درباره ما

مجله‌ی «دوچرخه و طبیعت» در سال 1394 فعالیت خود را با شماره پروانه‌ی 75838 از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به زبان فارسی و ترتیب انتشار فصلنامه به صورت سراسری و نوع چاپی آغاز کرد و در سال 1396 با توجه به اهمیت محافظت از محیط‌‌‌زیست که عدم استفاده از کاغذ، یکی از راه کارهای اساسی آن بوده، محتواهای مجله‌ی دوچرخه از نسخه‌های چاپی به نسخه‌های الکترونیک و دیجیتال تغییر پیدا کرد و از آن به بعد از طریق وب‌سایت رسمی نشریه منتشر می‌شود. اکنون وب‌سایت مجله‌ی دوچرخه و طبیعت با برخورداری از100 ها آموزش جامع دوچرخه و دوچرخه سواری و همچنین محتواهای فرهنگی  و نقد و بررسی‌های کارشناسانه در این حوزه به‌عنوان مرجع اول در حوزه‌ی دوچرخه و دوچرخه‌سواری شناخته می شود.

نقش رسانه ها

امروزه رسانه‌ها نقش انکارناپذیری در پیش‌برد اهداف خرد و کلان جوامع دارند و هر محیط حقیقی اعم از سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و ورزشی نیازمند رسانه‌ای پویا و تخصصی است تا به تبیین و تثبیت اهداف خود بپردازد. دنیای مدرن به‌ویژه جوامع غربی با آگاهی از قدرت بی‌زوال و بی‌مانند رسانه‌ها، پیوسته به سرمایه‌گذاری‌های هنگفت و غیر قابل تصور در این عرصه مبادرت می‌ورزند و از این رهگذار در کلان‌ترین سیاست‌های کشور خود دخالت می‌کنند. موارد بسیاری از قدرت‌نمایی‌هایی رسانه‌ای موجود است که یک رسانه مستقل ضمن استیضاح غیر رسمی مسئولان به بررسی پاره‌ای از ناکامی‌های ملی پرداخته و در مرتفع کردن آن‌ها کوشیده‌ است. هرچند در دهه‌های اخیر، در کشور ما نیز اهمیت رسانه‌ها روز به روز آشکارتر شده و بسیاری از صاحب ‌منصبان و نهادهای حقوقی و نیز افراد حقیقی در پی دستیابی به تریبونی برآمده‌اند تا به ایفای نقش تاریخی خود بپردازند. در این میان، رسانه‌های مکتوب از جایگاه منحصر به فردی برخوردارند؛ زیرا رسانه‌های مجازی و شبکه‌های اجتماعی از وثوق کامل برخوردار نیستند و رسانه‌های دیداری و شنیداری نیز تحت نفوذ مستقیم دولت قرار دارند. اگر پیچیدگی‌های اخذ مجوز، عبور از فیلترهای چندلایه اطلاعاتی و امنیتی، هزینه سرسام‌آور و پرنوسان کاغذ و بسیاری از موارد دیگر را در نظر بگیریم، آن‌گاه متوجه می‌شویم که چرا جراید مکتوب کشور هنوز هم قابل اعتمادترین رسانه‌ها شناخته می‌شوند.
با امعان نظر به حقایق فوق، وجود نشریه‌ای مستقل و تخصصی برای محیط زیست و ورزش دوچرخه‌سواری کشور امری ضروری و بدیهی به نظر می‌رسید. نشریه‌ای که با اتکا به آن بتوان امید داشت که دوچرخه‌سواری و طبیعت‌گردی از یک مقوله صرفاً ورزشی و تفریحی به یک فرهنگ عمومی و هنجار اجتماعی تبدیل شوند. نشریه‌ای که به عنوان تریبون چندسویه فدراسیون دوچرخه‌سواری، سازمان محیط زیست و نیز علاقه‌مندان به دوچرخه‌سواری و طبیعت‌گردی عمل کند و با تمیز سره از ناسره نقش تاریخی خود را به عنوان رسانه‌ای مستقل و تخصصی در این حوزه ایفا کند. این ضرورت اجتناب‌ناپذیر البته با تلاش‌هایی برای انتشار مجلاتی تخصصی در این عرصه جلوه‌گر شد که متأسفانه همه آن‌ها ناکام ماندند و درست در زمانی که این تلاش‌های ارزنده ولی ناموفق همکارانمان در عرصه خطیر مطبوعات با شکست مواجه شد، مجوز نشریه «دوچرخه و طبیعت» با ترتیب انتشار فصل‌نامه و قطع کلاسیک رحلی اخذ شد تا بارقه امیدی باشد برای دوچرخه‌سواران و طبیعت دوستان.


فصل نامه «دوچرخه و طبیعت» در تاریخ 1394/07/06 بر اساس ماده 13 قانون مطبوعات مجلس شورای اسلامی مجوز خود به شماره 75838  از معاونت مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دریافت نمود.

حوزه های فعالیت دوچرخه و طبیعت؛ پروانه نشریه دوچرخه و طبیعت  در زمینه فرهنگی، ورزشی به زبان فارسی و ترتیب انتشار فصل نامه با گستره سراسری و نوع انتشار مجله ای می باشد.

موسسین نشریه دوچرخه و طبیعت با مشاهده کمبود قابل ملاحظه رسانه های مستقل در حوزه  دوچرخه سواری و طبیعت گردی با اهداف فرهنگ سازی و آموزش شهروندی، انتشار مباحث علمی و خبری اقدام به راه اندازی این نشریه نمودند.

  • این نشریه هیچگونه وابستگی به هیچ نهادی ندارد.
  • این نشریه بر آن است تا ضمن رعایت قوانین مطبوعات و مرامنامه‌ «دوچرخه و طبیعت» در حد توان در راه دستیابی به رسالت فرهنگی و مطبوعاتی خود گام بردارد.

ارکان نشریه به شرح زیر است

  • مدیر مسئول و صاحب امتیاز: علی خاکبان
  • قائم مقام مدیر مسئول و سردبیر: محمد مهدی خاکبان

Bicycle and Nature Magazine

Proprietor: Ali Khakban

Manager & Editor in Chief: Mohammad Mehdi Khakban


Consultant Editor: Mohammad Abkhiz
Editorial Secretary: Mohammad Reza Khakban

IT Manager: Mohammad Hossein (Mehran) Khakban
Translation: Mohammad Nader, Somayeh Peymannik
Editor: Marzieh Maleki, Saeede Kamrani
Contvibutors: Mohsen Mohammadi, Mehrnoosh Naghsh, Behrooz Akhavan, Mohammad Nader, Somayeh Peymannik, Pooya Khodaparast, Mohamd Ali Memar Sadeghi, mohamad Reza Khakban, Amir Hosein Poat, Mohammad Mehdi Khakban, Mohammad Hossein(Mehran) Khakba

Design and Layout: Golnaz Akhavan
Photography: Mostafa Jaafari
Print and Binding: Andisheh Bartar Complex

guest
آگاه شدن از پاسخ دیدگاه
10 سوالی دارید! بپرسید
Inline Feedbacks
View all comments
سید عباس کاظمی یزدی
سید عباس کاظمی یزدی

به نام خدا سلام و خداقوت به شما عزیزان وبسایت بسیار جالبی دارین و براتون آرزوی توفیق دارم چند روزیه در مشهد یکی از دوستانم که الالقاعده شما هم میشناسید در ادامه سفر بیش از 7000 کیلومتریشون با دوچرخه به… Read more »

saeedreza
saeedreza

سلام دوست عزیز بنده خدمات چاپی انجام میدم خیلی دوست دارم در راستای ورزش مورد علاقم کاری انجام بدم اگر دوست داشتین در خدمت شما هستم.
پیشداد 2959752-0912

فرناز معصومی
فرناز معصومی

سلام میشه لطفا مربی دوچرخه سواری در سطح مبتدی در ستارخان برای من معرفی کنید . منت دارتون خواهم بود .

هنگامه مقدم
هنگامه مقدم

سلام برای خرید و اشتراک مجله راهنمایی بفرمایید

صادق
صادق

سلام! واقعا دمتون گرم آموزشاتون حرف نداره! حداقل من یکیو از شر این دوچرخه سازای تجربیه بیسواد نجات دادبد!

دکمه بازگشت به بالا
10
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x