آموزش دوچرخه سواریفرهنگی، تجاری و اقتصادی

قوانین (دوچرخه‌سواری در ایالت کالیفرنیا)

جای خالی قوانین تنبیهی و تشویقی دوچرخه سواری در نظام حقوقی کشورما

…در جوامع پیشرفته،  هم دوچرخه‌سواران و هم رانندگان سایر وسایط نقلیه شامل حقوق و وظایفی هستند که به دقت وضع شده و به شدت مراقبت می‌شوند. برای مثال پاره‌ای از قوانین بازدارنده تخلفات دوچرخه‌سواری در ایالت کالیفرنیا را در نظر می‌گیریم:


تعریف دوچرخه (قانون VC 231):
دوچرخه وسیله‌ای است که بیشتر از یک چرخ دارد و فرد از طریق یک تسمه، زنجیر یا دنده‌ها با نیروی انسانی آن را به جلو می‌راند.
استفاده از دوچرخه (قانون VC 21200):
هر فردی که در خیابان یا بزرگراه دوچرخه‌سواری می‌کند، شامل تمام حقوق و وظایف عملی راننده یک وسیله نقلیه می‌شود.
دوچـرخـه‌سواری تحت تـأثیر الکل و مواد مخدر ( قانون VC 21200.5):
دوچرخه‌سواری در خیابان یا بزرگراه تحت تأثیر استفاده از الکل و مواد مخدر یا ترکیب این دوغیر قانونی است و تا سقف 250 هزار دلار جریمه‌ خواهد داشت. برای اثبات یا عدم اثبات جرم از فرد بازداشت‌شده، آزمایش گرفته خواهد شد. اگر فرد زیر 21 سال و بالای 13 سال داشته باشد، گواهی‌نامه او برای یک سال تعلیق خواهد شد و تا زمانی که فرد واجد شرایط رانندگی شود، یک سال به تأخیر خواهد افتاد.


تجهیزات ضروری دوچرخه (قانون VC 21201):
الف) فرد نباید از هر دوچرخه‌ای استفاده کند، مگر این‌که با یک ترمز قادر باشد وسیله مذکور را روی سطح خیابان خشک، مسطح و تمیز متوقف کند.
ب) هیچ فردی نباید در بزرگراه سوار دوچرخه‌ای شود که فرمان آن به قدری بلند باشد که راکب مجبور شود برای گرفتن ترمز دست‌هایش را بالاتر از ارتفاع شانه ببرد.
ج) هیچ فردی نباید دوچرخه‌ای را سوار شود که اندازه آن وی را برای توقف ایمن دوچرخه دچار مشکل کند. هر دوچرخه‌سوار باید بتواند در زمان توقف، دست‌کم یک پایش را روی زمین قرار دهد و در موقعیتی ایمن قرار گیرد.
د) همه دوچرخه‌سواران در زمان عبور از بزرگراه به هنگام شب، موظفند به موارد زیر مجهز باشند:
1. یک چراغ با نور سفید که بزرگراه را تا مسافت 90 متری در جلو و کنار دوچرخه روشن می‌کند.
2. یک رفلکتور (شب نما) قرمز رنگ که در عقب دوچرخه نصب شده و از فاصله‌ 150 متری از عقب دوچرخه قابل دیدن است.
3. یک رفلکتور سفید یا زرد که در عقب هر پدال نصب شده و از فاصله‌ 150 متری در کنار و عقب دوچرخه قابل رؤیت باشد یا یک رفلکتور مرکزی قرمز رنگ در عقب دوچرخه. تبصره: دوچرخه‌هایی که با لاستیک‌های رفلکت ‌شده در جلو و عقب تجهیز شده‌اند، نیاز به رفلکتورهای جانبی ندارند.
هـ) یک لامپ یا لامپ ترکیبی بازتاب‌دهنده نور سفید باید به فرد دوچرخه سوار متصل باشد و از فاصله 90 متری در جلو و کناره‌های دوچرخه دیده شود. تبصره: این لامپ می‌تواند به‌جای لامپ 41 دوچرخه تلقی گردد.

 

همان طور که مشاهده شد، این قوانین هرگز شکلی پیچیده و ماورایی ندارند و صرفاً بر اساس اصل ساده «رجوع به عقل» پایه گذاری شده‌اند و ما نیز می‌توانیم با اتکا به این اصل ساده، رهیافت جدیدی در این حوزه داشته باشیم. در فصلنامه دوچرخه و طبیعت، برآنیم تا برای شناسایی حقوق متقابل دوچرخه‌سواران و رانندگان، کوشش نماییم و در صورت لزوم با ایجاد یک کمپین مردمی، بستر حقوقی لازم را فراهم آوریم.

کوله پشتی یا خورجین! مسئله این است.
guest
آگاه شدن از پاسخ دیدگاه
0 سوالی دارید! بپرسید
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x