تبلیغ
سفرنامه | گزارش های سفر با دوچرخه

مجموعه کاخ های گراندپالاس بانکوک

کاوش در کاخ بزرگ بانکوک: اگر به ما بگویید در سفر به بانکوک، قصد دارید تنها از یک مکان دیدن کنید، پیشنهادِ ما بی­شک کاخِ بزرگ «Grand Palace» خواهد بود. این کاخ در سال ۱۷۸۲ توسط پادشاهِ وقت، رامای­اول (مؤسس سلسله­ ی چاکری تایلند) راه­ اندازی شد. رامای اول  تأثیر چشم­گیری در رشد منطقه داشت. او پایتخت خود را به بانکوک منتقل کرد و سپس دستورِ ساخت این کاخ و معابد آن را صادر کرد. او نام این بنا را معبد سلطنتی خواند و به این ترتیب گراندپالاس با نهایتِ شکوه و عظمت آغاز به کار کرد.

ما در آخرین روزِ سفر، از این مجموعه ­ی باشکوه دیدن کردیم اما حالا به شما پیشنهاد می­دهیم که بازدید از این قصرهای زیبا را در صدر اهداف سفر خود  قرار دهید و بدانید که از این تصمیم پشیمان نخواهید شد. این مجموعه­ ی باشکوه نمایان­گر فرهنگ و معماری غنی این سرزمین است.

the grand palace bangkok 4

گرندپالاس شامل چندین معبد و قصر است که هر یک از آنها در گذشته کاربرد ‏خاصی داشته ­اند. این مجموعه به­ مدت صدوپنجاه سال، محل سکونت پادشاهانِ دوره ­‏های مختلفِ تایلند بوده است. ‏از آنجایی که گرندپالاس در مرکز شهر قرار دارد راه­ های دسترسی به آن بسیار آسان است. این کاخ در غرب رودخانه­ی بانکوک بنا شده و برای ‏برقراری امنیت و حفاظت از پادشاهان تایلند دورتادورِ آن را دیواری به طول هزارونهصد متر ‏احاطه کرده است. اگر چه این کاخ دیگر محل رسمی ادارات دولتی و یا منزل پادشاه تایلند نیست، اما ساختمان­های اصلی آن هنوز برای این اهداف فعال هستند و شما می­توانید از آنها بازدید نمایید.

از اصفهان به یزد از طریق جاده کویری

گراندپالاس مکانی مقدس برای اهالی بانکوک به­­ شمار می­رود و بازدید از آن ‏آداب خاصی را می­طلبد. لباسی که بازدیدکنندگان این معبد به­ تن می­کنند باید مناسب ‏مکان­های مذهبی باشد.

جدید ترین آموزش ها در اینستاگرام مجله دوچرخه و طبیعت اینستاگرام مجله دوچرخه وطبیعت

*پوشیدن صندل، شلوار کوتاه و لباس­های باز در این مکان ممنوع است.


معبد زمرد

the grand palace bangkok 7

the grand palace bangkok 1

معبد زمرد مهم­ترین ساختمانِ کاخ است که در سال ۱۷۸۲ توسط پادشاه رامای­ اول ساخته شد. این معبد که نمونه­ ای از سبک معماری تایلندی در دوره ایودایا است، به­ عنوان محلی برای راهبان بودایی تعیین و با سنگ­هایی زمردی احاطه شده است. همین موضوع، معبد زمرد را به مکانی مقدس و سلطنتی تبدیل می­کند. دیوارهای بیرونی ساختمان با موزاییک­های شیشه­ای و رنگی تزیین شده است.

360 bangkok

نمای سه بعدی از روی بالاکن معبد زمرد


نگهبانان دیو

the grand palace bangkok 9

در ورودی بخش­های مختلف کاخ، شش­ جفت دیوِ نگهبان ایستاده ­اند و از کاخ­ های بزرگ پاسبانی می­کنند! بیشتر نگهبانان روبه­ روی معبد بودای زمرد قرار دارند، که این امر نشان دهنده ­ی آن است که آنها در مقابل ارواح شیطانی، محافظ بودای زمرد هستند. مجسمه­های دیو در زمان سلطنت پادشاه رامای­ سوم ساخته شده­ اند و هر یک از آنها معرف شخصیتی مهم در داستان راماکیان (مهمترین داستان در ادبیات دوران سلطنت پادشاه رامای­اول) هستند.

پیمایشی در البرز شرقی

360 bangkok

نمای محوطه اصلی و مجسمه های دیو


ساختمان کتابخانه Fhra Mondop

the grand palace bangkok 2

عکسِ بالا نشان دهنده­ی ساختمانِ کتابخانه­ ی بودایی است که به زبان تایلندی Phra Mondop خوانده می­شود. این بنا در زمان سلطنت پادشاه رامای ­اول در سال ۱۷۸۹ برای نگهداری از کتاب مقدس بودایی ساخته شده است. در این کتابخانه به جز این کتاب، کتب ارزشمند دیگری هم نگهداری می­شوند که البته امکان بازدید از کتابخانه و متن کتاب­های مقدس برای عموم مردم وجود ندارد.

*شما می­توانید در بازدید از این مکان، در مقابل نمای بیرونی درهای زیبای مروارید، توقف کرده و از دیدن تصاویر اژدها و معماریِ سبک آیوتیا لذت ببرید.

