هواگیری دارد؟

زمانی که ترمز می‌گیرید، ارتباط پيستون اصلي در کتی با مخزن، بسته است اما وقتي که ترمز نمی‌گیرید و كتي در وضعيت كاملاً باز قرار مي‌گيرد، اين مسير نيز باز مي‌شود. در همه سيستم‌هاي روغني، بسيار مهم است كه هيچ هوايي در مسير لوله‌كشي و خطوط بين کالیپر و پيستون كتي ترمز وجود نداشته باشد. حباب‌هاي هوا در اين خط فشرده شده و باعث مي‌شوند وقتي ترمز می‌گیرید و كتي ترمز با قدرت كشيده مي‌شود، ترمز ضعيفي داشته باشيد.

برای هوا گیری سیستم ترمز هیدرولیک به ترتیب مراحل زیر را انجام دهید.

1- سوپاپ هواگيري را در مدت يك ثانيه باز كرده و ببنديد. توجّه كنيد كه آيا مايع خارج‌شده حاوي حباب‌هاي هوا است يا خير.

2- در صورت وجود حباب‌هاي هوا، درپوش تانك مخزن بر روی کتی ترمز را براي مدت كوتاهي باز كنيد تا حباب‌ها خارج شوند.

3- تانك مخزن را بررسي كرده بعد از خارج شدن حباب ها و در صورت نياز روغن اضافه کنید.

4- مكرراً كتي ترمز را فشار داده و رها كنيد. اگر حرکت كتي ترمز، سفت با مقداري مقاومت در پایان است، ديگر هوايي در خط باقي نماننده و سيستم كاملاً هواگيري شده است.

5- بررسي كنيد كه تانك مخزن تا بالا پر شده باشد. بايد انتظار داشته باشيد كه مقداري مايع اضافي از كتي ترمز بيرون بريزد.

آموزش جامع تنظیم دنده جلو دوچرخه (تنظیم طبق عوض کن)

6- پس از هواگيري، شیلنگ را از سوپاپ هواگيري جدا كنيد. كتي ترمز و کالیپر را از هرگونه مايعي تميز كنيد.
تنظيم مجدد لنت‌هاي ترمز و پیستون ها
اگر به‌نظر مي‌رسد كه لنت‌‌هاي ترمز روي صفحه ديسك كشيده مي‌شوند و ترازبندي مجدد نيز از اين وضعيت جلوگيري نمي‌كند، ممكن است پيستون‌ها نياز به تنظيم مجدد داشته باشند. اين فرآيند مستلزم استفاده از يك شيم در کالیپر براي تنظيم است. شيمانو اين قطعه را با شماره #Y8CL1200 در هنگام خريد يك سِت ترمز جديد عرضه مي‌كند. مي‌توانيد از يك ماده سخت و صاف با ضخامت صفحه ديسك به‌عنوان جایگزین استفاده كنيد. همچنین آچارهاي مخروطي Park Tool مانند آچار مخروطي دوسر DCW 1-4 با پهناي صفحات ديسك انطباق داشته و مي‌توانند جايگزين فاصله‌دهنده لنت ترمز شوند.


آموزش تعويض لنت ترمز

 

آموزش تصویری تعویض انواع لنت دوچرخه به زبان اصلی / یو.تو.یوب

لنت‌هاي ترمز پس از مدتي استفاده، ساييده و باريك مي‌شوند. اكثر توليدكنندگان مشخصات حداقل ضخامت لنت ترمز خود را اعلام مي‌كنند. براي لنت‌هاي شيمانو، وقتي ضخامت ماده لنت (بدون احتساب نگهدارنده لنت) به كمتر از 0.9 ميلي‌متر مي‌رسد، بايد تعويض شوند. لنت‌هاي قديمي را در هنگام جداسازي بررسي كنيد. ساييدگي غيريكنواخت لنت‌ها مي‌تواند نشانه‌اي از عدم تنظیم کالیپر و صفحه ديسك باشد.
ممكن است لنت‌هاي ديسك جديد به يك دوره «سوزاندن» (Burn-in) نياز داشته باشند. حلال‌هاي مورد استفاده در فرآيند توليد، در اين دوره بر اثر گرماي حاصل از ترمز مي‌سوزند. به اين ترتيب، عملكرد ترمز پس از دوره مذكور بهبود مي‌يابد.

فرآيند تعويض لنت ترمز براي مدل‌هاي XTR، XT، Deore و Saint شيمانو به ترتيب زير است:

1- دوچرخه را روي پايه تعمير قرار داده و چرخ‌ها را جدا كنيد.

2- گيره پيچ نگهدارنده لنت را خارج نموده و پيچ نگهدارنده لنت را باز كنيد.

3- لنت‌ها را با فشار دادن آنها به طرف خارج و خلاف جهت ميل توپ چرخ، جدا نماييد. به جهت فنر برگرداننده لنت در بين لنت‌ها توجّه داشته باشيد. اين فنر به جدا شدن لنت از صفحه ديسك در طول فرآيند ترمز، كمك مي‌كند.

4- ناحيه پيستون داخل کالیپر را تميز كنيد. از يك دستمال تميز و حلالي ملايم مانند الكل ايزوپروپيل براي تميز كردن سطوح پيستون و داخل بدنه کالیپر استفاده کنید.

5- با استفاده از يك اهرم پلاستيكي مانند تالیور لاستيك چرخ، هر دو پيستون را به داخل بدنه کالیپر فشار دهيد(شکل شش). دقت كنيد ناحيه نزديك به مركز پيستون را فشار داده و از فشار لبه‌هاي پيستون خودداري کنید.

6- فنر بازگرداننده لنت را بين لنت‌هاي جديد قرار دهيد.

7- لنت‌ها را در داخل کالیپر نصب كنيد. حفره‌هاي داخل لنت‌ها و فنر را هم‌تراز با حفره پيچ نگهدارنده لنت، تنظيم كنيد.

8- پيچ نگهدارنده لنت را در محل خود قرار داده و سفت كنيد.

9- تعویض لنت ترمز  هیدرولیک به پایان رسید است. چرخ را  نصب کنید و ترمز را با محکم فشار دهید و آزمايش كنيد. اگر احساس مي‌كنيد كتي ترمز نرم است، سيستم به هواگيري نياز دارد.


آموزش تنظیم لنت دوچرخه

مشاهده هم‌ترازي یا تنظیم لنت با صفحه ديسك در هر سيستم ديسكي مي‌تواند دشوار باشد.

تنظیم فشار باد لاستیک دوچرخه با اپلیکیشن vittoria

يك كاغذ يا پارچه سفيد را پشت ناحيه‌اي كه به آن نگاه مي‌كنيد(شکل چهار)، قرار دهيد. در صورت امكان نور يك چراغ‌قوّه را به كاغذ بتابانيد تا پس‌زمينه را روشن‌تر كند.

شکل چهار

در ترمزهای دیسک روغني، فاصله بسيار نزديكي بين لنت‌ها و صفحه ديسك وجود دارد و دامنه حرکتی بین آنها بسیار کم است. هم‌ترازي یا تنظیم کالیپر و لنت با صفحه ديسك براي دستيابي به عملكرد مناسب ترمز، حياتي است. فرآيند تنظیم کالیپر روغني XTR، XT، Deore و Saint شيمانو با استفاده از يك تبدیل یا قلاب تبديل، به اين صورت است:
براي کالیپری‌هاي نصب‌شده روي تبدیل، پيچ‌هاي محكم‌كننده کالیپر را كاملاً شل كنيد (شکل پنج) . اين كار به کالیپر امكان مي‌دهد تا به طرفين حركت نمايد.

شکل پنج

كتي ترمز را فشار دهيد تا لنت‌ها روي صفحه ديسك محكم شوند و فشار را ادامه دهید. اين كار باعث مي‌شود کالیپر طوري حركت كند كه لنت‌ها با صفحه‌ديسك تنظیم  شوند.
پيستون‌هاي لنت ترمز و کالیپر را بررسی كنيد. کالیپر را به سمت راست و چپ فشار دهيد تا در مركز صفحه ديسك قرار گيرد.
فشار روي صفحه ديسك را ادامه داده و پيچ‌هاي نگهدارنده کالیپر را سفت كنيد.
كتي ترمز را رها كرده و اين ترازبندي ابتدايي لنت را بررسي کنید. به‌طور ايدئال، لنت‌ها بايد بدون هيچ سايشي از صفحه ديسك فاصله بگيرند و تنظیم شده باشند. با اين حال در بعضي از موارد ممكن است سايش خفيفی وجود داشته باشد که عموماً مشكلي براي عملكرد ترمز ايجاد نمي‌كند. اگر وقتي چرخ‌ها را مي‌چرخانيد احساس مي‌كنيد حركت كندي دارند، دوباره پيچ‌هاي نگهدارنده کالیپر را شل کنید و ترمز را مطابق بالا مجدد از نو تنظيم نماييد.
تنظیم لنت را با شل كردن كامل يكي از پيچ‌ها درحالي‌كه ديگري تنها كمي شل شده است، به‌دقت تنظيم كنيد. اين وضعيت به شما امكان مي‌دهد کالیپر را درحالي‌كه پيچ محكم‌تر حكم محور را بازي مي‌كند، در جهت مورد نظر حركت دهيد.

اگر کالیپر ترمز شما مستقيماً به مقرهاي تنه و دوشاخ جلو پيچ شده است و واشر ندارد، بايد حتما از واشرها و شيم‌هاي باريك براي تنظيم کالیپر استفاده كنيد. و این مورد به ندرت اتفاق میوفتد و تقریبا تمامی دوچرخه ها ی جدید به صورت استاندارد این واشرهای تنظیم روی پیچ کالیپر را دارند. اگر کالیپر این واشر ها را نداشتند مي‌توانيد يك واشر بانجو را بين مقر تنه يا دوشاخ جلو و بدنه کالیپر قرار دهيد.
واشرها را در محل خود قرار داده و پيچ نگهدارنده را سفت كنيد. هم‌ترازي لنت با صفحه ديسك را بررسي نموده و برحسب نياز تعداد واشرها را افزايش يا كاهش دهيد.


آموزش تمیز کردن صفحه دیسک و لنت چرب

بسیار شایع است که دوچرخه سواران با کثیف شدن صفحه دیسک و یا لنت ها مواجه شوند و این موضوع باعث ایجاد صدا در زمان ترمز گرفتن در حرکت و کاهش عملکرد ترمز دیسک خواهد شد هر چقدر که صفحه دیسک و لنتها کثیف و چرب تر شوند عملکرد ترمز کاهش بیشتری خواهد داشت. معولا در زمان شستشو و روغن کاری بیشترین احتمال چرب شدن صفحه و لنت وجود دارد. برای تمیز کردن آن ها چندین راه وجود دارد که آنها را به شرح زیر توضیح خواهیم داد.

آموزش گرفتن پنچری تیوب دوچرخه + تصویری

1- استفاده از الکل صنعتی

بهترین روش برای شست شوی صفحه دیسک و لنت چرب استفاده از الکل صنعتی است. برای این کار لنت ها را از داخل کالیپر درآورده و با یک دستمال کاغذی آغشته به الکل صنعتی بخوبی روی لنت ها را پا کنید. توجه داشته باشید که برای انسجام دستمال کاغذی آن را چندین تا بزنید تا در زمان کشیدن روی لنت ها مقاومت آن بالا برود و به راحتی پاره نشود.

نکته مهم آن است که در این مرحله  باید چندین بار دستمال کاغذی را تعویض نمایید و با آغشته شدن به الکل صنعتی این مرحله را به قدری انجام دهید که دستمال کاغذی در زمان تمیز کردن مجدد دیگر سیاه نشود. توجه داشته باشید که تا زمانی که روی لنت مرطوب به الکل است چربی آن را می توانید پاک کنید و به محض پریدن الکل چربی به سطح آن می چسبد.

بعد از آنکه لنتها را به خوبی تمیر کردید باید همان فرایند تمیز کردن را روی صفحه دیسک انجام دهید. دستمال را آغشته به الکل صنعتی کرده و هر دو طرف صفحه را در چند مرحله بخوبی تمیز نمایید تا زمانی که دستمال بعد از تمیز کردن سیاه نشود.

2- قرار دادن لنت ها روی حرارت مستقیم

توجه داشته باشید که جنس لنت ها بگونه ای است که روغن را درون خود می کشند بنابراین اگر لنت ها با مقدار زیادی روغن برخورد داشته باشند چربی را به درون خود می کشند و فرایندی که در بالا توضیح داده شده است جوابگو نخواهد بود. اگر چنین اتفاقی برای لنت ها افتاده باشد می بایست لنت ها را باز کرده و آنها را روی حرارت مستقیم شعله آتش قرار دهید با توجه به اینکه روغن منشا نفتی دارد این عمل روغن و چربی وارد شده را از لنت خارج کرده و می سوزاند.

بعد از آنکه این فرایند را انجام دادید عمل تمیز کردن با الکل صنعتی را برای لنت و صفحه دیسک انجام دهید.

توجه: داشته باشید که بعد از فرایند بالا چندین دقیقه زمان نیاز است که فرایند گرفتن ترمز بخوبی عمل کند. چند دقیقه در یک مسیر مسطح ترمز بگیرید بعد از گذشت حدودی ده دقیقه فرآیند ترمز گرفت به خوبی عمل خواهد کرد.

2- استفاده از خاک رس

این فرایند در زمانی پیشنهاد می شود که دسترسی به الکل صنعتی نداشته باشید. و در این روش احتمال آسیب رساندن به صفحه دیسک هر چقدر هم کم، وجود دارد. در این روش مقداری خاک رس بدون سنگ ریزه را با مقداری آب ترکیب کرده که ماده ای کرم مانند را تشکیل دهند. ماده کرم مانند را روی صفحه دیسک بمالید و سعی کنید در زمان حرکت به آهستگی ترمز بگیرید. سپس سفحه دیسک و لنت ها را بدون آنکه با دست آنها را لمس کنید بشویید.

3- موار دیگر

مواردی دیگر همچون سنباده زدن روی لنت و شستن با مایع ظرفشویی و یک اسکاچ نرم و یا ترکیب خاک اره با مایع ظرف شویی وجود دارد. که اگر  مرحله اول استفاده از الکل را بخوبی انجام دهید به موارد دیگر نیاز ندارید.

guest
آگاه شدن از پاسخ دیدگاه
199 سوالی دارید! بپرسید
Inline Feedbacks
View all comments
Amir hossein
Amir hossein

سلام خسته نباشد. من چند وقت پیش کتی ترمزم به درخت خورد و خراب شد و دیروز یک ست کامل تهیه کردم و فقط کتی رو عوض کردم چون کتی مال سمت چپ ترمز عقب بود و اونی ک تهیه… Read more »

محمد
محمد

سلام ببخشید من ی خراب کاری کردم اومدم ترمزهارو درست کنم موقعی که لنت روی کالیبره نبود ترمز رو گرفتم پیستون سیلند زد بیرون مایع داخلش خالی شد حالا بردم به دوچرخه ساز حرفه ای دادم که خودشم دوچرخه سوار… Read more »

محمد
محمد
Reply to  docharkhehMag

سلام وقت بخیر من دوباره با این دوچرخه ساز که به نوعی رفیقمونم هست تماس گرفتم و گفت که چند سری سیستم رو روغنشو خالی کردم دوباره پر کردم ولی هنوز جواب نگرفتم و اونی که میخوام نشده ترمز میگیره… Read more »

رضا
رضا
Reply to  docharkhehMag

سلام بزرگوار ممنون از سایت و مطلب خوبتون واقعا استفاده کردیم دمت گرم.ممنون میشم یه اوستا کار حرفه ای توی ارومیه بهمون معرفی کنی ترمز های من شیمانو روغنی هستش ممنونو موفق باشید

محمد
محمد
Reply to  docharkhehMag

ممنون از اطلاعاتتون و وقتی که گذاشتین

محمد
محمد
Reply to  docharkhehMag

سلام و وقت بخیر آقا من باید دوچرخه سازه تماس گرفتم بعد دو یه روز به قول خودش نتونسته اون جوابیو که میخواد ازش بگیره یعنی میگه چند سری روغن پر کرده و خالی کرده ترمز کار میکنه ولی اونطور… Read more »

محمد
محمد
Reply to  docharkhehMag

ممنون از توضیحتون پس منتظر میشم ببینم این تعمییرکار میتونه درستش کنه یا نه اگه نتونه باید ببرم جای دیگه چون من خودم وسایل هواگیری ندارم مجبورم ببرم جای دیگه

محسن
محسن

سلام
لنت های دوچرخه روغنی شده و صدا میده و ترمز ضعیف شده. چجوری و با چی تمیزش کنم.ممنون

یزدان احمدبیگی
یزدان احمدبیگی

سلام من ترمز هیدرولیک استفاده میکنم ترمزام خوب نمیگیره صدا هم نمیده بگم روغن ریخته چی کار کنم مثل قبل بشود.

یزدان احمدبیگی
یزدان احمدبیگی

با سلام دوباره لنتام سالم هستن صداهم ندارن

یزدان احمدبیگی
یزدان احمدبیگی

باسلام یعنی نیاز به هوا گیری نداره ودر ضمن دسته ترمز عقب میچسبه به فرمون ولی ترمز نمیگیره ودسته ترمز جلو نمیچسبه و ترمز نمیگیره

محمد
محمد

سلام وقتتون بخیر، و عرض احترام ببخشید چندتا سوال داشتم یکی اینکه وقتی ترمز جلو رو میگیرم احساس میکنم دوشاخ هم باهااش یه تقه میخوره ولی نمیدونم حتما از دوشاخه یا کرپی فرمون؟و اگه از فرمون باشه چقدر مجازم پیچ… Read more »

محمد
محمد
Reply to  docharkhehMag

و اینکه روی توپی فقط نوشته فوجی، مدل خاصی ننوشته دوچرخه فوجی مدل نوادا a1 هست، و یک چیز دیگه هم که فهمیدم موقع گرفتن ترمز جلو وقتی روی دوچرخه سوارم از بالا که نگاه میکنم لاستیک و طوقه حرکت… Read more »

محمد
محمد
Reply to  docharkhehMag

خب برای لقی کرپی فرمان چه باید کرد؟ و صدای جغجغه توپی عقب

محمد
محمد
Reply to  docharkhehMag

ممنون ببخشید اون موقع دقت نکرده بودم

محمد
محمد
Reply to  docharkhehMag

سلام من برای لقی ذکر شده مراحل رو انجام دادم و لقی از محل کرپی فرمان هستش حالا نمیدونم ساچمه هاش ریخته یا نه شل شده پیچش البته گفتم یکم که سفت کردمکمی گیریسش زد بیرون

محمد
محمد
Reply to  docharkhehMag

بله ممنون چک میکنم و سوال دومم چی؟

حسین
حسین

با سلام
ببخشید من هفته پیش یک دوچرخه هیدرولیکی رپیدو خریدم.بنظرم ترمز ها مثل بقیه دوچرخه ها خوب عمل نمیکنه
و اینکه وقتی ترمز ناگهانی میزنی آخراش که دوچرخه میخواد وایسه،یذره میکوبه و صدا میده.
ممنون میشم جواب بدید.

یاسین
یاسین

سلام وقتتون بخیر ببخشین سیستم ترمز روغنی هواگیری شده پیستونم خوب عمل میکنه اما وقتی سوار میشی کتی ترمز فشار میدم اصلا ترمز نمیگیره لنت ها دو هم تعویض کردم کتی ترمز به فرمانم نزدیک نیست بعد سفتم هست اما… Read more »

حسین
حسین

سلام بنظر شما چرا در سرعت بالا و دنده سنگین دوچرخه صدای قر قر میده؟!نیاز به سرویس داره؟!

حسین
حسین

خیلی ممنون از فعالیت و اطلاعات مفیدی که در اختیار من گذاشتید.متشکرم.

مرشاد
مرشاد

سلام.دیسک دوچرخه من خیلی صدامیده هرجامی برمش حتی نمایندگیش بردم گفت خوب میشه ولی الا ۱ سال داره میگزره ولی خوب نشده.چکارکنم میگه دیسکش چرب شده.یاهمون روغنی شده .۰کارکنم خوب بشه

مصطفی

سلام ممنون از سایت خوبتون ببخشید ترمز های دوچرخه من دیسکی روغنیه و وقتی که تازه سوار دوچرخه میشم وقتی ترمز عقب میگیرم صدایی مثل چک چک و جیر جیر آب میاد و دیسک جیر جیر می‌کنه ولی چند بار… Read more »

مصطفی

سلام
صدا از دیسک عقب میاد و انگار که جریان روغن قطع و وصل میشه.

مصطفی

ولی دوچرخه رو تازه خریدم!
ممکنه لنت قدیمی انداخته باشن روش؟!

مصطفی
Reply to  docharkhehMag

مدلش nutt هست.حدود یک ماهه که از این دوچرخه استفاده میکنم.بله عملکردش کاملا خوبه فقط صدا میده.

امیر
امیر

سلام ببخشید روغن ترمز مینرال از کجا میتونم بخرم

محمد
محمد

سلام من میخواستم که لنت ترمز چرخ عقب را تنظیم کنم، اما به اشتباه پیچ آلن مربوط به روغن را باز کردم، این باعث شد تا چند قطره ای از حجم روغن درون سیستم ترمز بیرون بریزه. الان موقع ترمز… Read more »

عباس
عباس

سلام می خوام این دوچرخه رو بخرم دوچرخه کوهستان فوجی نوادا 1.7 EQP سایز 27.5 رنگ ذغالی2018
اول می خوام بدونم انتخابم خوبه یا نه دوم می خوام بدونم که ترمزاش روغنیه یا سیمی ممنون میشم راهنمایی کنید

مصطفی

سلام من همونیم که گفتم دیسک عقب دوچرخم صدای جیر جیر یا قطع و وصل شدن صدای روغن ترمز میده… هفته پیش دوچرخه رو بردم پیش نمایندگی و گفت دیسک رو با تاید بشور…ولی خودش دست زد به دیسک و… Read more »

Omid
Omid

سلام
خسته نباشید
دو هفته پیش روغن ترمزرو دادم عوض کردن ولی بعد چند روز پیستوناش قفل کرده و هیچ فشاری رو به لنت نمیاره مدل ترمز تکترو هستش
لطفا راهنمایی فرمایید

مصطفی

سلام
دوچرخه من هیدرولیکی هستش و ترمز جلوش صدا میده.بردم پیش تعمیرکار و گِل زد به دیسکش و خوب ولی گِل رو که شستم باز صدا میده.
چیکار کنم
دوچرخه نو هست و لنت ها هم تازه عوض کردم.

علی

من از اول که دوچرخه خریدم ازش صدا در می آمد بعد یکم بهش روغن معمولی زدم و صداش بیشتر شد . الان هر وقت که تر مز می گیرم صدا ی بسیار نا هنجاری در میاد. چط.ر این صدا… Read more »

محمد متین
محمد متین

سلام دوچرخه من نو هست ولی ترمز عقب وقتی نمیگرم صدا میده ولی وقتی ترمز میگیرم دیگه صدا نمیده.ترمز ها دیسکی هیدرولیکی شیمانو هستش.لطفا راهنمایی کنید.

مهدی
مهدی

سلام میخواستم بدونم اگه روغن ترمز دوچرخه رو خالی کنم و با روغن ترمز موتور یا ماشین پرش کنم اشکالی داره؟

مجید
مجید

سلام خسته نباشین . ترمز دوچرخه م دیسکی روغنیه زمانی که چرخ جلو را دراوردم ترمز کشیده شد حالا که چرخ را نصب کردم یکی از لنتها کمی به دیسک میچسبه . چطور درستش کنم

علی
علی

سلام وقت بخیر
در تبریز یه هواگیر خوب میشناسید

Shahab
Shahab

با سلام و احترام. من زنجیر دوچرخه ام رو با اسپری دابلیو دی ۴۰ تمیز کردم و سپس روغن کاری کردم. در حین عملیات دور دیسک ها دستمال پیچیده بودم تا کثیف نشن. اما نمیدونم چی شد که بعد از… Read more »

Shahab
Shahab
Reply to  docharkhehMag

دوست عزیز با توجه به اینکه من بیش از یک ماه بود که با ترمزم مشکل داشتم و موارد بسیار زیادی رو امتحان کردم مثل انداختن لنت در ظرف حاوی الکل بمدت یک روز! سمباده زدن لنت بطوری که نصف… Read more »

فرشاد
فرشاد

سلام خسته نباشید.ترمزای دوچرخه من میخکوب بود ولی اون موقع که زنجیر رو روغن کاری میکردم روغنی شدن و دیگه خوب نمیگیرن چیکار کنم؟ترمز دیسکی.

پارسا
پارسا

سلام خسته نباشید

من وقتی رکاب میزنم ، دوچرخه گیر داره و چرخ حرکت نمیکنه، یکجوری انگارترمز گرفته باشی . بنظرتون چیکار باید کنم تا این گیر بر طرف بشه ؟
ترمز دیسکی هست

ممنون

محمود
محمود

سلام من ترمز دوچرخم هیدروهیک مدل m315 هست چند روز پیش دیدم تیکس عقب صدا مید چک کردن دیدم روغنی شد بعد تمیز کردم بستم امشب باز دیدم صدا میده باز روغنی شد بود بعد فهمیدم که از کالیبر روغن… Read more »

یوسف
یوسف

با سلام. روغن رو عوض و ترمز رو هوا گیری کردم.ولی متاسفانه باید دو سه بار ترمز گرفته بشه تا دسته ترمز به فرمان نچسبه.بار اول ک ترمز گرفته میشه ب فرمان میچسبه ولی بار دوم و سوم به بعد… Read more »

mohammadreza moradi
mohammadreza moradi

سلام ببخشید من یک ماهه یه دوچرخه راپیدو پرو ۱ ترمز هیدرولیکی خریدم اصلا بیرون نبردمش .خیلی خوب کار میکرد الا صدا نمیداد خیلی هم خشک بود و روان. بعد حدودا دو روز گذشت بعد روغن چرخ ریخدم توی زنجیرشو… Read more »

احسان
احسان

سلام خدا قوت
ممنون بابت توضیحات بالا
خواستم بپرسم بجای روغن ترمز از روغن چرخ خیاطی استفاده شود ایرادی دارد

علی
علی

سلام علی هستم مطالب شما را مطالعه کردم دیسک و انتهام چرب شده بود مراحل را طی کردم و با الکل لنتها و دیسک را شستم امتحان کردم هم بد ترمز میگیره و هم باز صدا میده آیا خوب تمیز… Read more »

افرا
افرا

سلام خسته نباشید من دوچرخم ترمز هیدرولیکی هست و خوب عمل نمیکرد و اومدم تنظیم کنم که نشد و بعدا لنت هارو باز کردم دیدم خود لنت ها روغن ترمز روشه و روغن ترمز رو هم دست نزدم و عوض… Read more »

Mreza
Mreza

سلام……من وقتی ترمز میگیرم صدای قیژ قیژ وحشتناکی میده…….مشکل چیه؟….با تشکر

جواد
جواد

سلام ترمز دوچرخه من هیدرولیکی هست متاسفانه موقع روغن کاری زنجیر دوچرخه روغن روی صفحه دیسک ترمز ریخت و چرب شده و ترمز خیلی سیخ نیست اول یه راه حل واسه این میخواستم…دوم من موقعی که سر دوچرخه رو بالا… Read more »

جواد
جواد

سلام ترمز دوچرخه من هیدرولیکی هست متاسفانه موقع روغن کاری زنجیر دوچرخه روغن روی صفحه دیسک ترمز ریخت و چرب شده و ترمز خیلی سیخ نیست اول یه راه حل واسه این میخواستم…دوم من موقعی که سر دوچرخه رو بالا… Read more »

جواد
جواد
Reply to  docharkhehMag

ترمز دوچرخه من هیدرولیکی هست(روغنی) وقتی تک چرخ میزنی یا سر دوچرخه رو بالا میگیری ترمز عقب انگار روغنش خالی میشه یا روغنش برمیگرده کلا هر جور میشه دیگه خیلی ترمز کم میگیره…اگه مدت زیادی بالا باشه که دیگه کلا… Read more »

محمد

سلام. خسته نباشید… من چند وقت پیش یدونه لنت برای ترمز تکترو دوچرخم خریدم و خواستم خودم عوضش کنم… بعد از عوض کردن دیدم بین لنت‌ها اصلا فاصله‌ای نیست. با پیچ‌گوشتی دو سو هم امتحان کردم فاصله‌ای نیفتاد… ممکنه لنت‌ها… Read more »

محمد
محمد

سلام من دوچرخم ترمزش هیدرولیکیه بعد از یک سال روغن خالی کرده باید چه کار کنم آیا باید روغنشو عوض کنم

محمد
محمد

آیا شما جایی را می شناسید که روغن ترمز را عوض کند؟

محمد
محمد
Reply to  docharkhehMag

منطقه ۱۵ اگه اونجا جایی ندارید هر جای تهران باشه ممنون

Saeid
Saeid

سلام وقت بخیر من یک دوچرخه جاینت دارم الان چند وقته که در حال حرکت فرمان دوچرخه رو چپ و راست میکنم صدای سایش دیسک با لنت میاد چند جا هم بوردم کسی نتونست کاری بکنه😔😔😔😔میشه راهنمایی کنید ؟سپاسگزارم

M.p
M.p

سلام و خسته نباشید .بنده دیسک جلو دوچرخه ام به لنت گیره ولی نزیاد فقط صدا فیس فیس میده حتی جیغ هم نمی کشه فقط به صورت جزئی گیر هستش.چیکار کنم بد جوری رو اعصابه ممنون میشم راهنمایی کنید.ترمز هیدرولیکی… Read more »

ali
ali

سلام ببخشید من کتی ترمزم شکسته توی اینترنت گشتم پیدا نشد ایا کتی جداگانه یا دسته جداگانه هست ک بخرم مضع مالی خوبی هم ندارم کاملش یک میلیونه اگه هست را هنمایی کنید دعاتون میکنم

ali
ali
Reply to  docharkhehMag

هر دو طرف شکسته و مدلST02 شیمانو هست امکانش هست شماره تلفون بزارید از کسایی ک میدونید دارند

ali
ali

ببخشید تکترو هست مدل ST02

ali
ali

سلام من به همشون زنگ زدم چندتاشو نداشتن چندتاشونم ک کامل داشتن شماره دیگری ندارید

amir
amir

سلام من کالیپر دوچرخه من طرف راست ان شکسته می خواستم بپرسم ان قطعه سمت راستش پیدامیشود. ترمز من دیسکی مکانیکی است .باتشکر از سایت خوب شما

amir
amir

با سلام دوباره روش همچین چیزی نوشته o zoom نمدونم اسم دوچرخه من المپیا بوکسر هست کالیپر جلو من می خواستم ترمزم رو میخ کنم با الن خیلی سف کردم ترک برداش با تشکر.

amir
amir

با سلام مجدد اگه امکان داره شماره خودتون رو به من بدهید تا عکس بگیرم و واستون بفرستم.

amir
amir

با سلام شما نمدونین مارک کالیپر من کجا یا کدام سایت موجوده راستی دوچرخه المپیا چطوره

amir
amir

سلامی دوباره

می خواستم بپرسم کدوم فروشگاه در مشهد کالیپر دیسکی مکانیکی ارزان می فروشد . باتشکر از سایت خوب شما

محمد
محمد

سلام ببخشيد من يه سوال داشتم . تازه يك دوچرخه ترمز روغني خريدم و بعدش دادم دست يكي از اشنايان و متاسفانه زياد محكم ترمز گرفت الان ميترسم كه نكنه خراب شده چون فكر كنم براي چرف جلوش فقط از… Read more »

محمد
محمد
Reply to  docharkhehMag

اها ممنونم بابت راهنماييتون. نگاه ديسكم كردم مشكلي نداشت.

محمود
محمود

سلام من ترمز من هیدرولیکی هستش وقتی ترمز جلو رو میگیرم لاستیک جلو می لرزه علت چیست؟؟

علی
علی

با سلام و احترام من یه چن تا سوال داشتم که ممنون میشم پاسخ بدید من تو رنج ۶۰۰ تا ۸۰۰ تومن چه ست ترمز هیدرولیکی بخرم بهتره؟ شیمانو m315نشتی روغن داره؟ خودم ترمز دیسکی مکانیکی دارم که روتور ۱۶۰… Read more »

رضا .
رضا .

با سلام خدمت شما .من چند روز پیش یک دچرخه خریدم که سیستم ترمزش شیمانو و هیدرولیکه. متاسفانه درپوش مخزن روغن روی کتی که مال چرخ عقبه ازناحیه یک پیچش شکسته ایا فقط اون درپوش و پیچ رو میتونم تهیه… Read more »

محمد
محمد

سلام لطفاً بگید من چطوری میتونم ترمز دیسکی جلو را شل تر کنم

مصطفی
مصطفی

سلام من دوچرخمو تازه گرفتم ترمز هیدلولیکی هست ولی مشکلی که داره من وقتی رکاب میزنم صدا ایجاد نمیشود ولی وقتی رکاب نمیزنم و دوچرخه در حال حرکت است صدا ایجاد میشود لطفا منو همراهی کنید

مصطفی
مصطفی

سلام یه مشکلی دیگه ام دارم اینکه من وقتی ترمز میگیرم یک تقی از فرمون به جا می اورد لطفا راهنما کنید

مصطفی ...
مصطفی ...

سلام من یه دوچرخه هیدرولیکی دارم یه مشکلی که داره من وقتی رکاب میزنم یا در حال رکاب زدنم هیچ صدایی ایجاد نمیشود ولی وقتی من رکاب نمیزنم و دوچرخه ر حال حرکت است صدا ایجاد میشود از ترمز ها… Read more »

Ali
Ali

سلام ببخشید من ترمز هیدرولیک دوچرخه باز کردم حالا می‌خوام وصل کنم لنت ها چسبیده به هم چیکار کنم از هم جدا شن؟

Ali
Ali

سلام خسته نباشید من ترمز روغنی دوچرخه باز کردم الان که اومدم ببندم دیدم ترمز ،لنت ها به هم چسبیده و فاصله خیلی کمه من چیکار کنم لطف میکنید بگید ممنون میشم؟

علیرضا
علیرضا

سلام وقت بخیر ببخشید این تبدیله که سر سرنگ پیچی وصل میشه یه طرفشم به بانک روغن وصل میشه اسمش چیه و از کجا میشه تهیه کرد و قیمتش چه حدودایی میشه ؟ چون من اینجا پیدا نکردم از کجا… Read more »

حسن قیاسی
حسن قیاسی

با سلام و وقت بخیر به عرض برسانم که سیستم ترمز دو چرخه من هیدرولیکی مارک zoom هستش یه بار دوچرخه از دستم افتاد زمین و دسته ترمز از نوک شکسته ولی با اون حال ترمز گیریش خوب بود ولی… Read more »

Amir
Amir

سلام خسته نباشید من یه دوچرخه با سیستم ترمز روغنی دارم نو هستش. وقتی ترمز میگیرم صدای دل خراش بلندی از ترمز جلو میاد بعد هر وقت به دیسک دست میزنم روغنی هستش. اول ها اینجوری نبود نه صدا میومد… Read more »

محمد
محمد

سلام ببخشید در زنجان تعمیر کار حرفه ای دوچرخه میشناسید لطفا راهنمایی کنید

مصطفی ...
مصطفی ...

سلام روی صفحه دیسک ترمزام روغن ریخته باید چه کاری کنم وقتی ترمز میگیرم جیق بدی میکشه و اصلا ترمز نمیگیره باید باچه موادی آن را ببرم لطفا راهنمایی کنید

مصطفی ...
مصطفی ...

سلام روغن ریخته روی صفحهی دیسکم هرچه با الکل پاک میکنم رو غنش از بین نمیره لطفا راهنمایی کنید

Mostafa
Mostafa

سلام، من فیلم های آموزشی تعویض روغن زیاد دیدم، معمولا روغن رو از کالیپر تزریق می کنن فرقی داره ؟

Arya
Arya

سلام من یه سوال دارم من میخوام دوچرخه شیائومی بخرم به نظر شما ترمز هیدرولیکی خوبه یا مکانیکی (سیمی). و از کجا بفهمم دوچرخه و لوازمش اصل است با تشکر ببخشید یادم رفت من اهل ارومیه ام دوچرخه فروش خوبی… Read more »

Ali A rahimi
Ali A rahimi

سلام سیستم ترمز دچرخم خراب شده شیمانو هست دنبال تعمیر کار میچرخم لطفا راهنمایی🙏🙏🙏🌹
۰۹۱۲۲۰۳۸۶۸۸

arash
arash

سلام ببخشید دوچرخه من دیسک روغنی هست و لنت های عقب و جلو هنگام ترمز بشدت صدا میده و کالیبر ترمز جلو هم نشت روغن به روی صفحه دیسک داره و اصلا ترمز نمیگیره به نظر شما من باید چیکار… Read more »

صادق
صادق

بادرود من دوچرخه جاینت دارم که ازنازل هواگیری ترمز عقب نشتی دارد لطفا بفرمایید که پیچ هوا گیری دوچرخه جاپنت ذر کجا قرار دارد باتشکر

ارشیا
ارشیا

سلام من وقتی دوچرخه م را سر و ته میکنم و وقتی بر میگردونم رو لاستیک هاش ترمز عقب را میگیرم انگاری که خالی شده و بعد از دو سه بار فشار دادن ترمز یکم پر میشه و وقتی ترمز… Read more »

Hasan
Hasan

سلام دوستان ممنون میشم اگر یه دوچرخه ساز حرفه ای توی ورامین معرفی کنید.

امیر
امیر

سلام ببخشید من وقتی ترمز عقب و میگیرم انگار بعد گرفتن سیم آزاد نمیشه و هنوز با دوچرخه برخورد داره میشه لطفا کمکم کنید

احسان
احسان

سلام با تشکر از سایت خوبتون
آیا میشود قبل از ریختن روغن ترمز جدید
با تینر یا بنزین سیستم داخلی ترمز دوچرخه را شستشو داد که ذرات خاک و آشغال و هرچی روغن از قبل داخل مانده خارج شوم؟
؟

Last edited 5 months ago by احسان
ali
ali

سلام دوچرخه من ترمزش هیدرولیک هست وقتی ترمز عقبش رو میگیرم خیلی کم از سرعتم کم میکنه و صدا ویژ ویژ میده و وقتی ترمز عقبش رومیگیرم چرخ عقبوایساده ولی چرخ جلو می چرخه و بعضی از وقتا ترمز عقب… Read more »

رضا
رضا

سلام
آیا میتوان بجای روغن ترمز دوچرخه از روغن ترمز خودرو استفاده کرد مثل DOT4?

سینا
سینا

با سلام ممنون از توضیحات خوبتون من یه مشکل دارم دیروز چرخم رو بردم کارواش و تمیزش کردم وقتی آوردمش خونه ترمز هاش یه خورده ضعیف شد یعنی لنت ها قشنگ چرخ رو نگه نمیدارن مثل حالتی شده که لنت… Read more »

سینا
سینا
Reply to  docharkhehMag

خیلی ممنون از پاسخگویی سریعتون

حجت
حجت

با سلام یه مشکلی دارم که ترمز میگیریم صدا زیاد داره وبا رها کردن اهرم ترمز نیز لنتها آزاد نمیشه و وکمی با دیسک درگیره وتولید صدا میکنه لطفا راهنمایی کنید

آرمان
آرمان

سلام خسته نباشید واقعا ممنون از سایت خوبتون😍
من دوچرخم هواگیری میخواد پیش هر کسی بردم بلد نبودن
یک تعمیر کار وارد جهت هواگیری ترمز شیمانو در تهران(اگر میشه شرق) به من معرفی کنید لطفا🙏

آرمان
آرمان
Reply to  docharkhehMag

سلام،ممنونم واقعا مراجعه کردم و با ۵۰ هزار تومان ترمزم رو از روز اول بهتر کردن😍😍❤️

ارمان
ارمان

سلام خسته نباشید میشه یه تعمیرگاه دوچرخه کار بلد جهت هواگیری روغن دیسکی شیمانو در شرق تهران و در صورت نبودن در تهران معرفی میکنید؟

آرمان
آرمان

سلام لطفا تعمیرکار خوب برای شرق تهران معرفی کنید❤️🙏

فونیکس
فونیکس

سلام من سیستم ترمز دوچرخه هیدرولیک.
ترمز جلو از توی کالیپر یعنی پشت لنت وقتی ترمز میگیرم روغن نشت می کنه
الان روغنش همش خالی شده
مشکل از چیه؟
میشه راهنمای کنید ممنون میشم

Last edited 3 months ago by فونیکس
Amir
Amir

سیستم ترمز دوچرخه من هیدرولیک هستش ترمز جلو از توی کالیپر یعنی پشت لنت ها وقتی ترمز رو می گیرم روغن میاد بیرون و باعث شده هیچ روغنی تو ترمز نیست این مشکل کالیپر حل میشه یانه؟ میشه کمک کنید؟… Read more »

میرزایی
میرزایی

سلام وقت به خیر
ترمز های من روغنی هست ترمز عقب ازکار افتاده
هواگیری روغن ریزی هم شده لنت هم داره
ممنون میشم راهنمای کنید
یا متخصص تو مشهد معرفی کنین؟؟

اسماعیل
اسماعیل

از روغن هیدرولیک میشه استفاده کرد

دکمه بازگشت به بالا
199
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x