فنی | تعمیر و نگهداری دوچرخه

راهنمای جامع تعمیر و سرویس سیستم ترمز روغنی شیمانو (ترمز هیدرولیک دوچرخه)

آموزش جامع  تعمیر و سرویس ترمز دیسک هیدرولیک دوچرخه  شیمانو از معتبرترین وب سایت تعمیر و نگهداری دوچرخه تهیه شده و توسط مترجم فنی مجله دوچرخه و طبیعت آماده سازی شده است این آموزش در 6 بخش به ترتیب زیر آماده شده است.

1- آشنایی با استانداردها و بخشهای مختلف ترمز دیسک

2- آموزش تعویض روغن ترمز دوچرخه

3- آموزش هواگیری روغن ترمز  دوچرخه

4- آموزش تعویض لنت ترمز هیدرولیک دوچرخه ( همراه فیلم آموزش/ به زبان اصلی)

5- آموزش تنظیم  لنت ترمز هیدرولیک دوچرخه

6- آموزش تمیز کردن صفحه دیسک و لنت چرب


آشنایی با بخشهای مختلف ترمز دیسک روغنی شیمانو

1- استاندارد محل نصب ترمزهای دیسک
محل نصب رايج کالیپرهای ترمز دیسک بر روی فریم و دوشاخ دوچرخه، معمولان با دو استاندارد بين‌المللــــــــي(International Standard) و (Post Mount) شناخته مي‌شود. دو استاندارد با فاصله حفره های متفاوت بر روی دوشاخ و فریم در نظر گرفته شده است. در استاندارد اول از دو حفره نصب با فاصله 51 ميلي‌متر از يكديگر استفاده مي‌شود (شکل اول) و پيچ‌هاي نصب کالیپر در وضعيت عمود بر سطح صفحه ديسك قرار مي‌گيرند که معمولان از این استاندارد در عقب دوچرخه یعنی روی فریم استفاده می شود. در سیستم نصب دوم پيچ‌هاي نصب در آن موازي با سطح صفحه ديسك قرار مي‌گيرند و حفره‌هاي نصب نيز 74 ميلي‌متر از يكديگر فاصله دارند(شکل دوم). کالیپرهاي ترمز طراحي‌شده براي سيستم نصب پست مي‌توانند با استفاده از تبديل‌هاي خاصي (شکل سوم) براي سيستم استاندارد بين‌المللي نیز به‌کار گرفته‌شوند.


2- آشنایی با عملکرد سيستم‌هاي ترمز روغن یا هیدرولیک

سيستم‌هاي ترمز روغنی، يك پيستون در كتي ترمز دارند كه پيستون اصلي يا Master نامیده می‌شود. اين پيستون، مايع یا روغن ترمز را از طريق لوله مُهروموم شده ترمز به مجموعه ديگري از پيستون‌ها در کالیپر فشار مي‌دهد كه پيستون‌هاي پيرو يا Slave نام دارند. پيستون‌هاي پيرو، لنت‌ها را روي صفحه ديسك فشار مي‌دهند. به این دلیل كه مايع روغن، فشرده يا خم نمي‌شود، سيستم‌هاي  ترمز روغني عملكرد بسیار بهتری نسبت به سيستم‌هاي مكانيكي یا همان ترمزهای دیسکی سیمی دارند.


آموزش تعویض روغن ترمز دوچرخه

آشنایی با مایع  ترمز روغنی یا همان هیدرولیک دوچرخه

چرا باید روغن یا همان مایع تروز تعویض شود؟

با گذشت زمان، مايع ترمز با گرد و خاك و رطوبت، آلوده شده و بايد تعويض شود. استفاده از نوع صحيح مايع براي يك ترمز خاص اهميت حياتي دارد. بعضي از توليدكنندگان سیستم ترمز روغنی از روغن معدني مخصوص به‌عنوان مايع ترمز استفاده مي‌كنند، درحالي‌كه عده ديگري از مايع ترمز اتومبيل براي اين منظور بهره مي‌گيرند. نوع مايع توسط توليدكننده مشخص مي‌شود. برای ترمزهای هیدرولیک شیمانو حتما باید از روغن مخصوص شیمانو استفاده شود، عدم استفاده از روغن ترمز شیمانو باعث پوسیدن واشرهای درزبندی در کوتاه مدت میشود. هرگز نبايد انواع مختلف مايع ترمز را با يكديگر تركيب كنيد. استفاده از مايع نامناسب مي‌تواند به ساختار آب‌بندي لوله روغن آسيب جدی رسانده و باعث خرابي ترمز شود. مايع ترمز اتومبيل، رده‌بندي‌هايي مانند 3 يا 4 دارد؛ براي آگاهي از رده‌بندي توصيه‌شده براي سيستم ترمز خود به اطلاعات ارائه‌شده توسط توليدكننده مراجعه كنيد. مايع ترمز اتومبيل، سوزش‌آور و سمي است. هنگام كار با اين نوع مايع مراقب باشيد كه با بخش خارجي كتي ترمز يا کالیپر، دوچرخه يا پوست بدنتان تماس پيدا نكند. توصيه مي‌كنيم از دستكش‌هاي محافظ مانند دستكش‌هاي مكانيكی استفاده نماييد.
همه متعلقات و اتصالات شیلنگ سيستم‌هاي روغني بايستي از نظر نشت مايع و چكه، بررسي شوند. به‌علاوه، دوچرخه نبايد به‌صورت وارونه قرار بگیرد، زيرا ممكن است هوا وارد خطوط ترمز شود. اگر دوچرخه وارونه بوده است، آن را پيش از استفاده چند دقيقه در وضعيت عادي قرار دهید، سپس كتي‌هاي ترمز را با محکم کشیدن، آزمايش كنيد.
توليدكنندگان ترمز، سيلندرهاي روغنی کالیپری‌ها را سازگار با سيلندر تعبيه‌شده در كتي ترمز طراحي مي‌كنند. قطر سيلندر و فاصله حركت (ضربه) آن مي‌تواند بين برندهاي مختلف، متفاوت باشد. پيش از تركيب كتي‌ها و کالیپری‌هاي مختلف، اطلاعات ارائه‌شده توسط توليدكنندگان آنها را بررسي كنيد. گرم شدن مايع ترمز باعث منبسط شدن آن مي‌شود. سيستم‌هاي ديسك روغنی از يك سيستم ذخيره استفاده مي‌كنند كه شامل يك كيسه است تا امكان انبساط مايع ترمز را فراهم سازد. بعضي مدل‌ها يك كيسه محبوس در كتي ترمز دارند، اما گروه ديگري از يك «سيستم باز» بهره مي‌گيرند.

تنظیم فشار باد لاستیک دوچرخه با اپلیکیشن vittoria

 

فرآيند تعويض روغن ترمز مدل‌هاي XTR، XT، Deore و Saint شيمانو به ترتيب زير است:

 

قبل از شروع کار یک پکیج تعویض روغن از برندهای معتبر تهیه کنید. هنگام سرويس ترمزهاي روغني، در شرايط تميز كار كنيد. قطعات سيستم روغني مانند كيسه مخزن را تميز و دور از گرد و خاك نگهداريد.

1- دوچرخه را روي پايه تعمير قرار داده و چرخ‌ها را جدا كنيد.

2- لنت‌هاي ترمز را جدا كنيد تا از آغشته شدن آنها به مايع ترمز جلوگيري نماييد. (نیازی نیست مطابق شکل زیر کالیپر ترمز را از روی فریم باز کنید).

2

3- ابتدا مطابق با استفاده از يك اهرم پلاستيكي مانند تالیور لاستيك چرخ، هر دو پيستون را به داخل بدنه کالیپر فشار دهيد. سپس مسدود‌كننده ترمز #Y8CL18000 شيمانو را به جاي لنت‌ها نصب كنيد. اگر اين مسدود‌كننده را در اختيار نداريد، مي‌توانيد يك آچار شش ضلعي 10 ميلي‌متري و یا حتی تعدادی کارت وزیت هم را جايگزين آن کنید.

3

4- جلوه دوچرخه را بلند کنید تا لوله روغن از کالیپر ترمز تا مخزن، يك شيب پيوسته رو به بالا داشته باشد. كتي ترمز را روي فرمان بچرخانيد تا سطح بالايي مخزن موازي با سطح زمين قرار گيرد.

4

5- ابتدا یک آچار رینگی مناسب را بری روی پیچ سوپاپ هواگيري کالیپر بگذارید و بعد از آن دریچه پلاستیکی سوپاپ هواگيري کالیپر را بردارید و سپس لوله هواگيري را به انتهاي سوپاپ هواگيري کالیپر متصل كنيد. كيسه پلاستيكي را به انتهاي اين لوله متصل كنيد تا مايع اضافي در آن جمع شود.
در بعضی از کالیپرهای جدید پیچ سوپاپ هواگيري از دریچه سوپاپ هواگيري جدا شده است بنابر این لوله هواگیری را بر روی دریچه هوا گیری نصب کرده و در مرحله های بدی برای باز کردن درچه هوا گیری از پیچ هواگیری که در چند سانتیمتری این درچه قرار دارد استفاده نمایید.

5

6- گرد و خاك را از كتي ترمز پاك كرده و درپوش تانك مخزن را تميز كنيد. درپوش تانك مخزن را باز نماييد.

6

7- سرنگ مخصوص را بر روی دریچه مخزن پیچ نمایید. استفاده از یک سرنگ معمولی کار را کمی برایتان سخت خواهد کرد البته ابزارها و قیف هایی برای این کار طراحی شده اند که از آنها هم می توانید استفاده نمایید.

آموزش جامع تنظیم دنده جلو دوچرخه (تنظیم طبق عوض کن)
7

8- اگر می خواهید تمام روغن را تعویض نمایید در این مرحله سوپاپ هواگيري روي بدنه کالیپر را يك دور شل كنيد تا روغن قدیمی از لوله هواگيري که بر روی سوپاپ هواگيري که در مرحله پنج نصب کرده بودید خارج شود و در داخل کیسه پلاستیکی ریخته شود.

8

9- سرنگ را با روغن پر نگهداريد. و روغن جدید را بوسیله سرنگ نصب شده داخل مخزن اصلی روی کتی ترمز وارد کنید، براي پمپ كردن مايع در امتداد شیلنگ، كتي ترمز را فشار داده و رها كنيد. تا زماني كه مايع خروجي از سوپاپ هواگيري شفاف و تميز نشده، به فشار دادن و رها كردن كتي ترمز ادامه دهيد. دوباره سطح مايع را بررسي نموده و در صورت افت سطح مايع در تانك مخزن، مايع بيشتري اضافه كنيد.
سپس سوپاپ هواگيري روي بدنه کالیپر را ببنديد.

9
9

10- كتي ترمز را مكرراً فشار داده و رها كنيد. به اين ترتيب حباب‌ها در تانك مخزن ظاهر خواهند شد و ممكن است سطح مايع افت كند.
سرنگ را با مايع پر نگهداريد. از يك اهرم غيرفلزي براي ضربه زدن در امتداد لوله مايع استفاده كنيد تا هر حباب هواي گيرافتاده در خط را براي بالا آمدن به سمت مخزن، هدايت نماييد.

11- كتي ترمز را با كشيدن امتحان كنيد. در نهايت وقتي كتي ترمز را مي‌كشيد، سفت و محكم خواهد شد. اگر هيچ مقاومتي در برابر كشيدن كتي ترمز وجود ندارد، پيچ هواگيري را باز كرده و به فرآيند قبلي ادامه دهيد یا فرآيند هواگیری پایین را دنبال کنید تا روغن بصورت کامل به سيستم پمپ شود.


آموزش هواگیری روغن ترمز هیدرولیک

هواگيري يك سيستم روغني، شامل حذف هوايي است كه در خطوط و کالیپرها باقی مانده است.

 

آیا ترمز دیسک روغنی شما نیاز به هواگیری دارد؟

زمانی که ترمز می‌گیرید، ارتباط پيستون اصلي در کتی با مخزن، بسته است اما وقتي که ترمز نمی‌گیرید و كتي در وضعيت كاملاً باز قرار مي‌گيرد، اين مسير نيز باز مي‌شود. در همه سيستم‌هاي روغني، بسيار مهم است كه هيچ هوايي در مسير لوله‌كشي و خطوط بين کالیپر و پيستون كتي ترمز وجود نداشته باشد. حباب‌هاي هوا در اين خط فشرده شده و باعث مي‌شوند وقتي ترمز می‌گیرید و كتي ترمز با قدرت كشيده مي‌شود، ترمز ضعيفي داشته باشيد.

برای هوا گیری سیستم ترمز هیدرولیک به ترتیب مراحل زیر را انجام دهید.

1- سوپاپ هواگيري را در مدت يك ثانيه باز كرده و ببنديد. توجّه كنيد كه آيا مايع خارج‌شده حاوي حباب‌هاي هوا است يا خير.

2- در صورت وجود حباب‌هاي هوا، درپوش تانك مخزن بر روی کتی ترمز را براي مدت كوتاهي باز كنيد تا حباب‌ها خارج شوند.

3- تانك مخزن را بررسي كرده بعد از خارج شدن حباب ها و در صورت نياز روغن اضافه کنید.

4- مكرراً كتي ترمز را فشار داده و رها كنيد. اگر حرکت كتي ترمز، سفت با مقداري مقاومت در پایان است، ديگر هوايي در خط باقي نماننده و سيستم كاملاً هواگيري شده است.

5- بررسي كنيد كه تانك مخزن تا بالا پر شده باشد. بايد انتظار داشته باشيد كه مقداري مايع اضافي از كتي ترمز بيرون بريزد.

آموزش جامع تنظیم دنده عقب دوچرخه (تنظیم شانژمان) 

6- پس از هواگيري، شیلنگ را از سوپاپ هواگيري جدا كنيد. كتي ترمز و کالیپر را از هرگونه مايعي تميز كنيد.
تنظيم مجدد لنت‌هاي ترمز و پیستون ها
اگر به‌نظر مي‌رسد كه لنت‌‌هاي ترمز روي صفحه ديسك كشيده مي‌شوند و ترازبندي مجدد نيز از اين وضعيت جلوگيري نمي‌كند، ممكن است پيستون‌ها نياز به تنظيم مجدد داشته باشند. اين فرآيند مستلزم استفاده از يك شيم در کالیپر براي تنظيم است. شيمانو اين قطعه را با شماره #Y8CL1200 در هنگام خريد يك سِت ترمز جديد عرضه مي‌كند. مي‌توانيد از يك ماده سخت و صاف با ضخامت صفحه ديسك به‌عنوان جایگزین استفاده كنيد. همچنین آچارهاي مخروطي Park Tool مانند آچار مخروطي دوسر DCW 1-4 با پهناي صفحات ديسك انطباق داشته و مي‌توانند جايگزين فاصله‌دهنده لنت ترمز شوند.


آموزش تعويض لنت ترمز

 

آموزش تصویری تعویض انواع لنت دوچرخه به زبان اصلی / یو.تو.یوب

لنت‌هاي ترمز پس از مدتي استفاده، ساييده و باريك مي‌شوند. اكثر توليدكنندگان مشخصات حداقل ضخامت لنت ترمز خود را اعلام مي‌كنند. براي لنت‌هاي شيمانو، وقتي ضخامت ماده لنت (بدون احتساب نگهدارنده لنت) به كمتر از 0.9 ميلي‌متر مي‌رسد، بايد تعويض شوند. لنت‌هاي قديمي را در هنگام جداسازي بررسي كنيد. ساييدگي غيريكنواخت لنت‌ها مي‌تواند نشانه‌اي از عدم تنظیم کالیپر و صفحه ديسك باشد.
ممكن است لنت‌هاي ديسك جديد به يك دوره «سوزاندن» (Burn-in) نياز داشته باشند. حلال‌هاي مورد استفاده در فرآيند توليد، در اين دوره بر اثر گرماي حاصل از ترمز مي‌سوزند. به اين ترتيب، عملكرد ترمز پس از دوره مذكور بهبود مي‌يابد.

فرآيند تعويض لنت ترمز براي مدل‌هاي XTR، XT، Deore و Saint شيمانو به ترتيب زير است:

1- دوچرخه را روي پايه تعمير قرار داده و چرخ‌ها را جدا كنيد.

2- گيره پيچ نگهدارنده لنت را خارج نموده و پيچ نگهدارنده لنت را باز كنيد.

3- لنت‌ها را با فشار دادن آنها به طرف خارج و خلاف جهت ميل توپ چرخ، جدا نماييد. به جهت فنر برگرداننده لنت در بين لنت‌ها توجّه داشته باشيد. اين فنر به جدا شدن لنت از صفحه ديسك در طول فرآيند ترمز، كمك مي‌كند.

4- ناحيه پيستون داخل کالیپر را تميز كنيد. از يك دستمال تميز و حلالي ملايم مانند الكل ايزوپروپيل براي تميز كردن سطوح پيستون و داخل بدنه کالیپر استفاده کنید.

5- با استفاده از يك اهرم پلاستيكي مانند تالیور لاستيك چرخ، هر دو پيستون را به داخل بدنه کالیپر فشار دهيد(شکل شش). دقت كنيد ناحيه نزديك به مركز پيستون را فشار داده و از فشار لبه‌هاي پيستون خودداري کنید.

6- فنر بازگرداننده لنت را بين لنت‌هاي جديد قرار دهيد.

7- لنت‌ها را در داخل کالیپر نصب كنيد. حفره‌هاي داخل لنت‌ها و فنر را هم‌تراز با حفره پيچ نگهدارنده لنت، تنظيم كنيد.

8- پيچ نگهدارنده لنت را در محل خود قرار داده و سفت كنيد.

9- تعویض لنت ترمز  هیدرولیک به پایان رسید است. چرخ را  نصب کنید و ترمز را با محکم فشار دهید و آزمايش كنيد. اگر احساس مي‌كنيد كتي ترمز نرم است، سيستم به هواگيري نياز دارد.


آموزش تنظیم لنت دوچرخه

مشاهده هم‌ترازي یا تنظیم لنت با صفحه ديسك در هر سيستم ديسكي مي‌تواند دشوار باشد.

چهار نکته که باید درباره فشار باد لاستیک بدانید

يك كاغذ يا پارچه سفيد را پشت ناحيه‌اي كه به آن نگاه مي‌كنيد(شکل چهار)، قرار دهيد. در صورت امكان نور يك چراغ‌قوّه را به كاغذ بتابانيد تا پس‌زمينه را روشن‌تر كند.

شکل چهار

در ترمزهای دیسک روغني، فاصله بسيار نزديكي بين لنت‌ها و صفحه ديسك وجود دارد و دامنه حرکتی بین آنها بسیار کم است. هم‌ترازي یا تنظیم کالیپر و لنت با صفحه ديسك براي دستيابي به عملكرد مناسب ترمز، حياتي است. فرآيند تنظیم کالیپر روغني XTR، XT، Deore و Saint شيمانو با استفاده از يك تبدیل یا قلاب تبديل، به اين صورت است:
براي کالیپری‌هاي نصب‌شده روي تبدیل، پيچ‌هاي محكم‌كننده کالیپر را كاملاً شل كنيد (شکل پنج) . اين كار به کالیپر امكان مي‌دهد تا به طرفين حركت نمايد.

شکل پنج

كتي ترمز را فشار دهيد تا لنت‌ها روي صفحه ديسك محكم شوند و فشار را ادامه دهید. اين كار باعث مي‌شود کالیپر طوري حركت كند كه لنت‌ها با صفحه‌ديسك تنظیم  شوند.
پيستون‌هاي لنت ترمز و کالیپر را بررسی كنيد. کالیپر را به سمت راست و چپ فشار دهيد تا در مركز صفحه ديسك قرار گيرد.
فشار روي صفحه ديسك را ادامه داده و پيچ‌هاي نگهدارنده کالیپر را سفت كنيد.
كتي ترمز را رها كرده و اين ترازبندي ابتدايي لنت را بررسي کنید. به‌طور ايدئال، لنت‌ها بايد بدون هيچ سايشي از صفحه ديسك فاصله بگيرند و تنظیم شده باشند. با اين حال در بعضي از موارد ممكن است سايش خفيفی وجود داشته باشد که عموماً مشكلي براي عملكرد ترمز ايجاد نمي‌كند. اگر وقتي چرخ‌ها را مي‌چرخانيد احساس مي‌كنيد حركت كندي دارند، دوباره پيچ‌هاي نگهدارنده کالیپر را شل کنید و ترمز را مطابق بالا مجدد از نو تنظيم نماييد.
تنظیم لنت را با شل كردن كامل يكي از پيچ‌ها درحالي‌كه ديگري تنها كمي شل شده است، به‌دقت تنظيم كنيد. اين وضعيت به شما امكان مي‌دهد کالیپر را درحالي‌كه پيچ محكم‌تر حكم محور را بازي مي‌كند، در جهت مورد نظر حركت دهيد.

اگر کالیپر ترمز شما مستقيماً به مقرهاي تنه و دوشاخ جلو پيچ شده است و واشر ندارد، بايد حتما از واشرها و شيم‌هاي باريك براي تنظيم کالیپر استفاده كنيد. و این مورد به ندرت اتفاق میوفتد و تقریبا تمامی دوچرخه ها ی جدید به صورت استاندارد این واشرهای تنظیم روی پیچ کالیپر را دارند. اگر کالیپر این واشر ها را نداشتند مي‌توانيد يك واشر بانجو را بين مقر تنه يا دوشاخ جلو و بدنه کالیپر قرار دهيد.
واشرها را در محل خود قرار داده و پيچ نگهدارنده را سفت كنيد. هم‌ترازي لنت با صفحه ديسك را بررسي نموده و برحسب نياز تعداد واشرها را افزايش يا كاهش دهيد.


آموزش تمیز کردن صفحه دیسک و لنت چرب

بسیار شایع است که دوچرخه سواران با کثیف شدن صفحه دیسک و یا لنت ها مواجه شوند و این موضوع باعث ایجاد صدا در زمان ترمز گرفتن در حرکت و کاهش عملکرد ترمز دیسک خواهد شد هر چقدر که صفحه دیسک و لنتها کثیف و چرب تر شوند عملکرد ترمز کاهش بیشتری خواهد داشت. معولا در زمان شستشو و روغن کاری بیشترین احتمال چرب شدن صفحه و لنت وجود دارد. برای تمیز کردن آن ها چندین راه وجود دارد که آنها را به شرح زیر توضیح خواهیم داد.

آموزش گرفتن پنچری تیوب دوچرخه + تصویری

1- استفاده از الکل صنعتی

بهترین روش برای شست شوی صفحه دیسک و لنت چرب استفاده از الکل صنعتی است. برای این کار لنت ها را از داخل کالیپر درآورده و با یک دستمال کاغذی آغشته به الکل صنعتی بخوبی روی لنت ها را پا کنید. توجه داشته باشید که برای انسجام دستمال کاغذی آن را چندین تا بزنید تا در زمان کشیدن روی لنت ها مقاومت آن بالا برود و به راحتی پاره نشود.

نکته مهم آن است که در این مرحله  باید چندین بار دستمال کاغذی را تعویض نمایید و با آغشته شدن به الکل صنعتی این مرحله را به قدری انجام دهید که دستمال کاغذی در زمان تمیز کردن مجدد دیگر سیاه نشود. توجه داشته باشید که تا زمانی که روی لنت مرطوب به الکل است چربی آن را می توانید پاک کنید و به محض پریدن الکل چربی به سطح آن می چسبد.

بعد از آنکه لنتها را به خوبی تمیر کردید باید همان فرایند تمیز کردن را روی صفحه دیسک انجام دهید. دستمال را آغشته به الکل صنعتی کرده و هر دو طرف صفحه را در چند مرحله بخوبی تمیز نمایید تا زمانی که دستمال بعد از تمیز کردن سیاه نشود.

2- قرار دادن لنت ها روی حرارت مستقیم

توجه داشته باشید که جنس لنت ها بگونه ای است که روغن را درون خود می کشند بنابراین اگر لنت ها با مقدار زیادی روغن برخورد داشته باشند چربی را به درون خود می کشند و فرایندی که در بالا توضیح داده شده است جوابگو نخواهد بود. اگر چنین اتفاقی برای لنت ها افتاده باشد می بایست لنت ها را باز کرده و آنها را روی حرارت مستقیم شعله آتش قرار دهید با توجه به اینکه روغن منشا نفتی دارد این عمل روغن و چربی وارد شده را از لنت خارج کرده و می سوزاند.

بعد از آنکه این فرایند را انجام دادید عمل تمیز کردن با الکل صنعتی را برای لنت و صفحه دیسک انجام دهید.

توجه: داشته باشید که بعد از فرایند بالا چندین دقیقه زمان نیاز است که فرایند گرفتن ترمز بخوبی عمل کند. چند دقیقه در یک مسیر مسطح ترمز بگیرید بعد از گذشت حدودی ده دقیقه فرآیند ترمز گرفت به خوبی عمل خواهد کرد.

2- استفاده از خاک رس

این فرایند در زمانی پیشنهاد می شود که دسترسی به الکل صنعتی نداشته باشید. و در این روش احتمال آسیب رساندن به صفحه دیسک هر چقدر هم کم، وجود دارد. در این روش مقداری خاک رس بدون سنگ ریزه را با مقداری آب ترکیب کرده که ماده ای کرم مانند را تشکیل دهند. ماده کرم مانند را روی صفحه دیسک بمالید و سعی کنید در زمان حرکت به آهستگی ترمز بگیرید. سپس سفحه دیسک و لنت ها را بدون آنکه با دست آنها را لمس کنید بشویید.

3- موار دیگر

مواردی دیگر همچون سنباده زدن روی لنت و شستن با مایع ظرفشویی و یک اسکاچ نرم و یا ترکیب خاک اره با مایع ظرف شویی وجود دارد. که اگر  مرحله اول استفاده از الکل را بخوبی انجام دهید به موارد دیگر نیاز ندارید.

guest
آگاه شدن از پاسخ دیدگاه
211 نظر ثبت شده! شما هم نظرات و پرسش های خود را مطرح کنید.
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Amir hossein
Amir hossein
مرداد 24, 1397 4:01 ق.ظ

سلام خسته نباشد. من چند وقت پیش کتی ترمزم به درخت خورد و خراب شد و دیروز یک ست کامل تهیه کردم و فقط کتی رو عوض کردم چون کتی مال سمت چپ ترمز عقب بود و اونی ک تهیه… بیشتر بخوانید

محمد
محمد
شهریور 13, 1397 3:15 ب.ظ

سلام ببخشید من ی خراب کاری کردم اومدم ترمزهارو درست کنم موقعی که لنت روی کالیبره نبود ترمز رو گرفتم پیستون سیلند زد بیرون مایع داخلش خالی شد حالا بردم به دوچرخه ساز حرفه ای دادم که خودشم دوچرخه سوار… بیشتر بخوانید

محمد
محمد
پاسخ به  docharkhehMag
شهریور 15, 1397 2:07 ق.ظ

سلام وقت بخیر من دوباره با این دوچرخه ساز که به نوعی رفیقمونم هست تماس گرفتم و گفت که چند سری سیستم رو روغنشو خالی کردم دوباره پر کردم ولی هنوز جواب نگرفتم و اونی که میخوام نشده ترمز میگیره… بیشتر بخوانید

رضا
رضا
پاسخ به  docharkhehMag
شهریور 20, 1399 11:43 ب.ظ

سلام بزرگوار ممنون از سایت و مطلب خوبتون واقعا استفاده کردیم دمت گرم.ممنون میشم یه اوستا کار حرفه ای توی ارومیه بهمون معرفی کنی ترمز های من شیمانو روغنی هستش ممنونو موفق باشید

محمد
محمد
پاسخ به  docharkhehMag
شهریور 15, 1397 8:02 ب.ظ

ممنون از اطلاعاتتون و وقتی که گذاشتین

محمد
محمد
پاسخ به  docharkhehMag
شهریور 14, 1397 11:42 ب.ظ

سلام و وقت بخیر آقا من باید دوچرخه سازه تماس گرفتم بعد دو یه روز به قول خودش نتونسته اون جوابیو که میخواد ازش بگیره یعنی میگه چند سری روغن پر کرده و خالی کرده ترمز کار میکنه ولی اونطور… بیشتر بخوانید

محمد
محمد
پاسخ به  docharkhehMag
شهریور 13, 1397 7:36 ب.ظ

ممنون از توضیحتون پس منتظر میشم ببینم این تعمییرکار میتونه درستش کنه یا نه اگه نتونه باید ببرم جای دیگه چون من خودم وسایل هواگیری ندارم مجبورم ببرم جای دیگه

محسن
محسن
شهریور 25, 1397 7:08 ب.ظ

سلام
لنت های دوچرخه روغنی شده و صدا میده و ترمز ضعیف شده. چجوری و با چی تمیزش کنم.ممنون

یزدان احمدبیگی
یزدان احمدبیگی
شهریور 26, 1397 1:51 ب.ظ

سلام من ترمز هیدرولیک استفاده میکنم ترمزام خوب نمیگیره صدا هم نمیده بگم روغن ریخته چی کار کنم مثل قبل بشود.

یزدان احمدبیگی
یزدان احمدبیگی
شهریور 26, 1397 3:15 ب.ظ

با سلام دوباره لنتام سالم هستن صداهم ندارن

یزدان احمدبیگی
یزدان احمدبیگی
شهریور 27, 1397 8:24 ق.ظ

باسلام یعنی نیاز به هوا گیری نداره ودر ضمن دسته ترمز عقب میچسبه به فرمون ولی ترمز نمیگیره ودسته ترمز جلو نمیچسبه و ترمز نمیگیره

محمد
محمد
مهر 15, 1397 8:56 ب.ظ

سلام وقتتون بخیر، و عرض احترام ببخشید چندتا سوال داشتم یکی اینکه وقتی ترمز جلو رو میگیرم احساس میکنم دوشاخ هم باهااش یه تقه میخوره ولی نمیدونم حتما از دوشاخه یا کرپی فرمون؟و اگه از فرمون باشه چقدر مجازم پیچ… بیشتر بخوانید

محمد
محمد
پاسخ به  docharkhehMag
مهر 17, 1397 1:54 ب.ظ

و اینکه روی توپی فقط نوشته فوجی، مدل خاصی ننوشته دوچرخه فوجی مدل نوادا a1 هست، و یک چیز دیگه هم که فهمیدم موقع گرفتن ترمز جلو وقتی روی دوچرخه سوارم از بالا که نگاه میکنم لاستیک و طوقه حرکت… بیشتر بخوانید

محمد
محمد
پاسخ به  docharkhehMag
مهر 17, 1397 6:23 ب.ظ

خب برای لقی کرپی فرمان چه باید کرد؟ و صدای جغجغه توپی عقب

محمد
محمد
پاسخ به  docharkhehMag
مهر 19, 1397 6:39 ب.ظ

ممنون ببخشید اون موقع دقت نکرده بودم

محمد
محمد
پاسخ به  docharkhehMag
مهر 17, 1397 4:55 ق.ظ

سلام من برای لقی ذکر شده مراحل رو انجام دادم و لقی از محل کرپی فرمان هستش حالا نمیدونم ساچمه هاش ریخته یا نه شل شده پیچش البته گفتم یکم که سفت کردمکمی گیریسش زد بیرون

محمد
محمد
پاسخ به  docharkhehMag
مهر 16, 1397 6:27 ب.ظ

بله ممنون چک میکنم و سوال دومم چی؟

حسین
حسین
آبان 17, 1397 5:51 ب.ظ

با سلام
ببخشید من هفته پیش یک دوچرخه هیدرولیکی رپیدو خریدم.بنظرم ترمز ها مثل بقیه دوچرخه ها خوب عمل نمیکنه
و اینکه وقتی ترمز ناگهانی میزنی آخراش که دوچرخه میخواد وایسه،یذره میکوبه و صدا میده.
ممنون میشم جواب بدید.

یاسین
یاسین
آبان 21, 1397 8:28 ق.ظ

سلام وقتتون بخیر ببخشین سیستم ترمز روغنی هواگیری شده پیستونم خوب عمل میکنه اما وقتی سوار میشی کتی ترمز فشار میدم اصلا ترمز نمیگیره لنت ها دو هم تعویض کردم کتی ترمز به فرمانم نزدیک نیست بعد سفتم هست اما… بیشتر بخوانید

حسین
حسین
آبان 24, 1397 10:55 ق.ظ

سلام بنظر شما چرا در سرعت بالا و دنده سنگین دوچرخه صدای قر قر میده؟!نیاز به سرویس داره؟!

حسین
حسین
آبان 24, 1397 2:39 ب.ظ

خیلی ممنون از فعالیت و اطلاعات مفیدی که در اختیار من گذاشتید.متشکرم.

مرشاد
مرشاد
آبان 30, 1397 3:05 ب.ظ

سلام.دیسک دوچرخه من خیلی صدامیده هرجامی برمش حتی نمایندگیش بردم گفت خوب میشه ولی الا ۱ سال داره میگزره ولی خوب نشده.چکارکنم میگه دیسکش چرب شده.یاهمون روغنی شده .۰کارکنم خوب بشه

مصطفی
آذر 27, 1397 6:39 ب.ظ

سلام ممنون از سایت خوبتون ببخشید ترمز های دوچرخه من دیسکی روغنیه و وقتی که تازه سوار دوچرخه میشم وقتی ترمز عقب میگیرم صدایی مثل چک چک و جیر جیر آب میاد و دیسک جیر جیر می‌کنه ولی چند بار… بیشتر بخوانید

مصطفی
آذر 28, 1397 9:03 ق.ظ

سلام
صدا از دیسک عقب میاد و انگار که جریان روغن قطع و وصل میشه.

مصطفی
آذر 28, 1397 5:11 ب.ظ

ولی دوچرخه رو تازه خریدم!
ممکنه لنت قدیمی انداخته باشن روش؟!

مصطفی
پاسخ به  docharkhehMag
آذر 29, 1397 3:24 ب.ظ

مدلش nutt هست.حدود یک ماهه که از این دوچرخه استفاده میکنم.بله عملکردش کاملا خوبه فقط صدا میده.

امیر
امیر
دی 8, 1397 7:26 ق.ظ

سلام ببخشید روغن ترمز مینرال از کجا میتونم بخرم

محمد
محمد
دی 11, 1397 11:54 ق.ظ

سلام من میخواستم که لنت ترمز چرخ عقب را تنظیم کنم، اما به اشتباه پیچ آلن مربوط به روغن را باز کردم، این باعث شد تا چند قطره ای از حجم روغن درون سیستم ترمز بیرون بریزه. الان موقع ترمز… بیشتر بخوانید

عباس
عباس
دی 17, 1397 9:32 ب.ظ

سلام می خوام این دوچرخه رو بخرم دوچرخه کوهستان فوجی نوادا 1.7 EQP سایز 27.5 رنگ ذغالی2018
اول می خوام بدونم انتخابم خوبه یا نه دوم می خوام بدونم که ترمزاش روغنیه یا سیمی ممنون میشم راهنمایی کنید

مصطفی
بهمن 9, 1397 10:36 ق.ظ

سلام من همونیم که گفتم دیسک عقب دوچرخم صدای جیر جیر یا قطع و وصل شدن صدای روغن ترمز میده… هفته پیش دوچرخه رو بردم پیش نمایندگی و گفت دیسک رو با تاید بشور…ولی خودش دست زد به دیسک و… بیشتر بخوانید

Omid
Omid
اسفند 20, 1397 1:22 ب.ظ

سلام
خسته نباشید
دو هفته پیش روغن ترمزرو دادم عوض کردن ولی بعد چند روز پیستوناش قفل کرده و هیچ فشاری رو به لنت نمیاره مدل ترمز تکترو هستش
لطفا راهنمایی فرمایید

مصطفی
فروردین 1, 1398 4:05 ب.ظ

سلام
دوچرخه من هیدرولیکی هستش و ترمز جلوش صدا میده.بردم پیش تعمیرکار و گِل زد به دیسکش و خوب ولی گِل رو که شستم باز صدا میده.
چیکار کنم
دوچرخه نو هست و لنت ها هم تازه عوض کردم.

علی
شهریور 4, 1398 3:37 ب.ظ

من از اول که دوچرخه خریدم ازش صدا در می آمد بعد یکم بهش روغن معمولی زدم و صداش بیشتر شد . الان هر وقت که تر مز می گیرم صدا ی بسیار نا هنجاری در میاد. چط.ر این صدا… بیشتر بخوانید

محمد متین
محمد متین
شهریور 22, 1398 8:03 ب.ظ

سلام دوچرخه من نو هست ولی ترمز عقب وقتی نمیگرم صدا میده ولی وقتی ترمز میگیرم دیگه صدا نمیده.ترمز ها دیسکی هیدرولیکی شیمانو هستش.لطفا راهنمایی کنید.

مهدی
مهدی
شهریور 30, 1398 4:13 ب.ظ

سلام میخواستم بدونم اگه روغن ترمز دوچرخه رو خالی کنم و با روغن ترمز موتور یا ماشین پرش کنم اشکالی داره؟

مجید
مجید
مهر 15, 1398 11:07 ق.ظ

سلام خسته نباشین . ترمز دوچرخه م دیسکی روغنیه زمانی که چرخ جلو را دراوردم ترمز کشیده شد حالا که چرخ را نصب کردم یکی از لنتها کمی به دیسک میچسبه . چطور درستش کنم

علی
علی
آبان 8, 1398 8:44 ب.ظ

سلام وقت بخیر
در تبریز یه هواگیر خوب میشناسید

Shahab
Shahab
بهمن 9, 1398 5:07 ب.ظ

با سلام و احترام. من زنجیر دوچرخه ام رو با اسپری دابلیو دی ۴۰ تمیز کردم و سپس روغن کاری کردم. در حین عملیات دور دیسک ها دستمال پیچیده بودم تا کثیف نشن. اما نمیدونم چی شد که بعد از… بیشتر بخوانید

Shahab
Shahab
پاسخ به  docharkhehMag
بهمن 11, 1398 2:45 ب.ظ

دوست عزیز با توجه به اینکه من بیش از یک ماه بود که با ترمزم مشکل داشتم و موارد بسیار زیادی رو امتحان کردم مثل انداختن لنت در ظرف حاوی الکل بمدت یک روز! سمباده زدن لنت بطوری که نصف… بیشتر بخوانید

فرشاد
فرشاد
بهمن 10, 1398 10:28 ب.ظ

سلام خسته نباشید.ترمزای دوچرخه من میخکوب بود ولی اون موقع که زنجیر رو روغن کاری میکردم روغنی شدن و دیگه خوب نمیگیرن چیکار کنم؟ترمز دیسکی.

پارسا
پارسا
بهمن 20, 1398 6:11 ب.ظ

سلام خسته نباشید

من وقتی رکاب میزنم ، دوچرخه گیر داره و چرخ حرکت نمیکنه، یکجوری انگارترمز گرفته باشی . بنظرتون چیکار باید کنم تا این گیر بر طرف بشه ؟
ترمز دیسکی هست

ممنون

محمود
محمود
اسفند 5, 1398 11:23 ب.ظ

سلام من ترمز دوچرخم هیدروهیک مدل m315 هست چند روز پیش دیدم تیکس عقب صدا مید چک کردن دیدم روغنی شد بعد تمیز کردم بستم امشب باز دیدم صدا میده باز روغنی شد بود بعد فهمیدم که از کالیبر روغن… بیشتر بخوانید

یوسف
یوسف
اسفند 16, 1398 9:23 ق.ظ

با سلام. روغن رو عوض و ترمز رو هوا گیری کردم.ولی متاسفانه باید دو سه بار ترمز گرفته بشه تا دسته ترمز به فرمان نچسبه.بار اول ک ترمز گرفته میشه ب فرمان میچسبه ولی بار دوم و سوم به بعد… بیشتر بخوانید

mohammadreza moradi
mohammadreza moradi
فروردین 2, 1399 1:04 ب.ظ

سلام ببخشید من یک ماهه یه دوچرخه راپیدو پرو ۱ ترمز هیدرولیکی خریدم اصلا بیرون نبردمش .خیلی خوب کار میکرد الا صدا نمیداد خیلی هم خشک بود و روان. بعد حدودا دو روز گذشت بعد روغن چرخ ریخدم توی زنجیرشو… بیشتر بخوانید

احسان
احسان
فروردین 2, 1399 7:12 ب.ظ

سلام خدا قوت
ممنون بابت توضیحات بالا
خواستم بپرسم بجای روغن ترمز از روغن چرخ خیاطی استفاده شود ایرادی دارد

علی
علی
فروردین 7, 1399 12:56 ب.ظ

سلام علی هستم مطالب شما را مطالعه کردم دیسک و انتهام چرب شده بود مراحل را طی کردم و با الکل لنتها و دیسک را شستم امتحان کردم هم بد ترمز میگیره و هم باز صدا میده آیا خوب تمیز… بیشتر بخوانید

افرا
افرا
فروردین 19, 1399 1:52 ب.ظ

سلام خسته نباشید من دوچرخم ترمز هیدرولیکی هست و خوب عمل نمیکرد و اومدم تنظیم کنم که نشد و بعدا لنت هارو باز کردم دیدم خود لنت ها روغن ترمز روشه و روغن ترمز رو هم دست نزدم و عوض… بیشتر بخوانید

Mreza
Mreza
فروردین 21, 1399 11:08 ب.ظ

سلام……من وقتی ترمز میگیرم صدای قیژ قیژ وحشتناکی میده…….مشکل چیه؟….با تشکر

جواد
جواد
فروردین 30, 1399 1:33 ب.ظ

سلام ترمز دوچرخه من هیدرولیکی هست متاسفانه موقع روغن کاری زنجیر دوچرخه روغن روی صفحه دیسک ترمز ریخت و چرب شده و ترمز خیلی سیخ نیست اول یه راه حل واسه این میخواستم…دوم من موقعی که سر دوچرخه رو بالا… بیشتر بخوانید

جواد
جواد
فروردین 30, 1399 1:53 ب.ظ

سلام ترمز دوچرخه من هیدرولیکی هست متاسفانه موقع روغن کاری زنجیر دوچرخه روغن روی صفحه دیسک ترمز ریخت و چرب شده و ترمز خیلی سیخ نیست اول یه راه حل واسه این میخواستم…دوم من موقعی که سر دوچرخه رو بالا… بیشتر بخوانید

جواد
جواد
پاسخ به  docharkhehMag
اردیبهشت 2, 1399 6:40 ب.ظ

ترمز دوچرخه من هیدرولیکی هست(روغنی) وقتی تک چرخ میزنی یا سر دوچرخه رو بالا میگیری ترمز عقب انگار روغنش خالی میشه یا روغنش برمیگرده کلا هر جور میشه دیگه خیلی ترمز کم میگیره…اگه مدت زیادی بالا باشه که دیگه کلا… بیشتر بخوانید

محمد
اردیبهشت 5, 1399 12:51 ب.ظ

سلام. خسته نباشید… من چند وقت پیش یدونه لنت برای ترمز تکترو دوچرخم خریدم و خواستم خودم عوضش کنم… بعد از عوض کردن دیدم بین لنت‌ها اصلا فاصله‌ای نیست. با پیچ‌گوشتی دو سو هم امتحان کردم فاصله‌ای نیفتاد… ممکنه لنت‌ها… بیشتر بخوانید

محمد
محمد
اردیبهشت 7, 1399 1:51 ق.ظ

سلام من دوچرخم ترمزش هیدرولیکیه بعد از یک سال روغن خالی کرده باید چه کار کنم آیا باید روغنشو عوض کنم

محمد
محمد
اردیبهشت 7, 1399 1:54 ق.ظ

آیا شما جایی را می شناسید که روغن ترمز را عوض کند؟

محمد
محمد
پاسخ به  docharkhehMag
اردیبهشت 9, 1399 1:52 ق.ظ

منطقه ۱۵ اگه اونجا جایی ندارید هر جای تهران باشه ممنون

Saeid
Saeid
اردیبهشت 25, 1399 7:47 ق.ظ

سلام وقت بخیر من یک دوچرخه جاینت دارم الان چند وقته که در حال حرکت فرمان دوچرخه رو چپ و راست میکنم صدای سایش دیسک با لنت میاد چند جا هم بوردم کسی نتونست کاری بکنه😔😔😔😔میشه راهنمایی کنید ؟سپاسگزارم

M.p
M.p
اردیبهشت 28, 1399 12:09 ب.ظ

سلام و خسته نباشید .بنده دیسک جلو دوچرخه ام به لنت گیره ولی نزیاد فقط صدا فیس فیس میده حتی جیغ هم نمی کشه فقط به صورت جزئی گیر هستش.چیکار کنم بد جوری رو اعصابه ممنون میشم راهنمایی کنید.ترمز هیدرولیکی… بیشتر بخوانید

ali
ali
خرداد 11, 1399 11:41 ب.ظ

سلام ببخشید من کتی ترمزم شکسته توی اینترنت گشتم پیدا نشد ایا کتی جداگانه یا دسته جداگانه هست ک بخرم مضع مالی خوبی هم ندارم کاملش یک میلیونه اگه هست را هنمایی کنید دعاتون میکنم

ali
ali
پاسخ به  docharkhehMag
خرداد 12, 1399 1:04 ب.ظ

هر دو طرف شکسته و مدلST02 شیمانو هست امکانش هست شماره تلفون بزارید از کسایی ک میدونید دارند

ali
ali
خرداد 12, 1399 1:49 ب.ظ

ببخشید تکترو هست مدل ST02

ali
ali
خرداد 12, 1399 6:25 ب.ظ

سلام من به همشون زنگ زدم چندتاشو نداشتن چندتاشونم ک کامل داشتن شماره دیگری ندارید

amir
amir
خرداد 13, 1399 11:26 ق.ظ

سلام من کالیپر دوچرخه من طرف راست ان شکسته می خواستم بپرسم ان قطعه سمت راستش پیدامیشود. ترمز من دیسکی مکانیکی است .باتشکر از سایت خوب شما

amir
amir
خرداد 15, 1399 8:41 ق.ظ

با سلام دوباره روش همچین چیزی نوشته o zoom نمدونم اسم دوچرخه من المپیا بوکسر هست کالیپر جلو من می خواستم ترمزم رو میخ کنم با الن خیلی سف کردم ترک برداش با تشکر.

amir
amir
خرداد 15, 1399 8:43 ق.ظ

با سلام مجدد اگه امکان داره شماره خودتون رو به من بدهید تا عکس بگیرم و واستون بفرستم.

amir
amir
خرداد 15, 1399 3:04 ب.ظ

با سلام شما نمدونین مارک کالیپر من کجا یا کدام سایت موجوده راستی دوچرخه المپیا چطوره

amir
amir
خرداد 16, 1399 9:13 ب.ظ

سلامی دوباره

می خواستم بپرسم کدوم فروشگاه در مشهد کالیپر دیسکی مکانیکی ارزان می فروشد . باتشکر از سایت خوب شما

محمد
محمد
خرداد 19, 1399 0:50 ق.ظ

سلام ببخشيد من يه سوال داشتم . تازه يك دوچرخه ترمز روغني خريدم و بعدش دادم دست يكي از اشنايان و متاسفانه زياد محكم ترمز گرفت الان ميترسم كه نكنه خراب شده چون فكر كنم براي چرف جلوش فقط از… بیشتر بخوانید

محمد
محمد
پاسخ به  docharkhehMag
خرداد 20, 1399 0:19 ق.ظ

اها ممنونم بابت راهنماييتون. نگاه ديسكم كردم مشكلي نداشت.

محمود
محمود
خرداد 29, 1399 11:20 ب.ظ

سلام من ترمز من هیدرولیکی هستش وقتی ترمز جلو رو میگیرم لاستیک جلو می لرزه علت چیست؟؟

علی
علی
تیر 1, 1399 2:21 ب.ظ

با سلام و احترام من یه چن تا سوال داشتم که ممنون میشم پاسخ بدید من تو رنج ۶۰۰ تا ۸۰۰ تومن چه ست ترمز هیدرولیکی بخرم بهتره؟ شیمانو m315نشتی روغن داره؟ خودم ترمز دیسکی مکانیکی دارم که روتور ۱۶۰… بیشتر بخوانید

رضا .
رضا .
تیر 3, 1399 3:58 ب.ظ

با سلام خدمت شما .من چند روز پیش یک دچرخه خریدم که سیستم ترمزش شیمانو و هیدرولیکه. متاسفانه درپوش مخزن روغن روی کتی که مال چرخ عقبه ازناحیه یک پیچش شکسته ایا فقط اون درپوش و پیچ رو میتونم تهیه… بیشتر بخوانید

محمد
محمد
تیر 20, 1399 1:00 ق.ظ

سلام لطفاً بگید من چطوری میتونم ترمز دیسکی جلو را شل تر کنم

مصطفی
مصطفی
مرداد 9, 1399 5:54 ق.ظ

سلام من دوچرخمو تازه گرفتم ترمز هیدلولیکی هست ولی مشکلی که داره من وقتی رکاب میزنم صدا ایجاد نمیشود ولی وقتی رکاب نمیزنم و دوچرخه در حال حرکت است صدا ایجاد میشود لطفا منو همراهی کنید

مصطفی
مصطفی
مرداد 9, 1399 6:00 ق.ظ

سلام یه مشکلی دیگه ام دارم اینکه من وقتی ترمز میگیرم یک تقی از فرمون به جا می اورد لطفا راهنما کنید

مصطفی ...
مصطفی ...
مرداد 16, 1399 3:53 ب.ظ

سلام من یه دوچرخه هیدرولیکی دارم یه مشکلی که داره من وقتی رکاب میزنم یا در حال رکاب زدنم هیچ صدایی ایجاد نمیشود ولی وقتی من رکاب نمیزنم و دوچرخه ر حال حرکت است صدا ایجاد میشود از ترمز ها… بیشتر بخوانید

Ali
Ali
مرداد 27, 1399 10:39 ق.ظ

سلام ببخشید من ترمز هیدرولیک دوچرخه باز کردم حالا می‌خوام وصل کنم لنت ها چسبیده به هم چیکار کنم از هم جدا شن؟

Ali
Ali
مرداد 27, 1399 11:29 ق.ظ

سلام خسته نباشید من ترمز روغنی دوچرخه باز کردم الان که اومدم ببندم دیدم ترمز ،لنت ها به هم چسبیده و فاصله خیلی کمه من چیکار کنم لطف میکنید بگید ممنون میشم؟

علیرضا
علیرضا
شهریور 10, 1399 3:42 ب.ظ

سلام وقت بخیر ببخشید این تبدیله که سر سرنگ پیچی وصل میشه یه طرفشم به بانک روغن وصل میشه اسمش چیه و از کجا میشه تهیه کرد و قیمتش چه حدودایی میشه ؟ چون من اینجا پیدا نکردم از کجا… بیشتر بخوانید

حسن قیاسی
حسن قیاسی
مهر 25, 1399 12:44 ب.ظ

با سلام و وقت بخیر به عرض برسانم که سیستم ترمز دو چرخه من هیدرولیکی مارک zoom هستش یه بار دوچرخه از دستم افتاد زمین و دسته ترمز از نوک شکسته ولی با اون حال ترمز گیریش خوب بود ولی… بیشتر بخوانید

Amir
Amir
آبان 6, 1399 10:54 ق.ظ

سلام خسته نباشید من یه دوچرخه با سیستم ترمز روغنی دارم نو هستش. وقتی ترمز میگیرم صدای دل خراش بلندی از ترمز جلو میاد بعد هر وقت به دیسک دست میزنم روغنی هستش. اول ها اینجوری نبود نه صدا میومد… بیشتر بخوانید

محمد
محمد
آبان 9, 1399 10:58 ق.ظ

سلام ببخشید در زنجان تعمیر کار حرفه ای دوچرخه میشناسید لطفا راهنمایی کنید

مصطفی ...
مصطفی ...
آبان 12, 1399 1:25 ب.ظ

سلام روی صفحه دیسک ترمزام روغن ریخته باید چه کاری کنم وقتی ترمز میگیرم جیق بدی میکشه و اصلا ترمز نمیگیره باید باچه موادی آن را ببرم لطفا راهنمایی کنید

مصطفی ...
مصطفی ...
آبان 13, 1399 2:14 ب.ظ

سلام روغن ریخته روی صفحهی دیسکم هرچه با الکل پاک میکنم رو غنش از بین نمیره لطفا راهنمایی کنید

Mostafa
Mostafa
بهمن 14, 1399 9:59 ق.ظ

سلام، من فیلم های آموزشی تعویض روغن زیاد دیدم، معمولا روغن رو از کالیپر تزریق می کنن فرقی داره ؟

Arya
Arya
بهمن 15, 1399 6:38 ب.ظ

سلام من یه سوال دارم من میخوام دوچرخه شیائومی بخرم به نظر شما ترمز هیدرولیکی خوبه یا مکانیکی (سیمی). و از کجا بفهمم دوچرخه و لوازمش اصل است با تشکر ببخشید یادم رفت من اهل ارومیه ام دوچرخه فروش خوبی… بیشتر بخوانید

Ali A rahimi
Ali A rahimi
اسفند 1, 1399 7:08 ب.ظ

سلام سیستم ترمز دچرخم خراب شده شیمانو هست دنبال تعمیر کار میچرخم لطفا راهنمایی🙏🙏🙏🌹
۰۹۱۲۲۰۳۸۶۸۸

arash
arash
اسفند 12, 1399 8:52 ب.ظ

سلام ببخشید دوچرخه من دیسک روغنی هست و لنت های عقب و جلو هنگام ترمز بشدت صدا میده و کالیبر ترمز جلو هم نشت روغن به روی صفحه دیسک داره و اصلا ترمز نمیگیره به نظر شما من باید چیکار… بیشتر بخوانید

صادق
صادق
اسفند 22, 1399 11:37 ب.ظ

بادرود من دوچرخه جاینت دارم که ازنازل هواگیری ترمز عقب نشتی دارد لطفا بفرمایید که پیچ هوا گیری دوچرخه جاپنت ذر کجا قرار دارد باتشکر

ارشیا
ارشیا
فروردین 24, 1400 0:38 ق.ظ

سلام من وقتی دوچرخه م را سر و ته میکنم و وقتی بر میگردونم رو لاستیک هاش ترمز عقب را میگیرم انگاری که خالی شده و بعد از دو سه بار فشار دادن ترمز یکم پر میشه و وقتی ترمز… بیشتر بخوانید

Hasan
Hasan
اردیبهشت 4, 1400 5:22 ب.ظ

سلام دوستان ممنون میشم اگر یه دوچرخه ساز حرفه ای توی ورامین معرفی کنید.

امیر
امیر
اردیبهشت 13, 1400 9:22 ق.ظ

سلام ببخشید من وقتی ترمز عقب و میگیرم انگار بعد گرفتن سیم آزاد نمیشه و هنوز با دوچرخه برخورد داره میشه لطفا کمکم کنید

احسان
احسان
اردیبهشت 13, 1400 9:03 ب.ظ

سلام با تشکر از سایت خوبتون
آیا میشود قبل از ریختن روغن ترمز جدید
با تینر یا بنزین سیستم داخلی ترمز دوچرخه را شستشو داد که ذرات خاک و آشغال و هرچی روغن از قبل داخل مانده خارج شوم؟
؟

آخرین ویرایش 1 سال قبل توسط احسان
ali
ali
اردیبهشت 18, 1400 2:08 ب.ظ

سلام دوچرخه من ترمزش هیدرولیک هست وقتی ترمز عقبش رو میگیرم خیلی کم از سرعتم کم میکنه و صدا ویژ ویژ میده و وقتی ترمز عقبش رومیگیرم چرخ عقبوایساده ولی چرخ جلو می چرخه و بعضی از وقتا ترمز عقب… بیشتر بخوانید

رضا
رضا
اردیبهشت 30, 1400 7:31 ب.ظ

سلام
آیا میتوان بجای روغن ترمز دوچرخه از روغن ترمز خودرو استفاده کرد مثل DOT4?

سینا
سینا
خرداد 3, 1400 10:01 ب.ظ

با سلام ممنون از توضیحات خوبتون من یه مشکل دارم دیروز چرخم رو بردم کارواش و تمیزش کردم وقتی آوردمش خونه ترمز هاش یه خورده ضعیف شد یعنی لنت ها قشنگ چرخ رو نگه نمیدارن مثل حالتی شده که لنت… بیشتر بخوانید

سینا
سینا
پاسخ به  docharkhehMag
خرداد 4, 1400 12:08 ب.ظ

خیلی ممنون از پاسخگویی سریعتون

حجت
حجت
خرداد 17, 1400 7:10 ب.ظ

با سلام یه مشکلی دارم که ترمز میگیریم صدا زیاد داره وبا رها کردن اهرم ترمز نیز لنتها آزاد نمیشه و وکمی با دیسک درگیره وتولید صدا میکنه لطفا راهنمایی کنید

آرمان
آرمان
خرداد 20, 1400 6:44 ب.ظ

سلام خسته نباشید واقعا ممنون از سایت خوبتون😍
من دوچرخم هواگیری میخواد پیش هر کسی بردم بلد نبودن
یک تعمیر کار وارد جهت هواگیری ترمز شیمانو در تهران(اگر میشه شرق) به من معرفی کنید لطفا🙏

آرمان
آرمان
پاسخ به  docharkhehMag
خرداد 24, 1400 5:58 ب.ظ

سلام،ممنونم واقعا مراجعه کردم و با ۵۰ هزار تومان ترمزم رو از روز اول بهتر کردن😍😍❤️

ارمان
ارمان
خرداد 20, 1400 7:27 ب.ظ

سلام خسته نباشید میشه یه تعمیرگاه دوچرخه کار بلد جهت هواگیری روغن دیسکی شیمانو در شرق تهران و در صورت نبودن در تهران معرفی میکنید؟

آرمان
آرمان
خرداد 22, 1400 1:45 ق.ظ

سلام لطفا تعمیرکار خوب برای شرق تهران معرفی کنید❤️🙏

فونیکس
فونیکس
تیر 19, 1400 2:28 ب.ظ

سلام من سیستم ترمز دوچرخه هیدرولیک.
ترمز جلو از توی کالیپر یعنی پشت لنت وقتی ترمز میگیرم روغن نشت می کنه
الان روغنش همش خالی شده
مشکل از چیه؟
میشه راهنمای کنید ممنون میشم

آخرین ویرایش 10 ماه قبل توسط فونیکس
Amir
Amir
تیر 19, 1400 6:02 ب.ظ

سیستم ترمز دوچرخه من هیدرولیک هستش ترمز جلو از توی کالیپر یعنی پشت لنت ها وقتی ترمز رو می گیرم روغن میاد بیرون و باعث شده هیچ روغنی تو ترمز نیست این مشکل کالیپر حل میشه یانه؟ میشه کمک کنید؟… بیشتر بخوانید

میرزایی
میرزایی
تیر 31, 1400 10:59 ب.ظ

سلام وقت به خیر
ترمز های من روغنی هست ترمز عقب ازکار افتاده
هواگیری روغن ریزی هم شده لنت هم داره
ممنون میشم راهنمای کنید
یا متخصص تو مشهد معرفی کنین؟؟

اسماعیل
اسماعیل
مهر 6, 1400 4:09 ب.ظ

از روغن هیدرولیک میشه استفاده کرد

محمد
محمد
آبان 10, 1400 10:24 ق.ظ

سلام ببخشید من یک دوچرخه ۲۴ الکس دارم امروز لوله ترمز هیدرولیکی آن پاره شد. و روغن ها از توی لوله بیرون آمد. الان من باید چه لوله ای بخرم؟ ترمز عقب هم بود. و من سه ساله که روغن… بیشتر بخوانید

داود
داود
دی 17, 1400 10:23 ب.ظ

سلام وقت بخیر ،مشکل دوچرخه من فاصله در حد چند میلیمتری پوسته کالیبره با دیسک هست وقتی این فاصله رو باتنظیم پیچ های کالیبره زیاد می کنم لنت درگیر میشه وقتی لنت درست می کنم با دیسک در گیر میشه… بیشتر بخوانید

امین
امین
فروردین 27, 1401 12:16 ب.ظ

سلام می خواستم بدونم ترمز هیدرولیک فقط برای ترمز های دیسکی استفاده میشه یا برای لقمه‌ ای هم قابل استفاده است

Mahan
Mahan
اردیبهشت 13, 1401 2:00 ب.ظ

سلام وقتتون بخیر ببخشید میشه به جای روغن ترمز دوچرخه از روغن ترمز هیدرولیک ماشین استفاده کرد ؟

پارسا
پارسا
اردیبهشت 16, 1401 2:13 ق.ظ

سلام . ترمز های دوچرخه من دیسک هیدرولیک شیمانو هست . دسته ترمز عقب دوچرخه وقتی محکم فشار میدم تا ته می‌ره و میچسبه فرمون ولی دسته ترمز جلو اینطوری نیست . بعدش قدرت ترمز عقب دوچرخه خیلی کمتر شده… بیشتر بخوانید

مصطفی
مصطفی
اردیبهشت 22, 1401 12:41 ب.ظ

سلام روغن ترمز ماشین بریزیم چی میشه

مصطفی
مصطفی
اردیبهشت 22, 1401 12:43 ب.ظ

فقط با مایع ظرفشویی غلیظ بشورین.

دکمه بازگشت به بالا
211
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x