360 bangkok

نمای سه بعدی ساختمان کتابخانه


انگکور وات « Angkor Wat»

the grand palace bangkok 6

ماکتی کامل از معبد با­شکوه و عظیم « Angkor Wat» که بنای اصلی آن در کامبوج قرار دارد. این ماکت اگر چه خیلی کوچک­تر از نمونه ­­ی واقعی آن، و در ابعاد 1000*800 متر ساخته شده است اما واقعاً ارزش دیدن را دارد.

سبک طراحی این بنا وام­دارِ معماری دوران سلطنت رامای چهارم است.

این سازه ­ی ماسه ­ای یا همان مینی آنگورور وات «Angkor Wat» دقیقاً در کنار معبد زمردی احداث و توسط معابد و قصرهای طلایی احاطه شده است. این بنا نمونه­ای چشمگیر از معماری قرن دوازدهم است که پادشاه رامای­ چهارم آن را به این دلیل بنا کرده بود که بداند ویرانه­ های خمر چگونه به نظر می­رسند و دریابد که Angor Wat اصلی در کامبوج زیباتر است یا ماکت آن در قصرهای طلایی او؟!

سفرنامه تایلند(از کوچانگ تا بانکوک)

 

360 bangkok

نمای 360 درجه انگکوروات


تالار چاکری ماها پرست Chakri Maha Prasat Hall

the grand palace bangkok 8

این ساختمان یک اقامتگاه سلطنتی بوده که توسط پادشاه رامای­ پنجم در سال ۱۸۷۷ ساخته شده و طراحی آن توسط یک معمار انگلیسی انجام شده است.  وجه تمایز این قصر با دیگر قصرهای موجود درکاخ سلطنتی، وجود سه گنبدی است که روی آن ساخته شده است. در معماری این بنا می­توان ترکیب سبک اروپایی(قسمت زیرین سالن تاج­وتخت) را با معماری تایلندی(سقف بنا) به وضوح دید. همچنین این مکان محل زندگی پادشاه راما ی­پنجم هم بوده است. در حال حاضر از این ساختمان برای ضیافت ­های دولتی استفاده می­شود.

360 bangkok

نمایه سه بعدی در محوطه  تالار ماها پرست


بودای زمردین

the grand palace bangkok 56 1

the grand palace bangkok 55

مجسمه­ ی زمردین بودا، مهمترین تصویر بودا در تایلند است. این مجسمه­ که در قرن پانزده ساخته شده است، با احتسابِ طولِ پایه، شصت­ وشش سانتیمتر و بدون آن، حدود چهل­ وهشت سانتیمتر بلندی دارد. برای این مجسمه، سه لباس مختلف طراحی شده است؛ یکی برای فصل گرم تابستان، یکی برای فصل باران و دیگری برای زمستان. لباس دو فصل اول در زمان سلطنت پادشاه رامای­ اول و لباس زمستانی در دوران پادشاهی رامای ­سوم ساخته شده است و جنس همه­ ی آنها از طلا و جواهرات است. مراسم تغییر لباس بودای زمردی، در هر سال سه ­نوبت، و همزمان با شروع فصل جدید، توسط پادشاه انجام می­شود.

دامنه های کرکس

عکاسی از داخل معبد بودای زمردین ممنوع است، تصویر بالایی را به لطف زوم دوربین و راهنمایی لیدر توانستم از درب بیرونی معبد بگیرم و تصویر دوم و نمایش سه لباس بودای زمردین را هم از وب سایت های اینترنتی توانستم بدست بیاورم.

360 bangkok

نمای سه بعدی درب ورودی بودای زمردین


گالری و داستان Ramakien

the grand palace bangkok 11

در گالری که در اطراف معبد قرار دارد، نقاشی ­های دیواری وجود دارند که داستان راماکیان (نسخه­ ی تایلندی حماسه ­ی رامای انای هند) را به تصویر می­کشد. این داستان  نبرد بین Tosakanth (پادشاه دیوها) و راما (پادشاه انسان) را روایت می­کند. ماجرا بدین شرح است که تواساکانت، ملکه­ی پادشاه راما  را که نامش سیدا است دزدیده و به شهر لانگکا می­برد، جایی که امیدوار است سیدا عاشقش شود. در نبردی که در پی آن صورت می­گیرد، توساکانت از خویشاوندان و دوستان بیشمار خود می­خواهد که به او بپیوندند، در حالی­ که پادشاه راما تنها ارتش میمون را در اختیار دارد و فقط متولدین بزرگ میمون تحت فرمان او هستند. سرانجام تواساکانت شکست می­خورد و پادشاه راما، سیدا را به ایودایا، پایتخت خود باز می­گرداند. این نقاشی شامل صدوهفتادوهشت بخش است که در جهت عقربه­ های ساعت حرکت می­کنند. تصویر اول درست روبروی سالن Spired قرار دارد. این نقاشی­ها برای اولین­ بار در زمان سلطنت پادشاه رامای­اول کشیده شده و پس از آن بارها بازسازی شده است.

افسون عروسان کویر

360 bangkok

نمای سه بعدی داخل گالری و داستان ramakien

 

دسترسی به گراند پلاس بانکوک

جدید ترین آموزش ها در اینستاگرام مجله دوچرخه و طبیعت

پشتیبانی | مدیر محتوا

ما همواره در تلاشیم مطالب جامع و تخصصی را به زبانی ساده و به صورت رایگان منتشر کنیم. ماموریت ما ارتقاع سطح آگاهی در دوچرخه سواری است.
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظر ثبت شده! شما هم نظرات و پرسش های خود را مطرح کنید.
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا