تبلیغ
روانشناسی

روانشناسی ورزشی

رای ها
لطفا امتیاز دهید

در ابتدا لازم میدانم که یک تعریف کلی از روانشناسی ورزشی داشته باشیم روانشناسی ورزشی عبارت است از مطالعات علمی رففتار افراد در ورزش، هدف روانشناسی ورزشی  کمک به ورزشکاران در تمام رده های سنی از نوجوانان تا بزرگ سالان است، روانشناسی ورزشی به ما کمک می کند تا بتوانیم رفتار ورزشکار را پیش بینی کنیم و با آگاهی از این علم بهترین عمل را در شرایط خاص انجام دهیم.

 

اگر چه اهمیت مسائل روانی در ورزش از چندین سال پیش شناخته شده با این حال روانشناسی ورزشی هنوز دانش بسیار جوان می باشد. اکنون با پیشرفت علم روانشناسی ورزشی  بحث مهارت های روانی  در اجرای عمل کرد های ورزشی از اهمیت بسزایی برخوردار شده است در حالی که به اهمیت آمادگی جسمانی تاکید می شد امروزه باشگاه ها و قهرمانان هر چه بیشتر به آماده سازی روانی توجه و تاکید می کنند، تجارب کسب شده آنان حاکی از آن است که که وقتی در میدان های بزرگ با قهرملنی همتراز به لحاظ جسمانی به رقابت می پردازند سرانجام آماتدگی روانی  پیروزی را به نفع یکی از طرفین رقم خواهد زد.

مربیان برتر نیز به جنبه های  آماده سازی  روانی ورزشکاران و ضرورت تدارک آن در طول تمرینات واقفند و بخشی از برنامه آمادگی را به آماده سازی  روانی اختصاص میدهند. با وجود این، آماده سازی  روانی  تا حدود زیادی غفلت فقدان آگاهی مربیان در چگونگی آماده سازی روانی ورزشکاران می باشد. صاحب نظران ورزش چنین می پندارند که ورزش می تواند به مرزشکاران جوان قدرت اراده  گری اعتماد به نفس، نحوه  سلوک برقرای ارتباط  با دیگران و تجربه رسیدن به اهداف مشکل را  بیاموزد ولی امروزه میدانیم که این قابلیت ها به طور خودبخود به حد اکثر نرسیده و رشد تمی یابند مگر اینکه ورزشکار تحت آموزش و تمرین مهارت ها روانی قرار گیرد. اکنون مهارت های روانی در همان نقطه قرار دارد که پنجاه سال  مهارت های جسمانی قرار داشتند. مربیان باید به اعتقاد دست یابند که مهارت های روانی همچون مهارت های جسمانی قابل کسب اند و باید به طور اصولی  و علمی آموزش داده شوند.

رموز روانشناسی برای رسیدن به پیراهن قهرمانی

 تنظیم مهارت های روانی

همانگونه که ورزشکاران می توانند بدن خود را به گونه ای  بسازند تا انرژی  بدنی آنها افزایش یابد می توانند به صورتی ذهن خود را پرورش دهند با انرژی روانی آنها نیز بالا رود.  انرژی روانی به وسیله تمرینات صحیح ذهنی  و افکار سازنده موثر ایجاد می شود.

جدید ترین آموزش ها در اینستاگرام مجله دوچرخه و طبیعت اینستاگرام مجله دوچرخه وطبیعت

به عنوان یک تنظیم کننده انرژی ورزشکار نیازمند این مطلب است که انرژی بدنی با نشاط، بخش مهمی از ذهن سلامت است و یک بدن کوفته می تواند اراده را تضعیف کند و ورزشکار نیاز دارد بداند که انرژی روانی روی انرژی بدن موثر است. هنگامی که ذهن پر انرژی است  بدن به تبع آن  پر نیروست  و زمانی که ذهن آرام در کنترل باشد می تواند به بدن آرامش منتقل کند.

این مقاله چکیده ای از پیش درآمد روانشناسی ورزش بوده در شماره های بعدی مجله در مورد تنظیم مهارت های روانی ورزشکاران  به صورت تخصصی  و در حوزه دوچرخه سواری و سفر خواهیم پرداخت.

رای ها
لطفا امتیاز دهید

جدید ترین آموزش ها در اینستاگرام مجله دوچرخه و طبیعت

پشتیبانی | مدیر محتوا

ما همواره در تلاشیم مطالب جامع و تخصصی را به زبانی ساده و به صورت رایگان منتشر کنیم. ماموریت ما ارتقاع سطح آگاهی در دوچرخه سواری است.
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظر ثبت شده! شما هم نظرات و پرسش های خود را مطرح کنید.
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا